Україна в кримських ЗМІ: “ближайшие соседи”, які мають забути про повернення півострова
Україна присутня в кримському новинному дискурсі, проте в різній кількості і з необхідними ракурсами. Найбільшу увагу кримські ЗМІ приділили президентським виборам в Україні та перемозі Володимира Зеленського, на другому місці – новини на тему так званої “зради” в Україні, де, на думку редакцій сайтів, які моніторилися, нічого доброго не відбувається і відбутися не може. Такими є результати моніторингу Інституту масової інформації новинних стрічок найбільш популярних сайтів на окупованому півострові в період з 22 по 26 квітня 2019 року.
Що читали і про що писали
Відповідно до медіарейтингу сайту “Медіалогія” експерти ІМІ відібрали для моніторингу п'ять новинних сайтів Криму та міста Севастополя: "ИА Крыминформ”, "РИА Крым", “Новый Севастополь”, “Крымское информационное агентство”, а також “Новости Севастополя”. До вибірки увійшли всі новини, що виходили на цих сайтах із 22 по 26 квітня 2019 року. Для аналізу відбиралися новини, в яких містилися згадки про Україну. Всього за цей період було відібрано 155 таких новин.
Оскільки моніторинг припав на визначення переможця президентських виборів в Україні, завершення другого туру, основний масив новин був присвячений саме виборам, а саме обранню Володимира Зеленського (33,5%). На другому місці – так звані новини про “зраду” в Україні (17,4%), наприклад про кількість хворих на кір українців, про те, як до України не пускають іноземців через георгіївські стрічки, і т.п. Також кримські ЗМІ звернули увагу і на спрощення видавання російських паспортів мешканцям окупованих територій Донбасу (11%).
Також варто відзначити, що не всі сайти пишуть про Україну доволі часто, деякі практично ігнорують те, що тут відбувається. Так, “Новый Севастополь” поставив усього дев'ять новин про Україну за п'ять днів, а Крымское информационное агентство – лише чотири. Найбільше про Україну писали РИА Крым (64 новини), “Новости Севастополя” (56 новин) та Крыминформ (22 новини).
Відібрані новини експерти поділили на такі категорії:
- “Володимир Зеленський” – 33,5% (новини про новообраного Президента України, те як він ставитиметься до Криму, чи будуть налагоджуватися відносини);
- “Зрада в Україні” – 17,4% (новини з негативною тональністю, присвячені Україні);
- “Паспорти РФ” – 11% (новини про спрощення видавання російських паспортів мешканцям окупованих територій Донецької та Луганської областей);
- “Інше” – 10,3% (новини різної тематики, наприклад про бажання екс-президента Віктора Януковича повернутися до України чи про посилення активності МЗС України в Чорному та Азовському морях);
- “Петро Порошенко” – 9,7% (новини про Президента Порошенка, його заяви та коментарі експертів, чому він програв на президентських виборах);
- “Війна на Донбасі” – 8,4% (зведення із зони військового конфлікту, інформація про порушення режиму тиші з боку української армії і т.д.);
- “Українська мова” – 6,5% (новини про ухвалення закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”);
- “Полонені моряки” – 3,2% (новини про військовополонених українських моряків унаслідок інциденту в Керченській протоці).
Про Зеленського
Більша кількість новин в кримських ЗМІ, присвячених Україні, стосувалася президентських виборів, а саме обранню Володимира Зеленського Президентом. Цій темі було присвячено 33,5% текстів від усіх відібраних.
Здебільшого кримські медіа хвилювалися щодо того, якими будуть відносини між Україною та Кримом за нового Президента. Інформагентство Крыминформ провело опитування мешканців півострова та зазначило, що кримчани сподіваються на краще і навіть вірять у “лояльність” Володимира Зеленського: “Жители Крыма надеются на улучшение отношений между Россией и Украиной после избрания президентом Владимира Зеленского. При этом большинство горожан, опрошенных корреспондентами Крыминформа на улицах Симферополя, считают, что резких перемен ждать не стоит”.
