ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Українські біолабораторії і шоколадні "пєрєпєчі" для мобілізованих: про що писали проросійські медіа в Криму

22.11.2022, 13:19
Олена Голуб

Питання, пов'язані з Україною, були топовими в кримських медіа станом на початок листопада цього року.

Як показало моніторингове дослідження ІМІ, майже половина (43%) інформації в кримських ЗМІ була так чи інакше пов'язана з Україною, в той час як на інші інформаційні приводи припало 57% матеріалів.

Нижче детальніше розглянемо, про що писали проросійські кримські медіа та на чому акцентували прокремлівські пропагандисти в Криму. Моніторинг охопив наступні інформаційні ресурси: РИА Крым, Крыминформ, “Комсомольская правда. Крым”, SevastopolMedia, Крымское информационное агентство.

На перше місце за кількістю новин у проросійських кримських медіа вийшла тема криміналу, ДТП та різних надзвичайних ситуацій, на неї припало 20,5% новин.

Найбільше матеріалів у цій темі в моніторинговий період  стосувалося жорстокого поводження з дельфінами та відповідних кримінальних проваджень. 

Ця тема стала ледь не топовою в проросійських кримських ЗМІ. Для порятунку водних ссавців організовували цілі рятувальні операції, встановлювали винних:

 • “Стало известно, кто выкинул дельфинов в море в Севастополе” / РИА Крым
 • В Севастополе решили спасти дельфинов, выпущенных в море из дельфинария” / “Комсомольская правда. Крым”
 • “Полиция возбудила уголовное дело после выпуска дрессированных дельфинов в море в Севастополе” / “Комсомольская правда. Крым”
 • “В Севастополе начинается операция по спасению выброшенных в море дельфинов” / Крымское информационное агентство 

На соціальну тему та на туризм сумарно припало теж 20,5% загальної кількості матеріалів у проросійських кримських медіа. Йшлося і про планові відключення світла, і про проблеми з водою:

Кримські посадовці звітували про зростання туристичної галузі та про підтримку дрібного підприємництва. Підконтрольні окупаційній владі місцеві медіа активно поширювали проросійський паркет, наприклад, писали що ситуацію в Криму “особисто контролює” цілий прем'єр міністр РФ Мішустін. 

Загалом лише 14% всіх матеріалів в підконтрольних кримських медіа було присвячено темі СВО та мобілізації, при цьому, переважна частина цієї інформації мала ознаки замовлення. На темі допомоги мобілізованим найбільше піарилася партія “Единая Россия”, представники якої надсилали сім'ям мобілізованих “селтинский мед, воткинские и сарапульские сладости к чаю, шоколадные перепечи”, ковбасу і інші м’ясні вироби.

Свій марафон щедрості російська партія влади присвятила “Дню народного единства”.

Зі свого боку, призначені окупантами керівники анексованого Криму пообіцяли зарахування дітей мобілізованих до дитсадків без черги, розказували про реабілітацію мобілізованих та відкриття “алеї слави” тим, хто вже не повернеться з так званої спецоперації (СВО).

 • “Власти Крыма предоставят право зачисления в детсады без очереди детям участников СВО” / Крыминформ
 • “Аксенов рассказал о реабилитации раненых в ходе СВО в санаториях Крыма” / РИА Крым
 • “В Крыму в память о погибших героях СВО откроют Аллеи славы” / РИА Крым

Цікаво, що новин про ситуацію на лінії фронту в моніторинговий період у кримських пропагандистських медіа практично не було.

9% новин у проросійських медіа Криму містили агресивну кремлівську пропаганду, спрямовану проти України. Передусім це були фейки про біолабораторії в Україні, про які в Росії точно знають, що вони є, але їх ніхто так і не бачив. Пропагандисти бідкалися, що ООН не ухвалила проєкт резолюції Росії щодо біолабораторій.

“Первый заместитель постпреда России при ООН Дмитрий Полянский выразил крайнее разочарование итогами голосования. По его словам, в ходе работы над проектом резолюции западные страны “всячески демонстрировали, что закон для них не писан и выполнять это положение они не намерены”, – пише РИА Крым.

Окрім біолабораторій, пропагандисти продовжили пропрацьовувати тему про нібито створення “брудної бомби”, яку нібито розробляє Україна і теж за участю “кураторів” зі США.

І ось уже МИД РФ заявляє про неприпустимість ядерного конфлікту і те, що в ньому не може бути переможців: “При осуществлении политики в области ядерного сдерживания Россия строго и последовательно руководствуется постулатом о недопустимости ядерной войны, в которой не может быть победителей и которая никогда не должна быть развязана”, – заявили в ведомстве”, – пише РИА Крым.

Не обійшли кримські медіа і теми іноземних найманців.

