ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Шукайте жінку. Що пишуть про жінок медіа окупованого Донбасу та Криму

29.12.2020, 13:00
Фото – Anna Kövecses
Фото – Anna Kövecses

У новинній стрічці місцевих медіа* Криму експертки згадуються приблизно втричі рідше (27,1%), ніж чоловіки-експерти. Дещо схожий показник щодо відсоткового співвідношення героїнь: 28,2% проти 71,8% чоловіків-героїв.

У місцевих* новинних стрічках окупованого Донбасу відсоток жінок-експерток значно нижчий, ніж у кримських медіа, – лише 15,9%. Водночас героїні матеріалів фігурують у кожному четвертому матеріалі (24,9%), відповідно 75,1% становлять герої публікацій.

Такими є результати дослідження ІМІ щодо висвітлення жінок в онлайн-медіа окупованих територій Донбасу та Криму. 

Жінки ОРДЛО vs жінки Криму. Хто вони?

Дослідження ІМІ виявило, що в місцевих медіа окупованого Донбасу жінки-експертки коментують матеріали лише в 15,9% випадків. А цілих 84,1% всіх експертних коментарів у медіа ОРДЛО припадає на чоловіків. 

Такий показник свідчить про те, що здебільшого темами "республіканської політики" заправляють місцеві ватажки. Результати моніторингу показали, що найбільшу кількість експерток залучали редакції ДАН (27,3% загальної кількості згадок про експерток) та "Новороссии" – 21,2%. Водночас фактично ігнорували експерток на сайті "Русская весна" – 6,1%. Найбільшу кількість згадок про жінок-героїнь зафіксовано в таких медіа: "Луганский информационный центр" (22%) та "Новороссия" (20%). На сайті ДНР-24 – лише в 11% матеріалів зафіксовано згадки про жінок-героїнь.

Результати аналізу показали, що промоніторені медіа, які інформаційно обслуговують окупований Крим, на відміну від "медіа" Донбасу, мають досить непоганий показник присутності експерток – 27,1%. Дещо схожі результати мають провідні українські онлайн-медіа (27%).

Найчастіше "місцеві редакції" залучали експерток у таких медіа: "Крыминформ" (23,3%) та "РИА Крим" (21,1%). Водночас у виданні "Новый Севастополь" лише 4,4% експерток.

Найбільшу кількість згадок про жінок-героїнь зафіксовано в кримських медіа "Форпост" (38,3%) та "Крымское информационное агентство" (21,7%). Водночас видання "Крыминформ", яке є лідером за кількістю публікацій експерток, абсолютно ігнорує присутність героїнь – 5%.

Такий розрив у кількості героїнь та експерток став результатом інформаційної політики, коли медіа публікують лише паркетні матеріали окупаційної влади й не генерують матеріалів про будні місцевих мешканок півострова. 

ХТО ВОНИ ЕКСПЕРТКИ В МЕДІА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ?

У медіа окупованого Донбасу експерток найчастіше цитували в матеріалах на міжнародну тематику та політикупо 27,3%. В міжнародній тематиці "республіканські медіа" найчастіше цитували Марію Захарову (представницю МЗС Росії), а також траплялися поодинокі цитування Ангели Меркель (німецької канцлерки) та Юлії Мендель (прессекретарки Президента України). В політичній тематиці найчастіше цитували керівниць "місцевих адміністрацій та рад" і "республіканську міністерку" Ніконорову.

У 15,2% матеріалів експертки коментували тему здоров'я. Значно менше експертки коментувати культуру (12,1%) та права людини (6,1%)

Кожен третій матеріал у місцевих медіа Криму містив коментарі експерток на тему здоров'я ー 31,1%. У цій тематиці найбільше експертки коментували ситуацію із захворюваністю на COVID-19. Також траплялися поодинокі коментарі від дієтологинь. Трішки менше експертки коментували політику ー 21,1%. Політичну тему найчастіше коментувала "в.о. голови адміністрації Криму" Яніна Павленко та працівниці різних департаментів "адміністрації".

