Шебекіно – це Росія? Кремль втрачає контроль над територіями
Росія втрачає контроль над своїми територіями через байдужість верхівки Кремля до провінції та неспроможність скоординувати дії Москви з регіонами. Ситуація в прикордонних областях більше залежить від намірів Російського добровольчого корпусу та легіону "Свобода Росії", що воюють на боці України. Такий вигляд в інформаційному полі мають підсумки рейду цих збройних формувань на Бєлгородщину.
Немає інформації про ці події з незалежних джерел. Тому немає і достовірних оцінок того, що фізично відбулося на території Бєлгородської області. Натомість, дослідивши хаос кремлівської пропаганди, можна оцінити ступінь розгубленості росіян.
5 червня 2023 року губернатор російської Бєлгородської області Вʼячеслав Гладков обмовився, що представники регіональної влади "не можуть увійти" до селища міського типу Нова Таволжанка, яке є практично передмістям райцентру Шебекіно. Це сталося під час прямого ефіру в російській соцмережі ВК, коли посадовець відповідав на запитання місцевих жителів.
"Сьогодні ми поки що туди ввійти не можемо, знаючи, що близько 100 осіб [там] перебувало, за доповіддю очільника округу, але обстріли останніх двох днів нам не дозволяють уточнити інформацію. Сподіваюся, щойно ситуація зміниться, ми зможемо повернутися до того, щоб переконати людей залишити населений пункт", – сказав Гладков про Нову Таволжанку.
Наступного дня Гладков уже переконував, що в області "супротивника немає". Відео цієї заяви, записане в невстановлених кущах, було поширене, зокрема, телеграм-каналом бєлгородського губернатора "Настоящий Гладков".
Посадовець не пояснив, чи то змінилася ситуація, чи то він як мінімум раз збрехав.
Втім, видається, що це принципово лише для жителів Нової Таволжанки. Адже Російський добровольчий корпус та легіон "Свобода Росії" свої дії не називали чимось більшим, як рейд, про наступ та намір захопити території не йдеться в жодному з повідомлень цих підрозділів. Поряд з тим Москва не виявила ініціативи в протидії російським добровольцям, переклавши відповідальність за координацію на місцеву владу.
Кремлівські рупори, як РИА Новости, загалом повідомляли про певні негаразди в Бєлгородській області, супроводжуючи свої розповіді переможними реляціями про відбиті атаки та "знищених бойовиків".
Але й такі "новини" в стрічках російських пропагандистських онлайн-видань губляться серед валу інших повідомлень. Про Донбас стрічки "новин" російських пропагандистських онлайн-видань розповідають значно частіше та докладніше, ніж про Бєлгородщину.
У Кремлі, як видається, повірили самі собі, що особливих приводів для хвилювання немає. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков, повідомив, що Путін отримує доповіді про ситуацію в Бєлгородській області, що, втім, не впливає на перебіг так званої "СВО".
Володимир Путін настільки абстрагувався від дійсності, що на тлі бойових дій на території Росії вирішив провести нараду з членами тамтешнього Радбезу, присвячену питанням "розвитку міжнаціональних відносин".
"Для Росії ці питання надзвичайно важливі, маючи на увазі, що в нас 190 етносів проживає в країні. Сьогодні цими питаннями ми й займемося щодо гарантування безпеки Росії", – казав російський диктатор на початку наради.
Тим часом низка російських телеграм-каналів перепостила допис "ВЧК-ОГПУ": "Путіну перестали доповідати погані новини, особливо про війну, через те, що він на них реагує "роздратовано до крайності"… Джерело говорить, що наразі Путіну просто перестали приносити "погані вісті", оскільки президент не хоче їх чути".
Відповідно до субординації російської диктатури долею атакованих супротивником територій не особливо зацікавилися й однопартійці Путіна. На Бєлгородщині відчули прохолоду, якщо не небезпеку, з боку Москви.
Тамтешній телеграм-канал "Белгород – Молния" звернув увагу своїх користувачів на фрагмент пропагандистської програми Володимира Соловйова, де депутат російської Держдуми Андрій Гурульов запропонував бомбардувати Шебекіно.
"Слід точково їх душити й довбати, наприклад, зокрема Шебекіно. Я гадаю, там авіація розбереться, зокрема планувальними бомбами", – заявив відставний генерал-лейтенант Гурульов.
До цієї публікації в телеграм-каналі додано хештег "ШебекиноЭтоРоссия", який нині поширюється в російських сегментах соціальних мереж. У такий спосіб користувачі намагаються привернути увагу Москви до того факту, що Бєлгородщина існує, ба більше, за нинішніми мапами є частиною Росії. Бо, як помітив той самий телеграм-канал, учасники пропагандистських шоу на телеканалі "Росія 1" навіть не знають, як зветься те місто, атаку на яке вони відбивають у своїй уяві, – чи то "Шемякіно", чи то "Шмекіно".
Навіть така, за російською версією, розумна і грамотна людина, яку там величають "ідеологом", як Олександр Дугін, не потоваришувала з географією Росії і поспівчувала жителям "Шемякіно". Що теж не пройшло повз увагу телеграм-каналів регіону.
Водночас у російських телеграм-каналах з’явились обвинувачення на адресу регіональних та центральних телеканалів у недостатньому висвітленні ситуації в Бєлгородській області. Ба більше, на зет-патріотичних телеграм-каналах стали поширюватися припущення, що група Першого каналу на своїй сторінці у ВК внесла слово "Шебекино" до спам-фільтра.
