Правоохоронні органи й судова влада в регіональних медіа висвітлюються незбалансовано – ІМІ
Правоохоронні органи й судова влада в регіональних медіа висвітлюються незбалансовано. Понад дві третини згадок про правоохоронців і суди припадає на пресрелізи з кримінальними новинами та на звіти про успішну діяльність. Водночас найменше в регіональних онлайн-медіа висвітлюються корупція та інші правопорушення з боку правоохоронних органів і судової системи (лише 3% загальної кількості згадок).
Такими є результати дослідження ІМІ, проведеного у квітні 2021 року в 10 регіонах України *.
За даними дослідження, 47% згадок в регіональних медіа про правоохоронні органи і судову систему стосуються Національної поліції. На другому місці – Патрульна поліція, яку згадують у 17,5% випадків, далі йдуть суди (15%) та прокуратура (13,5% всіх згадок про правоохоронні органи). Найменша кількість згадок припадає на СБУ (3,8% загальної кількості згадок про правоохоронні органи), ДБР (2%) і НАБУ (1% згадок). Такі результати дозволяють припустити, що пресслужби Нацполіції найактивніше комунікують з медіа, розсилають релізи з кримінальними новинами, фотографіями й даними про деталі злочинів. Онлайн-медіа завжди активно публікують такий контент, і в результаті Нацполіція має найбільше висвітлення в регіональних медіа в порівнянні з іншими правоохоронними органами й навіть із судами.
Це припущення підтверджується, якщо подивитися на результати дослідження щодо джерел інформації в новинах про правоохоронні органи. Виявляється, 65% таких новин базується на офіційній інформації (повідомлення пресслужб, дані із сайтів правоохоронних органів). 12% новин про правоохоронні органи й суди регіональні медіа беруть в інших медіа, 10% – із соцмереж. І лише 8% припадає на власну роботу журналістів. Можна було б припустити, що така мала кількість власних новин є наслідком карантинних обмежень і того, що редакції працюють віддалено. Однак, на жаль, дуже мала кількість власних новин – це тренд, який ІМІ фіксує кілька останніх років у регіональних онлайн-медіа.
Водночас 4% новин зі згадками про правоохоронні органи й суди в регіональних медіа не містили жодного джерела інформації взагалі, що є грубим порушенням професійного журналістського стандарту достовірності.
Найпопулярнішою темою матеріалів виявилися кримінальні новини: на них припало 53% всіх згадок про правоохоронну і судову системи. Причому половина таких матеріалів припала на Національну поліцію (очікувано завдяки високій активності пресслужб). Ще 20% новин про кримінал надійшли в медіа від пресслужб Патрульної поліції, і 16% – від прокуратури. Найменше в кримінальних новинах фігурували ДБР і НАБУ (по 1%).
Цікаво, що новини про успішну діяльність становили цілих 25% загальної кількості матеріалів зі згадками про правоохоронні органи й суди. В таких матеріалах також найчастіше згадувалася Нацполіція (50% позитивних новин припало саме на неї, і знову завдяки тому, що новини ґрунтувалися на повідомленнях пресслужб). На другому місці – Патрульна поліція (19%) і, як не дивно, регіональні суди (12%). Найрідше у звітах про успішну діяльність згадувалося НАБУ (1%).
У темах, що стосувалися резонансних справ, правоохоронні органи й судова влада фігурували в середньому у 12% матеріалів. Найчастіше в цій тематиці згадувалися суди (43%, зумовлено це було розглядом справи Стерненка та інших), Нацполіція (25% згадок) і прокуратура (17% згадок). Найрідше в цій тематиці фігурувало ДБР (1% згадок).
Новини про правоохоронні органи й суди складно було назвати збалансованими, адже базувалися вони переважно на офіційних повідомленнях і були компліментарними щодо органів влади. Тому що стосується тональності матеріалів, то 39% новин зі згадками про правоохоронні органи й суди в регіональних онлайн-медіа мали позитивну тональність. Ще 57% згадок були нейтральними, і лише 4% мали негативну конотацію. Найбільше негативних згадок у регіональних онлайн-медіа було про НАБУ: 17% усіх про цю структуру, що можна пояснити систематичними негативними згадками про неї від політиків та матеріалами з ознаками замовності. Найменш негативно висвітлювалися Нацполіція (5% усіх згадок у регіональних медіа про цю структуру), СБУ (5% негативу) та Патрульна поліція (2%). Взагалі не зафіксовано негативних згадок про прокуратуру і ДБР.
