ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Росіяни панікують. Який вигляд має очікування на український наступ в інформаційному полі

19.04.2023, 10:30
Дмитро Баркар
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

Тема майбутнього наступу української армії давно вийшла за межі штабів та центрів ухвалення рішень. Передбачення та очікування щодо наступальних дій з боку України стали предметом дискусій у далеких від військової справи колах. Тим паче що медійність цієї теми стала безпрецедентною у світовій історії воєн. Український наступ без перебільшення можна назвати довгоочікуваним, адже вгадують час його початку та оцінюють шанси на успіх і в Україні, і на Заході, і в Росії. Щоправда, ці оцінки дещо розходяться. Українські військові та високопосадовці, обіцяють успіх, утім не вдаючись у подробиці, що під час війни цілком очікувано та виправдано. Західні оцінки – на межі стриманого оптимізму та певного скепсису. У Росії доволі незграбно намагаються сховати за пафосною переможною риторикою справжню паніку.

Інформаційний ажіотаж навколо наступу “не на користь планам Сил оборони України”. Про це у Twitter писав секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. У тому ж дописі Данілов закликав не чекати “чарівних дат”. Крім того, секретар РНБО в інтерв’ю Радіо Свобода у відповідь на запитання щодо контрнаступу запевнив: “На сьогодні людей, які володіють інформацією, де, коли, в який спосіб будуть розпочинатися ті чи інші дії на території нашої планети, знаходиться в дуже обмеженій кількості. Не більше трьох-п'яти людей”. 

За кілька днів по тому Олексій Данілов в інтерв’ю німецькому каналу ARD заявив, що рішення про наступ буде ухвалено в останній момент.

“Штаб головнокомандувача ухвалить рішення про початок запланованого контрнаступу в останній момент. Якщо хтось думає, що в нас є тільки один варіант, то це не так. Навіть три варіанти – це мало”, – сказав секретар РНБО. 

Втім, уже наступного дня американське видання The Hill оприлюднило інтерв'ю прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, де він повідомив, що ЗСУ можуть почати новий контрнаступ улітку. Шмигаль зауважив, що “друзі й партнери” не тиснуть, щоб прискорити наступ, натомість такий тиск “іде зсередини України”. 

“Розв'язання проблеми нестачі боєприпасів та зброї – від важкої артилерії, бронетехніки, танків і засобів протиповітряної оборони – вважається ключовим фактором у визначенні часу початку контрнаступу”, – сказав Шмигаль і додав, що Україна просить міжнародних партнерів про додаткові військові можливості, такі як танки, боєприпаси, літаки, бронетехніка. За десять днів після того, перебуваючи у Вашингтоні, прем’єр-міністр України сказав, що “контрнаступ відбудеться вже найближчим часом”.

Денис Шмигаль розповідав про плани щодо наступу, незважаючи ані на заяви Олексія Данілова, ані на те, що заступниця міністра оборони Ганна Маляр в ефірі національного телемарафону наполягала, що офіційно говорити про плани ЗСУ можуть лише три людини: президент Володимир Зеленський, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та міністр оборони Олексій Резніков. Маляр наголосила, що плани ЗСУ тримаються в секреті. Тому, за її словами, будь-які “витоки” інформації є лише припущеннями.

З цієї низки заяв посадовців, певною мірою суперечливих, випливає, що інформаційна політика України щодо війни з Росією не є остаточно узгодженою, що різні центри впливів намагаються її впроваджувати на власний розсуд.

Тим часом медіапростір і без того наповнений розумними й не дуже, правдивими й не зовсім оповідками про війну загалом і майбутній наступ зокрема. Наприклад, колишній радник Офісу президента Олексій Арестович уже після інтерв’ю Дениса Шмигаля в ефірі на ютуб-каналі “Фейгін Live” відкрив завісу таємниці й розповів, що контрнаступ розпочнеться не раніше ніж за місяць. На його думку, “щоб танк пішов, треба 30 сантиметрів засохлого до стану бетону ґрунту”, а поки дощить, наступ затримується. Своєю чергою полковник запасу ЗСУ, льотчик-інструктор Роман Світан, коментуючи для 24 каналу слова прем'єр-міністра про наступ, запевнив, що “це може бути пов’язане лише з однією причиною – якщо Захід надасть нам улітку літаки”. На його думку, це мають бути мінімум три ескадрильї F-16. Юрій Швець, якого онлайн-видання “Гордон” називає колишнім радянським розвідником та однокурсником Володимира Путіна по інституту КДБ і який живе в США, вважає, що під час майбутнього контрнаступу Україні необхідно звільнити від російських окупантів усю свою материкову територію. А екстрасенс Роман Завидовський відкрив сайтові ТСН та його читачам очі на те, що на найгарячіших ділянках фронту “поки що єдина проблема – можливі повітряні й вогневі атаки”.

