Російський погляд на події в Україні
У будь-якій агресії однієї країни проти іншої понад половину зусиль припадає на некінетичні методи війни, а саме пропаганду та інформаційну війну. До того ж зусилля таких інформаційних атак розподіляються порівну на суспільство власної країни та країну, проти якої спрямовано агресію.
Ключову роль в інформаційній війні відіграють медіа, підконтрольні владі країни-агресора.
Як писав Павло Бурковський у статті “Російська пропаганда про події в Україні: тенденції 2014–2016 років”: “На пропагандистський характер роботи російських ЗМІ в ці роки вказують дві показові риси – одноманітність меседжів та їхнє синхронне поширення відразу всіма доступними каналами”.
Експерти ІМІ проаналізували, що на шостому році війни пишуть про Україну і як подають події в ній російські ЗМІ.
Для моніторингу ми взяли п’ять найпопулярніших новинних сайтів за версією Liveinternet.ru: “РИА Новости”, “Комсомольская правда”, “Газета.ру”, “Известия” та ‟Лента.ру”. До вибірки потрапили всі новини про Україну, що вийшли в період із 24 до 28 січня 2020 року включно.
Загальна картина
Російські медіа продовжують ретельно аналізувати діяльність Президента України Володимира Зеленського. На неї припадає 36% загальної кількості матеріалів, що стосуються України, в російських ЗМІ.
Ситуації на сході російські медіа приділяють 10% загальної кількості матеріалів про Україну. Це переважно інформація про обстріли, режим розведення військ та ініціативи щодо врегулювання конфлікту.
У моніторинговий період потрапили кілька резонансних подій, що знайшли своє відображення на сторінках росЗМІ. Це заява Кравчука про повернення Криму і Донбасу (7%), “записи Гончарука” (6%) та нібито зареєстрований в Україні випадок небезпечного штаму коронавірусу, що згодом виявилося дезінформацією (5,5%).
Проте не забувають пропагандистські ЗМІ й розбурхувати власне суспільство повідомленнями про нібито “нацистський режим” в Україні та декомунізацію, яка подається в соусі русофобії (5,5%).
Про “здвиг по фазі” у Зеленського та його конструктивний діалог з Путіним
Неабиякого резонансу в росЗМІ набула заява Зеленського про відповідальність радянського режиму в початку Другої світової війни та в Голокості.
Під час спільного брифінгу з польським лідером Анджеєм Дудою 27 січня в Освенцімі Володимир Зеленський наголосив, що європейська та міжнародна спільнота не мають права мовчати.
Він зазначив, що так це було в 1939 році, коли змова тоталітарних режимів призвела до початку Другої світової війни та всіх подальших трагічних подій.
Цю заяву пропагандисти назвали “провалом спичрайтеров” і подали в контексті того, що Зеленський її зачитав, не розуміючи, що озвучує: “Очередной провал спичрайтеров, которые использовали речь то ли [бывшего президента Украины Петра] Порошенко, то ли [бывшего премьер-министра Украины Арсения] Яценюка, не удосужившись даже адаптировать с учетом того, что произносить ее должен еврей и внук ветерана ВОВ”, – цитують російські ЗМІ директора Агентства соціальних комунікацій Сергія Бєлашка.
За версією “Текстів”, Агенція соціальних комунікацій зарахована до псевдосоціологів і має причетність до забороненої в Україні Комуністичної партії, а про її директора Сергія Бєлашка сайт пише ось що: “Регулярно з’являється і коментує в близьких до комуністів інформагенції Golos.ua та телеканалі “Гамма”, з 2016-го – частий гість на телеканалі “112”. На минулих парламентських виборах пан Бєлашко активно підтримував проросійські політичні сили і був помічений у джинсі на користь Опозиційного блоку.
Росія сприйняла заяву Зеленського як “плевок в лицо” ветеранам: “В Госдуме считают, что Зеленский ‟плюнул в лицоˮ ветеранам”, а Кремль, відповідно, – як особисту образу: “В Кремле сочли оскорбительным заявление Зеленского о вине СССР во Второй мировой войне”. Цю тему в росЗМІ коментували й історики (“Историк прокомментировал обвинения в развязывании второй мировой войны СССР”), і сенатори (“Пушков прокомментировал слова Зеленского о вине СССР во Второй мировой”), і політологи (“Политолог прокомментировал слова Зеленского о Второй мировой войне”). Цікаво відреагувала на заяву заступниця голови Держдуми з міжнародних питань Наталя Поклонська, яка назвала її “махровой русофобией” унаслідок “сдвига по фазе”.
Загалом цієї теми стосувалося понад половину новин про Зеленського.
Матеріали на цю тему мали негативне забарвлення.
17% матеріалів про Зеленського в російських медіа стосувалися нібито налагодження діалогу між президентами Росії та України.
Зеленський зазначив, що діалог необхідний для обміну полоненими. Російські ЗМІ подали це узагальнено, без прив’язування до мети, озвученої Зеленським: “Зеленский рассказал о прямом диалоге с Путиным”. Пізніше прессекретар очільника Росії Дмитро Пєсков зазначив, що між двома президентами вже встановлено “ефективний контакт”: “Между двумя президентами, собственно, уже установлен рабочий контакт, весьма эффективный, как показали последние события”.
У цих матеріалах просувався меседж, що Росія за добросусідські відносини з Україною: “Кремль придерживается позиции налаживания отношений с Украиной, а не стратегии противостояния”.
