Україна та Ізраїль. Російські пропагандисти не можуть визначитися, кого більше ненавидіти
Російські пропагандисти перемкнули свою увагу на війну ХАМАС та Ізраїля. Принаймні більшість дописів у їхніх соціальних мережах нині стосуються цієї теми. Але така зміна фокуса уваги пропагандистів не зменшила градуса ненависництва в прокремлівських телеграм-каналах, радше, навпаки, збільшила. Оскільки тепер там крім мови ворожнечі щодо українців з'явилась і агресивна риторика щодо ізраїльтян.
У межах української тематики кремлівські блогери традиційно розповідають про події на фронті в Україні. Практично щоденно російські телеграми “беруть” авдіївський терикон. Телеграм-канал “Военный осведомитель” 20 жовтня 2023 року вкотре повідомив про контроль росіян над висотою, але чомусь 24 жовтня на цьому ж каналі війська РФ продовжували “штурмувати” той самий терикон. Звісно, про те, що об’єкт щоразу повертався під контроль Збройних сил України, автор каналу регулярно “забував” повідомляти. Про спроби росіян штурмувати терикон біля Авдіївки 24 жовтня розповідав і телеграм-канал підозрюваного в державній зраді Юрія Подоляки.
На тлі спроб “другої армії світу” завоювати терикон прокремлівські блогери надалі поширюють наратив про “війну до останнього українця”.
Канал пропагандиста Подоляки на підтвердження цього меседжу постить відео з українськими військовими жінками й пише, що президент Володимир Зеленський вже і жінок “гонить на бійню”.
Осторонь справи поширення наративу про “останнього українця” не залишився й один з головних кремлівських пропагандистів Володимир Соловйов. Він у своєму телеграм-каналі розмістив допис російського політолога Малєка Дудакова, який стверджує, що США воює чужими руками – “либо украинскими в Украине, либо руками израильской армии”. Водночас політолог випустив з уваги той факт, що українці воюють за Україну, а ізраїльтяни за Ізраїль.
Пропагандисти пішли далі й поширюють свою нову вигадку, буцімто українців знищують з метою звільнення від них територій для подальшого заселення євреями. Телеграм-канал “Два майора” наполягає, що Зеленський “гонить українських солдатів на м'ясні штурми”, щоб створити на території України “Великий Ізраїль”.
Схожими мареннями про нову “землю обітовану” у своєму телеграм-каналі поділився і зрадник України Ілля Кива. Він твердить, що версію про заселення євреями території Заходу України чув ще до Майдану.
“То западные земли Украины будут тупо скуплены евреями !!!
Последние события вокруг Израиля показали, что он уже не так силен, как раньше, лет 30 назад, Израиль бы уже в первые сутки ввел бы войска и в Ливан, и сектор Газа, и у него бы хватило сил и оружия в течении недели занять ОБЕ территории!!! Да и страны-соседи были беднее, менее вооружены, и настрой у них в плане войны был менее задорист!!! А сегодня что, США, спонсор и союзник Израиля, в упадке в во всех планах, на долгую войну нет средств, армия Израиля тоже показала низкую эффективность. Все ждут когда они полезут в сектор Газа (в первую очередь ХАМАС)”, – пише Кива.
Як завжди, його пряму мову збагнути доволі важко. Проте схоже, що Подоляка таки зрозумів Киву, і перепостив його допис на своєму каналі. Це свідчить, що наратив здався пропагандистам цілком дієвим і спрямованим, очевидно, більше на українську аудиторію, ніж на внутрішню російську.
Ще один наратив, який може мати певний вплив на українське суспільство, – це “втома західних партнерів від допомоги Україні”. Телеграм-канал Захара Прилєпіна з посиланням на “дані Пентагону” повідомляє про зменшення обсягів допомоги Україні в жовтні 2023 року на 93,5% в порівнянні з початком цього року.
Своєю чергою Соловйов переповідає на своєму телеграм-каналі думки прессекретаря російського диктатора Дмитра Пєскова про те, що нібито допомога Україні “все менше подобається платникам податків країн Заходу”.
Водночас не всі прокремлівські блогери вірять у “втому США”. Так, телеграм-канал “Военкор Котенок” лишається скептичним щодо цього наративу і називає його “інформаційним шумом” американських медіа, хоча твердження і поширюється передусім російськими ЗМІ.
“Конечно, велик соблазн воспринимать подобные материалы как маркер, который свидетельствует об усталости Запада и его готовности “слить” Зеленского, однако любые статьи в американских СМИ, особенно в предвыборный год, – это прежде всего либо точечная работа по избирателю, либо внутриэлитные разборки в медийном поле”, – заявляє автор телеграм-каналу “Военкор Коренок”.
За логікою пропагандистів, війна фінансово вигідна США, оскільки сприяє збільшенню виробництва озброєнь, додатковим фінансовим вливанням в оборонну сферу та створенню нових робочих місць. Цей наратив набуває поширення не лише в соціальних мережах, але й у традиційних медіа Росії. Особливо активно його почали просувати після звернення президента США до американського народу, коли Джо Байден назвав допомогу Україні та Ізраїлю інвестицією.
“Це розумна інвестиція. Це приноситиме дивіденди американській безпеці протягом поколінь”, – наголосив Байден.
Тим часом російський пропагандист Олександр Сладков на своїх сторінках у соцмережах продовжує поширювати доволі застарілий наратив. Він надалі твердить, що українцям нібито “буде краще з Росією”.
“Америка перевела вас на восьмой уровень родства”, – пише Сладков.
Втім, пропагандист забуває, що Росія з Україною була лише на “другому рівні споріднення”, де українцям відводили роль “молодших братів”. Безумовно, цей наратив наразі практично втратив свій вплив на українське суспільство. Можливо, тому зараз його досить важко зустріти як у пропагандистських медіа, так і на сторінках пропагандистів у соціальних мережах.
Водночас дані цього матеріалу, як і попереднього, щодо наративів російської пропаганди, що поширюються останнім часом, свідчать про тенденцію до збільшення в російському інформаційному просторі меседжів, спрямованих на українців. Геноцидна риторика російських пропагандистів, спрямована на внутрішню аудиторію, щоб підтримувати серед росіян градус ненависті, нікуди не поділася. Разом з тим стали активніше поширюватися нібито “м'які” наративи, спрямовані на українців. Видається, ніби в Кремлі вирішили, що так буде легше просувати вигадки та демотивувати жителів України.
Олена Голуб, медіаекспертка Інституту масової інформації
Help us be even more cool!