Тим часом, за версією The Washington Post, Україна відклала наступальну операцію через погоду, повільне постачання обладнання і нещодавно “злиті” у Twitter та Telegram документи Пентагону, що вказують на потреби української армії станом на 1 березня.

“Очікуваний весняний наступ був представлений як вирішальна можливість для України повернути собі територію. Але операцію відкладено через погоду, повільне постачання обладнання та брак боєприпасів”, – пише видання.

Також, зазначає The Washington Post, розпочати контрнаступ не дають можливі секретні документи Пентагону. 

Пізніше американський часопис Newsweek написав, що знайшов у тих же документах можливу дату наступу українських військ. “Постачання та підтримка прямують до України напередодні українського наступу, запланованого на 30 квітня”, – йдеться в статті. 

У матеріалі The New York Times, що посилається на той самий витік даних Пентагону, йдеться не лише про потреби українського війська для здійснення наступу, а й про скептичні оцінки американської розвідки щодо такої операції.  Зокрема, що вона нібито призведе до “скромних територіальних здобутків” та “значно менших” результатів, ніж початкові цілі українських військових, спрямовані на повернення окупованих Росією територій. Слабким боком плану наступу названо те, що українська протиповітряна оборона перебуває під загрозою, якщо її не посилити, щоб не дати російським ВПС змінити перебіг війни.

Ускладненням для українського наступу відсутність переваги в повітрі у своїй публікації назвала і The Financial Times. Посилаючись на слова колишнього офіцера британських Королівських інженерних військ Ніка Ганнелла, видання припускає, що без серйозної підтримки з повітря, яка зупиняла б російські винищувачі в разі спроби прориву російських укріплень, посилення вогневої потужності ЗМУ танками Challenger, Leopard, БМП Bradley та гаубицями Archer може виявитися не досить. У статті також наведено висловлювання командувача піхотного батальйону армії Великої Британії Бена Баррі

“Успішних прикладів без повітряної підтримки вкрай мало”, – каже він.

Крім того, Financial Times стверджує, що українські сили втратили значну частину своїх найдосвідченіших військовослужбовців. 35 тисяч українських солдатів протистоятимуть більш ніж 140 тисячам ворожих військ, йдеться в статті.

Про те, що Україна змінила свої плани саме після цього “зливу”, також повідомив американський телеканал CNN з посиланням “на близьке до президента України Володимира Зеленського джерело”.

Водночас радник керівника Офісу Президента України Михайло Подоляк змалював виток матеріалів у соцмережі як диверсію російської розвідки.

“З розпаду СРСР російська розвідка деградувала настільки, що єдиний спосіб відмитися від “солсберівських пригод”, “триденних планів” та інших провалів – це фотошоп та “віртуальні псевдозливи”. Москві надто хочеться зірвати контрнаступ України. Але справжні плани росіяни побачать на полі. Скоро”, – написав Подоляк у Twitter.

У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України поставили під сумнів автентичність оприлюднених документів. Представник ГУР Андрій Юсов заявив, що вони містять викривлену інформацію про втрати з обох сторін. 

“З попереднього аналізу цих матеріалів ми бачимо брехливі викривлені цифри по втратах з обох сторін і частину інформації, зібраної OSINT-засобами з відкритих джерел”, – сказав Юсов у ефірі національного телемарафону, повідомив “Мілітарний”.

