ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Що пишуть про ЛГБТ в Україні: культура, міжнародка, противники Маршу рівності

21.06.2019, 16:32

Якщо прибрати з онлайн-медіа новини про “КиївПрайд”, то взагалі будуть відсутні меседжі про права української ЛГБТ-спільноти. В Україні існують організації, які займаються адвокацією прав та інтересів ЛГБТ, щодня трапляються події, випадки пов'язані з представниками ЛГБТ-спільноти. Однак під час моніторингу експерти ІМІ не зафіксували жодної систематичної інформації про це в медійному дискурсі України.

Загалом моніторинг ІМІ показав, що українські онлайн-медіа пишуть не так багато на тематику ЛГБТ. За тижневий період моніторингу (з 12 по 18 червня) у 16 загальнонаціональних онлайн-медіа експерти ІМІ зафіксували лише 25 новин, що стосувалися ЛГБТ. Моніторинговий період частково припав на початок прайд-тижня, який стартував 16 червня з низкою культурних та освітніх заходів.

Нагадаємо, що прайд-тиждень стартував 16 червня і містить низку культурних, освітніх та мистецьких заходів. Закриттям прайд-тижня вважається хода на “КиївПрайд”, яка відбудеться 23 червня.

ЩО ТАМ З ПРАЙДОМ?

Моніторинг показав, що 36% загальної кількості новин про ЛГБТ в українських онлайн-медіа стосувалися “КиївПрайду”. Водночас лише сім онлайн-медіа із 16 опублікували новини про нього. Зазвичай у них ішлося про те, що в Києві очікується прайд на 10 тисяч осіб та що цьогорічна програма присвячена не лише правам людини, а й інклюзивності.

Цікаво, що ЗМІ вживали більш коректну термінологію щодо прайду, ніж минулого року (цього року не було зафіксовано жодного випадку некоректної термінології, тоді як минулого року вживали застарілу – “нетрадиційна сексуальна орієнтація” або “гомосексуалізм”, яку неприпустимо використовувати в журналістських публікаціях, адже суфікс -ізм вказує на течію, учення або хворобу). Також під моніторинг потрапили новини про запрошення Президента Зеленського на Марш рівності в Києві.

Водночас із підготовкою до “КиївПрайду” активізувались і противники Маршу рівності. Зокрема, 20% матеріалів загальної кількості новин про ЛГБТ було присвячено антипрайду. Найбільше матеріалів щодо противників Маршу рівності було зафіксовано на УП.

ЩО ТАМ ЗА КОРДОНОМ?

За даними моніторингу, другою за популярністю темою в новинах про ЛГБТ виявилася міжнародна тематика. Загалом 28% загальної кількості матеріалів стосувалися міжнародних новин про права ЛГБТ. Так, сім із 16 медіа, що підпали під моніторинг, висвітлювали іноземні ЛГБТ-новини. Серед міжнародних новин було дві топові теми – про дозвіл на одностатеві шлюби в Еквадорі:

та  про заборону Білого дому розміщувати на флагштоку прапори ЛГБТ дипломатичним установам без дозволу Держдепу:

Також траплялися новини про те, що Федеральний верховний суд Бразилії прирівняв гомофобію до расизму, і тепер правопорушники можуть потрапити до в'язниці:

ЩО ТАМ ІЗ ШОУБІЗОМ?

12% загальної кількості новин про ЛГБТ було присвячено шоубізу та жовтим новинам. Наприклад, видання "Обозреватель" перепостило жовтий матеріал з російського ресурсу, на щастя без яскраво виражених гомофобських наративів:

Також траплялися новини про те, що селебріті підтримують ЛГБТ-рух, тому випускають кліпи та дають концерти.

Якихось скандальних чи відверто гомофобських матеріалів не було зафіксовано в період моніторингу.

ХВАЛИТИ БУДЕМО?

Експерти ІМІ відзначають якісний лонгрід-хронологію, яку підготували медійники “Нового времени”. Вони дослідили, як змінювалися настрої громадян щодо проведення ЛГБТ-спільнотою Маршу рівності з 2012 по 2019 роки.

Також онлайн-медіа “24-й канал” підготувало матеріал з коментарем психологині про те, чому виникає гомосексуальність, порадами для батьків, як реагувати на інформацію щодо гомосексуальності та що робити далі:

ПІДСУМОК МОНІТОРИНГУ

Хоча цьогорічний моніторинг ІМІ показав, що наразі в онлайн-медіа відсутні відверті гомофобні вислови або заголовки, маніпуляції чи некоректна термінологія, однак водночас відсутні і місцеві українські новини щодо захисту прав ЛГБТ. На думку експертів ІМІ, активістам та представникам ГО, які захищають права ЛГБТ, необхідно більш активно співпрацювати з медіа. Наприклад, пропонувати релізи, експертизи і дані власних моніторингів, оскільки в аудиторії медіа може скластися хибне уявлення, що ЛГБТ в Україні не мають проблем або не потребують систематичної підтримки.

Хочемо також нагадати, що “Точка опори” спільно з ІМІ та БФ “Гендер зед” розробили буклет коректної ЛГБТ-термінології “Як писати про ЛГБТ”, яким можуть користуватися журналісти, медійники та SMM-менеджери. Завантажити буклет можна за посиланням.

*Аналіз проводився в 16 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ (дев’ять найрейтинговіших та сім ЗМІ, що підписали меморандум): obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), tyzhden.ua (М), interfax.com.ua (М). До моніторингу потрапили матеріали з новинної стрічки, що стосувалися теми ЛГБТ, з 12 по 18 червня 2019 року.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконує міжнародна організація Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network

Яна Машкова, медіаекспертка Інституту масової інформації

Liked the article?
Help us be even more cool!