Вигадуючи перемогу. Як російська пропаганда переклала відповідальність за масований удар по Україні на самих українців
ІМІ провів моніторинг телеграм-каналів провідних російських пропагандистів та державних медіа Росії в період з 8 до 10 жовтня включно *. Встановлено, що кожен з досліджених ресурсів у своєму стилі, але за спільними лекалами провів інформаційну операцію з перекладання відповідальності за масований удар по Україні на українську владу та громадян країни. Для цього пропаганда послуговувалася здебільшого агресивною риторикою та екстремістськими закликами на межі істерики. Спочатку, не вдаючись в обґрунтування, пропаганда звинуватила Україну в підриві Кримського мосту і визначила цю подію як “терористичний акт”. Потім змалювала масований удар як “адекватну відповідь”. Як докази досягнення мети акту помсти пропагандисти мусували інформацію про ураження об’єктів енергосистеми України та тимчасових перебоїв в електро- та водопостачанні в Києві та регіонах, а також поширювали вигадки про влучання ракет у будівлі державних органів. Крім того, вони намагалися створити враження, що в Україні внаслідок обстрілів здійнялася паніка.
Телеграм-канал російського пропагандиста, блогера та телеведучого Володимира Соловйова. Орієнтований на прокремлівську російську аудиторію. Має 1,4 мільйона підписників.
Канал висвітлює ситуацію на Кримському мосту (08.10) переважно методом поширення повідомлень інших інформаційних та пропагандистських ресурсів. Частина цих дописів безапеляційно закликає до завдавання чергових ударів по Україні. Притому що вони до моменту повідомлення Національного слідчого комітету Росії про “підрив” уникають роз'яснень, що саме сталося на мосту і повідомляють тільки про “пожежу”. Для цього використовується агресивна риторика, що налаштовує аудиторію на сприйняття ідеї руйнації українських міст аж до повного знищення.
Коли Соловйов дозволяє собі розміщувати дописи вже про вибух на Кримському мосту, агресія висловлювань посилюється. Канал рясніє безапеляційними обвинуваченнями України в організації “теракту”. Таке твердження повторюються десятки разів.
Низка дописів спрямована на погашення можливої паніки на півострові та в сусідніх з ним регіонах Росії. Значна увага приділяється запевненню аудиторії в тому, що пошкодження мосту не мають критичного характеру, що інцидент буде розслідуваний, а ремонтні роботи відбудуться якнайшвидше. Також аудиторію переконують, що Крим забезпечено продовольством та нафтопродуктами, що всі, хто бажає, можуть залишити півострів або ж, навпаки, туди потрапити. Відтак канал регулярно сповіщає про всі етапи дослідження стану мосту та поступове відновлення транспортного руху.
Окремий авторський пост Соловйов присвячує тому, що в Україні була випущена поштова марка із зображенням Кримського мосту, що горить, та тому, що в центрі Києва фотографуються на тлі банера з її зображенням. З цього пропагандист робить висновок, що “командування НАТО брало участь у напрацюванні цієї диверсії”. У відповідь він закликає занурити Україну “в темні часи”, для чого треба зруйнувати українські “залізницю, ТЕЦ та інші об’єкти інфраструктури”. На підтвердження таких тез Соловйов цитує Володимира Леніна.
У міру того, як на Кримському мосту поступово відновлюється рух автомобільного та залізничного транспорту, вщухає і войовнича риторика. Надалі канал переважно звітує про етапи відновлення транспортного сполучення.
Наступного дня (09.10) телеграм-канал “Соловйов” приділяє помітно менше уваги темі Кримського мосту. Кілька повідомлень цього дня запевняють у нормалізації ситуації на мосту та відновленні траспортного сполучення. Водночас окремими дописами пропагандист усе ж не дає аудиторії забути головні меседжі: за вибух відповідальна Україна, її наміри були терористичними, удару завдано по визначному символу “нової Росії”.
На завершення цієї логіки транслюються заяви президента Росії Володимира Путіна, в яких він покладає відповідальність за підрив Кримського мосту на українські спецслужби та підкреслює, що це був “теракт, спрямований на руйнування критично важливої цивільної інфраструктури”. Канал поширює наративи заяви Путіна, знову і знову до них повертаючись, у різноманітні способи: текстом і у форматі відео, скорочено і в повному обсязі.
10 жовтня телеграм-канал Соловйова розміщує масу відео з наслідками ракетних ударів по містах України. Переважна увага приділяється пожежам та руйнуванням у Києві, насамперед у його центральній частині. Здебільшого події описуються як “вибухи” без пояснення їхнього походження. Втім, незначна їхня частина містить і формулювання “ракетний удар”. Одне з таких повідомлень супроводжується коментарем “поряд з Верховною Радою”.