Пізніше начальник ГУР Кирило Буданов в інтерв’ю виданню NV, заявив, що витік матеріалів був “стандартною інформаційною операцією”, спрямованою на те, щоб посіяти недовіру між Україною та США. За словами Буданова, документи містять як правдиві, так і неправдиві дані. Зокрема, “відвертою брехнею” він назвав інформацію про те, що начальник Генштабу ЗС Росії Валерій Герасимов і секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев нібито намагалися саботувати захоплення України на початку війни, щоб вона закінчилася 5 березня 2022 року. У відповіді на запитання щодо майбутнього наступу начальник ГУР не став називати ні напрямків, ні термінів:

“Єдине, що можу сказати, – не слухайте весь той шлак, що несеться по інтернету, де люди, які кажуть: “Ми все знаємо”. Одні кажуть: “Зараз почнеться!”, інші кажуть: “Ні, вони вже відмінили!” Не розуміють ситуацію ні перші, ні другі”, – сказав Буданов.

Крім того, він заявив, що Росія вже немає потенціалу до стратегічної наступальної операції, тому вона перейшла до стратегічної оборонної операції, що має на меті зберегти раніше захоплені території України.

Тим часом у США затримали підозрюваного у витоку секретних документів Пентагону. Як написала у Twitter журналістка CNN Наташа Бертран, ним виявився військовослужбовець з військової бази в Массачусетсі Джек Тейшейра. Ця подія помітно додає вірогідності тому, що витік таки був і що це були саме документи витоку, яких Пентагон не бажав. Отже, правдивою може бути інформація про скептичні оцінки американської розвідки щодо українського наступу, пов’язані з браком озброєнь. Принаймні поки цього ніхто не заперечив.

Поряд з тим очільник Пентагону Ллойд Остін під час пресконференції висловив упевненість, що Україна має всі можливості для успішного наступу.

“Ми навчили, підготували величезну кількість особового складу та надали велику кількість платформ. Я думаю, що вони досить готові до продовження дій та операцій”, – заявив Остін.

Крім того, міністр оборони Словаччини Ярослав Надь повідомив, що його країна вже передала Україні всі 13 заявлених винищувачів МіГ-29. Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі “Говорить великий Львів” запевнив, що вже після Великодня до України надійдуть американські системи протиповітряної оборони Patriot.

Тим часом у Росії

Тим часом американський Інститут вивчення війни у своєму звіті констатує, що спроби просування з боку військ Росії не мають успіху на жодному напрямку. Водночас, за даними британської розвідки, російські військові очікують наступу українських сил на Мелітополь. Упродовж останніх тижнів Росія розбудовувала розгалужену лінійну оборону в Запорізькій області протяжністю приблизно 120 кілометрів, повідомляє міністерство оборони Великої Британії у Twitter. “Росія, ймовірно, доклала значних зусиль до цих оборонних робіт, оскільки вона переконана, що Україна розглядає можливість наступу на місто Мелітополь. Оборонні споруди можуть стати серйозною перешкодою, але їхня корисність майже повністю залежить від того, чи підтримуватимуться вони достатньою кількістю артилерії та особового складу. Наразі залишається незрозумілим, чи здатна Росія зібрати ці ресурси”, – йдеться в дописі британського оборонного відомства.

Крім того, за інформацією видання Крим.Реалії, на сході анексованого півострова окупанти будують протитанкові бетонні споруди. Видання, зазначає, що будівництво укріплень проходить Ак-Монайським перешийком, що з’єднує Крим з Керченським півостровом. Раніше такі укріплення збудували від Азовського моря до траси “Таврида”.

Ці приготування відбуваються на тлі наповнення темою майбутнього наступу України інформаційного простору в Росії. Кремлівські медіа жодним чином не ставлять таку перспективу під сумнів, лише намагаються вгадати напрямок та дату. Водночас вони роблять спроби за лекалом переконувати, що український наступ не має шансу на успіх. Посилаються, зокрема, і на “злиті” документи Пентагону та відповідні публікації в західних ЗМІ.

Поряд з цим заяви українських посадовців узагалі дезорієнтують російських діячів. До прикладу, видання МК.ru видало статтю під заголовком “Російський політолог закликав не звертати уваги на планований наступ ЗСУ”. Стаття посилається на Богдана Безпалька, який зі слів Дениса Шмигаля зробив висновок, що українська армія не готова до наступу.

“Не варто надавати цим заявам надто великого значення: заява Шмигаля може бути дезінформацією і спробою ввести в оману”, – вважає російський політолог.

