Вибори чи особливий статус: як тлумачать "формулу Штайнмаєра" ЗМІ окупованих територій Донбасу
18 вересня стало відомо, що анонсоване підписання “формули Штайнмаєра” в межах Мінських переговорів так і не відбулося. Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко в інтерв'ю "Європейській правді" пояснив це тим, що українська сторона технічно не узгодила погоджене радниками "нормандської четвірки" визначення "формули Штайнмаєра".
Експерти Інституту масової інформації вирішили проаналізувати, як цю ситуацію описували ЗМІ непідконтрольних Україні територій* та як ці ЗМІ загалом пояснюють “формулу Штайнмаєра” своїй аудиторії.
Перше, на що звернули увагу експерти ІМІ, це різниця в трактуванні “формули”.
Якщо українська сторона первинними у “формулі Штайнмаєра” вбачає вибори на непідконтрольних територіях, то в так званих "Л/ДНР" акцентують увагу на “особливому статусі”. Натомість вибори, які передбачає цей формат, у ЗМІ непідконтрольних Україні територій Донбасу замовчуються.
Сайт "ДАН" так пише про “формулу Штайнмаєра”: “Формула Штайнмайера" является единственным компромиссным механизмом вступления в силу особого статуса Донбасса, других решений политическая часть документа не предполагает”.
Проте і бачення “особливого статусу” різниться в українських політиків і в політиків самопроголошених республік. Українські політики розглядають особливий статус як децентралізацію, яка не передбачає внесення змін до Конституції. Про це в інтерв'ю іспанській газеті El Pais заявив тодішній секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Данилюк: “Україна є суверенною і унітарною державою. Ми ніколи не погодимося, що хтось ззовні через "особливий статус" може впливати на наші рішення як суверенної країни, впливати на наші внутрішні і зовнішньополітичні напрями або на наші союзи”.
Натомість політики самопроголошених республік розглядають “особливий статус” як автономію так званих "ДНР" і "ЛНР" або федералізацію і наголошують, що цей статус має бути закріплений в Конституції України.
У медіа непідконтрольних Україні регіонів особливого резонансу набула заява помічника Президента України Єрмака про те, що особливий статус Донбасу не є предметом переговорів ні в нормандському форматі, ні в мінському.
Коментарі щодо цієї заяви були присутні практично у всіх проаналізованих медіа. Наприклад, заяву т.зв. “міністра іноземних справ ЛНР” Владислава Дайнего сайт "Луганский информационный центр" (ЛИЦ) поставив без журналістського опрацювання. Політик зазначив: “C изумлением наблюдаем кульбиты киевской власти в попытках уйти от обязательств предоставить особый статус Донбассу”. В матеріалах, де згадується "формула Штайнмаєра", передусім розглядається особливий статус окупованих регіонів, а не вибори.
Позиція про особливий статус як єдиний можливий шлях вирішення конфлікту в місцевих пропагандистських ЗМІ подавалася не як владна, а як передусім “народна”. Наприклад, особливий статус Донбасу на сайті "ЛИЦ" коментувала навіть “главный бухгалтер коммунального предприятия "Перевальское ЖКУ" Анна Шевченко, яка заявила, що, "таким образом, становится понятно, что при Зеленском, как и при Порошенко, нет надежд на разрешение конфликта. <...> Такие заявления придают нам энтузиазма в интеграции с Россией, так как быть соседями, даже на определенных условиях, с Украиной и ее полоумными политиками желания нет".
А от активіст “молодежной общественной организации (МОО) "Молодая гвардия" общественного движения (ОД) "Мир Луганщине" Вадим Слободенюк”, вважає, що переговори з Україною необхідні: “Для прекращения войны и признания наших территорий (ЛНР и ДНР) нам необходимо идти на переговоры с Украиной. Только через стол переговоров возможно мирное решение военного конфликта. Ради мира в Донбассе Украина должна признать нашу независимость, наше право самостоятельно принимать решения, вести свою политику, развивать свою экономику".
Тему “особливого статусу” та “формулу Штайнмаєра” в ЗМІ так званих "Л/ДНР" також коментували “председатель теркома территориальной организации профсоюза работников угольной промышленности Краснодона и Краснодонского района Геннадий Головяшкин”, “житель ЛНР, работник частного акционерного общества (ЧАО) "Автомотозапчасть" Виталий Мазница” та інші нібито пересічні місцеві громадяни.
Відмову української сторони підписувати “формулу Штайнмаєра” в ЗМІ самопроголошених республік подавали як небажання мирного врегулювання конфлікту з боку України. “Член комитета Народного Совета ДНР по конституционному законодательству и госстроительству Олег Онопко” так коментував непідписання "формули" українською стороною: “Несмотря на смену президента и правительства, действия Украины остаются прежними: подписать и не выполнять. Это было и с Комплексом мер, это же мы увидели и сегодня на переговорах в Минске: текст "формулы Штайнмайера" не был подписан Киевом”.
Ця позиція збігається і з позицією російської влади, яку ретранслював сайт “Русская весна”. На цьому ресурсі поширюють слова представника Росії з врегулювання конфлікту на Донбасі Бориса Гризлова: “Главный итог встречи Контактной группы: представители Киева отказались подписать "формулу Штайнмайера" – то есть отказались согласовать порядок правового и фактического закрепления особого статуса Донбасса".
Уже вкотре сайти так званих "Л/ДНР" повторюють наратив російської пропаганди про нездатність України ухвалювати самостійні рішення і про вплив Америки на український політикум. Про це, зокрема, писав пропагандистський сайт “Новороссия”: “Другой вопрос – что есть международные игроки, которые, возможно, именно в таком поведении и заинтересованы, тогда действительно нужно говорить не с украинским руководством, а с теми, кто является их реальными руководителями”.
Водночас зміна влади в Україні, на думку сайтів самопроголошених республік, не сприяла зміні політики щодо "Л/ДНР", про це часто зауважується в матеріалах цих ЗМІ: “Заявление Ермака об особом статусе демонстрирует продолжение политики Порошенко”, – пише сайт "ЛИЦ".
Українські ЗМІ анонсували зустріч у нормандському форматі найближчим часом. Проте сайти так званих "Л/ДНР" вважають, що непідписання “формули Штайнмаєра” призведе до замороження Мінського формату, про це пише сайт “Русская весна” з посиланням на неідентифікованих аналітиків: “На фоне предстоящих переговоров в формате “нормандской четверки" многие аналитики уверены, что Минским соглашениям придет конец”, що, власне, може спричинити замороження конфлікту.
На думку експертів ІМІ, така сконцентрованість повідомлень про особливий статус і цілковите замовчування іншої частини “формули Штайнмаєра” – виборів на територіях самопроголошених республік свідчить про неготовність самопроголошеної влади провести не те що чесні і прозорі, а й узагалі будь-які місцеві вибори в межах цієї "формули". Очевидно, що це може сприяти зміні керівних еліт на цих територіях, що навряд чи є прийнятним для місцевої самопроголошеної влади.
*Експерти аналізували шість місцевих інформаційних сайтів, що діють на непідконтрольних Україні територіях Донбасу: “ДАН”, “ЛИЦ”, “Русская весна”, “Новороссия”, “ДНР-24” і “НДР”. Оцінювалися новини, що вийшли в період з 18 по 22 вересня 2019 року.
** Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконує міжнародна організація Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network.
Help us be even more cool!