Що пишуть про ЛГБТ в Україні: культура, міжнародка, противники Маршу рівності
Якщо прибрати з онлайн-медіа новини про “КиївПрайд”, то взагалі будуть відсутні меседжі про права української ЛГБТ-спільноти. В Україні існують організації, які займаються адвокацією прав та інтересів ЛГБТ, щодня трапляються події, випадки пов'язані з представниками ЛГБТ-спільноти. Однак під час моніторингу експерти ІМІ не зафіксували жодної систематичної інформації про це в медійному дискурсі України.
Загалом моніторинг ІМІ показав, що українські онлайн-медіа пишуть не так багато на тематику ЛГБТ. За тижневий період моніторингу (з 12 по 18 червня) у 16 загальнонаціональних онлайн-медіа експерти ІМІ зафіксували лише 25 новин, що стосувалися ЛГБТ. Моніторинговий період частково припав на початок прайд-тижня, який стартував 16 червня з низкою культурних та освітніх заходів.
Нагадаємо, що прайд-тиждень стартував 16 червня і містить низку культурних, освітніх та мистецьких заходів. Закриттям прайд-тижня вважається хода на “КиївПрайд”, яка відбудеться 23 червня.
ЩО ТАМ З ПРАЙДОМ?
Моніторинг показав, що 36% загальної кількості новин про ЛГБТ в українських онлайн-медіа стосувалися “КиївПрайду”. Водночас лише сім онлайн-медіа із 16 опублікували новини про нього. Зазвичай у них ішлося про те, що в Києві очікується прайд на 10 тисяч осіб та що цьогорічна програма присвячена не лише правам людини, а й інклюзивності.
- У цьогорічному Марші рівності у Києві планують взяти участь близько 10 тисяч чоловік / УНІАН;
- В программу "КиевПрайд"-2019 вошли Марш равенства, кинопоказы, обсуждения, конференция / "Страна";
- В Киеве с 16 июня пройдет серия мероприятий под эгидой "КиевПрайда", которая завершится Маршем равенства 23 июня / Інфтерфакс-Україна;
- У Києві готуються до великого гей-прайду: організатори чекають 10 тисяч учасників / "Українська правда".
Цікаво, що ЗМІ вживали більш коректну термінологію щодо прайду, ніж минулого року (цього року не було зафіксовано жодного випадку некоректної термінології, тоді як минулого року вживали застарілу – “нетрадиційна сексуальна орієнтація” або “гомосексуалізм”, яку неприпустимо використовувати в журналістських публікаціях, адже суфікс -ізм вказує на течію, учення або хворобу). Також під моніторинг потрапили новини про запрошення Президента Зеленського на Марш рівності в Києві.
- Вы можете стать первым президентом на Марше равенства – ЛГБТ-актвисты пригласили Зеленского на "КиевПрайд" / "Цензор";
- Зеленського запросили на Марш рівності "КиївПрайд" / "Гордон".
Водночас із підготовкою до “КиївПрайду” активізувались і противники Маршу рівності. Зокрема, 20% матеріалів загальної кількості новин про ЛГБТ було присвячено антипрайду. Найбільше матеріалів щодо противників Маршу рівності було зафіксовано на УП.
- У Києві націоналісти побилися з поліцією, 56 затриманих / "Українська правда";
- У СІЧі заявили, що не б’ють ЛГБТ, а в групу потрапили автоматично / "Українська правда";
- Bellingcat: Ультраправі готують анти-ЛГБТ-акції до прайду-2019 / "Українська правда";
- Противники Маршу рівності проведуть свою акцію в центрі Києва / "Українська правда".
ЩО ТАМ ЗА КОРДОНОМ?
За даними моніторингу, другою за популярністю темою в новинах про ЛГБТ виявилася міжнародна тематика. Загалом 28% загальної кількості матеріалів стосувалися міжнародних новин про права ЛГБТ. Так, сім із 16 медіа, що підпали під моніторинг, висвітлювали іноземні ЛГБТ-новини. Серед міжнародних новин було дві топові теми – про дозвіл на одностатеві шлюби в Еквадорі:
- В Еквадорі дозволили одностатеві шлюби / Укрінформ;
- В Эквадоре легализовали однополые браки / "Гордон" –
та про заборону Білого дому розміщувати на флагштоку прапори ЛГБТ дипломатичним установам без дозволу Держдепу:
- Посольства США "повстали" проти заборони вивішувати прапори ЛГБТ / УНІАН;
- В знак протеста посольства США вывесили флаги ЛГБТ в нетрадиционных местах / "Страна".
Також траплялися новини про те, що Федеральний верховний суд Бразилії прирівняв гомофобію до расизму, і тепер правопорушники можуть потрапити до в'язниці:
ЩО ТАМ ІЗ ШОУБІЗОМ?
12% загальної кількості новин про ЛГБТ було присвячено шоубізу та жовтим новинам. Наприклад, видання "Обозреватель" перепостило жовтий матеріал з російського ресурсу, на щастя без яскраво виражених гомофобських наративів:
- Бари Алибасов был втянут в гей-скандал / "Обозреватель".
Також траплялися новини про те, що селебріті підтримують ЛГБТ-рух, тому випускають кліпи та дають концерти.
- Екс-"ВІА Гра" Міша Романова відіграла свій перший сольник у гей-клубі / ТСН;
- Гей-весілля і Кеті Перрі в ролі бургера: відома співачка підірвала мережу скандальним кліпом (відео) / УНІАН.
Якихось скандальних чи відверто гомофобських матеріалів не було зафіксовано в період моніторингу.
ХВАЛИТИ БУДЕМО?
Експерти ІМІ відзначають якісний лонгрід-хронологію, яку підготували медійники “Нового времени”. Вони дослідили, як змінювалися настрої громадян щодо проведення ЛГБТ-спільнотою Маршу рівності з 2012 по 2019 роки.
- "КиївПрайд": марш представників ЛГБТ в Україні / "Новое время".
Також онлайн-медіа “24-й канал” підготувало матеріал з коментарем психологині про те, чому виникає гомосексуальність, порадами для батьків, як реагувати на інформацію щодо гомосексуальності та що робити далі:
ПІДСУМОК МОНІТОРИНГУ
Хоча цьогорічний моніторинг ІМІ показав, що наразі в онлайн-медіа відсутні відверті гомофобні вислови або заголовки, маніпуляції чи некоректна термінологія, однак водночас відсутні і місцеві українські новини щодо захисту прав ЛГБТ. На думку експертів ІМІ, активістам та представникам ГО, які захищають права ЛГБТ, необхідно більш активно співпрацювати з медіа. Наприклад, пропонувати релізи, експертизи і дані власних моніторингів, оскільки в аудиторії медіа може скластися хибне уявлення, що ЛГБТ в Україні не мають проблем або не потребують систематичної підтримки.
Хочемо також нагадати, що “Точка опори” спільно з ІМІ та БФ “Гендер зед” розробили буклет коректної ЛГБТ-термінології “Як писати про ЛГБТ”, яким можуть користуватися журналісти, медійники та SMM-менеджери. Завантажити буклет можна за посиланням.
*Аналіз проводився в 16 загальнонаціональних інтернет-ЗМІ (дев’ять найрейтинговіших та сім ЗМІ, що підписали меморандум): obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, rbc.ua, unian.com, gordonua.com, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), tyzhden.ua (М), interfax.com.ua (М). До моніторингу потрапили матеріали з новинної стрічки, що стосувалися теми ЛГБТ, з 12 по 18 червня 2019 року.
Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконує міжнародна організація Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network
Яна Машкова, медіаекспертка Інституту масової інформації
Help us be even more cool!