ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Трансформація старих та нові наративи російської пропаганди

07.03.2024, 10:47
Олена Голуб

Телеграм-канали мають величезну впливовість у поширенні проросійських меседжів, напевно, не меншу, ніж традиційні російські медіа. Повідомлення, які вони поширюють, практично не відрізняються від державної пропаганди в російських традиційних медіа, що свідчить про підконтрольність проросійських телег Кремлю. Простежується чітко сформована інформаційна політика з єдиними наративами, яка спрямована як на внутрішню аудиторію РФ, так і на зовнішню аудиторію.

Пропагандисти підхоплюють інформаційні приводи та активно інтегрують їх в уже наявні наративи або ж створюють нові.

Інститут масової інформації проаналізував 13 російських телеграм-каналів* – пропагандистів Кремля та канали російських медіа.

Вигадане протистояння і розкол в Україні

Одним із ключових наративів як у російських медіа, так і в телеграм-каналах є розкол в українському політикумі й, відповідно, в суспільстві. Більше про це можна прочитати в матеріалі ІМІ Тепла ванна “неминучої поразки”. Моніторинг наративів російської пропаганди”

Ще в лютому російські медіа активно роздмухували протистояння армії та Президента України. Нині в російських телеграм-каналах цей наратив також залишається одним із ключових. Цікаво, що він не змінився попри зміну в Україні військового керівництва. Наприклад, підозрюваний у державній зраді екснардеп Олег Царьов на своєму телеграм-каналі пише: “Зміна головкома свідчить про те, що Зеленський “так невпевнено почувається” з огляду на внутрішньоукраїнську ситуацію, що “загроза втратити владу шляхом військового перевороту” для нього видається суттєвішою, ніж можливі поразки на фронті від російських військ”. Царьов активно залучений у роздмухування історії “розколу” і “вирушення армії на Київ”. 

У межах історії про протистояння армії та Зеленського російські пропагандисти активно згадують українську політичну опозицію – експрезидента України Петра Порошенка та його соратників. На думку російських пропагандистів, найближчим часом відбудеться “об'єднання Залужного з опозицією” і вони мають “єдиним фронтом виступити проти чинного президента”.

Так, кремлівський телеграм-канал aifonline пише: “Обшуки СБУ в головного “збройного барона” України Сергія Пашинського (у розшуку МВС), за словами експертів, можуть бути елементом боротьби президента Зеленського з головними політичними конкурентами – відставним головкомом Залужним та експрезидентом Порошенком, які близькі до того, щоб об'єднатися між собою”. 

В іншому дописі на цьому ресурсі ця історія повторювалася вже з посиланням на політолога Василя Вакарова, який доєднав до коаліції Залужного і Порошенка ще й Турчинова. “Турчинов до Порошенка дуже близький. Він, зокрема, очолював виборчий штаб експрезидента. Найімовірніше, боротьба між Порошенком та Зеленським не закінчилася. Як подейкують в Україні, до команди Турчинова та Порошенка скоро увіллється і Залужний”, – сказав політолог Василь Вакаров.

Західний “намісник” в Україні

У кремлівських телеграм-каналах поширюється не новий, але дещо в новому звучанні наратив про призначення Заходом “намісника” в Україні. До якого органу влади він буде назначений, з якою метою, у повідомленнях пропагандистів не йдеться. Натомість наголошується, що “намісник” матиме постійний доступ до Зеленського та змогу блокувати не узгоджені зі США та Британією кроки українського керівництва. Про це у своєму телеграм-каналі пише російське пропагандистське медіа РИА з посиланням на Службу зовнішньої розвідки РФ.

Цей самий наратив просуває і кремлівське видання “АиФ” у своєму телеграм-каналі. “Намір Заходу призначити свого колективного спецпредставника в Україні – це “спроба посилити закабалення близького Росії народу”, – цитує видання голову Служби зовнішньої розвідки РФ Сергія Наришкіна. Пропагандисти поширюють дезінформацію, що буцімто ініціатива стосовно “спецпредставника” з'явилась у відповідь на побоювання Заходу щодо “переходу київської еліти на бік Росії”: мовляв, “такі випадки вже є”.

Російські телеги вкидують цей фейк вустами різних спікерів. Зокрема, цитують російського військового, підполковника запасу Олега Іваннікова. “За океаном вважають, що українці з радістю сприймуть будь-яке рішення і будь-якого посланця. Але це зовсім не так. Український народ навіть під гнітом нацистського режиму Зеленського не втратив своєї честі та гідності й не втратив здатності викинути від себе “спецпосланця” НАТО разом із Зеленським”, – заявляє він. Ось такого нового звучання набув старий наратив про “зовнішнє управління”.

Дезінформація про “нелегітимність Зеленського”

Новим наративом, який починає активно просуватись у російських джерелах, є буцімто “втрата легітимності” українського президента Володимира Зеленського.