Соловйов поширює фейк з іншого пропагандистського ресурсу, який розповідає, що “Зеленського терміново евакуюють до секретного бункера на заході України”. Канал також передруковує неправдивий допис про ураження будівлі СБУ на вулиці Володимирській у Києві.
Ще один фейк – власний допис Соловйова про те, що посольства країн ЄС “отримали наказ про термінову евакуацію з Києва”.
Знаходить собі місце серед інших і передрук допису Рамзана Кадирова з погрозами на адресу Президента України Володимира Зеленського та заявою: “От тепер я на всі сто відсотків задоволений проведенням СВО”.
Поряд з тим пропагандист нагадує про банер із зображенням Кримського мосту, що горить, розміщений у центрі столиці України.
Також канал ретранслює виступ президента Росії Володимира Путіна на засіданні російського радбезу, в якому він звинуватив українську владу у використанні “терористичних методів”, поклав на Україну відповідальність за вибух на Кримському мосту та наголосив, що метою було руйнування “критично важливої цивільної інфраструктури”. Тут аудиторії запропонували як повну версію виступу, так і окремі цитати.
Зрештою фокус уваги каналу зміщується на руйнування об’єктів енергосистеми України, збої в електропостачанні в українських містах та порушеннях руху громадського транспорту. Це супроводжується фото та відео з наслідками ракетних ударів.
Крім того, пропагандист розміщує в телеграм-каналі уривки зі своєї програми “Соловйов Live”. Серед таких розмова з так званим “політологом”, а насправді колишнім депутатом Верховної Ради України Спиридоном Кілінкаровим, який стверджує, що внаслідок масованого удару по Україні в Києві виникла паніка, адже “зомбовані Зеленським” українці не вірили, що Росія може завдавати ударів по українській інфраструктурі.
Загалом телеграм-канал переконує свою аудиторію в тому, що масований ракетний удар досяг своєї мети, тобто продемонстрував воєнну міць Росії, провчив українців за підрив Кримського мосту і залякав їх, а також завдав Україні непоправної шкоди.
Телеграм-канал Ігоря Гіркіна – блогера, колишнього полковника ФСБ Росії, визнаного в Україні воєнним злочинцем. Спрямований на російську аудиторію, позиціюється як критика чинної російської влади. 738,5 тисячі підписників.
Підрив Кримського мосту (08.10) автор каналу описує як подарунок Володимирові Путіну на день народження. Він також пригадує Дмитрові Медведєву його обіцянку влаштувати Україні “судний день” та глузує з російських журналістів і пропонує їм список фраз, якими можна заспокоїти російську аудиторію.
09.10 пропагандист висловлює жаль із приводу того, що в Києві досі цілі всі мости й працюють органи державного управління.
10.10 допис у телеграм-каналі Гіркіна переконує, що завдані удари по “критичній інфраструктурі” матимуть вплив на ситуацію на фронті та на загальний стан ЗСУ. Водночас він висловлює жаль, що такий ефект не буде миттєвим, і припускає, що наслідком найближчим часом будуть наступальні операції української армії.
Загалом дописи на каналі зводяться до того, що російські війська завдають по Україні недостатніх ударів, та закликають до ескалації.
Телеграм-канал названо іменем його власниці, головної редакторки російського інформаційного пропагандистського агентства Росія Сьогодні. Спрямований на прокремлівську російську аудиторію. Налічує 509,8 тисячі підписників.
На підрив Кримського мосту (08.10) Маргарита Симоньян реагує коротко, риторичним “І?”.
Канал повертається до теми вже після масованого удару по Україні (10.10). “А ось і відповідь прилетіла”, – йдеться в дописі. У такий спосіб пропагандистка лаконічно підкреслює зв’язок між вибухом на Кримському мосту та ракетними ударами по містах України. Цей меседж стверджується і наступним дописом: “Кримський міст від початку був тією самою червоною лінією”.
Далі Маргарита Симоньян схвалює якусь неназвану команду, у якій вона працює “від своїх 20 років” і в якій хтось знову-таки неназваний ухвалює якісь не одразу зрозумілі рішення.
Загалом дописи пропагандистки Симоньян можна схарактеризувати як обережні або як натяки через їхню розмитість, відсутність конкретики, наполегливе намагання уникати прізвищ, інших власних назв та зрозумілих визначень об’єктів і явищ.
Телеграм-канал названо ім’ям його автора і власника, російського пропагандиста, який називає себе націонал-більшовиком та має схильність до екстремістських заяв. Канал орієнтований на так звану патріотичну прокремлівську аудиторію. Має 295 тисяч підписників.
Пропагандист 08.10 публікує фото пожежі на Кримському мосту і бідкається, що в українських соцмережах “буде чергове маленьке свято”, бо “будуть туди-сюди цю фотку тягати та танцювати танці”.