11,1% матеріалів містять коментарі експерток на тему суспільства. Значно менше залучали експерток коментувати тему економіки / бізнесу (8,9%), культури (6,7%) та криміналу (5,6).

ХТО ВОНИ – ГЕРОЇНІ В МЕДІА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ

Найчастіше в медіа окупованого Донбасу героїні траплялися в новинах про здоров'я ー20%. Це жінки, які хворіють та ввійшли до "ковідної" статистики. Значно менше писали про жінок на теми культури та суспільства по 14%.

У 13% матеріалів жінки були героїнями міжнародної тематики. Так, героїнями цієї тематики були майбутня президентка Молдови Мая Санду та канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

Жінки фігурували лише в 10% матеріалів про політику. Зазвичай у цих новинах героїнями були "республіканські" політикині. 

Окрім цього, медіа окупованого Донбасу згадували героїнь у матеріалах про шоубіз (7%), освіту та права людини – по 6%.

Натомість у місцевих медіа Криму найчастіше жінки згадувалися як героїні в кримінальній хроніці 25%. Здебільшого героїні цих матеріалів були жертвами ДТП або постраждалими від дій чоловіків. На тему політики припало 23,3% матеріалів. Найбільше згадок на тему політики було про "міністерок Криму" та Наталію Поклонську. Згадки про героїнь на тему здоров’я траплялися в кожному сьомому матеріалі (13,3 %). Значно менше писали про жінок у міжнародній тематиці (11,7%) та на тему суспільства 10%.

ЩО З ФЕМІНІТИВАМИ ТА СЕКСИСТСЬКИМ КОНТЕНТОМ?

Окупаційні медіа як Криму, так і Донбасу взагалі не використовують фемінітивів. Під час моніторингу було зафіксовано єдиний випадок: у  матеріалі про Аміну Окуєву ("На Украине установили памятник террористке Окуевой с надписью из Корана" / "Новороссия").  

У подібних матеріалах проросійських медіа згадки про жінок з використанням фемінітивів радше мають негативний та принизливий контент. Про-/російські медіа використовують фемінітиви лише в разі, якщо хочуть передати негативний меседж щодо жінки, а це, своєю чергою, свідчить про суб'єктивне ставлення та упередженість редакції. Редакції практикують вживання іменників чоловічого роду для двох гендерів. Тобто політикинь, посадовиць іменують "начальник управления", "министр иностранных дел" тощо.

На сторінках "республіканських медіа" не зафіксовано жодного сексистського матеріалу щодо жінок або чоловіків. Можливо, це стало наслідком цензури та тиску на свободу слова в медіа окупованих територій.  

***

Контент окупованих медіа дещо відрізняється від контенту незалежних українських медіа. У пропагандистських ЗМІ можна натрапити лише на вилизані пресрелізи та коментарі "республіканських політикинь". У текстах відсутні живі, емоційні коментарі експерток, які критикують чи жваво висловлюються щодо влади або інших політичних ситуацій. Здебільшого експертки або героїні – це жінки з "місцевих адміністрацій", які усміхаються та "виконують план розбудови", із заздалегідь розісланих пресслужбою до редакцій окупованих медіа паркетних матеріалів. Не вистачає живих історій про побут та буденні виклики місцевих жительок.

Вибірка становила 1200 новин (по 100 новин з кожного досліджуваного ЗМІ, взятих у грудні 2020 року).

*Аналіз проводився у 12 інтернет-ЗМІ, які обслуговують окуповані території Криму та Донбасу: "Крыминформ", РИА Крым, "Новый Севастополь", Крымское информационное агентство, "Новости Севастополя", "Вести Крым", "Русская весна", "Новороссия", Луганский информационный центр,  "Новости Донецкой Республики", Донецкое Агентство Новостей, ДНР-24.

Написання цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!