Ракетний удар по "Охматдиту": які висновки зробили "хороші росіяни"?
Навіть після того, як російська ракета вдарила по дитячій лікарні “Охматдит”, російські незалежні медіа, а також умовно опозиційні та ліберальні діячі не усвідомлюють своєї ролі та відповідальності. Політики та лідери думок продовжують уникати будь-яких натяків на свою причетність до ситуації в Росії та руйнівного впливу їхньої держави на навколишній світ, особливо на Україну. Вони звинувачують майже виключно Володимира Путіна, зрідка згадуючи армію чи знеособлений “режим”. Ніхто з них не наважився заявити, що Путін давно перейшов усі межі й, тим паче після удару по дитячій лікарні, заслуговує бути визнаним воєнним злочинцем. Вони також не говорять про необхідність зосередження світової спільноти на наближенні кінця його диктатури, зокрема шляхом воєнної перемоги України.
Натомість ці діячі виступають у ролі провідників і навіть захисників Росії, які через свою “вищу природу гуманізму” не втручаються. Але це видається просто перечікуванням, доки вони не зможуть очолити владу. Можливо, саме тому деякі з них виправдовують російську агресію. Однак бажання змінити обставини й узяти відповідальність на себе в них поки не спостерігається.
Для “незалежних” російських редакцій заяви міністерства оборони Росії є достовірним джерелом інформації, яке вони цитують і на яке посилаються. Вони не помічають різниці між пропагандистськими вигадками та реальними фактами й ніяк не можуть відійти від наративу “не все так однозначно”.
Експерти ІМІ перевірили, як “незалежні” російські видання відреагували на російський обстріл України 8 червня.
Телеканал “Дождь”
Сайт “Телеканал “Дождь” у день влучення російської ракети по дитячій лікарні “Охматдит” повідомляє:
“Російські війська завдали масованого удару по Києву, Кривому Рогу та Дніпру й інших українських містах. Внаслідок атаки загинула 31 особа, серед них 20 – жителі Києва, повідомили в МВС України. Ще понад 100 мешканців постраждали”, – йдеться в публікації. З посиланням на СБУ сайт повідомляє, що удару завдано ракетою Х-101, і містить лінк на відео, де, як передбачається, цю ракету видно.
Водночас у цьому матеріалі “Дождь” докладно розповідає про заяву міністерства оборони Росії, в якій те переконує у своїй непричетності до ракетного удару по дитячій лікарні.
“Заяви представників київського режиму про нібито навмисний ракетний удар Росії по цивільних об'єктах абсолютно не відповідають дійсності. Численні опубліковані фото та відеокадри з Києва однозначно підтверджують факт руйнувань унаслідок падіння української ракети ППО, запущеної із зенітного ракетного комплексу в межах міста”, – цитує російське міноборони “Дождь”.
Вочевидь, у редакції вважають, що навести в новині взаємозаперечну інформацію – це потурбуватися про її збалансованість. В окремих випадках, можливо, це і працювало б. Але не тоді, коли є відео та маса свідків того, що правдивою є лише одна з версій, а інша – плід фантазій діячів, які вже 10 років розповідають, що не воюють з Україною.
У цьому разі замість збалансованої новини “Дождь” поширив фейк кремлівської пропаганди.
Обстрілам українських територій російською армією цього дня “Дождь” присвятив ще одну новину, де “Охматдит” уже не згадується.
Наступним днем датована на сайті публікація відео інформаційної програми, частина якої присвячена темі російських ракетних обстрілів. Зокрема, демонструються кадри наслідків влучення в “Охматдит”, а також фрагмент із програми пропагандиста Володимира Соловйова, де він розлого доводить, що в “Охматдит” влучила ракета української ППО. Зрештою, частина цієї програми про ракетні обстріли України залишає право на існування всім версіям і залишає аудиторію сам на сам зі своїми висновками.
Ще одне відео на сайті “Дождя” цього дня повідомляє, що “Удар по дитячій лікарні сьогодні прокоментувала Алла Пугачова”. Так в інфопросторі з’явилось одне з найрізкіших засуджень обстрілу дитячої лікарні від росіян, які декларують, що не підтримують політику диктатора Путіна. “Бог терплячий, але всьому є межа”, – написала в інстаграмі Пугачова під фото з пораненою під час удару по “Охматдиту” дитиною. Можна лише здогадуватися, кому вона погрожує божою карою. Точних даних щодо цього немає, як це часто буває з “хорошими росіянами”.
