ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як миколаївські медіа працюють в умовах війни

www.ukraine-is.com
www.ukraine-is.com

Із 24 лютого разом з початком російського вторгнення до України місцеві ЗМІ Миколаєва почали боротьбу на інформаційному фронті. Миколаївські журналісти висвітлюють перебіг військових дій, життя регіону в цей непростий час, роблять репортажі з гарячих точок.

Для місцевих медіа початок війни означав втрату доходів, що закономірно – рекламодавці пішли. Але, незважаючи на це, більшість місцевих онлайн-ЗМІ продовжують свою роботу майже цілодобово, повідомляють про ключові події в місті та країні.

На початку війни місцеві журналісти зіткнулися з фактичною неможливістю працювати в умовах бойових дій, адже представники місцевих ЗМІ не мали жодних засобів захисту.

Завдяки роботі ІМІ вдалося частково забезпечити бронежилетами та касками представників інтернет-видань, зокрема у Вознесенську, який 2 березня героїчно відбив атаку росіян, та знімальні групи місцевих телеканалів: тепер вони мають змогу виїжджати та робити репортажі з гарячих точок Миколаївської області. 

Місцеві журналісти отримали також турнікети та жилети "Преса". 

28 березня російська армія завдала авіаудару по будівлі Миколаївської обласної державної адміністрації. Через це приміщення редакцій були вимушені залишити одразу три місцевих видання (два телеканали та одне інтернет-ЗМІ), чиї офіси розташовувалися поблизу будівлі ОДА, і також зазнали пошкоджень через вибух. Зважаючи на це, а також на той факт, що певна кількість місцевих журналістів залишила регіон через війну і не може виконувати свою роботу, видання об’єднали свої зусилля та наразі працюють єдиним штабом, створюючи єдиний контент. Завдяки ІМІ цей медіаштаб забезпечено засобами захисту та якісним інтернетом. 

З початку військових дій місцеві ЗМІ, а також пресслужби військової адміністрації та ключових силових відомств об’єднались у спільний чат в одному з месенджерів, де спільно координують свою роботу щодо висвітлення військових дій у регіоні. 

Там, а також у фейсбук-спільноті місцевих журналістів регулярно поширюється інформація від ІМІ щодо особливостей роботи журналістів під час війни.

Спільно з представниками ІМІ пресслужба Миколаївської обласної військової адміністрації провела роботу з розроблення і затвердження правил роботи під час війни, з якими ознайомлюються міжнародні ЗМІ, що працюють у регіоні. За порушення цих правил таких журналістів позбавляють акредитації. Це дуже важливо в умовах, коли представники окремих іноземних ЗМІ чи не в прямому ефірі висвітлювали результати бомбардувань Миколаєва з боку РФ. Як повідомляв на початку березня голова Миколаївської ОДА Віталій Кім, до Миколаєва з`їхалися понад 20 журналістів світових медіа, щоб сповіщати про війну, яку ведуть росіяни проти України. Кім зазначив, що за два дні він зустрівся з The Guardian, Washington post, The New York Times, Times London, Channel 4, CNN, The Sunday times, Le mode, Christian Science Monitor та ін.

З іншого боку, 2 квітня кореспондентів телеканалу "Суспільне Миколаїв" не пропустили до Очакова (Миколаївська область) за наказом міського голови міста Сергія Бичкова. Журналістів не пропустили до Очакова попри наявність акредитації від Збройних Сил України та дозвільних документів на проведення знімання.

На блокпосту автівку Суспільного зупинили військові та зателефонували міському голові, щоб отримати дозвіл на пропуск журналістів на територію Очакова. 

Однак журналістам військові повідомили, що за наказом Сергія Бичкова до міста пустити їх не можуть.

Кореспондентка телеканалу Валентина Гурова зателефонувала міському голові, щоб встановити причину, через яку знімальну групу відмовилися пропускати до міста. Але Сергій Бичков відмовився спілкуватися з журналістами, зазначивши, що не знає їх, та запропонував зустрітися в Миколаєві, коли він туди приїде, після чого поклав слухавку. Канал опублікував запис розмови у своєму телеграм-каналі.

Представниці ІМІ в Миколаївській області журналістка Валентина Гурова повідомила, що вони звернуться до правоохоронних органів з відповідною заявою про порушення.

На жаль, з початку військових дій із Миколаєва з різних причин вимушені були евакуюватися десятки журналістів: хтось до інших, безпечніших міст, дехто виїхав за кордон. Вони отримали одноразову фінансову допомогу від Інституту масової інформації.

Постраждали від військових дій і друковані медіа. Після 24 лютого в Миколаївській області фактично не виходять друком газети. У коментарі представниці ІМІ в Миколаївській області в газеті "Вечерний Миколаїв" розповіли про труднощі, з якими вони зіткнулись із початком війни.

"24 лютого комендант нам заборонив з`являтися в редакції, яка розташована в приміщенні Миколаївської міської ради. Частину техніки вивезено до осель працівників редакції, щоб працювати дистанційно, але основна частина матеріальних цінностей лишилася в будівлі. Як нам стало відомо, наприкінці лютого військовослужбовці влаштували в редакції суцільний розгром: виламали двері кабінетів, витягли меблі та сейфи для будівництва барикад, документацію, зокрема бухгалтерську, було розкидано, невідомо, де лишилися установчі документи, трудові книжки, касовий апарат, печатка тощо", – розповіли в редакції. 

Приміщення також постраждало і через вибух у Миколаївській ОДА – адже будівля міськради розташована навпроти неї. Внаслідок вибуху було вибито всі шибки, частково знищено оргтехніку, залишки меблів, особисті речі працівників. Доступ до редакції суворо заборонено. Реальний стан кабінетів та майна на цей час невідомий.

Після розгрому редакції, втрати джерел фінансування та відмови Миколаївської дирекції Укрпошти доставляти періодику передплатникам редакція газети "Вечірній Миколаїв" вимушена тимчасово зупинити випуск паперового видання.

Аналогічна ситуація склалась і з газетою "Николаевские новости", редакція якої також розташована в приміщенні Миколаївської міської ради.

Головний редактор видання Анатолій Білоножко розповів, що через війну газета вперше за 27 років існування змушена зупинити вихід друкованої версії через тимчасову втрату приміщення, відсутність доступу до власного обладнання, неможливість підготовки газетних номерів, верстки, паралічу роботи друкарні, пошти, роздрібної торгівлі пресою.

Однак, незважаючи на труднощі, журналісти в Миколаєві продовжують працювати – жодне з медіа не повідомило про припинення роботи. А деякі навіть вирішили займатися краудфандингом, зокрема редакції видань "НикВести" та "Шиповник" у своїх соцмережах просять читачів про фінансову допомогу для забезпечення їхньої роботи в цей складний час.

Liked the article?
Help us be even more cool!