ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Від ейфорії до виправдань: російські телеграм-канали вигадують мету наступу на Харківщину

21.05.2024, 10:00
Дмитро Баркар
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

Російська пропаганда отримала поживу і з радістю жонглює перед путінським електоратом новими назвами кількох атакованих населених пунктів Харківської області. Однак за цією показовою ейфорією криється розгубленість та відсутність чіткого розуміння мети нового наступу на Україну з північного напрямку. 

Більшість російських блогерів-пропагандистів замість того, щоб донести до своєї аудиторії стратегічні цілі Кремля, вигадують версії, на які лише вистачає фантазії. Одні, згадуючи про “стражденних” жителів Білгорода, просувають путінську ідею про створення “буферної зони”, інші ж відверто закликають до захоплення Харкова. Їхні телеграм-канали рясніють повідомленнями про “успіхи” загарбників, проте ці версії часто суперечать одна одній, що свідчить про відсутність узгодженої інформаційної політики. Єдине, що об'єднує цих телеграмних аматорів пропаганди, – це ненависть до українців, неприхована жага вбивати та руйнувати, а також любов до сумнівних звітів російського міноборони.

Розгубленість та непоінформованість z-пропагандистів описав один з таких телеграм-каналів – “Два майора”:

Вітчизняні телеграм-канали здебільшого розділилися на три категорії:

 • одні вже на підступах до Харкова;
 • другі шиплять на всіх, щоб мовчали;
 • треті не отримували команди від МО щось публікувати й вдають, що нічого не відбувається”, – йдеться в дописі телеграм-каналу.

Цей допис не лише підтверджує відсутність єдиної лінії в російській пропаганді, але й натякає на те, що навіть самі пропагандисти не розуміють справжніх цілей Кремля та просто намагаються вгадати, що саме від них очікують. Замість того щоб надавати конкретну інформацію про перебіг бойових дій, російська пропаганда зосереджується на розпалюванні ненависті та агресії. А це може свідчити про те, що Кремль наразі зацікавлений у мобілізації суспільної думки.

РОЗГУБЛЕНІСТЬ ТА СУПЕРЕЧЛИВІСТЬ

Чи не найплодовитішим телеграмним російським пропагандистом став колишній українець Юрій Подоляка. Його канал містить доволі докладні розповіді про атаки російської армії на півночі Харківщини: що обстрілювали, наскільки просунулися, де закріпилися. Наразі неможливо достеменно з’ясувати ступінь зв’язку цих повідомлень з реальністю. Аналіз контенту його каналу показує, що одні його твердження суперечать іншим. З одного боку, він говорить про неспроможність української армії чинити опір, а з іншого – пояснює вповільнення наступу саме завзятістю українських контратак.

Наприклад, Подоляка пише:

Тобто тієї системи, яка базується на можливостях НАТОвських можливостей у розвідці та координації, в тероборонників під Харковом або немає, або вони не вміють ними користуватися належним чином. Що призводить до неузгодженості дій противника і… знову ж таки, як наслідок, наше швидке просування вперед”.

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Мир сегодня с Юрий Подоляка

Проте в іншому дописі він стверджує:

Ми всюди відновили свій тиск і, незважаючи на запеклий опір противника, продовжили тиснути противника в районі Вовчанська, де (і це сьогодні вже підтверджують і з того боку) тривають міські бої”. 

Метушитись у визначеннях між “швидким просуванням” та “тиском” Подоляці, вочевидь, доводиться через свої ж невдалі прогнози. Більшість його постів у телеграмі супроводжується обіцянками скорого успіху наступу. Щоправда, з кожним дописом здійснення очікувань відсувається далі й далі в майбутнє:

 • Якщо так піде і далі, то довго в північній частині противник не витримає. Причому ще сьогодні можна очікувати хороших новин”.
 • Сьогодні-завтра багато в чому вирішуватиме подальшу долю прикордонної битви, фронт якої розширюється буквально щодня”. 
 • Кульмінація цих боїв, що і визначить подальший розвиток ситуації, буде завтра-післязавтра”. 
 • Поки що найважливішим питанням тут залишається, чи зможуть наші частини швидко переправитися через річку Вовча та створити на її південному березі плацдарм, чи ні”. 