Втім, за стандартними переможними реляціями поплічникам Кремля не вдається сховати свої панічні настрої. Ще наприкінці березня білоруський диктатор Олександр Лукашенко озвучив сподівання Кремля на те, що Україну вдасться вмовити не наступати. 

“Слід чітко розуміти всім: слід сісти за стіл переговорів і домовлятися. Але, на жаль, нині багато розмов про контрнаступ ЗСУ. На мій погляд, це надзвичайно небезпечно, це найгірше, що можливо в нинішніх умовах”, – заявив Лукашенко у своєму щорічному “посланні народу і Національним зборам”.

Пізніше свої сподівання зупинити наступ українських сил словами висловив і голова МЗС Росії Сергій Лавров. Перебуваючи в Бразилії, під час пресконференції за підсумками перемовин з міністром закордонних справ цієї країни Мауро Віейрою Лавров заявив, що Росія зацікавлена якнайскоріше припинити війну проти України.

“Зрозуміло, що ми зацікавлені в тому, щоб український конфлікт якомога скоріше завершився”, – сказав очільник російського МЗС.

Тим часом пропагандисти вже не так ретельно стримують емоції і практично напряму висловлюють свій страх перед близьким майбутнім. Так, пропагандист Володимир Соловйов у своєму шоу “Повний контакт” закликав ударити по Україні ядерною зброєю, щоб запобігти контрнаступу ЗСУ. Своєю чергою Ольга Скабєєва в програмі “60 хвилин” на каналі “Росія 1” у зв’язку з майбутнім українським наступом пригадала російські “жести доброї волі” осені 2022 року.

“З Великої Британії повертаються 20 тисяч навчених українців. Я до того, що бережи нас Боже легковажно ставитися до цього контрнаступу. Я, можливо, іноді по колу, але завжди закликаю пам'ятати вересень минулого року, харківські події. Вони тоді теж анонсували, а потім ми відійшли з Херсона”, – сказала пропагандистка.

Редакторку державного російського каналу RT Маргариту Симоньян злякала навіть звістка про те, що українські військовослужбовці беруть відпустки. Пропагандистка поставила питання: що це може означати?

“Річ у тім, що схожа ситуація спостерігалася восени минулого року. Після масових відпусток почався контрнаступ на Херсонському напрямку”, – написала Симоньян у себе в Telegram.

Депутат Держдуми РФ Міхаіл Дєлягін пішов у своїх фантазіях ще далі. Він заявив, що цілями для наступу ЗСУ стануть Москва та Петербург.

“Головні удари під час українського наступу завдаватимуться Заходом не на фронті, а в тилу – у Москві, Пітері, прифронтових обласних містах”, – переконаний Делягін.

Розпочнеться український наступ, вважає він, з атаки на Брянськ.

Вторгнення української армії в Росію через території Брянської, Курської та Бєлгородської областей очікує також терорист Ігор Гіркін. Про це він сказав в інтерв’ю російському інформаційно-пропагандистському агентству “Аврора”.

Крім того, Гіркін у своєму телеграм-каналі ставить під сумнів переваги Росії в повітрі: “Досі так і не вдалося подавити ППО України й домогтися панування в повітрі. Незважаючи на нашу перевагу в кількісному складі авіації. У результаті наша авіація застосовується лише в районі лінії бойового зіткнення, тобто в тактичній глибині оборони противника. Саме тому ізоляцію району бойових дій наша авіація здійснити не в змозі, і ЗСУ практично безперешкодно здійснюють забезпечення своїх військ на фронті”.

Поряд з тим Ігор Гіркін регулярно критикує військове керівництво Росії за відсутність якісного стратегічного планування та невміле забезпечення військ боєзапасом.

Також він прокоментував заяви Олександра Лукашенка, назвавши його “самозакоханим остолопом”.

“Адже навіть курячих мізків досить, щоб усвідомлювати всю глибину військової та економічної кризи, що накриває РФ і разом з нею Білорусь. Але навіть у цьому “Бацька” все ж куди адекватніший у порівнянні зі знову впалими в “старечу задумливість” мешканцями Чертогів Бункерного Діда… У тих – “усе так добре, що буде ще краще” і плани СВО виконані й перевиконані зі значущим випередженням графіка”, – не стримує себе Гіркін у дописі.