Наратив РФ про втрату легітимності Україною. Скриншот ІМІ з видання Известия

Про втрату легітимності українського президента активно роздають коментарі колишні українські політики, а нині колаборанти з Росією і зрадники, зокрема Микола Азаров. На своїх сторінках у соцмережах він пише: “Чи легітимним Зеленський стане після 21 травня 2024 року? Ні. Цього дня закінчується термін його повноважень”, і його цитують кремлівські телеграм-канали. 

Телеграм-канали кремлівських медіа також пишуть про цей наратив у прив'язці до історії про “західне управління” Україною: “Якщо на Заході колись вирішать, що Зеленський їм більше не потрібен, то через питання легітимності президента України й “розчавлять”.

Цей наратив також просуває і телеграм-канал tass_agency з посиланням на колишнього нардепа Олександра Дубінського.

В Україні наразі діє воєнний стан, під час якого вибори не проводяться, відповідно до Конституції України. Російська пропаганда, на нашу думку, і далі просуватиме цей наратив, оскільки він ситуативно підходить для її загальної мети, якою є підрив довіри до України та української влади.

“Міжнародний жебрак” або “бомж з вокзалу”: як російська пропаганда зображує Зеленського

Ще одним наративом, який активно поширюється в російських телеграм-каналах, є змалювання негативного образу Володимира Зеленського. Зокрема, його зображують як жебрака, що він нібито бігає по західних лідерах та просить кошти. Так, кремлівський канал rian_ru називає всю українську владу “міжнародними жебраками”, а Україну – “територією, що вимирає”.

А от телеграм-канал aifonline узагалі пише, що український лідер влаштовує цілі тури для жебракування:

“Візит Зеленського до Європи не призведе до надання йому гарантій, вважає політолог Павло Данилін. “Можливо, Bloomberg дійсно повідомляє правду про те, що Зеленський поїде жебракувати до Європи. Але гарантій, як мені здається, йому не даватиме ніхто”, – заявив він у розмові з aif.ru.

“Бомжем з вокзалу” українського президента назвав телеграм-канал rgrunews: “Україна пішла з геополітичного порядку денного, а президент країни Володимир Зеленський постав у вигляді “бомжа з вокзалу”.

Офіційна представниця МЗС країни-агресорки Марія Захарова у своєму телеграм-каналі пише, що Україна може воювати лише за гроші, а інше для української влади не має значення: “Київ вирішив відвести війська з Авдіївки не для “збереження життів”, а тому, що може воювати лише за гроші, решта для влади України не має значення”.

“Бахмутський м’ясник” та “генерал 200”: Сирський у кремлівських соцмережах

Новий український Головнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський почав активно згадуватись у пропагандистських джерелах інформації. У російських соцмережах Сирського називають “бахмутським м'ясником” та “генералом 200”.

Так, телеграм-канал lentadnya пише, що “бахмутський м'ясник” Сирський посів місце головкома ЗСУ. Телеграм-канал РИА пише, що репутація Сирського є неоднозначною, а його авторитет серед українських військових посередній: “У Сирського “неоднозначна репутація” серед українських військових: вважається, що він байдуже ставиться до життів військових під час операцій”.

Також російські пропагандисти зображують Сирського як повністю підконтрольного Зеленському генерала, що робитиме все для задоволення президентських амбіцій і водночас не зважатиме на втрати.

Іноді кремлівським пропагандистам в один спіч вдається всунути ледь не всі наративи щодо України. Пропонуємо оцінити слова члена президії Загальноросійської організації “Офіцери Росії” Тимура Сиртланова, якого цитують російські телеграм-канали:  “Жодного військового сенсу перекидати ОШБ до Андріївки немає, але “генералу 200” на новій посаді потрібно доводити перед неонацистом Зеленським та західними кураторами свою потребу, зокрема ціною життя громадян України. Тому він продовжує вже у великих кількостях відправляти на м'ясний забій солдатів, яких не так багато залишилося, зокрема сумнозвісну ОШБ”.

У цьому невеликому уривку йдеться і про “зовнішнє управління”, і про неонацистський режим, і про війну “до останнього українця” – зібрано всі кремлівські фейкові історії, як з пропагандистського підручника.

***

Незважаючи на засилля кремлівської пропаганди в телеграм-каналах РФ, усе ж простежується тенденція до пом'якшення російських пропагандистських меседжів, яку медіаексперти зафіксували 2023 року. Так, неонацистами зараз називають лише українську владу та президента, не поширюючи цієї назви на всіх українців. Власне, і мова ворожнечі нині теж стосується переважно президента та українського військового керівництва. Дедалі менше мови ворожнечі вже фіксується і загалом щодо ЗСУ. Натомість залишаються актуальними меседжі, які можуть впливати на українське суспільство, як-от “війна до останнього українця”.

*Дослідження було проведено у період 10-20 лютого 2024 року. Аналізувалися телеграм-канали російських пропагандистів (Соловйова, Симоньян, Царьова, Захарової, Подоляка, Прилєпіна) та телеграм-канали російських медіа: РИА Новости, Аргументы и факты, Лента.ру, РБК, Gazeta.ru, ТАСС, RG.ru.

Liked the article?
Help us be even more cool!