Так, за словами офіційної представниці МИД РФ Марії Захарової, на території України воює “8 тисяч найманців із 60 країн світу”, її слова цитує РИА Крим: “По имеющейся информации, за восемь месяцев они (украинские власти. – Ред.) рекрутировали свыше 8 тысяч наемников более из чем 60 государств. Наиболее многочисленные группы приехали из Польши, США, Канады, Румынии и Британии. И это несмотря на то, что во многих странах наемничество законодательно запрещено и преследуется в уголовном порядке”, – сказала дипломат на брифинге в среду”.

Шойгу ж своєю чергою справно звітував про знищення тих самих найманців, яких так активно, за словами російських посадовців, рекрутує українська влада.

Ось такий колообіг найманців відбувається, зі слів пропагандистів.

Цікаво, що кримські медіа час від часу розміщували “історичні матеріали” на тему звірств фашистів у Криму. Ці матеріали були надзвичайно емоційними й містили паралелі з сучасною війною та звинувачення України. У них ішлося про розстріли мирних кримчан, катування людей, створення концентраційних таборів та знущання з військовополонених.

Наприклад, РИА Крым писало про зґвалтування літніх жінок:Ялтинка Ольга Шаргородская вспоминала о том, как в коммунальную квартиру ворвались румыны. На нее, женщину “чуть за тридцать”, внимания не обратили. А вот соседку 73 лет один из солдат утащил в комнату и “подверг насилию”.

Окупований південь України, переселення херсонців

На початку листопада, коли відбувався моніторинг, проросійські кримські медіа продовжували писати, що “Росія в Херсоні назавжди”, і звітували про укріплення захисту Херсона. Колаборант Сальдо ще 1 листопада заявляв про те, що на Херсонщину постійно прибувають російські військові. В Херсонскую область постоянно прибывает значительное количество наших военных”, – написал Владимир Сальдо в своем Telegram-канале”, цитує РИА Крим.

Проросійські кримські медіа цитували й військових експертів, які стверджували, що ніхто здавати Херсон не збирається: “ВС РФ не сдадут Херсон, однако уже в самое ближайшее время в этом районе могут развернуться ожесточенные бои”, считает военный эксперт Алексей Леонков”. Водночас російське окупаційне керівництво Херсонщини в той час уже почало активну “евакуацію” населення.

Пропагандисти навіть не приховували, що ця евакуація часто мала примусовий характер:

За інформацією проросійських кримських медіа, переселяли жителів Херсона до Криму (“В Севастополь из Херсонской области за две недели прибыли около 200 взрослых и детей”), а також на Кубань (“Кубань приняла более 10 тысяч жителей Херсонщины”).

Перипетіям із зерновою угодою в проросійських кримських медіа було присвячено 5% інформаційних матеріалів.

Російське керівництво намагалося створити гарну міну за поганої гри. Кримські ресурси окупантів писали про активні дії, перемовини з Туреччиною:

 • “Путин и Эрдоган обсудили ситуацию вокруг зерновой сделки”
 • Медіа повідомляли, що РФ то виходить із зернової угоди, то знову входить:
 • “Россия оставляет за собой право выйти из зерновой сделки – Путин”
 • “Россия возвращается к черноморской зерновой сделке – МО”

І нарешті, темі українських диверсантів було присвячено 5% новин із загальної кількості новин в проросійських кримських ЗМІ. У пропагандиських медіа активного розголосу набула інформація про атаки на кораблі чорноморського флоту в Севастополі. РФ звинувачує в цьому Сили спеціальних операцій України, проте визнати, що українці здатні атакувати кораблі ЧФ РФ їм украй важко, тому вони вирішили знайти третю сторону, яка нібито допомогла Україні. Цього разу нею стала Британія:

 •  “Атака на Севастополь: МИД России вызвал посла Британии”
 • “Атаку на Севастополь необходимо расследовать – решение Путина и Эрдогана”

Також регулярно в кримських проросійських медіа з'являлася інформація про українських диверсантів, що нібито діють на території півострова. За словами пропагандистів, “ФСБ активно запобігає будь-яким диверсіям”:

В значно менших обсягах проросійські кримські медіа писали про ковід, енергетичні проблеми в Україні та інші теми. 

Моніторингове дослідження показало, що майже в усі згадки про Україну в проросійських кримських медіа були агресивною воєнною пропагандою Росії, спрямованою на розпадення ненависті до України, яку змальовували як щось небезпечне і страшне.  Оскільки перемоги РФ на полі бою були відсутні, пропагандисти практично припинили подавати зведення з передової і зосередились на рекламі мобілізації. Зокрема, на допомозі мобілізованим з Криму активно піарилися російська партія влади “Единая Россия”. Жодних опозиційних чи альтернативних точок зору не було виявлено в проросійських кримських медіа в моніторинговий період.

*Моніторинг проводився 1-3 листопада 2022 року у п’яти проросійських кримських медіа: РИА Крым, Крыминформ, “Комсомольская правда. Крым”, SevastopolMedia, Крымское информационное агентство.

Liked the article?
Help us be even more cool!