ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Що пишуть про ЛГБТ в Україні: культура, міжнародка, противники Маршу рівності

21.06.2019, 16:32

Якщо прибрати з онлайн-медіа новини про “КиївПрайд”, то взагалі будуть відсутні меседжі про права української ЛГБТ-спільноти. В Україні існують організації, які займаються адвокацією прав та інтересів ЛГБТ, щодня трапляються події, випадки пов'язані з представниками ЛГБТ-спільноти. Однак під час моніторингу експерти ІМІ не зафіксували жодної систематичної інформації про це в медійному дискурсі України.

Загалом моніторинг ІМІ показав, що українські онлайн-медіа пишуть не так багато на тематику ЛГБТ. За тижневий період моніторингу (з 12 по 18 червня) у 16 загальнонаціональних онлайн-медіа експерти ІМІ зафіксували лише 25 новин, що стосувалися ЛГБТ. Моніторинговий період частково припав на початок прайд-тижня, який стартував 16 червня з низкою культурних та освітніх заходів.

Нагадаємо, що прайд-тиждень стартував 16 червня і містить низку культурних, освітніх та мистецьких заходів. Закриттям прайд-тижня вважається хода на “КиївПрайд”, яка відбудеться 23 червня.

ЩО ТАМ З ПРАЙДОМ?

Моніторинг показав, що 36% загальної кількості новин про ЛГБТ в українських онлайн-медіа стосувалися “КиївПрайду”. Водночас лише сім онлайн-медіа із 16 опублікували новини про нього. Зазвичай у них ішлося про те, що в Києві очікується прайд на 10 тисяч осіб та що цьогорічна програма присвячена не лише правам людини, а й інклюзивності.

Цікаво, що ЗМІ вживали більш коректну термінологію щодо прайду, ніж минулого року (цього року не було зафіксовано жодного випадку некоректної термінології, тоді як минулого року вживали застарілу – “нетрадиційна сексуальна орієнтація” або “гомосексуалізм”, яку неприпустимо використовувати в журналістських публікаціях, адже суфікс -ізм вказує на течію, учення або хворобу). Також під моніторинг потрапили новини про запрошення Президента Зеленського на Марш рівності в Києві.

Водночас із підготовкою до “КиївПрайду” активізувались і противники Маршу рівності. Зокрема, 20% матеріалів загальної кількості новин про ЛГБТ було присвячено антипрайду. Найбільше матеріалів щодо противників Маршу рівності було зафіксовано на УП.

ЩО ТАМ ЗА КОРДОНОМ?

За даними моніторингу, другою за популярністю темою в новинах про ЛГБТ виявилася міжнародна тематика. Загалом 28% загальної кількості матеріалів стосувалися міжнародних новин про права ЛГБТ. Так, сім із 16 медіа, що підпали під моніторинг, висвітлювали іноземні ЛГБТ-новини. Серед міжнародних новин було дві топові теми – про дозвіл на одностатеві шлюби в Еквадорі:

та  про заборону Білого дому розміщувати на флагштоку прапори ЛГБТ дипломатичним установам без дозволу Держдепу:

Також траплялися новини про те, що Федеральний верховний суд Бразилії прирівняв гомофобію до расизму, і тепер правопорушники можуть потрапити до в'язниці:

ЩО ТАМ ІЗ ШОУБІЗОМ?

12% загальної кількості новин про ЛГБТ було присвячено шоубізу та жовтим новинам. Наприклад, видання "Обозреватель" перепостило жовтий матеріал з російського ресурсу, на щастя без яскраво виражених гомофобських наративів:

Також траплялися новини про те, що селебріті підтримують ЛГБТ-рух, тому випускають кліпи та дають концерти.

Якихось скандальних чи відверто гомофобських матеріалів не було зафіксовано в період моніторингу.

ХВАЛИТИ БУДЕМО?

Експерти ІМІ відзначають якісний лонгрід-хронологію, яку підготували медійники “Нового времени”. Вони дослідили, як змінювалися настрої громадян щодо проведення ЛГБТ-спільнотою Маршу рівності з 2012 по 2019 роки.

Також онлайн-медіа “24-й канал” підготувало матеріал з коментарем психологині про те, чому виникає гомосексуальність, порадами для батьків, як реагувати на інформацію щодо гомосексуальності та що робити далі:

ПІДСУМОК МОНІТОРИНГУ

Хоча цьогорічний моніторинг ІМІ показав, що наразі в онлайн-медіа відсутні відверті гомофобні вислови або заголовки, маніпуляції чи некоректна термінологія, однак водночас відсутні і місцеві українські новини щодо захисту прав ЛГБТ. На думку експертів ІМІ, активістам та представникам ГО, які захищають права ЛГБТ, необхідно більш активно співпрацювати з медіа. Наприклад, пропонувати релізи, експертизи і дані власних моніторингів, оскільки в аудиторії медіа може скластися хибне уявлення, що ЛГБТ в Україні не мають проблем або не потребують систематичної підтримки.

Хочемо також нагадати, що “Точка опори” спільно з ІМІ та БФ “Гендер зед” розробили буклет коректної ЛГБТ-термінології “Як писати про ЛГБТ”, яким можуть користуватися журналісти, медійники та SMM-менеджери. Завантажити буклет можна за посиланням.

*Аналіз проводився в 16 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ (дев’ять найрейтинговіших та сім ЗМІ, що підписали меморандум): obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), tyzhden.ua (М), interfax.com.ua (М). До моніторингу потрапили матеріали з новинної стрічки, що стосувалися теми ЛГБТ, з 12 по 18 червня 2019 року.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконує міжнародна організація Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network

Яна Машкова, медіаекспертка Інституту масової інформації

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!