Подоляка не надає доказів своїх тверджень та ігнорує факти, які суперечать кремлівським наративам. Він активно використовує емоційно забарвлену лексику (“запеклий опір”, “швидке просування”) та обіцянки швидких перемог, щоб підтримувати бойовий дух цільової російської аудиторії. 

ВІД ЕЙФОРІЇ ДО ВИПРАВДАНЬ: ДИНАМІКА ПОВІДОМЛЕНЬ ПРОПАГАНДИСТІВ

Цікаво, що в динаміці просування російських військ плутаються й дописувачі інших телеграм-каналів, присвячених z-пропаганді. До прикладу, канал “Архангел спецназа” майже відразу перейшов від звітування про блискавичні успіхи загарбників до спроб пояснити їхню відсутність.

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Архангел спецназа
 • ЗС РФ швидко пройшли аеродром Вовчанська та закріпилися на околиці в районі м'ясокомбінату”.
 • Підрозділи ЗС РФ контролюють перехрестя з Вовчанська до Вовчанських хуторів, весь день велася підготовка до заходу підрозділів до Вовчанська”.
 • Ситуація без істотних змін. Наші штурмові підрозділи ведуть бої на північній околиці Вовчанська”.
 • Бої тривають, ворог кусається.
 • Штурмові підрозділи проходять углиб, але у ворога збудовано ешелоновану оборону. Зараз тривають бої”. 
 • Ніхто нікуди не поспішає, не пришвидшуйте події, хлопці з артилерії, авіації та рсзо працюють грамотно”.

Серед російських пропагандистських телеграм-каналів знайшлися й такі, що не впадаючи в ейфорію і відразу почали пояснювати своїм читачам, чому не варто чекати істотних успіхів від наступу. Так, WarGonzo виправдовує окупантів тим, що українське військо, яке диво, боронить свою землю:

Так, зараз ми намагаємося не говорити про успіхи, щоб дати хлопцям можливість реально закріпитись і не квапити їх своїми припущеннями, а також не підказувати ворогові. Але, зрозуміло, треба розуміти, що після першого ривка неонацисти вже встигли прийти до тями й вибудувати оборону”. 

Тим часом канал “Военкор Котенок” намагається прикрити відсутність реального успіху обіцянками епохальних завоювань у невизначеному майбутньому:

Поки що все це – локальна історія, предтеча подій, які чекають на нас на Харківському напрямку, коли Російська Армія почне відсікати цілі ділянки”. 

А щоб додати оптимізму потокам пропаганди навколо спроб наступати на Харків з півночі, більшість телеграм-каналів, присвячених пропаганді загарбницької війни, розміщували дописи із заявами від російського міноборони:

 • Підрозділи угруповання військ “Північ” просунулися в глибину оборони противника та звільнили населені пункти Гатище, Червоне, Мороховець та Олійникове Харківської області – Міноборони Росії”.
 • Підрозділи угруповання військ “Північ” унаслідок активних дій звільнили населений пункт Бугроватка Харківської області та просунулися в глибину оборони супротивника – Міноборони Росії”.

Щоб ще глибше занурити свою аудиторію в очікування великих перемог у непевному майбутньому, пропагандисти поширювали недостовірні повідомлення з неназваних джерел про взяття в полон українських військових. 

 • У мережі є багато відео груп полонених, які здались одразу опорниками”, – переконує “Мир сегодня с “Юрий Подоляка”.
 • З'явилися перші полонені на кордоні, півтора десятка солдатів ЗСУ здалися “Півночі”, не витримавши удару”, – заявляє канал “Старше Эдды”.

Водночас симптоматичною видається ще одна заява телеграм-каналу “Старше Эдды” про взяття в полон українських військових. Одне лише слово “навіть” у дописі на цьому каналі з головою видає той факт, що російські пропагандисти, як і військові, бояться бійців окремих українських підрозділів особливо сильно:

Другу добу після початку наступу угруповання військ “Північ”. Кількість полонених хохлів уже перевалила за 50, є навіть один полонений із “Кракена”. 

