Продовження карантину і робота журналістів
Карантинні обмеження істотно змінили життя країни, зокрема умови роботи журналістів. Від початку карантину журналісти стикаються зі складнощами у своїй роботі. ІМІ неодноразово відзначав, що під приводом карантину судові органи, органи місцевого самоврядування тощо намагаються не допустити журналістів на свої відкриті за характером заходи, намагаються приховати від журналістів інформацію.
Особливо це стосується різноманітних резонансних судових справ, як, наприклад, справи Майдану, або ж засідань з розподілу місцевого бюджету чи виділення земельних ділянок. Водночас посадовці часто посилаються на внутрішні документи й розпорядження, ухвалені в березні 2020 року, одночасно з введенням першого карантину, який запроваджував дуже серйозні обмеження.
Однак карантинні умови та обмеження постійно змінюються. Відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", саме Кабінет Міністрів України ухвалює рішення про введення карантину. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їхні виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов’язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталів). Будь-які інші рішення органів влади, будь-які заходи з боку посадовців мають відповідати рішенню уряду.
16 червня 2021 року Кабінет Міністрів ухвалив Постанову № 611 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України", якою вносяться зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Уряд продовжує термін карантину до 31 серпня (нагадаємо, що до змін карантин мав би закінчитися 30 червня), а також вносить зміни до переліку карантинних обмежень. Відповідно до постанови №611, в Україні встановлюється "зелений" рівень епідеміологічної небезпеки, а також скасовуються обмеження:
- на заповненість залів кінотеатрів, театрів, інших закладів культури;
- на участь більш ніж однієї особи на 4 кв. м площі будівлі під час проведення масових (культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних, наукових, освітніх, професійних тематичних та інших) заходів (зокрема, в розважальних закладах (нічних клубах) і закладах громадського харчування);
- на розміщення відвідувачів у закладах громадського харчування на відстані, меншій, ніж 1,5 метра, за сусідніми столиками та більш як чотири особи за одним столом;
- на діяльність спортивних залів, фітнес-центрів тощо.
Водночас із 17 червня 2021 року на території України встановлюється "зелений" рівень епідемічної небезпеки, відповідно до якого забороняється:
- перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно (незалежно від вакцинації);
- перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу;
- проведення масових (культурних, спортивних, розважальних, соціальних, релігійних, рекламних, наукових, освітніх, професійних тематичних та інших) заходів (у тому числі в розважальних закладах (нічних клубах) і закладах громадського харчування) без одягнутих усіма учасниками та організаторами заходу засобів індивідуального захисту, наприклад захисних масок або респіраторів, які закривають ніс та рот, зокрема виготовлених самостійно (обмеження, передбачені цим підпунктом, не застосовуються за умови наявності в усіх учасників та організаторів заходу негативного результату тестування, або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації).
Як ці пом’якшення вплинуть на роботу журналістів? Насамперед звертаємо увагу, що постановою №611 скасовуються обмеження на кількість осіб у приміщенні. Отже, будь-які обмеження на відвідування відкритих заходів міських рад, судових засідань "бо через карантин кількість місць обмежена" буде неправомірною. За умови використання захисних масок або респіраторів кількість осіб у приміщенні не обмежується карантинними вимогами. Постанова 611 не встановлює водночас додаткових обмежень, зокрема на пересування журналістів, на порядок збирання, оброблення, зберігання і поширення інформації. Журналісти мають право вільно вести свою професійну діяльність, зокрема реалізовувати права, передбачені статтею 25 Закону України "Про інформацію".
Єдиним карантинним обмеженням, яке залишається в чинному законодавстві й впливає на роботу журналіста, є вимога перебування в приміщеннях громадських будинків і споруд, в громадському транспорті з вдягненою маскою. ВодНочас під час перебування на вулиці вимога про вдягнені засоби індивідуального захисту відсутня.
Нагадаємо, в ІМІ працює правова гаряча лінія, на якій надають консультації досвідчені медіаюристи Роман Головенко та Алі Сафаров за телефоном 050-44-77-063. Запитання можна також надіслати на електронну пошту ІМІ [email protected].
Help us be even more cool!