ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

"Самопроголошена" Україна: що пишуть сайти "Л/ДНР" про Україну

09.09.2021, 10:36
Олена Голуб
Фото - jeanjullien.com
Фото - jeanjullien.com

Україна відсвяткувала тридцяту річницю незалежності. На жаль, частина українського суспільства, яка проживає в окупованих регіонах, у святковий період змушена була читати в місцевих “медіа” про “самопровозглашенную Украину”, яка “зовсім не незалежна”.

78% матеріалів про Україну в медіа так званих “Л/ДНР” містять маніпуляції, і 41% містять мову ворожнечі. Такими є результати дослідження “онлайн-ЗМІ” непідконтрольних Україні районів Донецької та Луганської областей, що було проведене Інститутом масової інформації в серпні 2021 року *.

Кількість матеріалів, що стосувались України, зросла на 31% у порівнянні з попереднім моніторинговим періодом (січень 2021). Якщо під час попереднього аналізу було зафіксовано 195 матеріалів щодо України, то вже в серпні рівень таких матеріалів становив 256. Це може пояснюватися, по-перше, періодом моніторингу (святкування Дня Незалежності), а по-друге, проведенням саміту “Кримська платформа”, на який надзвичайно бурхливо відреагувала російська влада, що транслювалося в медіа і окупованих регіонів Донецької та Луганської областей.

Дослідження ІМІ також виявило, що кількість мови ворожнечі в матеріалах про Україну зросла на 10% порівняно з попереднім моніторинговим періодом і склала 41% від всіх матеріалів про Україну. Зросли маніпуляції - на 28%, і траплялися у 78% матеріалів зі згадками про Україну (раніше маніпуляції відмічалися лише в половині матеріалів). Натомість, рівень фейкових новин упав майже наполовину, і склав 19% (в попередньому моніторинговому періоді - 35%). Зниження рівня фейкових новин пояснюється значною кількістю матеріалів щодо саміту “Кримська платформа”, які не були відвертими фейками й натомість містили в собі і мову ворожнечі, напівправду, і різні типи маніпуляцій.

Кримська платформа як “шабаш” для відмивання грошей 

На тему Криму загалом та міжнародної координаційної ініціативи “Кримська платформа” зокрема в медіа окупованих регіонів припало найбільше матеріалів. 21% від всіх матеріалів про Україну було присвячено цій темі.

Очікувано, окупаційні медіа саміт або критикували, або засуджували, або відверто висміювали.

Наприклад, “глава МИД РФ Сергей Лавров назвал форум “Крымская платформа” шабашем, на котором “Запад будет продолжать пестовать неонацистские, расистские настроения современной украинской власти”, пише “Русская весна”. Натомість “советник главы Крыма по информационной политике Олег Крючков сравнил так называемую “Крымскую платформу” с красивой ширмой для отмывания денег”, – пише сайт “Новороссия”.

Велика кількість новин та категорично негативна риторика щодо Кримської платформи з боку окупантів та їхніх медіа може свідчити про важливість і дієвість цього механізму. Практично в кожній новині, що стосується саміту, йдеться про його нульову значущість: 

  • Для участия в саммите были приглашены политики, которые ничего не решают, “в страну, которая ничего из себя не представляет”.
  • “Единственным практическим результатом проведения так называемой “Крымской платформы” стал вонючий выхлоп вранья и русофобии в информационном пространстве”.
  • “Главная задача, которую ставил Офис президента Украины Владимира Зеленского при запуске проекта так называемой “Крымской платформы”, – включить крымский кейс в кулуарные торги”.

З приводу учасників саміту медіа окупованих територій із подачі російських політиків іронізували: 

  • “Российский сенатор Алексей Пушков иронично прокомментировал заявление министра энергетики США о намерении “поставить Россию на место”.

З них сміялися:

  • “Выступление президента Эстонии Керсти Кальюлайд на форуме “Крымская платформа” было самым веселым. Она рассказала о минных полях на границе российского Крыма. Об этом в своем телеграм-канале написал политолог Владимир Корнилов”.

Їх попереджали:

Мурадов предупредил участников “Крымской платформы” о возможных последствиях.

І навіть погрожували:

“Посол РФ в ФРГ Сергей Нечаев подчеркнул, что поддержка провокационного мероприятия Киева иностранными государствами рассматривается российской стороной как посягательство на территориальную целостность РФ и “создает дополнительное обременение для развития взаимоотношений”.