Прилєпін у своїх дописах визнає, що не знає достеменно, що сталося, і водночас запевняє, що судноплавні арки мосту не пошкоджено. Він закликає до скоєння диверсій на території України та нагадує про те, як “товариш Сталін таку партизанську роботу влаштував у тилу на території України”.
Далі пропагандист намагається побудувати логічний ланцюжок від факту загибелі водія вантажівки, що вибухнула, до обвинувачень України в тероризмі. Після чого неприховано лютує з приводу того, що підрив Кримського мосту може викликати в українців позитивні емоції і Укрпошта випустила марку з мостом, що горить, а в Києві люди фотографуються на тлі банера із зображенням цієї марки.
Прилєпін не зупиняється в пошуку винних за підрив Кримського мосту та стверджує, що Міністерство оборони України взяло на себе відповідальність за вибух.
Наступного дня (09.10) автор каналу повертається до теми позитивних емоцій серед українців через підрив Кримського мосту. Він укотре висловлює своє обурення з цього приводу.
10.10 пропагандист публікує низку фото і відео з наслідками обстрілу спочатку Києва, а пізніше інших міст України. Також поширює неправдиве повідомлення про руйнування пішохідного мосту в Києві.
У кількох своїх дописах Прилєпін пригадує українцям їхні нещодавні радощі та марку Укрпошти з Кримським мостом. Водночас закликає не радіти обстрілам, бо “Київ – російське місто. Київ шкода”. Разом з тим він не приховує свого задоволення від руйнацій у містах на заході України.
Особливе стратегічне значення автор каналу приписує перебоям в енергопостачанні в українських містах.
Телеграм-канал Ольги Скабєєвої, російської пропагандистки, ведучої телеканалу “Росія-1”, спрямований на російську аудиторію. 168,2 тисячі підписників.
Скабєєва широко висвітлює “пожежу” на Кримському мосту (08.10). Канал містить серію фото та відео, на яких з різних ракурсів зафіксовано пожежу на мосту та його пошкодження. Водночас сповіщає аудиторію про забезпечення Криму пальним та продовольством.
Після поширення заяви Національного слідчого комітету Росії про вибух на мосту пропагандистка заявляє, що “Україна взяла на себе відповідальність за теракт на Кримському мосту”.
Скабєєва спочатку неприховано висловлює свій розпач через вибух на мосту, а потім уже закликає до помсти (08.10). “Мабуть, тепер ми щось зробимо. Напевне ж. Адже правда?” – пише вона.
Телеграм-канал пропагандистки поширює низку дописів українських відомств та посадовців щодо оцінювання подій на мосту через Керченську протоку. Коментуючи їх, Скабєєва стверджує, що ті закликають до терактів.
Також канал звертає увагу на банер у середмісті Києва із зображенням поштової марки, яку присвячено Кримському мосту, що палає.
Крім того, Скабєєва ретранслює заяви Путіна, що вибух на мосту – це “теракт, спрямований на руйнування критично важливої цивільної інфраструктури”, за яким “стоять українські спецслужби”.
Надалі впродовж того ж дня, а також наступного (09.10) канал розмістив ще низку дописів, які стверджують, що на Кримському мосту відбувся теракт, і звинувачують у ньому Україну.
Тему ураження Кримського мосту телеграм-канал “Скабєєва” загалом подає як однозначний привід для ескалації військових дій проти України.
10.10 Скабєєва розміщує в каналі низку відео з наслідками ракетних ударів по Києву та інших містах України. Одне з них, на якому видно київський Будинок вчителя, супроводжується дописом “Київ. Центр. Верховна Рада”.
Пізніше пропагандистка знову і знову повертається до повторення фейків, що завдано ракетного удару чи то по Верховній Раді України, чи поблизу неї, а також наголошує, що неподалік вулиці Володимирської розташований “офіс Зеленського”. Ще одна добірка відео з руйнуваннями супроводжується коментарем: “Я так розумію, що будівля СБУ”.
На виправдання масованого удару по Україні Скабєєва поширює відео промови президента Росії, яке супроводжує підписом: “Путін попереджав”.
Вона також ретранслює заяву Рамзана Кадирова про те, що він “тепер на всі сто відсотків задоволений проведенням СВО”.
Телеграм-канал цитує також українських посадовців, здебільшого в частині їхніх повідомлень про удари російських ракет по об’єктах енергетичної системи України.
Зрештою канал ретранслює як у скороченому, так і в розширеному форматах, текстом та на відео заяви Путіна про “терористичні методи” “київського режиму”, а також його зізнання в тому, що по Україні завдано масованого удару.
Загалом повідомлення телеграм-каналу “Скабєєва” протягом дня (10.10) робили акцент на масовості ракетних ударів по Україні, на руйнуванні об’єктів енергетичної системи, а також регулярні спроби знайти докази ураження хоча б якогось державного органу України.
Телеграм-канал Єгора Холмогорова, який називає себе письменником і публіцистом та не приховує своєї українофобії. Канал має 49 тисяч підписників. Орієнтований на російську аудиторію.