І поряд з повідомленнями щодо налагодження ситуації з Росією, поширювалися меседжі про ускладнення стосунків Зеленського із західними партнерами. Йдеться про нібито незадоволення політикою Зеленського Президента Франції Еммануеля Макрона. Джерелом цієї інформації став депутат України від проросійської партії “Опозиційна платформа – За життя” Олег Волошин: “Украинский дипломат сообщил о недовольстве Зеленским в Париже”, “Депутат Рады рассказал о росте недовольства Зеленским в Париже”, “Завис на паузеˮ. В Раде рассказали о недовольстве Макрона Зеленскимˮ.
Діряві бронетранспортери та порушення тиші з боку українських військових
Загалом ситуації на сході в російських ЗМІ приділено 10% загальної кількості матеріалів про Україну. РосЗМІ повідомляють про порушення перемир’я українською стороною, посилаючись на керівництво самопроголошених “Л/ДНР” та “Совместный центр по контролю и координации режима прекращения огня” (СЦКК).
Ще однією темою в межах висвітлення ситуації на сході в пропагандистських ЗМІ став інцидент із постачанням українській армії неякісних БТРів: “Украинским военным поставили новые БТР с ‟дырявойˮ броней”. Джерелом цієї інформації став телеканал Newsone.
“Підігрування одне одному” та “дивні надії” – реакція росЗМІ на слова Кравчука про повернення Криму та Донбасу.
Підхопили російські ЗМІ і слова першого Президента України Кравчука про можливість повернення Донбасу до України.
Російський сенатор Олексій Пушков назвав сподівання Кравчука “странными надеждами”, а в Раді федерації зазначили, що “украинские политики “подыгрывают друг другу”, говоря о “возвращении” Крыма и Донбасса”.
У цих новинах не забувають повторювати пропагандистські меседжі про “госпереворот на Украине в феврале 2014 года” та “военную операцию против ЛНР и ДНР”.
“Сознательный идиот” і “приговор” прем’єру і владі в Україні
Профігурував у пропагандистських ЗМІ й Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, інформація про нього стосувалася резонансної справи із записами робочої наради та його непідтриманої заяви на звільнення: “Премьер-министр Украины подал в отставку”, “Зеленский объяснил отказ принять отставку премьер-министра”.
Проте значно більший інтерес у росЗМІ викликали слова одіозного екснардепа Євгена Червоненка, який назвав Гончарука “сознательным идиотом”: “Сознательный идиотˮ: “приговорˮ премьеру и власти Украины”.
“Держава, якої не існує”, та крадіжка історії
Значного резонансу в ЗМІ Росії набули слова заступника міністра закордонних справ України Василя Боднаря в статті для DT.UA, який зазначив, що “Україна впродовж останніх років пізнала на собі ціну російської пропаганди, маніпуляцій та агресії. Росія здавна демонструє хист красти не лише чужі території, а й чужу історію, як, наприклад, історію України-Руси”.
Реакції російських політиків та експертів приділено 6% загальної кількості матеріалів про Україну.
“Преступным переписыванием истории” назвала фразу Боднаря представниця російського МЗС Марія Захарова і зазначила, що “что касается “Украины-Руси”, то хотелось бы уточнить даты начала и окончания существования этой Малороссийской Гипербореи”. А сайт “Лента.ру” нагадав, що “в июле 2019 года президент Украины Владимир Зеленский вызвал насмешки пользователей сети после того, как в своем Twitter-аккаунте поздравил сограждан с “Днем крещения Киевской Руси-Украины”.
Гітлерівські закони, декомунізація та героїзація Бандери – інші теми в російських медіа
РосЗМІ продовжують підбурювати російське суспільство розбурхуванням наративу про націоналізм в Україні. Наприклад, сайт РИА пише: “Президент Украины Владимир Зеленский
становится все более приверженным идеям украинского национализма”, а “Лента.ру” в бек про заяву Зеленського щодо Голокосту додає: “Украина заняла второе место в рейтинге уровня антисемитских настроений в Европе. “Газета.ру” на своїх сторінках продовжує лякати бандерівцями: “...на Украине продолжают ставить памятники Бандере, хотя он был агентом Адольфа Гитлера”.
Улюбленими коментаторами з України в російських медіа залишаються представники партії кума Путіна Медведчука “Опозиційна платформа – За життя”. Окрім Волошина, про якого вже йшлося, росЗМІ із задоволенням цитують вислови іншого депутата від ОПЗЖ – Рената Кузьміна, який висловився стосовно нових законопроєктів про медіа: “Украинский депутат сравнил закон о дезинформации с гитлеровским”.
Виявлені новини загалом складно коментувати, оскільки вони важко сприймаються людьми зі здоровою психікою, наприклад новина “Битва ЛГБТ с националистами". Чему научат украинских школьников”.
Тож російські ЗМІ продовжують активно інформувати російське суспільство досить спотвореною інформацією щодо подій, як люблять писати пропагандисти, “на незалежний”.
Новини подаються маніпулятивно із щедрим додаванням меседжів російської пропаганди.
Аналізувалися п’ять російських найпопулярніших новинних сайтів за версією Liveinternet.ru: “РИА Новости”, “Комсомольская правда”, “Газета.ру”, “Известия” та ‟Лента.ру”. До вибірки потрапили всі новини про Україну, що вийшли в період із 24 до 28 січня 2020 року включно.
Авторські права на зображення, які використовуються в інфографіці, належать (у порядку появлення):
- Офіційне інтернет-представництво Президента України Володимира Зеленського
- Сайт https://apostrophe.ua/
- Офіційне інтернет-представництво Президента України Володимира Зеленського
- Сайт stars.tv
- Сайт https://www.cosmo.com.ua/
Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network.
Help us be even more cool!