Скриншот ІМІ з  телеграм-каналу Старше Эдды

На думку експертів ІМІ, швидкий перехід російських пропагандистських телег від повідомлень про успіхи до виправдань та обіцянок майбутніх перемог свідчить про те, що російська пропаганда зіткнулася з непередбачуваним опором українських військ та змушена коригувати свої наративи. 

СПРОБИ СТВОРИТИ АТМОСФЕРУ ТИСКУ ТА ПАНІКИ СЕРЕД УКРАЇНЦІВ

Загалом звітування про перебіг загарбницького наступу пропагандисти використали лише як тло для просування важливіших для них меседжів. З розрахунком на те, що серед читачів z-каналів є якась частина українців, дописувачі спробували створити для них атмосферу тиску. Розповідаючи, що українці нібито масово тікають з Харківщини, вони намагалися роздмухати паніку серед мирного населення. Тут пропагандисти далі волю своїй фантазії, хто як зумів.

Наприклад, канал “Мир сегодня с “Юрий Подоляка” дезінформує про те, що населення масово тікає з Вовчанська, і поширює дезінформацію про те, що в Харкові паніка:

Ну і сам Вовчанськ, де населення вчора і сьогодні масово залишає свої будинки, після взяття нами пагорбів на північ від міста, по суті, лежить у нас зараз на долоні й чекає на свою долю.

Так, мало не забув – у Харкові в населення паніка. Люди, не довіряючи офіційній інформації та маючи точні дані про прорив ЗС РФ через рідню в зайнятих селах, починають залишати місто”. 

“Архангел спецназа” поширює дезінформацію про “здавання Харкова і області” й про те, що Вовчанськ “готують до здавання”:

 • Україну готують до здавання Харкова та області
 • У Вовчанську поліція евакуювала людей, місто готують до здавання, бої йдуть на околицях міста, противник відтягується на південь міста, вчора дуже багато мирняка виїхало”.

“Два майора” поширює дезінформаційні маніпуляції з емоціями, з рекомендаціями “готувати укриття”, бо “бої можуть розгорнутися під вікнами”:

 • “Мешканцям Харківської області рекомендуємо готувати укриття, якщо немає варіантів виїхати”.
 • “Чому потрібно їхати з міста / району / населеного пункту, якщо ви розумієте, що скоро бої можуть розгорнутись у вас під вікнами, а ви мирний житель”.
Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Два майора
 • У чати пишуть, що в Харкові та області вкрай нервова ситуація”. 

“Военкор Котенок” поширює дезінформацію про паніку і намагається нагнітати емоції:

 • В українських пабліках – тривожно. Розганяється тема евакуації з низки н.п. Попередньо, селище Стрілеча звільнене Російською Армією”.
 • У Харкові у свідомому прайді як серед озброєних осіб, так і персоналу, що забезпечує, а також тих, що співчувають, панує стан, близький до панічного”. 

“Сладков+” також поширює дезінформацію про паніку:

 • “У Харкові паніка, трафік у бік Києва збільшився вдесятеро”. 

Подекуди такі дописи доповнювалися закликами до мирних жителів полишати свої домівки й тікати з Харківщини. Російські пропагандисти намагаються викликати в українського населення відчуття страху та невпевненості. Створення образу масової паніки та втечі має на меті деморалізувати українців та посіяти сумніви в їхній здатності протистояти агресії.

Але зрозуміло, що йдеться аж ніяк не про турботу, а лише про спроби виправдати вбивства мирного населення. Це натяк на те, що, “хто не втік, самі винні, ми ж попереджали”. Підтвердженням тому є такі вигадки про українські диверсійні групи з жінок та підлітків, як у дописах на каналі “Два майора”.