Свій інформаційний порядок денний 08.10 автор каналу розпочинає з нагадування обіцянки Дмитра Медведєва влаштувати “судний день”, якщо “вдарять по Криму”. Поряд з тим він безапеляційно заявляє, що міст підірвали “без усяких “Хаймерсів”, та закликає знищити “країну-терориста”, маючи на увазі Україну.
Пропагандист заявляє, що “удар по мосту” є символічним, адже пов’язаний із днем народження Путіна, і одразу закликає зруйнувати міст Патона в Києві та центр Львова. На думку Холмогорова, удари у відповідь мають бути також символічними.
Водночас автор каналу наголошує і на значенні Кримського мосту для забезпечення російського військового угруповання на території України.
Пропагандист неодноразово висловлює своє обурення тим, що українці радіють пошкодженню мосту, та агресивно дорікає за випуск Укрпоштою відповідної марки й за фотозону в центрі Києва із зображенням Кримського мосту, що горить.
Протягом дня Холмогоров нагнітає агресивну риторику, наполегливо закликає завдавати по Україні ударів “максимально руйнівною зброєю”. Він заявляє, що підрив мосту через Керченську протоку тепер виправдовує окупацію територій України на узбережжі Чорного моря, також наголошує, що “на цій війні правил уже немає”, і наполегливо закликає “бомбіть!”.
У своїх припущеннях щодо подальшого розвитку подій пропагандист доходить до заяв, що Україна завдасть по Росії “ядерного удару брудною бомбою”.
Водночас автор каналу не забуває поінформувати свою аудиторію про відновлення автомобільного руху Кримським мостом.
Зрештою Холмогоров робить висновок зі своїх же дописів: він стверджує, що “удар помсти” по Україні буде сприйнятий світом як логічний крок.
Телеграм-канал наступного дня (09.10) присвячує темі Кримського мосту лише два повідомлення: про поновлення транспортного руху та про двох росіян, нібито загиблих під час вибуху на мосту.
Щодо Кримського мосту повідомлення телеграм-каналу “Холмогоров” мають два протилежні емоційні забарвлення. Дописи які покликані запевнити аудиторію в тому, що підрив мосту не є критичним, чергуються з дописами, що перебувають на межі істерики.
Ранок 10.10 Єгор Холмогоров починає з того, що поширює допис, у якому стверджується: “Вперше російська ракета долетіла до справжнього центру ухвалення рішень. Повідомляється про влучення по офісу СБУ на вулиці Володимирській”.
Протягом дня автор каналу розміщує серію фото та відео, на яких видно наслідки обстрілу міст України. Частина з них супроводжується нагадуваннями про Кримський міст і особливо агресивними – про банер у центрі Києва, який зображає марку з мостом, що горить. Інша частина акцентує на руйнуванні об’єктів енергосистеми.
Серед іншого пропагандист заявляє, що для ефективності “акції помсти” потрібно завдати потужних ударів по Львову та Івано-Франківську та “денормалізувати ситуацію в Києві хоча б до рівня Донецька”. Також він наполягає на необхідності знищити українську систему енергопостачання.
Телеграм-канал також ретранслює заяву Путіна, щодо “терористичних методів”, які нібито використовує українська влада, та його зізнання в тому, що по Україні завдано масованого удару “по об’єктах енергетичної інфраструктури”.
Загалом протягом дня Холмогоров у повідомленнях про атаку на Україну робить помітний акцент на ударах по містах на заході України, на руйнуванні об’єктів енергетичної системи, а також закликає повторювати такі акції.
Пропагандист неодноразово використовує вислів “Судний день”, говорячи про масований ракетний удар по містах України, та підкреслює його зв’язок з вибухом на Кримському мосту.
Державні медіа Росії
Телеграм-канал російського пропагандистського конгломерату “РИА Новости” спрямований на російську аудиторію. Він налічує понад 2,5 мільйона підписників.
У перших повідомленнях каналу 08.10 у нейтральній тональності йдеться про пожежу та зупинення руху Кримським мостом. Коли “Національний антитерористичний комітет” Росії визнав факт вибуху, пропагандисти для опису почали використовувати терміни “подрыв” та “ЧП”. Читачам також декількома повідомленнями в різних формулюваннях сповіщають, що президент Путін поінформований про ситуацію і наказав розслідувати причини та виправити наслідки.
Загалом, щодо Кримського мосту канал зосередився на цитуванні заяв російських посадовців та представників підконтрольної Росії влади окупованого Криму. Насамперед були трансльовані обвинувачення на адресу України та сподівання на удар у відповідь. Поряд з тим з’явилися перші визначення події як теракту та заяви про початок “війни без правил”.