Водночас з боку влади Росії та окупованого Криму більше висловлювався скептицизм щодо можливого налагодження відносин та визнання півострова російським. Достатньо поглянути на такі заголовки:
- “Аксёнов не рассчитывает на принципиальные изменения после избрания Зеленского президентом Украины”, Крыминформ;
- “Не связываем надежд: сенатор о российско-украинских отношениях при Зеленском”, РИА Крым;
- “Шило на мыло: в Крыму будут рады ошибиться насчет Зеленского”, “Новости Севастополя”;
- “В Кремле считают преждевременным говорить о поздравлении Зеленского”, “Новый Севастополь”.
Разом з тим новообраному Президенту в Україні дають і підказки, які рішення влаштують і окуповану владу Криму, і Кремль.
“Мы надеемся, что у Владимира Зеленского хватит мужества осознать очевидные вещи, понять и признать выбор крымчан, сделанный пять лет назад в пользу своей исторической родины России. Российский Крым открыт для всех, кто хочет приехать сюда с миром и посмотреть, какими небывалыми темпами развивается регион”, – цитує РИА Крым представника окупованої влади півострова Юрія Гемпеля.
“Киев должен забыть о возвращении полуострова под контроль Украины”, – наголошують “Новости Севастополя”.
РИА Крым нагадало своїй аудиторії, хто такий Володимир Зеленський і як він пов’язаний із Кримом у матеріалі “Простой парень” с квартирой в Ялте: Зеленский вчера и сегодня”. Зазначається, що “в местных СМИ команда юмористов не раз говорила о своей любви к южной части полуострова. Природа Ялты вызывала особое восхищение у Владимира Зеленского и Евгения Кошевого, еще одного участника студии”. Також нагадують і про те, що в родини Зеленських є нерухомість як у Криму, так і за кордоном.
Також кримські медіа зазначили, що, прийшовши до влади, Володимир Зеленський “устроит расправу над Порошенко” і робитиме все, аби “не позволить Порошенко взять реванш”.
Про зраду в Україні
Друга категорія за частотою згадування – негативні новини про Україну, яку експерти ІМІ охарактеризували вже зрозумілим словом “зрада”. 17,4% текстів було присвячено таким новинам.
Практична відсутність якихось позитивних новин з України і переважна кількість інформації у негативній тональності малюють відповідний образ країни для аудиторії кримських медіа.
Показовими є такі заголовки:
- “Почти 42 тысячи жителей Украины заболели корью с начала года”, Крыминформ;
- “Одержимые враждой: сенатор о реакции украинских СМИ на совет Кравчука по Крыму”, РИА Крым;
- “Банкротство "Приватбанка" обойдется Украине в пять млрд долларов”, РИА Крым;
- “На Украину с начала года не пустили более 2,8 тысячи россиян”, “Новый Севастополь”.
Окремої уваги заслуговує новина про захоплення українця на кордоні Криму, який той намагався перетнути незаконно. Кримські ЗМІ повідомляють, що чоловік “приехал в Крым в поисках “лучшей жизни”. Втім, він загубив свої документи, тому йому довелося повернутися назад.
Інша показова новина – “Губернатору Севастополя посоветовали уйти с поста или уехать на Украину”, в якій чиновника критикують за те, що той провалив програму переселення з аварійного житла та погрожують поверненням в Україну. “Больше всего возмутило Степашина то, что в вопросах провала программы главы регионов до сих пор прикрываются тяжёлым наследием украинских времён. Он посоветовал руководству Севастополя и Крыма сменить место жительства или род занятий, если не получается работать на таких ответственных постах”, – пише Крымское информационное агентство.
Про Донбас
Підписання президентом Росії наказу про спрощення видавання паспортів РФ мешканцям окупованих територій Донбасу, а також війна на Донбасі теж користувалися окремою увагою кримських ЗМІ – 11 і 8,4% новин відповідно було присвячено цим темам.