ГУР та СБУ місяцями створювали підпілля з-поміж жінок, які втратили рідних у боях із ЗС Росії. Також пройшли навчання представниками націоналістичних та терористичних формувань підлітки, зокрема як оператори FPV-дронів. У низці прикордонних регіонів створено підпільні лабораторії з їхнього виготовлення. Завдання диверсантів – не видаючи свого ставлення до ЗС Росії, організовувати диверсійну діяльність у тилу російських військ.

Ворожі спецслужби готувалися до заходу нашої групи військ “Північ”. Контррозвідувальні та протидиверсійні заходи мають бути жорсткими”.

“Інформація про створення українськими спецслужбами руху підпільників, жіночих загонів та своєрідного гітлер'югенду підтверджується, зокрема, нашими джерелами серед місцевого населення не лише Харківської області”.

Створення міфів про українські диверсійні групи з жінок та підлітків має на меті дискредитувати українську сторону та виправдати російський терор проти мирного населення. Такі вигадки також можуть бути спрямовані на посилення страху серед російської аудиторії телеграм-каналів.

Особливо очевидною спроба виправдати вбивства мирних українців стала на тлі зізнання телеграм-каналу “Сладков+” у тому, що загарбники на півночі Харківщини намагаються зрівняти із землею будь-яку будівлю, незважаючи, чи це військові об’єкти, чи це житлова забудова. Так само як і на Донеччині.

Використання “авдіївської тактики” з масованим використанням авіабомб та артилерії принесло результати”, – йдеться в одному з дописів.

Використання тієї самої тактики, чомусь називаючи її американською, визнає і канал “Два майора”:

Армія РФ стирає Вовчанськ з лиця землі. Вони спочатку спалюють перед собою територію, а потім заходить піхота”. Все згідно з американською тактикою. Чим незадоволена українська сторона, незрозуміло”.

Тим часом телеграм-канал Kotsnews російську тактику знищення всього не описує, а просто показує на відео з коментарем: “Волчанск с высоты птичьего полета. “Север” идет”.

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Kotsnews

Такі звіти про використання “авдіївської тактики” масованого бомбардування та артилерійських обстрілів слугують доказом цілеспрямованого знищення інфраструктури та мирних жителів України. Це не лише порушує законодавство, зокрема міжнародне, але й свідчить про жорстокість та безжалісність російської військової стратегії.

ВИПРАВДАННЯ РОСІЙСЬКИХ ЗЛОЧИНІВ ТА ПЕРЕКРУЧУВАННЯ РЕАЛЬНОСТІ

Водночас пропагандисти вигадали ще один спосіб виправдати кровожерливість армії загарбників, який до того ж має на меті задобрити та дещо заспокоїти російську аудиторію z-каналів у телеграмі. Перекручуючи до навпаки причинно-наслідкові зв’язки, вони переконували в тому, що наступ російської армії на півночі Харківщини є вимушеним заходом, спричиненим обстрілами Білгорода, ніби прильоти по цьому російському місту ніяк не пов’язані з великою війною, яку проти України розпочала Росія.

Приклади “виправдовувальної” дезінформації, яку поширюють пропагандисти:

 • “Поддубный |Z|О|V| edition”:

Суть того, що зараз відбувається в Харківській області, дуже проста – Армія Росії робить усе можливе, щоб урятувати життя жителів Білгородської області”. 

 • “Повёрнутые на Z войне”:

Помста за дітей, убитих на ялинці перед Новим роком – почалася”.

 • “Старше Эдды”:

Всі свої невдачі противник зганяє на мирних громадянах Білгорода, обстрілюючи житлові квартали. Саме цю проблему і вирішують зараз сталеві військові “Півночі”, розмотуючи ворога”.

 • “Архангел спецназа”:

Реактивники УВ “Північ” не завдають ударів по мирному населенню Білгорода та відпрацьовують повними пакетами “Граду” по українських фашистах у прикордонні”.

ЗСУ атакують мирні об'єкти в Білгороді. Це було очікувано, на жаль”. 

 • “Два  майора”:

Також зранку відновилися тяжкі бої високої інтенсивності у Вовчанську. Тим часом Київ завдає терористичних ударів по мирному населенню Білгорода”.