Кримські політики сприйняли платформу як “оскорбление русской нации”, зокрема через нібито репресії проти російськомовного населення.

День “самопровозглашенной” України

15,5% матеріалів щодо України в ЗМІ окупованих територій стосувалися святкування Дня Незалежності.

Зауважимо, що окупаційні медіа створили картинку абсурдності цього свята, передусім через нібито повну залежність України від Заходу:

“Минимальное жизнеобеспечение госсистемы Украины поддерживается лишь благодаря глобальным игрокам”, – пише сайт “Новороссия”.

А “член Общественной палаты ЛНР, руководитель Центра социологических исследований “Особый статус” Александр Проценко” заявив: “Название праздника – День независимости – звучит на Украине как абсолютный оксюморон (образное сочетание противоречащих друг другу понятий. – прим. ред.)”.

Інформація надавалася в контексті відсутності відчуття свята і в самих українців:

“Непраздничное настроение: в Киеве залили краской постамент с национальным флагом”.

Ба більше, складають пісні про те, що незалежність для України – це біль для громадян: “Какая боль!”: украинцы записали самую честную песню о своей стране и “незалежности”.

Лише виступають “українці”, що складають такі пісні, переважно в Росії:

Про цих авторів сайт “Русская весна” пише: “Владимир Данилец и Владимир Моисеенко никогда не поддерживали государственный переворот 2014 года и даже имели смелость осуждать его в немногочисленных интервью, данных в последние годы. А текст песни отзовётся болью у каждого, кто живёт или жил на Украине и кому небезразлична судьба терзаемой проходимцами страны”.

Про День Незалежності висловились і українські політики, які підтримують Російську Федерацію. Одіозний Ілля Кива риторично запитав: “Вы празднуете нищету... и… смерть, которая объяла наш Донбасс? Вы это называете праздником?” – удивляется депутат”. Також він зазначив, що в Україні “полный развал страны, а может быть, независимость от прав человека и свободы слова? Или поводом для радости является полное внешнее управление, под которым оказалась страна? Может быть, войну в Донбассе?”.

Висловився і однопартієць Киви Віктор Медведчук, зауваживши, що ця антиросійська позиція руйнує Україну, і водночас назвав країну, у якій є депутатом, “плем’ям”: “Глава политсовета украинской партии “Оппозиционная платформа – За жизнь” Виктор Медведчук заявил, что антироссийская идеология разрушает Украину, низводя её до уровня племени, поскольку именно в союзе с Россией страна имела вход в европейскую мировую культуру”.

До Дня Незалежності висловився і не менш одіозний, але вже російський політик Михайло Жириновський, який спить і бачить, щоб розділити Україну:

“Русофобы соберутся в западной части и со столицей во Львове создадут государство Галиция на пять миллионов человек. Эта страна может быть принята в НАТО и в Евросоюз. А вся Юго-Восточная Украина пойдёт по пути Крыма – в состав России”, – подчеркнул политик.”

Багато інформації стосувалось ексцесів, які трапилися під час святкування Дня Незалежності. Особливу увагу приділено інциденту, пов'язаному з Петром Порошенком та облиттям його зеленкою:

Подавали позицію і Порошенка:

І Офісу президента:

І навіть позицію США:

Ситуація на лінії розмежування

Темі ситуації на лінії розмежування приділено так само 15,5% матеріалів.

Традиційно з посиланням на дані так званої “Народної міліції” сайти “Л/ДНР” повідомляють про порушення режиму тиші з боку ВСУ.

Ще однією улюбленою темою окупаційних ЗМІ залишаються фейкові повідомлення про злочинність і недолугість українських військових:

Щодо українських військових медіа окупованих територій використовують мову ворожнечі, називаючи їх “карателями” (“На горловском направлении каратели 10-й бригады с позиций в районе н. п. Ленинское обстреляли из РПГ поселок шахты им. Гагарина г. Горловка”) й водночас поширюючи неправдиву інформацію.

Проросійські наративи

На основі тематичного аналізу місцевих онлайн-медіа окупованих територій. експерти ІМІ виділили наративи, які просувалися в матеріалах про Україну.

Третина матеріалів, що містять наративи, припадає на наратив про “самопроголошену Україну”.

