ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Українські друковані ЗМІ подають інформацію не збалансовано та неповно

05.12.2010, 00:00

Суспільно важлива інформація в українських друкованих засобах масової інформації подається не збалансовано та неповно. Про це свідчать результати грудневого моніторингу дотримання журналістських стандартів, що проводить Інститут Масової Інформації за допомогою регіональних партнерів зі Львова, Донецька та Сімферополя.

Моніторинг охоплює шість загальнонаціональних видань («Сегодня», «Факти», «Экономические известия», «Кореспондент», «Коментарі» та «Український тиждень») та по шість найрейтинговіших регіональних  виданнях Львова, Донецька та Криму.

У грудні, як і в попередні місяці, в друкованій пресі найчастіше порушувалися стандарти " балансу думок" та "повноти представлених фактів".

З регіональних видань, найгірші показники зафіксовані у кримському виданні  «События», яке отримало 2,5 бали. Практично в усіх суспільно значущих матеріалах в цій газеті порушено чотири з шести основних журстандартів.

Найбільше дотримуються  стандартів у всеукраїнських виданнях:  «Коментарі»,  «Донбасс» і «Вечірній Донецьк». Вони досягли  відповідно 5,6 та 5,67 бали по шестибальній системі.

Досить високий середній бал газети «Вечірній Донецьк», частково обумовлений малою кількістю суспільно важливих матеріалів, які моніторяться. Як відмічають експерти, три номери цієї газети взагалі не містили жодного матеріалу, які можна було б оцінити по критеріях моніторингу. В газеті досить багато передруків, що на думку експертів, призводить до дисбалансу матеріалів на регіональні теми .

Натомість, газета «Донбасс», залишається однією з небагатьох місцевих газет, яка піднімає проблеми, що хвилюють звичайних людей і робить це на конкретних прикладах. Це питання : «кипанок», аварійних будівель та інші проблеми місцевого рівня.

Газета «Коментарі» хоч і  вирвалася в лідери дотримання стандартів у цьому місяці, але  посилання на "джерела" та "балансу" все ж порушувалися – по 0,85 бали, в середньому за матеріал. Також, незначною мірою порушувалися "відокремлення фактів від коментарів" й "точність подачі інформації" - (по 0,95).

Між загальнонаціональних видань найбільше порушень журстандартів експерти виявили в газеті  «Факти». Це видання отримало - 4,31 бали по шестибальній системі.

У "Фактах", в грудні,  найчастіше порушувався стандарт «балансу думок і точок зору». На низькому рівні він залишався і в попередні місяці моніторингу. Для прикладу,  можна взяти статтю  «Генеральная прокуратура задержала заместителя председателя гостаможни Виктора Бондаря». Вся публікація базується на висловах, цитатах та заявах Генерального прокурора України, позиція якого складає майже 90% всієї статті. Водночас,   в статті не представлена точка зору іншої сторони. А ні самого А. Бондаря, а ні його представників, адвокатів чи інших осіб, які б могли донести його позицію. Також, на низькому рівні, залишається «повнота представлення інформації по проблемі» з огляду на невеликий розмір самих статей суспільно-політичного значення. Разом з тим, спостерігається незначне, проте, стале зростання рівня матеріалів за стандартом «достовірність (посилання на джерела)».

Загалом, між досліджуваних регіонів, найкращі показники показали всеукраїнські друковані ЗМІ, їх середній бал становить - 5,03, тоді як найнижчий - 3, 27 бали, отримали кримські видання.

Моніторинг проводиться за підтримки Інтерньюз Нетворк за затвердженою методикою.

Регіональні партнери: Донецький прес-клуб (Донецьк), Інформаційний прес-центр (Сімферополь) та Інформаційний центр (Львів).

 

 * Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації як у цілому так і в частині якогось певного видання або матеріалу є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру. Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі є оціночним судженням експертів і не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за опубліковані матеріали. 

 

Інститут масової інформації

 

 

 

Liked the article?
Help us be even more cool!