Повідомлення про обстріли Білгорода подаються в такому контексті, щоб виправдати подальші агресивні дії проти України. Вони покликані створювати враження, що російські військові лише захищаються.

Водночас пропагандистів зовсім не бентежить, що вони самі ж, як-от, наприклад,  Kotsnews, розповідали про обстріли мирних територій України з Білгорода та радощі з цього приводу тамтешнього населення як на початку повномасштабного вторгнення та протягом останніх двох років, так і напередодні спроби нинішнього наступу з півночі на Харківщину:

Підписники з Білгорода повідомляють, що в бік Харківщини всю ніч летіли подарунки всіх можливих калібрів: “Саше, доброго ранку! А вночі як летіло, скільки подарунків! Приїхав додому з роботи, а наші всю ніч, літаки, ракети. Хоч і втомився, але спостерігав”, – пише пропагандистський телеграм-канал.

Z-патріоти з телеграму не тільки перевернули ситуацію з ніг на голову, а ще й у цьому кульбіті знайшли можливість прогнутися перед диктатором Володимиром Путіним. Вони раптом згадали його фантазії щодо створення “буферної зони” на кордоні з Україною і приплели до теми атаки на Харківщину ще й цю сентенцію. У такий спосіб рупори Кремля намагаються переконати російську аудиторію в потребі цього кроку для захисту російських громадян.

 • “Архангел спецназа”:

Верховний ще кілька місяців тому заявив про те, що Армія Росії створюватиме буферну зону”.

Військово-політичне керівництво України не могло не знати про наміри Армії Росії як мінімум створити буферну зону в Харківській області”. 

 • “Военкор Котенок”:

Наступ у Харківській області став потребою саме через дії ЗСУ. Крім мети звільнення споконвічно російських земель, ЗС РФ виконують завдання щодо створення подоби санітарної зони, відсуваючи бандерівців від державного кордону. Це має завадити супротивникові обстрілювати прикордонні райони”. 

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Военкор Котенок
СПРАВЖНЯ МЕТА НАСТУПУ: ПРОПАГАНДА ТА ВНУТРІШНЯ АУДИТОРІЯ

Тим часом пропагандисти самі заплутались у своїх версіях та поясненнях сенсу спроби наступу. Щойно вони стверджували про помсту за Білгород, міркували про перспективи створення “буферної зони” й тут же стали розповідати про намір російської армії захопити для свого царя всю Харківщину.

Дезінформація з каналу “Военкор Котенок”:

 • Російська реконкіста неминуча як гірська лавина. Російський Харків, заснований Російським царем, повернеться додому. Але всьому свій час, зумовлений Згори”.
 • “Поки все видається безхитрісним: весь світ говорив, що росіяни підуть на Харків. І ми пішли”.

Дезінформація з каналу “Повёрнутые на Z войне”:

 • Шторм “Севера” продолжает идти и освобождать территорию Харьковщины от оккупации мрази”.

Але всі зусилля пропагандистів напустити туману та створити альтернативні версії реальності звів нанівець дописувач телеграм-каналу “Сладков+”. Свідомо чи несвідомо він викрив ідеологічний сенс спроби наступу на Харків з півночі.

Головний критерій успішності – поява назв нових сіл та містечок у бойових зведеннях у нас та в противника. Свого часу була “вічна” Мар'їнка і “нескінченна” Авдіївка. Тепер безліч інших назв”.

Тобто пропагандист визнає, що кремлівському режиму конче необхідно скормити росіянам казку про нові воєнні досягнення, потішити путінський електорат новими назвами зруйнованих українських населених пунктів, бо z-патріоти вже не збуджуються від нищення протягом двох років тих самих сіл та міст України.

Відсутність єдності та суперечливість повідомлень у телеграм-каналах Кремля свідчать про те, що російська пропагандистська машина дає збої. Це може бути пов'язане з тим, що Кремль не має чіткого плану дій або ж навмисно дезінформує власних пропагандистів, щоб заплутати супротивника. 

***

Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!