ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Вагітна Мендель та часник рятує від коронавірусу. Якими фейками "годували" у 2020-му

Фото – pixabay.com
Фото – pixabay.com

Політичне протистояння, російський вплив та коронавірус. Це три кити, на яких у 2020-му трималися цілі кампанії з поширення фейків в Україні.

Ситуація 2020-го склалася така загрозлива, що протидіяти фейкам була змушена Служба безпеки України. СБУ почала спростовувати фейки про коронавірус та затримувати тих, хто їх поширював. На цьому тлі жодного покарання не зазнали представники влади та політикуму, які так само продукували та поширювали фейки.

Інститут масової інформації згадує 10 показових фейків 2020 року.

"Мендель вагітна від Зеленського"

7 липня виник один з найгучніших фейків року: "Мендель вагітна від Зеленського". Авторами та поширювачами цього фейку стали Роман Реведжук (за часів президентства Петра Порошенка входив до пулу медійників – т.зв. порохоботів) і колишній політик Геннадій Балашов. Останній записав відео "Мендель – любовница Зеленского?", яке на його сторінці в ютубі подивилися понад 300 тисяч користувачів.

"В правительственном квартале активно ширятся слухи о том, что Мендель – любовница Зеленского. И не только любовница, но еще и беременная любовница. Неужели президент решил пойти путем Кеннеди, Клинтона, Януковича? Если слухи подтвердятся, то нас ожидает крах "слуг народа", – підписав відео Балашов.

Коли сама Мендель публічно назвала цю інформацію фейком, Балашов і Реведжук записали ще одне відео: "Мендель беременна не от Зеленского? Реведжук не согласен".

Відтоді минуло п'ять місяців, а жодних ознак та доказів вагітності Мендель так і не з’явилося.

Зеленський і "порожні тарілки" військових

У жовтні Зеленський вирушив на Донбас до військових. У фотозвіті Офісу президента містилася світлина, яка стала основою фейку. На ній Зеленський та Андрій Єрмак їдять борщ, а військові поруч сидять без тарілок. "Военным обед не подали, ибо не положено", – написав на своїй фб-сторінці політтехнолог Тарас Березовець. Це почали масово поширювати прихильники Петра Порошенка, з яким співпрацює Березовець.

"Розігнали найдивніший фейк у цьому році, – також у фейсбуці відповів Єрмак. – Придумати, що військовим на Донбасі не подали їжу, – це дно". І справді, на інших фото видно, що військовим таки дали тарілки з "першим". Просто Зеленський з Єрмаком почали їсти ще до того, як борщ роздали всім за столом.

"П’яна" смерть військового

Поширювалися фейки й з подачі владної команди. Так, новопризначений радник з інформаційної політики української делегації для участі в Тристоронній контактній групі Олексій Арестович у середині грудня визнав, що на фб-сторінці ТКГ розмістили дезінформацію. У ній ішлося, що військовий, "перебуваючи в стані сп’яніння, здійснив самовільний перехід на бік противника (без зброї) та помер від алгокольної або наркотичної інтоксикації".

Натомість сайт "Цензор.Нет" отримав та оприлюднив результати судово-медичної експертизи. У ній ішлося, що основною причиною смерті вказано асфіксію, категорія смерті – насильницька.

Після цього Арестовичу довелося вибачатися. Він пояснив, що сталася технічна помилка: переплутав версію представників російської сторони, яку обговорювали у внутрішньому листуванні, та повідомлення для ЗМІ. "Фактично оприлюднив версію окупантів" – підсумував Арестович.

Порошенко в трійці найбільших корупціонерів світу

Влітку мережею поширювали світлину нібито трьох найбільших корупціонерів світу. Серед них і Петро Порошенко. Нині у фейсбуку цю світлину позначено як неправдиву інформацію. Усе через те, що жодного рейтингу насправді не було.

Це була інфографіка із сюжету американського телеканалу CBS. У ньому йшлося про фігурантів так званих документів Panama Papers і наводилися кілька багатіїв зі всього світу, які ховають гроші в офшорах. От саме серед них і опинився Порошенко. До того ж американські журналісти не розставляли фігурантів за місцями.

Лист СБУ до партії Порошенка

Потрапили на гачок фейку і партійці Петра Порошенка. У жовтні представник "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко в себе на фб-сторінці та в ефірі наближених до Порошенка телеканалів продемонстрував "лист від СБУ".

Цим документом спецслужба нібито просила надати перелік усіх кандидатів на місцеві вибори, коротку характеристику і докладні біографічні дані на кожного кандидата від ЄС, а також інформацію щодо витрачених коштів на передвиборчу кампанію. "Це неприхований тиск та порушення законодавства, і ми вимагаємо реакції від пана Баканова", – заявив тоді Гончаренко.

Проте цей лист виявився фейком – імітацією з боку зловмисників російського походження листування з незаконними вимогами СБУ. Це встановила Громадянська мережа "Опора", яка дослідила отриманий партією і-мейл. Зокрема, встановлено, що в і-мейлі лише імітували електронну адресу СБУ, а насправді лист надійшов з поштової скриньки домену lenta.ru.

"Закликаємо політичні партії та кандидатів проводити всебічне дослідження підозрілих інцидентів до висловлення публічних звинувачень на адресу органів влади та політичних конкурентів", – підсумували в "Опорі".

