Путін та чотири олені "ДНР": які джерела використовують онлайн-ЗМІ Донеччини
"Зведення штабу ООС: версії сторін конфлікту" – саме під такими заголовками виходять фронтові зведення на одному з регіональних сайтів Донеччини "Донецкие новости". Джерела в подібних зведеннях: одне офіційне – зазвичай штаб ООС, з іншого боку, це твердження, які підписують на кшталт "в "ДНР" сообщают". Насправді джерело цих даних https://dnr-sckk.ru/, сайт із довгою назвою – "Представительство ДНР в совместном центре контроля и координации и в переговорном процессе". З п'ятьох досліджених у межах моніторингу сайтів активно користуються подібними джерелами з окупованих територій два онлайн-ЗМІ Донеччини. Водночас для отримання достовірної інформації з фронту виключно всі інформаційні сайти Донеччини, що потрапили під моніторинг, беруть інформацію зі сторінок сайту або сторінки у фейсбуці штабу ООС.
Це результати моніторингу від 13–17 січня, у межах якого експерти ІМІ досліджували онлайн-медіа в різних регіонах України, визначаючи, які джерела інформації використовують онлайн-ЗМІ, зокрема, Донецької області. Під моніторинг потрапили Сайт міста Маріуполь 0629.com.ua, Громадське Донбасу та їхній сайт "Новини Донбасу", регіональний портал "Донецкие новости", сайт відомого журналіста з Донецька Дениса Казанського "Восточный вариант" та сайт Маріуполя MRPL.CITY.
До моніторингу не входили анонси, репортажі, особисті блоги таке інше. Таким чином, сайти Донеччини за п'ять днів згенерували 723 одиниці новинного контенту, загалом у новинах використавши 742 джерела, адже деякі новини мали по кілька джерел. Найбільшу з усіх кількість новин за період моніторингу було опубліковано на сайті "Донецкие новости" – 288, для порівняння: у сайту 0629, з найбільшою кількістю власних новин у стрічці, за ті самі п'ять днів опублікували 88 новин
Джерела на кордоні з Росією
Як виявило дослідження, журналісти користуються не лише російськими інформаційними агенціями, а й офіційними джерелами Кремля, наприклад пресслужбою президента РФ, сайтом kremlin.ru.
Загалом іноземні, зокрема російські, ЗМІ фігурували в 15 із 724 джерел, або у 2% новин.
У двох маріупольських сайтів, 0629 і MRPL.CITY, та сайту "Восточный вариант" новин з Росії читачам не пропонують: тут не зафіксовано жодної новини з такими джерелами інформації. Власне, в цих виданнях немає жодного російського, окупаційного ЗМІ або іноземного ЗМІ.
Декілька разів на тиждень переглядає сторінки відомих міжнародних видань та бере за джерела матеріали Washington Post, NY Times, Rueters сайт "Новости Донбасса". Окрім нього, англомовні видання як джерела більше ніхто не використовує.
Два сайти з п’яти, novosti.dn.ua та dnews.dn.ua, активно користуються джерелами з окупованих територій Донецької та Луганської областей. У сайту v-variant.com.ua також є такі новини, але їхня кількість незначна – десь 7%.
Основна авдиторія регіональних порталів – це мешканці Донбасу, частин Донецької та Луганської областей. Так, дев'ять джерел зі 111, або 8% новин, у "Новостях Донбасса" стосувалися РФ, а їхніми джерелами були російські ЗМІ. Тематика таких новин виключно політична, це були і заяви Володимира Путіна про те, що гонитву за озброєнням уже припинено, бо Росія вже всіх наздогнала, і тепер черга іншим країнам бігати. Або щось на кшталт того, на якій мові говорить Ангела Меркель на зустрічах із російськими делегаціями. Ще 17 джерел, або трохи більше за 15%, з усіх, використаних сайтом, належали чи то офіційним сайтам РФ, чи то сайтам та фейковим міністерствам "Л/ДНР".
Портал "Донецкие новости" також часто користується сайтами "народної республіки". Його кореспонденти на їхній основі генерують статті на один-два абзаци про ситуацію з ДТП на дорогах Донецька, або пересічні новини про знайдену в мешканців "республіки" зброю, гранати, або ось як у цій приголомшливій новині про те, що в зоопарк "ДНР" привезли чотирьох оленів. Усього новин, пов’язаних з окупованими територіями, у цього сайту 32, та ще чотири, де джерелом є офіційні сайти Кремля або фейсбук-сторінки депутатів Держдуми, – загалом це ті самі 15,7% всієї кількості новин на сайті за п'ять днів.
Основні джерела інформації – соцмережі, пресрелізи та українські ЗМІ
Найбільша кількість новин, де джерелом інформації є сам корреспондент, публікується на сайті 0629. Зазвичай це спільна робота з поліцією, МНС, експертами різних професій. У таких новинах вказано авторство журналіста або редакції сайту. Зазначених новин на сайті 22 з 88, або 25%. Приблизно стільки ж припадає на пресрелізи – 23 новини, або 26%. Водночас усього матеріалів з поміткою редакції або власного кореспондента в усіх аналізованих онлайн-ЗМІ – 45, лише 6% загальної кількості джерел. Такий низький показник власних матеріалів, ймовірно, означає, що більшість ЗМІ так і продовжують наповнювати стрічку не унікальним контентом, а вбогим рерайтом або простим копіюванням різних офіційних повідомлень. Так, на пресрелізи загалом спираються 178 із 745 джерел, або 24% новин на аналізованих сайтах.
Соціальними мережами активно користуються всі ЗМІ – до звичної вже мережі "Фейсбук" додалися і телеграм-канали, не гребують автори користуватися забороненим в Україні вконтакте. У всіх сайтів відсоток соцмережі як джерела становив майже 17%. Найчастіше користуються соцмережами маріупольські сайти MRPL.CITY ( 27,5%) і 0629 – 10% загальної кількості новин.
До українських ЗМІ як до джерела інформації автори зверталися в 16,5% новин. Найбільша кількість таких новин у сайту "Восточный вариант" (30%), найменша – у 0629 (3,6%).
Офіційними сайтами як джерелом достовірної інформації частіше за всіх користувалися кореспонденти MRPL.CITY – для них це офіційний сайт міської ради та обласної поліції. 39 з 98 джерел, або 40% матеріалів. В усіх сайтів цей відсоток становив трохи більш ніж 13%.
До графи "Інше" потрапили звіти ОБСЄ, HRW, Червого Хреста, сайту "Миротворець" та очевидці подій. Таких джерел 41, або 5,5 % загальної кількості джерел на всіх аналізованих сайтах.
Окремо варто порахувати новини з т.зв. "Л/ДНР": їх 7% загальної кількості джерел (745 джерел у 723 новинах за моніторинговий проміжок часу 13–17 січня).
Новин без джерел було 6,6% із загальної кількості. Найбільше таких новин на сайті MRPL.CITY (10%), найменше – у "Новинах Донбасу" (3%). Зазвичай журналісти просто забувають вказувати, де вони взяли ту чи іншу інформацію. Часто це брифінги або безіменні медики, поліцейські, рятувальники та інші, але джерела інформації від цих експертів не вказано.
Написання цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.
Help us be even more cool!