Зокрема, видавання російських паспортів на Донбасі висвітлювалося досить детально. Кримські сайти навіть пропонували інструкції про те, як отримати російське громадянство, зазначали, що “Донбасс может оказаться под официальной защитой российского государства”.
Водночас “Новости Севастополя” пишуть, що “На Украине нашли способ “отомстить” России за паспорта на Донбассе”, роздаючи свої паспорти етнічним українцям, які проживають у Росії.
Війна на Донбасі також присутня в кримських новинах. Проте в таких новинах використовуються наративи російської пропаганди про неспроможність української армії, обстріли та порушення “режиму тиші”.
Заголовки новин про конфлікт на сході України кажуть самі за себе:
- “ВСУ обстреляли из минометов Донецк и Горловку, заявили в ДНР”, “Новости Севастополя”;
- “На Донбассе украинские снайперы подрываются на собственных минах”, “Новости Севастополя”;
- “Военнослужащий ВСУ в шутку бросил в блиндаж гранату, есть погибшие”, “Новости Севастополя”;
- “ВСУ открыли минометный огонь по Донецкой фильтровальной станции”, РИА Крым.
Про Порошенко
Кримські медіа не оминали увагою і Президента України Петра Порошенка та його програш на президентських виборах. Цьому було присвячено 9,7% текстів.
Здебільшого кримські новини показували, що програш Порошенка є зрозумілим, також використовувалися традиційні кремлівські наративи про “державний переворот у 2014”. “По словам Аксёнова, ставка на разжигание ненависти к России не принесла киевскому режиму дополнительных очков. По сути, люди проголосовали против продолжения войны, против русофобии и бандеризации, отвергли томос и не оценили пресловутый “безвиз”, – пише Крымское информационное агентство.
Також представник окупованого Криму зазначив, що “заклинания о возвращении Крыма не сработали”. Про бажання Петра Порошенка ще раз піти на вибори, РИА Крым пише як про “мечты аутсайдера”. Використовувались і фейки, такі як “Обозреватель Haaretz: Порошенко сгубила водка”.
Про українську мову
Ухвалення в Україні закону про мову також спровокувало певну реакцію і в кримських медіа. Тут вони теж були солідарні з російськими ЗМІ та використовували подібні наративи:
- “Эксперт назвал геноцидом закон о госязыке на Украине”, РИА Крым;
- “Продолжение безумной политики: Аксенов о языковом законе Украины”, РИА Крым;
- “Пещерный национализм, который расколет страну: депутат Рады о госязыке”, РИА Крым.
Також окремо давалася реакція Володимира Зеленського з приводу ухвалення закону (“Зеленский: Закон о языке – “заложник” политической риторики”, “Новости Севастополя”; “Зеленский о языковом законе: Будет сделан анализ на соответствие конституции”, РИА Крым).
Таким чином, аналіз дискурсу, який будується про Україну в найпопулярніших кримських ЗМІ, показує, що негатив переважає, а деякі сайти навіть випускають те, що відбувається в Україні, зі своєї уваги та, відповідно, з інформаційного простору аудиторії таких медіа. На відміну від Росії, яка несе "прогрес, розвиток, рух уперед", Україна, та, яка з'являється в кримських медіа, не несе нічого доброго. А отже, розрив між тими, хто вірить у таку картинку, і Україною зростатиме.
*У межах дослідження було проаналізовано новинні стрічки сайтів "ИА Крыминформ”, "РИА Крым”, “Новый Севастополь”, “Крымское информационное агентство”, а також “Новости Севастополя”. Сайти було відібрано відповідно до рейтингу “Медіалогії” як найпопулярніші. Для аналізу відбиралися всі новини, в яких згадувалась Україна і які виходили протягом 22–26 квітня 2019 року.
**Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network.
Help us be even more cool!