Зі свого боку власник ПВК “Вагнер” Євген Пригожин навіює, що Росія таки досягла цілей так званої “СВО” і тому має оголосити про її завершення.

“Для влади та суспільства загалом сьогодні необхідно поставити якусь жирну крапку у СВО. Ідеальний варіант – це  оголосити про закінчення СВО, повідомити всім про те, що Росія досягла тих результатів, які планувала”, – йдеться в статті, оприлюдненій його пресслужбою.

Раніше, під час зустрічі з російською групою активістів “Кібер Фронт Z”, Пригожин лякав росіян неймовірною кількістю українських військових, уже підготовлених до наступу.

“За тиждень орієнтовно українці мають розпочати наступ. Зараз вони поки не починають: чекають, коли остаточно просохне ґрунт. Можливо, чекають додаткові “прибамбаси” – ракети та бронетехніку. За деякими джерелами, зібрали до 400 тисяч особового складу”, – заявив він.

Також під час цієї зустрічі Пригожин критикував російську пропаганду, яка стверджує, що в російської армії все добре.

“Не можна ховати проблеми: ворог серйозний і добре підготовлений. Якщо він сьогодні піде і дійде до російських кордонів – ситуація зміниться у зворотний бік”, – бідкався власник ПВК “Вагнер”.

Наближення негараздів для армії окупантів відчувають і інші діячі пропагандистського фронту. Так, телеграм-канал “Неофициальный Безсонов “Z” пише:

“Кожна публічна людина, яка заявляє про те, що в нас усе добре на фронті, армія ні в чому немає потреби, сучасні технології від лукавого тощо, є дурнем або відомим шкідником. Кожен має усвідомити для себе всю серйозність і небезпеку”.

Телеграм-канал “Холмогоров” визнає ефективність освоєння українськими військовими західної зброї:

“За інформацією з місць, нині укропи перед наступом випилюють наше ППО високоточною зброєю. “Хаймарсів” не жаліють. Свої БЛА типу літаків часто використовують як наживу та провокацію. Можуть собі це дозволити. По суті, це боротьба за небо, за розвідку і за оперативність інформації для години Х”.

Утім, ці всі роздуми підсумовує так званий воєнкор Семен Пегов у своєму телелеграм-каналі WarGonzo. Він ставить під сумнів готовність російського міноборони до наступу українських сил.

“Усі ці розмови про “великий український наступ” на користь бідних. А точніше, цивільних. Тому що якщо МО не буде готове до “контрнаступу” неонацистів, то толку, що блогери, навіть розумні, і навіть воєнкори (навіть розумні воєнкори) висловлюватимуть свої припущення та аналізуватимуть ситуацію”, – пише Пєгов.

Про те, що наступу українського війська в Росії чекають точно не в піднесеному настрої, свідчить і той факт, що Кремль скасував військові паради 9 травня в Курській та Білгородській областях. Також за рішенням керівника окупаційної влади Криму Сергія Аксьонова парад скасовано на території незаконно анексованого півострова. Офіційно такі рішення пояснюють міркуваннями безпеки через загрозу обстрілів. Тим часом американський аналітичний центр Atlantic Council припускає, що причиною скасування парадів може бути те, що для таких заходів просто не вистачає танків та іншої техніки, адже вони були втрачені у війні проти України.

“Незалежно від того, справжньою причиною є проблеми з безпекою чи брак обладнання, рішення про скасування цьогорічних парадів до “Дня перемоги” є болючим ударом для Володимира Путіна, що натякає на похмуру реальність, яка стоїть за оптимістичним пропагандистським зображенням Москвою невдалого вторгнення в Україну”, – йдеться в статті Atlantic Council.

Зрештою, з усього розмаїття інформації, думок та припущень щодо наступальної операції українських сил можна зробити лише один точний висновок: наступ України буде. Коли, як і де, скільки б про це не говорили українські посадовці, політики та експерти, так і залишається таємницею. Навіть витік документів Пентагону не дав росіянам чітко зрозуміти плани української армії та впевнено будувати свою стратегію. Така невідомість живить страхи ворога, що додає Україні шансів на перемогу.

Liked the article?
Help us be even more cool!