Цитовані заяви також переконують, що міст зазнав не надто значних руйнувань, а транспортне сполучення буде відновлено в найшвидші терміни. Канал повідомляє про відновлення поромної переправи, налагодження транспортного коридору суходолом та плани щодо якнайшвидшого ремонту. Тут висвітлені всі відвідини мосту російськими посадовцями та представниками російської влади Криму.
Водночас читачів переконують, що Крим має досить запасів продовольства та пального. “РИА Новости” не оминає увагою і заяву російського міністерства оборони щодо безперебійного забезпечення військового угруповання на території України.
Телеграм-канал докладно висвітлює поступовий процес відновлення руху мостом, зокрема кілька разів повертається до меседжу про забезпечення залізничного сполучення, а також стверджує, що заторів на під’їздах до мосту немає.
Наступного дня (09.10), коли володар Кремля був готовий до публічних заяв щодо Кримського мосту, телеграм-канал “РИА Новости”, цитуючи його як у тексті, так і у відеоформаті, продовжує лінію тверджень про те, що вибух на мосту був саме терористичним актом, до якого причетні спецслужби України.
Також канал надалі цитує твердження про мінімальну значущість пошкоджень мосту та продовжує повідомляти про поновлення автомобільного і залізничного руху.
Масованому ракетному удару по Україні (10.10) телеграм-канал “РИА Новости” приділив не менше уваги, ніж долі Кримського мосту. У повідомленнях з посиланнями на соцмережі, українські ЗМІ та посадовців ідеться переважно про “вибухи”, природа яких не уточнюється. Водночас у повідомленні удар по вулиці Володимирській у Києві, яке посилається на радника голови МВС України Антона Геращенка, пропагандисти вже не уникають слова “ракети” й роблять наголос на тому, що на цій вулиці розташована будівля СБУ, та десь “неподалік” – “офіс Зеленського”.
Канал дозволяє собі вживання формулювання “удари” (не уточнюючи чиї та чим), коли в повідомленнях ідеться про завдавання шкоди об’єктам українських енергосистеми та транспортного сполучення, а також пішохідному мосту в Києві. Останнє навіть підтверджене кадрами відео. Одне з розлогіших повідомлень має заголовок, що підкреслює зв’язок масованої ракетної атаки з вибухом на Кримському мосту – “Удары по украинским объектам инфраструктуры через два дня после теракта на Крымском мосту”.
Власне, меседж про те, що масований ракетний удар є відповіддю на підрив Кримського мосту і завдається саме по об’єктах енергосистеми України, видається основним у порядку денному телеграм-каналу “РИА Новости”. Канал робить на цьому наголос, цитуючи як українських, так і російських посадовців, докладно повідомляє, у яких українських містах та регіонах відбулися перебої електропостачання, звітує про припинення Україною експорту електроенергії та окремо зауважує на зверненні президента Володимира Зеленського до українців щодо економного споживання електрики.
Ця ж логіка випливає навіть з порядку дописів у каналі. Спочатку тут ідеться про те, що Путін проводить засідання Радбезу щодо Кримського мосту, потім цитуються його звинувачення України в тероризмі й лише після цього цитується заява очільника Кремля про “масований удар високоточною зброєю по об’єктах української інфраструктури”.
Пропагандисти також не забули повідомити, що Рамзан Кадиров “тепер на всі 100% задоволений проведенням спецоперації”, а Дмитро Медведєв вважає, що “перший епізод зіграно. Будуть і інші”. В якості погроз також повідомили про сподівання менш значущих “експертів” на те, що подальшими кроками стануть “ракетні пуски по центрах ухвалення рішень” та “параліч у системі забезпечення воєнних дій з боку України”.
Телеграм-канал російської державної багатомовної телекомпанії, орієнтованої переважно на іноземну аудиторію. Водночас сам телеграм-канал призначений для споживання всередині Росії. Понад 648 тисяч підписників.
Телеграм-канал понад дві години повідомляв про горіння цистерни з пальним на Кримському мосту (08.10), аж поки не розмістив фото зруйнованого прольоту його автомобільної частини і наступним повідомленням ретранслював заяву Національного антитерористичного комітету Росії про “підрив вантажного автомобіля”.
Нижче розміщено низку повідомлень з посиланнями на російських посадовців та кримських призначенців із запевненнями, що пошкодження мосту не є значними: судноплавні арки не пошкоджено, а паромна переправа буде налагоджена найближчим часом. Поряд з тим транслюються заяви щодо того, що Крим досить забезпечено пальним та продовольством і що загалом “ситуація під контролем”. Окремими постами читачів запевняють, що військове угруповання Росії на території Україні має повноцінне і своєчасне матеріальне забезпечення.
Буквально за кілька хвилин після повідомлення про вибух канал розміщує заяву голови руху “Ми разом з Росією” Володимира Рогова з обвинуваченням “київської влади” в організації терористичного акту та наводить географічні координати “центрів ухвалення рішень” в Україні – Офісу президента, а також будівель СБУ та ГУР МО.