У такий спосіб “Дождь” поінформував свою аудиторію про влучення ракети в дитячу лікарню в Києві, але водночас навів купу альтернативних версій того, як це сталося та хто є відповідальним. Редакція не вважала за потрібне заперечувати відверті нісенітниці та пропаганду від Кремля, тим паче згадувати термін “воєнний злочин”.
“Медуза”
“Медуза” 8 липня повідомляє про “російський ракетний удар по Україні”. Інформація про атаку на “Охматдит” є частиною цієї публікації, що розповідає про зафіксовані на відповідний момент удари по мирних українських територіях та ілюструє фотографіями руйнувань і потерпілих.
Водночас поширюються без спростування твердження російського воєнного відомства: “У дитячу лікарню влучила не російська ракета, а протиракета української ППО”. Вже в другому абзаці тексту згадано про те, що “російські війська завдають ударів тільки “по об'єктах критичної інфраструктури, по військових цілях, що так чи інакше мають стосунок до військового потенціалу”.
Пізніше цього дня “Медуза” оприлюднила добірку фото з “Охматдиту” після ракетного удару. У вступній частині матеріалу згадано заяву російського міноборони про “падіння української ракети ППО”.
Ще один матеріал присвячено історії лікарні “Охматдит”. Серед іншого названо кількість постраждалих від російського обстрілу: “Внаслідок російської атаки 8 липня в лікарні загинули двоє дорослих (це не остаточне оцінювання, розбір завалів триває)”.
Наступного дня “Медуза” обмежилася згадкою про апеляції Алли Пугачової до Бога. Тобто видання певною мірою розповіло про російський ракетний удар по дитячій лікарні в Києві. Водночас уникло прямих вказівок на відповідальних за цей злочин і поширило фейки від російського воєнного відомства, хоч і в обмеженому обсязі.
“Живой гвоздь”
Медіа “Живой гвоздь” спромоглося поговорити на своєму ютуб-каналі про “удар по детской больнице в Киеве” лише вранці наступного дня. Тут наводились однозначні спростування версії, вигаданої Кремлем про “українську ракету ППО”. Також учасники ефіру обговорили припущення щодо того, навіщо Кремль це зробив, та можливі наслідки.
The Bell
Сайт The Bell у день удару по “Охматдиту” повідомляє з посиланням та пропагандистське агентство ТАСС “про вибухи в районі аеропорту “Жуляни”, прикритого ППО Patriot, та про ураження складу військового заводу “Артем”.
Про влучення ракети по дитячій лікарні сайт повідомляє в публікації із заголовком “Київ звинуватив Росію в атаці на найбільшу дитячу лікарню України та інші цивільні об'єкти”. Обвинувачення в обстрілі тут наведено у вигляді цитати із заяви президента Володимира Зеленського. Водночас цитується російське міноборони щодо “відповіді на спроби завдати шкоди об'єктам російської енергетики та економіки” та “українські ракети ППО”.
Тому сайт хоч і насмілюється цитувати Зеленського, він більше поширює наративи кремлівської пропаганди як з огляду на обсяги інформації, так і на форми її подання.
Зрештою, як видно, аудиторія умовно незалежних чи ліберальних російських медіа змогла дізнатися про удар ракетою по дитячій лікарні в Києві, який убив людей і поставив під сумнів долю всіх пацієнтів найбільшого педіатричного закладу в Україні. Але немає впевненості, що така аудиторія чітко зрозуміла, звідки прилетіла ракета і хто за це відповідальний. Адже загальна картина, змальована названими медіа, загалом вкладається в одне з пропагандистських кліше “все не так однозначно”.
Політики та лідери думок
Найвідоміші російські лідери думок, прикриті флером антипутінізму, не можуть чи не хочуть визнати власну частку відповідальності за Росію. В цьому сенсі не можна обійти увагою Юлію Латиніну, яка називає себе незалежною журналісткою. Вона оперативно запропонувала спосіб виправдати удар ракетою.
“Путін стріляв удень. Незалежно від того, навмисно чи ненавмисно влучили по лікарні”, – пише вона в мережі Х.