Бєлгородський губернатор В’ячеслав Гладков опинився сам на сам із ситуацією. Його Кремль призначив основним джерелом недобрих новин та головним відбувайлом у разі чого. Тим більше що в регіоні не запроваджено жодного особливого безпекового чи правового режиму на кшталт "контртерористичної операції", за який відповідати мали б керівники центральних органів влади.
Озброїтися губернаторові не дали, хоча він на це розраховував:
"Сьогодні провели зустріч разом з командиром полку і командирами батальйонів бєлгородської самооборони. Обговорили пропозиції з продовження бойового злагодження", – пише телеграм-канал "Настоящий Гладков".
Але і через тиждень, коли Нижня Таволжанка побувала поза межами контролю Російської Федерації, бєлгородська тероборона залишилася теоретичним бойвим підрозділом, констатує пропагандистський телеграм-канал "Сладков+":
"Люди є, командири є, батальйони, полки… Але без зброї це не сила, а мирна демонстрація", – пише він.
За відсутності бойових звершень телеграм-канал бєлгородського губернатора сповіщав про масові обстріли населених пунктів області, про сотні прильотів на добу, про пошкоджені помешкання, поранених чи загиблих жителів, а також про спроби евакуації 4 тисяч людей.
Картину потерпілих від важкої зброї будівель в області показали й інші телеграм-канали регіону.
Навіть пропагандист Володимир Соловйов влаштував чергову тематичну істерику.
"У них усе вийшло. Вони перетворили життя жителів Шебекіно на чисте пекло", – кричав Соловйов у своєму шоу на каналі "Росія 1", але так і не уточнив, кого він має на увазі, кажучи "вони".
З таких заяв, дописів та світлин зовсім не випливає, що регіон потерпав від боєзіткнень озброєних формувань, ніби Бєлгородщину обстрілювала одна сторона, а інша не відповідала. Власне, бойові дії на території Росії всіма зусиллями намагалися не помічати і Кремль, і московські пропагандисти, і бєлгородські телеграм-канали. Аж поки легіон "Свобода Росії" не оприлюднив звернення до В’ячеслава Гладкова з пропозицією прийти без зброї до храму Нової Таволжанки, щоб забрати звідти полонених російських військовослужбовців.
Поряд з тим телеграм-канал легіону повідомив про бої в передмісті Шебекіно.
"У районі Нової Таволжанки йдуть активні бої. Путінські війська продовжують крити важкою артилерією будинки з мирними жителями", – йдеться в повідомленні.
Отже, факт бойових дій на території Росії довелося визнавати пропагандистам разом із Гладковим. Але бажання забирати своїх полонених бєлгородський губернатор наміру не підтвердив. Він заявив, що полонених, найімовірніше, вже вбили.
На тлі негараздів Бєлгородщини привід нагадати про себе знайшов організатор ПВК "вагнер" Євген Пригожин. Він укотре розкритикував російське МО за відсутність реакції з боку міністра Сергія Шойгу і начальника російського генштабу Валерія Герасимова. Але більше уваги Пригожин привернув, впавши в черговий напад марень про зустріч із президентом України.
"Якщо ніхто не приїде в призначене місце по полонених, готовий скерувати одного зі своїх високопоставлених заступників для того, щоб їх забрати. Якщо приїде Зеленський, готовий прибути сам", – йдеться в дописі, поширеному телеграм-каналом "Пресслужба Пригожина".
Але не приїхали ні Гладков, ні Пригожин, ні навіть його "високопоставлений заступник", а в телеграм-каналі легіону повідомили про передання полонених в обмінний фонд української сторони.
Привід для піару не прогавив і очільник Чечні Рамзан Кадиров, який висунув ідею скерувати до Бєлгородської області своїх вояк.
Втім, ближче до ночі того ж дня російське міністерство оборони вкотре "всіх перемогло". У відомстві заявили про завдавання удару важкою артилерією по "українській ДРГ" в "районі Нової Таволжанки".
Які наслідки для населеного пункту мав цей удар, МО РФ не уточнює. Також міноборони Росії не реагує на повідомлення Російського добровольчого корпусу про загибель очільника оперативного командування "Бєлгород":
"Під час спільної операції сил РДК та ЛСР на території Бєлгородської області ліквідовано військовослужбовця ЗС РФ гвардії полковника Стесєва Андрія Васильовича", – йдеться в дописі РДК.
Не коментує російське військове відомство і повідомлень про загибель строковиків у Бєлгородській області.
Крім того, ані російське міністерство оборони, ані пропагандистські медіаресурси не пояснюють, чому вже наступного дня після "удару по українській ДРГ" губернатор Бєлгородської області В’ячеслав Гладков не міг потрапити до Нової Таволжанки. З жодного повідомлення російської пропаганди не зрозуміло, на тлі яких кущів ще через день Гладков запевняв, що супротивника в селищі немає, і чому паралельно з цим РДК заявляє, що російська влада не контролює території.
"Доволі передбачувано, Москву доля провінції не цікавить, а пан Гладков контроль над ситуацією втратив: у Шебекіно орудують мародери, Нова Таволжанка просто кинута", – йдеться в дописі телеграм-каналу підрозділу.
У Росії не знають, як реагувати на події в Бєлгородській області, а міноборони і Гладков не координують своїх дій у відповідь на рейди, дійшли висновку аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
Російська влада не показала, що має рішення, як протидіяти обмеженим рейдам, натомість зосередилася на інформаційних ефектах, вважають аналітики інституту.
Також звіт ISW зазначає, що залишається незрозумілим, чи насправді російська влада організовує евакуацію населення.
Help us be even more cool!