Цікаво, що цей наратив зовсім новий. У попередніх моніторингах експерти ІМІ не помічали такої риторики. Цей наратив знецінює Україну як державу і порівнює її з невизнаними у світі псевдодержавами.

Наступний за популярністю наратив традиційний, про недолугість української влади та самої України як держави (на нього припало 16% матеріалів).

Найбільше дісталося чинному президенту. Його відверто обзивали образливими епітетами:

Висміювали та знецінювали:

Окупаційні медіа за кожної зручної нагоди пригадували попередню професію Зеленського, у такий спосіб знецінюючи його як президента, і підкреслювали його неповноцінність, непрофесійність та залежність.

“Мы сейчас сами до конца понять не можем, что устраивает этот комик-президент в отношении российских СМИ”, – зазначив “главный редактор издания  “Московский комсомолец” Павел Гусев”, яку нещодавно заблокували в Україні.

На думку сайту “Русская весна”, Украинские власти поразила деменция. Пропогандиське ЗМІ пише: “Украинская власть соревнуется сама с собой за право обладания титулом “абсолютная некомпетентность”.

Ще 16% матеріалів припало на наратив про залежність України від Заходу і про “зовнішнє управління”. Окупанти в один голос волають про повну залежність від західних партнерів, особливо від США:

До цієї новини сайт “Новороссия” додав бек про “государственный переворот”: “Напомним, в 2014 году на Украине произошёл государственный переворот, в результате которого власть в стране попала в руки радикальных группировок и прозападных олигархов. После начала войны в Донбассе Киев окончательно утратил суверенитет и легитимность”.

На думку окупаційних медіа, Україна потрібна США, щоб “поставить на место” Россию”.

Засмутило окупантів і створення фонду для протидії впливу Росії на південно-східні регіони України – його відразу назвали “антироссийским”:

А справжня ціль цього фонду, на думку окупантів, – “Фонд для сопротивления “влиянию России на Украину” организуется для создания русофобской прослойки на Украине, Запад хочет распространить антироссийские настроения на русскоязычные регионы страны, заявила РИА Новости член комитета Госдумы по международным делам Елена Панина”.

Одночасно з повідомленням про “господарів”, які навіть створюють “антиросійські фонди”, медіа “Л/ДНР” повідомляють про те, що Україна не потрібна ані Америці, ані Європі:

“Звезда Украины закатилась”: в США прямым текстом говорят, чего Зеленскому ждать от встречи с Байденом

Ще одним улюбленим наративом медіа окупованих територій є розпад та знищення України як держави.

Наприклад, “председатель Общественной палаты ЛНР Алексей Карякин” заявив, що “дальше Украину ждут неопределенность и хаос. Не стоит гадать и предполагать, что ждет "незалежну" в будущем, ведь ответ очевиден – в лучшем случае она останется сырьевым придатком Европы”, повідомляє ЛИЦ.

Ще один “эксперт”, якого теж цитує ЛИЦ, “доктор философских наук, доцент кафедры философии Луганского государственного педагогического университета, член Союза писателей России и ЛНР Виталий Даренский”, пише, що Україну чекає повільна смерть: “Никаких предпосылок к тому, чтобы повернуть вспять процесс деградации и вымирания, нет и не предвидится. Еще через 30 лет территория Украины превратится почти в пустыню, которая будет разделена на секторы, контролируемые соседними государствами. Единственный шанс у этой территории не быть заселенной иммигрантами – выходцами из Азии и Африки – это вернуться в состав России”.

І закінчимо цей огляд  словами із сайту “Новороссия” про “братский народ”: “Мы один народ, помните?”: эксперты объяснили, зачем Россия спасает украинцев по всему миру”.

Дослідження ІМІ свідчить, що підконтрольні проросійській владі місцеві “медіа” окупованих територій культивують такі емоції як розчарування, страх і ненависть місцевих жителів до власної країни, зокрема повторюючи, що такої країни, як Україна, ніколи не було, немає і не буде. А єдина ціль цієї “самопроголошеної” за допомогою США країни – це пакостити Росії.

Моніторинг новин проводився 23, 24 та 25 серпня 2021 року на таких сайтах: “Русская весна”, “Новороссия”, Луганский Информационный Центр, “Новости Донецкой Республики”, Донецкое Агентство Новостей, ДНР-24. До вибірки потрапили всі новини про Україну, які вийшли на вказаних сайтах за цей період (256 матеріалів). 

** Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!