Далі “RT на русском” напряму починає закликати до помсти українцям. Він перепощує допис із телеграм-каналу співробітника “Комсомольской правды” Романа Голованова, який ставить питання “Якою буде наша відповідь?” і одразу ж пропонує “работать по Банковой”.
Крім того, канал репостить низку дописів діячів, яких називає або “журналістами”, або “публіцистами”, поєднаних спільною думкою: підрив Керченського мосту, інспірований Заходом і втілений руками спецслужб України, а отже треба завдати ударів по тих-таки “центрах ухвалення рішень”. Серед них і допис генерального директора телеканалу “Спас” Бориса Кочевникова, у якому серед іншого стверджується, що Росія вийшла на війну як “Давид проти громили Голіафа”, а отже треба “вбивати ворога всюди. Але не народ”.
“RT на русском” також цитує представницю МЗС РФ Марію Захарову, яка заявляє, що бачить свідчення “терористичної сутності” влади України. Після цього словосполучення “терористична сутність” повторюється в кількох повідомленнях, уже не пов’язаних із заявою Захарової.
Наприкінці дня основну увагу телеграм-канал приділяє звітуванню про візити різного масштабу посадовців на Керченський міст і їхнім обіцянкам якнайскоріше його відремонтувати та налагодити транспортний зв’язок між Кримом та Росією. А також докладно висвітлює відновлення спочатку автомобільного, а потім залізничного руху через міст.
Наступного дня (09.10) тема Кримського мосту на цьому телеграм-каналі відходить на другий, а то й на третій план: їй присвячено значно менше повідомлень. Тепер Україну звинувачують у “терористичному акті” на Кримському мосту вже з посиланням на The New York Times та The Washington Post, а також звітують про відновлення автомобільного руху мостом та налагодження роботи поромної переправи з Криму до Краснодарського краю Росії.
Наприкінці дня телеграм-канал ретранслює заяви Путіна про те, що вибух на Кримському мосту організували спецслужби України, та твердження, що це було “терористичним актом”.
У день масованої ракетної атаки (10.10) телеграм-канал “RT на русском” рясніє повідомленнями про “вибухи” та “пожежі” спочатку в Києві, а потім в інших містах України без жодних пояснень причин, але з посиланнями на українські ЗМІ. Лише поширення відео вибуху поблизу пішохідного мосту в Києві пропагандисти наважуються вживати слово “приліт”, а слово “ракета” пропагандисти вживають лише у зв’язку з “вибухом” на Володимирській, де, уточнюють вони, розташована будівля СБУ.
Повідомлення про зупинення роботи метро в Києві та Харкові, припинення навчання в київських школах, пошкодження об’єктів Укрзалізниці, порушення постачання електроенергії в містах України та подібні подаються окремо, без прямих прив’язувань до “вибухів” чи “прильотів”.
Вживати визначення “удари по об’єктах енергетичної інфраструктури” телеграм-канал починає після поширення заяви Президента України щодо масованої ракетної атаки на Україну. Після цього у своїх повідомленнях пропагандисти зосереджуються на збоях електро- та водопостачання в українських містах.
Канал також повідомляє про загибель під час масованого удару по Києву начальника департаменту кіберполіції України Юрія Заскоки. “Українська кіберполіція, зокрема, вираховує громадян, які співпрацювали з військовими ЗС РФ”, – зазначається в повідомленні.
“RT на русском” у чіткій послідовності ретранслює заяви Путіна після засідання російського радбезу: “НП на Кримському мосту” є “терактом, спрямованим на руйнування цивільної інфраструктури”; “київський режим давно використовує терористичні методи”; “завдано масованого удару високоточною зброєю по об’єктах української інфраструктури”. Ці меседжі повторюються мінімум двічі кожен.
Канал також поширює скриншот допису Рамзана Кадирова з погрозами на адресу Володимира Зеленського та висловленням задоволення щодо проведення так званої СВО.
Також пропагандисти поширюють допис військкора ВДТРК Євгена Піддубного, який твердить, що “керівництво Росії менш за все хотіло йти на таке загострення”, адже воно “продовжує берегти життя жителів України” й зрештою “жителі найбільших українських міст тепер без світла і води з вини Зеленського”. Також автор допису жаліє “київських дівчат і юнаків, які позавчора радісно фотографувалися на тлі постера із зображенням Кримського мосту, що горить”.
Наприкінці дня телеграм канал “RT на русском” розміщує відео, де група дронів над Кримським мостом вишикувалася в напис “Ми разом”.
Телеграм-канал основної державної пропагандистської інформаційної агенції Росії ТАСС. Має 336,2 тисячі підписників. Орієнтований на аудиторію Росії та частково на російськомовних споживачів за межами РФ.