Тобто Латиніна каже, що стріляв саме Путін і більше жоден росіянин до цього непричетний, тим більше що все могло статися ненавмисно?
Юлія Навальна, яка має спадковий титул головної опозиціонерки, також в іксі ніби продовжує думку про непричетність російського суспільства до вбивств українців.
“Ракетний удар по дитячій лікарні – це жахливий злочин, що неможливо навіть уявити. А це все відбувається прямо зараз у нас на очах. Путін та його режим – справжні людожери”, – пише Навальна.
В її реальності, схоже, крім Путіна, таки існують якісь недобрі росіяни, які є “режимом”, але добрі росіяни в цьому участі не беруть, а лише, нікому не заважаючи, споглядають. До того ж цікаво, чи випадково Навальна як політикиня не вживає чіткого “воєнний злочинець”, а просто обзиває диктатора людожером?
Блогер і громадський діяч Максим Кац удару по київській дитячій лікарні присвятив вісім хвилин зафільмованих для ютубу роздумів. У цьому відео автор не особливо детально пояснює, що й куди влучило і які атака має наслідки.
Натомість Кац наполегливо просуває ту саму ідею, що “криваву війну веде Путін”. Водночас автор переймається, що тепер не буде припинення вогню, Захід дасть Україні більше зброї і від “ударів помсти” загинуть росіяни.
Блогер Юрій Дудь у ютубі про обстріл дитячої лікарні не розповідав. Відомо, що він виробляє продукт іншого змісту і формату. Але Дудь усе ж ніби продемонстрував свою небайдужість. “Хай будуть прокляті ті, хто почав цю війну, хто вбиває дітей заради своїх амбіцій, сіючи по всій землі тільки горе”, – пише він у телеграмі. Можна лише дивуватися, що Дудь досі не здогадується, хто ж вони такі, хто розпочав війну проти України. Або він просто не здогадується, що, уникаючи називати ім’я “темного лорда”, ситуацію не поправиш.
Колишній очільник знищеного Кремлем російського радіо “Ехо” Олексій Венедиктов у вигляді своєї реакції на удар російською ракетою по “Охматдиту” запостив у мережі Х повідомлення про реакцію артиста Максима Галкіна. “Лікарі продовжують робити операцію дитині на відкритому серці під час російської ракетної атаки”, – процитував Галкіна Венедиктов. У такий спосіб дописувач забезпечив собі потрійне прикриття: на ситуацію відреагував, прямо нікого не звинуватив, а раптом спитають – то він лише процитував іншого. Паралельно з тим у фейсбуці Венедиктов підраховував депутатів парламенту Франції.
Низка росіян, титулованих на батьківщині “іноагентами”, всупереч цьому тавру демонструють, що вони нібито перебувають над ситуацією і спостерігають за нею з великої висоти, сповідуючи практичний гуманізм. Так, головний редактор телеканалу “Дождь” Михайло Зигарь в іксі розмістив заклик до збору коштів.
“Зараз просто хочу поділитися посиланням на збір коштів для онкохворих українських дітей. Вони перебували в лікарні, куди сьогодні влучила російська ракета. О, Боже”, – написав він не вдаючись у подробиці.
Письменник Борис Акунін з таким закликом звернувся до своїх читачів у телеграмі та у фейсбуці. “Висловлювати гнів та співчуття – це чудово, але допоможімо справою”, – пише він.
Політологиня та колумністка Катерина Шульман обійшлася навіть без закликів, а обмежилася розміщенням у фейсбуці та телеграмі посилань на збори для Охматдиту.
Насамкінець слід згадати колишню борчиню з Путіним Ксенію Собчак. Її телеграм-канал “Кровавая бариня” на тлі удару ракетою по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві писав, наприклад, що “депутат Держдуми Гурулєв заявив, що під час вуличних боїв краще просто зносити квартали, де зміцнились українські солдати”.
У підсумку, навіть якщо забути про Собчак, весь переглянутий контент ніяк не наштовхує на думку, що російські інтелектуали, які кажуть, що вони проти війни та Путіна, готові насамперед визнати дійсність, де Росія однозначно намагається знищити Україну, а відповідальними за державу є всі її громадяни, а не лише диктатор.
Help us be even more cool!