Таємні американські лабораторії

Одним з найбільших російських фейків 2020-го стала кампанія про "таємні американські лабораторії в Україні". Навесні Інститут масової інформації окремо розбирався в поширенні цієї дезінформації. Було виявлено 66 новин на п'яти сайтах, які розміщувалися протягом місяця в межах цієї кампанії.

Йшлося про 15 українських лабораторій, якими нібито керують американці. Ба більше, ніби саме в цих лабораторіях і був створений коронавірус. Такі новини поширювалися з посиланням на представників проросійських окупантів Донбасу та лідерів партії "Опозиційна платформа – За життя".

Дійшло до того, що Держдепу США довелося реагувати. "Український телеканал "1+1", власником якого є олігарх Коломойський, повторив російську дезінформацію, яка стосувалася лабораторій", – заявив представник Держдепу США Джордж Кент.

Також не поширювати такі фейки закликала і СБУ. "Закликаємо політиків не поширювати неправдиву інформацію про існування іноземних біологічних лабораторій на території України й дбати про інтереси країни, а не про власні рейтинги", – йшлось у фб-повідомленні спецслужби.

Обмін ядерними ударами в Україні

Після "секретних лабораторій" російська пропаганда запустила ще один фейк в Україні. "Украинской власти мало биолабораторий Пентагона – теперь над Украиной будут летать американские бомбардировщики, способные нести ядерное оружие", – розмістили новину на сайті ОПЗЖ у вересні.

Повідомлення партії Медведчука містило цілу низку фейків. Найбільшим виглядало твердження про загрозу "обмена ядерными ударами на территории Украины".

Так проросійська партія подавала спільні дії української та американської авіації в небі над Україною. Зокрема, за участю стратегічних бомбардувальників B-52.

Звісно, ядерними ударами ніхто так і не обмінявся. А фейк був черговим елементом інформаційної війни. 

Загиблі на Херсонщині американські інструктори

Військові навчання "Об’єднані зусилля – 2020" супроводжувалися ще одним фейком – про загиблих військових.

У вересні на сайті херсонської поліції з’явилася новина "На Херсонщині поліція з’ясовує обставини загибелі американських військових радників". Нібито під час військових навчань на території Олешківського полігону сталася трагедія: артилерійський снаряд потрапив у бункер, де перебували американські військові радники. У тексті зазначили, що від отриманих поранень загинуло вісім осіб.

Цю новину підхопила ціла низка медіа. Проте згодом поліція повідомила: це був фейк. "Зафіксовано несанкціоноване втручання в роботу офіційного вебсайту Нацполіції. У зв’язку з цим на деяких інтернет-сторінках обласних управлінь поліції була поширена недостовірна інформація", – пояснили в Національній поліції.

Вертольоти над Києвом та інфікований потяг

Одночасно з пандемією коронавірусу активно поширювалися фейки про хворобу. Так, у березні в соцмережах з’явився фейк про нічне розпилення над Києвом хімічних речовин із вертольота для дезінфекції. Водночас "радили" зачиняти балкони й не перебувати на вулицях із 23:00 до 5:00. Спростовувати цей фейк узялася СБУ.

Також спецслужба повідомила про поширення дезінформації про "інфікований потяг", який прибув до Києва з Риги. "Майже в кожному вагоні є люди "з температурою під 40". Людей із поїзда не випускають", – йшлося в новинах медіа. СБУ це спростовувала. "Єдиною правдою в цій інформації є те, що потяг дійсно прибув з Латвії. Він справді привіз додому наших співвітчизників. Усі пасажири пройшли температурний скринінг", – пояснювали правоохоронці.

Одразу кільком містам у березні приписували відео бійки в автобусі. Дописувачі в соцмережах переконували, що це Київ / Львів / Вінниця. А бійка сталася через те, що один з чоловіків закашляв у салоні й нібито мав ознаки коронавірусу. Насправді конфлікт стався значно раніше і був пов’язаний не з хворобою, а з крадіжками, якими в автобусі займався зловмисник. "Першоджерелами розміщення цього відео стали боти, зокрема й проросійського спрямування. Аномальне "вірусне" поширення матеріалу вказує на залучення ботоферм для дестабілізації ситуації", – наголошували в СБУ.

Правоохоронці не лише спростовували фейки про коронавірус, а й активно відстежували осіб, які їх поширювали. Так, на середину квітня за час карантину виявили понад 150 осіб, які займалися дезінформацією.

Сало і часник від коронавірусу

Одночасно з фейками про коронавірус почали з’являтися брехливі повідомлення про чудодійне лікування хвороби. Доклався до цього і секретар РНБО Олексій Данілов. "Найкращі ліки від коронавірусу – це цибуля, сало і часник", – заявив він наприкінці лютого в ефірі ток-шоу "Право на владу" телеканалу "1+1".

Цю заяву можна було сприйняти як невдалий жарт. Але в липні в інтерв’ю "Українській правді" Данілов запевнив, що не жартував. "Я не жартував. Я можу сьогодні вам повторити: якщо ви будете використовувати фітонциди, які є і в часнику, і в цибулі, це дуже корисно. Бо всі віруси – вони бояться цього", – пояснив секретар РНБО.

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Мобілізація зусиль для вирішення викликів у медіасфері України". Матеріал відбиває позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".

Liked the article?
Help us be even more cool!