Про вибух на Кримському мосту канал не повідомляє протягом майже трьох годин після того, як про нього стало відомо. У повідомленнях ідеться лише про пожежу, спроби її загасити та зупинення транспортного руху мостом. Навіть дописи щодо початку розслідування говорять про горіння залізничної цистерни та “інцидент”.
Лише цитуючи заяву Національного антитерористичного комітету Росії, телеграм-канал дозволяє собі говорити про “підрив вантажного автомобіля” на мосту. І одразу після цього повертається до риторики навколо “пожежі” та “інциденту”.
Водночас канал починає тиражувати обіцянки посадовців щодо якнайшвидшого налагодження транспортного сполучення між Кримом та територією Росії водними шляхами та суходолом. Поряд з тим низкою повідомлень аудиторію переконують у тому, що через пошкодження мосту півострову не загрожують жодні проблеми із забезпеченням товарами, зокрема продовольством та пальним. Цитують також колаборантів Кирила Стремоусова, який запевняє, що Херсонська область буде забезпечена всім необхідним, та Володимира Сальдо з подібним меседжем.
Разом з тим ТАСС цитує заяви з версіями причин вибуху. Тут депутат Держдуми стверджує, що “підрив Україною кримського мосту вчинено, зокрема, для створення проблем з перекиданням російської армії для зміцнення кордонів Херсонської області”, а так звана “сенаторка від Республіки Крим” розповідає, що “вибух на Кримському мосту був скоєний заради порушення забезпечення нових російських регіонів і російських військовослужбовців”.
Впритул до цього повідомлення розміщено інше: міноборони Росії переконує, що забезпечення російського угруповання на півдні України відбувається “в повному обсязі”.
Згодом канал починає закликати до помсти:
“Відповідь на підрив Кримського мосту має бути жорсткою, “але не обов’язково в лоба”, заявив Слуцький”, – пише канал.
Також телеграм-канал масовано звітує про відновлення автомобільного руху мостом та якнайшвидшу організацію поромної переправи. Висвітлюються огляди руйнувань мосту посадовцями різного масштабу з Росії та Криму.
ТАСС також не оминув заяви Рамзана Кадирова щодо готовності чеченських росгвардійців контролювати рух на Кримському мосту, повідомлення про те, що Володимир Путін доручив ФСБ організовувати заходи безпеки в Керченській протоці, та запевнень Сергія Аксьонова щодо посилення “транспортної безпеки”.
На завершення інформаційного порядку денного телеграм-канал звітує про відновлення автомобільного і залізничного руху мостом.
До теми відновлення руху кримським мостом канал повертається наступного дня (09.10). Також повідомляє про початок поромних перевезень через Керченську протоку. Тут ТАСС знову уникає висловлювань щодо вибуху і послуговується визначеннями “інцидент” та “подія”.
Втім, тема Кримського мосту не є основною цього дня. Її висвітлюють лише поодинокими повідомленнями аж до моменту, коли оприлюднюють заяви Олександра Бистрикіна та Володимира Путіна, у яких вони покладають відповідальність за вибух на Кримському мосту на “українські спецслужби” та стверджують, що це був саме “теракт”, спрямований на руйнування “цивільної інфраструктури”. Ці заяви подаються в скороченому вигляді та дублюються повною версією.
Масовану ракетну атаку на (10.10) телеграм-канал ТАСС, посилаючись на українські ЗМІ та посадовців, висвітлює повідомленнями про низку вибухів у Києві та інших містах і зосереджується на сповіщеннях про “пошкодження” “критичної інфраструктури”, перебої в електропостачанні та роботі транспорту. Одне повідомлення на каналі говорить про те, що на всій території України оголошено повітряну тривогу. Водночас пропагандисти уникають навіть натяків на природу “вибухів”, “пошкоджень” та причини повітряної тривоги. Про те, що Україна тимчасово зупиняє постачання електроенергії до Польщі, канал повідомляє двічі.
Надалі ретранслюється заява президента Росії про те, що “київський режим давно використовує терористичні методи”. І вже після того до аудиторії доносять зізнання володаря Кремля в тому, що по Україні завдано масованого удару. “Високоточною зброєю по об’єктах енергетики, військового управління та зв’язку”, – переконують пропагандисти. Заяву Путіна ретранслюють у різноманітні способи: окремими цитатами, всю цілком, текстом і відео.
Також ТАСС цитує Дмитра Медведєва, який прагне “демонтажу політичного режиму України”, і переповідає слова голови комітету з безпеки російської Держдуми, який заявляє, що “була дана відповідь” на “диверсію на Кримському мосту”. Крім того, канал переповідає слова Сергія Аксьонова і твердить, що “підходи Росії до проведення спеціальної військової операції на Україні змінилися після теракту на Кримському мосту”, а також повідомляє, що Рамзан Кадиров “тепер абсолютно задоволений проведенням спецоперації”.
