ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

13 найважливіших речей, які варто брати із собою на війну

23.01.2020, 10:00
©UNIAN
©UNIAN

Тонесенький дешевий бронежилет, яскраво-помаранчеві кросівки і жодної аптечки – це те, що я мав із собою п'ять років тому, коли вперше їхав на Схід України – працювати у воєнній зоні. Українські журналісти, як і всі люди, не були готові до війни і не знали елементарних правил поведінки. Досвід приходить із часом і з помилками. Ось мій список найбільш важливих речей, які варто брати із собою на війну.

Безпекова складова

Надійний дорогий і якісний бронежилет та міцний сучасний шолом, а не "алюмінієві каструлі" радянського зразка – це найперші речі, які мають бути у вашому багажі. Якщо ваше видання або телеканал не можуть забезпечити цим, ви маєте повне право відмовитися від поїздки.

У жодному разі не варто їхати в гарячі точки з надією позичити бронік та шолом у солдата. По-перше, носити військові камуфляжні броніки чи шоломи журналістові – це безглуздя. Інша сторона конфлікту може вважати вас військовим, і тоді можете постраждати. По-друге, ще більш неетично і неправильно – забирати у військового його засоби захисту. 

Мало хто з українських медіа, відправляючи журналіста на війну, оформлює для нього страхування. А без цього жоден іноземний журналіст не погодився б їхати до небезпечної зони. І тут варто розуміти, що в разі поранення жоден телеканал чи газета не погодиться витрачати гроші на ваше лікування або реабілітацію.

Аптечка – іще одна важлива деталь, яку варто не просто мати, а ще й уміти правильно нею користуватися.

Техніка

Прихований GPS-трекер у машині був би чудовим засобом постійного сповіщення редакції про ваше місцеперебування. Коли я працював з іноземними журналістами, вони не виїжджали на знімання без GPS-трекера. Ба більше, щопів години вони зіздвонювалися з редакцією для перевірки даних GPS і детально описували свою локацію.

Відомо, що сучасні смартфони швидко розряджаються, тому слід взяти із собою на війну акумулятори для телефона. А ще краще – додаткову стару звичайну Nokia з кнопками. Такі телефони можуть без зарядки працювати понад добу.

Слід також розуміти, що камера і фотоапарат можуть геть інакше працювати в холодних польових умовах. Батарея може розряджатися набагато швидше, ніж ви думаєте. Часто це ставало причиною провалу на зйомках, коли в найпотрібнішу мить камера вимикалася. Тому що більше додаткових батарей ви візьмете із собою, то краще.

Так само слід подбати про додаткові картки пам’яті для камери або фотоапарата. Причина не так у тому, що може не вистачити місця для запису, як у безпеці. Часто ваші респонденти на війні, військові можуть вимагати показати, що ви відзняли, або вимагати видалити відзняте. Тому надійніше після важливих зйомок змінювати картку і ховати її куди подалі.

Документи

Якщо ви акредитовані до зони ООС, то дуже раджу носити картку акредитації на ланцюжку на шиї. Військовим набагато спокійніше, якщо вони одразу можуть розпізнати у вас журналістів, а не дивакуватих чоловіків, які припаркувалися біля дороги і знімають поле.

Возіть із собою паспорт і редакційний лист про мету вашого знімання, а також завантажте на телефон кілька своїх сюжетів, де є ваше обличчя в кадрі. Що більше у вас із собою доказів того, що ви журналіст, то краще.

Контакти речника ООС, вашого редактора і родича мають бути на швидкому наборі вашого телефона.

Теплі речі

Якщо вас раптом занесло на лінію фронту і ночувати потрібно десь у полі, то завжди приємно знати, що в рюкзаку є теплі речі – толстовки, пуловери тощо. Одяг обов’язково має бути цивільним, без камуфляжу, неяскравим, практичним і зручним. Не одягайте на зйомку нових речей і взуття: ви їх обов’язково зіпсуєте.

Щоб ваші руки завжди були вільні, краще беріть на зйомки зручний і надійний рюкзак.

Продукти

Елементарний набір продуктів і води на один день у рюкзаку може зберегти вам час у пошуку магазину їжі. Сухарі, консерви, булочки – непоганий комплект.

Дуже раджу брати запальничку і цигарки, навіть якщо ви не курите. Оскільки на війні це потрібна валюта для налагодження контакту. Головне, щоб це сприймалося не як хабар, а просто як подарунок. І не слід купувати дорогі цигарки.

Так само завбачливим було б мати із собою солодощі – цукерки чи шоколад. Якщо ви контактуєте з місцевим населенням або дітьми, маленькі подарунки можуть пом’якшити їхнє вороже ставлення до чергових представників медіа, які, як кажуть зазвичай місцеві, "злетілися познімати руїни після обстрілу".

Що краще із собою не брати?

Є багато дискусій про те, чи варто одягати на свій бронік / шолом знак "ПРЕСА". Ще на початку війни це якось рятувало життя, нині навпаки – такий знак приманює ще більше ворожих снайперів. Тому не раджу і вам його із собою брати.

Не беріть і не перевозьте подарунків від військових – кулі, гільзи та інші боєприпаси.

Дорогі речі, окуляри, взуття, найостаннішу модель iPhone краще залишити вдома. Ви можете роздратувати цим не лише місцевих, а й військових.

Забудьте про алкоголь і не даруйте його ані військовим, ані місцевим. Ви можете лише нашкодити цим.

Отже, ось список того, що ви маєте брати із собою на війну:

  1. Бронежилет.
  2. Шолом.
  3. Страхування.
  4. Аптечка.
  5. GPS-трекер.
  6. Акумулятор.
  7. Додаткова мобілка.
  8. Батарея.
  9. Картка пам’яті.
  10. Документи.
  11. Теплі речі.
  12. Продукти.
  13. Цигарки.

А от це краще із собою не носити:

  1. Кулі, гільзи, інші боєприпаси.
  2. Дорогі речі.
  3. Спиртне.
  4. Камуфляж.

Азад Сафаров, журналіст

Liked the article?
Help us be even more cool!