Поряд з тим низка заспокійливих повідомлень, де цитуються російські посадовці, переконує аудиторію, що “найближчим часом” будуть усунуті пошкодження Кримського мосту та відновлене “повноцінне транспортне сполучення”.
Офіційний телеграм-канал пропагандистського телеканалу “Звєзда”, що належить ВАТ “Телерадіокомпанія Збройних сил РФ”. Спрямований на російську аудиторію, насамперед “патріотично налаштовану”. 82,7 тисячі підписників.
Телеграм-канал Zvezdanews (08.10) давав до 20 повідомлень на годину щодо ситуації з Кримським мостом. Більша їхня частина запевняє, що вища влада Росії разом з президентом Путіним поінформована та вживає заходів щодо розслідування інциденту, налагодження транспортного зв’язку півострова з материком та відновлення мосту.
Наступним кроком канал поширює меседж щодо “терористичної сутності київського режиму”, яку, за словами Марії Захарової, доводить реакція представників Офісу президента України на підрив Кримського мосту. Далі наводиться низка цитат діячів різного калібру, які повторюють ту ж думку в тих чи інших формулюваннях.
Також пропагандисти починають масоване заспокоєння аудиторії. Тут і цитування Кирила Стремоусова – “у Херсонській області паніки немає”, і запевнення від міноборони Росії, що російське військове угруповання на території України отримує матеріально-технічне забезпечення “в повному обсязі”. Переважна кількість повідомлень щодо ситуації в Криму та близьких до нього територій стверджує думку про відсутність паніки та істотних наслідків для населення.
Телеграм-канал розміщує низку репортажних повідомлень, у яких висловлюються різноманітні версії стосовно того, хто міг організувати вибух на Кримському мосту, як вдалося це зробити, хто може бути винен серед російських силовиків у тому, що підрив став можливим.
Водночас низка повідомлень присвячені детальному висвітленню ситуації на мосту та поблизу від нього, відвідинам мосту посадовцями, їхнім заявам щодо можливостей відновлення руху.
Разом з тим пропагандисти закликають до помсти Україні за пошкодження мосту, зокрема цитуючи “громадських діячів” та стверджуючи, що такими є настрої серед кримчан.
З часом пропагандисти переходять до звітів про відновлення автомобільного руху мостом та запевнень у якнайшвидшому налагодженні поромної переправи. Також кілька разів демонструють кадри, на яких мостом їде перший після вибуху потяг.
Наступного дня (09.10) тема Кримського мосту на Zvezdanews складається з трьох основних компонентів: ремонт мосту, ситуація із заторами та запуск поромної переправи й відновлення залізничних пасажирських перевезень мостом.
Поміж тим канал повертається до цитованих напередодні діячів і нагадує про те, що “люди чекають на справедливу помсту”. Після чого переходить до цитування заяв голови слідчого комітету РФ Олександра Бистрикіна та президента Росії Володимира Путіна, наголос у яких робиться на обвинуваченнях України в “руйнуванні цивільної інфраструктури” та “тероризмі”. Ці меседжі транслюються по кілька разів як у повному, так і в скороченому вигляді.
10.10 телеграм-канал Zvezdanews починає повідомляти з посиланнями на українські ЗМІ та посадовців про “вибухи” в Києві. Тут серед іншого поширюється твердження, що один з “вибухів” відбувся поряд з будівлею СБУ, неподалік “офісу Зеленського”. Значну кількість повідомлень супроводжують відео, що демонструють руйнування.
Серед іншого Zvezdanews поширює фейкове повідомлення про евакуацію посольств країн ЄС із Києва.
З розвитком подій канал розширює географію повідомлень щодо “вибухів”, роблячи акцент у повідомленнях з різних міст України на руйнації об’єктів енергетичної системи. Також приділяється переважна увага інформації про перебої в роботі транспорту, електро- та водопостачання в українських містах. Водночас повідомлення на каналі не пояснюють природи маси вибухів на території України.
У повідомленнях телеграм-каналу причина “вибухів” у містах України пояснюється лише процитованою заявою Путіна про “терористичні методи” “київського режиму” та “масований удар високоточною зброєю по об’єктах української інфраструктури”. Ця заява подається каналом неодноразово – у скороченому та в повному форматах.
Після цього в повідомленнях про атаку на Україну, як і раніше зосереджених на перебоях в енергопостачанні в українських містах, з’являється слово “приліт”.
Такі повідомлення чергуються зі звітами щодо ситуації на Кримському мосту, які знову і знову повторюють формулювання “робота кипить”.
*До моніторингу ввійшли телеграм-канали пропагандистів Соловйова, Стрелкова (Гіркіна), Симоньян, Скабєєвої, Прилєпіна та Холмогорова, а також телеграм-канали державних інформаційних ресурсів Кремля РІА Новості, RT, ТАСС, Звезда.
Help us be even more cool!