Цікаво, що найбільше новин зі згадками про правоохоронні органи й суди продукували онлайн-медіа Херсона (30% загальної кількості новин в онлайн-медіа цього регіону). На другому місці – онлайн-медіа Дніпра (22% загальної кількості новин ґрунтувалися на інформації від правоохоронних органів). На третьому – Одеса і Черкаси (по 21% загальної кількості новин в онлайн-медіа).
Найменше новин про правоохоронні органи й суди зафіксовано в Кропивницькому (10% загальної кількості новин) і в медіа неокупованої частини Донецького регіону (8%).
У підсумку дослідження виявило значний дисбаланс у висвітленні правоохоронних органів і судів. Експерти ІМІ вважають, що він є наслідком впливу трьох ключових факторів. Перше: поганої економічної ситуації в медіа, коли кількість власне творчого колективу редакцій є дуже малою, а новини замість журналістів готують редактори стрічки. Друге: мала кількість журналістів і редакторів виливається в низьку якість контенту – стрічка багато в чому формується з офіційних пресрелізів, репостів, які до того ж дублюються в різних медіа, а кількість власних новин, які могли б готувати журналісти, є порівняно малою. І третій фактор – це відсутність стратегії розвитку медіа, яка б базувалася саме на інформаційному компоненті.
Дослідження засвідчило відсутність серйозної конкуренції за ексклюзивну інформацію в тематиці правоохоронних органів і судів, причому на ці новини в деяких регіонах припадає аж до третини контенту. В стратегічній перспективі медійні ресурси, які не конкурують за контент, мають сумнівні шанси виживання. Першим кроком до розв'язання ситуації може бути проведення стратегічних сесій у редакціях місцевих медіа, оцінювання своїх сильних і слабких сторін, розроблення редакційних політик, які збільшили б незалежність медіа і, відповідно, довіру аудиторії, та глибокий аналіз своєї цільової аудиторії.
*У межах дослідження проаналізовано 8120 новин, із них 1464 публікацій зі згадками про правоохоронні органи, а також 1601 джерело інформації про правоохоронні органи 50 регіональних онлайн-медіа в 10 регіонах України (Волинь, Дніпро, Донецьк (Маріуполь, Слов'янськ), Кропивницький, Львів, Одеса, Рівне, Харків, Херсон, Черкаси) з 5 до 9 квітня 2021 року включно. До моніторингу потрапили виключно новини з новинної стрічки інтернет-ЗМІ: статті, журналістські розслідування, аналітика, блоги, авторські колонки, анонси тощо не аналізуватися.
Методологія моніторингу охоплювала аналіз кількості публікацій, які містять згадки про правоохоронні органи (Нацполіція, Патрульна поліція, НАБУ, СБУ, ДБР, прокуратура, суди), тематику новин зі згадками про правоохоронні органи (кримінальні новини (хроніка), успішна діяльність правоохоронних органів, резонансні справи, корупція / правопорушення з боку правоохоронних органів, інше), джерела інформації в новинах зі згадками про правоохоронні органи (власна робота, соціальні мережі / месенджери, офіційні сайти правоохоронних органів, пресслужба / речники(-ці) / релізи, інші українські ЗМІ (регіональні / всеукраїнські), іноземні ЗМІ (зокрема, російські), без джерел, інше), а також тональність новин про правоохоронців (негативна, нейтральна, позитивна), де негативні новини – критика, справи проти правоохоронців, корупція тощо; новини нейтрального характеру – кримінальні зведення, вбивства, пограбування, крадіжки, ДТП інші, НП тощо; позитивні новини ті, в яких ідеться про успішну діяльність правоохоронців, зокрема затримання злочинців, викриття незаконної діяльності, оголосили підозру тощо.
Моніторинг проводили у таких ЗМІ:
ВОЛИНЬ (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Під прицілом), ДНІПРО (Відкритий, 056, Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua), ДОНЕЦЬК (МАРІУПОЛЬ) (0629, Новини Донбасу, Карачун (Слов'янськ), Avdeevka.city, MRPL.CITY), КРОПИВНИЦЬКИЙ (Гречка, Точка доступу, CBN, Dozor, Без купюр), ЛЬВІВ (Львівський портал, Захід.нет, Вголос, Варта1, Твоє місто), ОДЕСА (Думська, 048, Одесская жизнь, УСІ.Одеса, Odessa online), РІВНЕ (Радіо Трек, Рівне вечірнє, Рівнемедіа, Рівне 1, ОГО), ХАРКІВ (АТН, Status Quo, Город Х, KHARKIV Today, 057.ua), ХЕРСОН (ХерсонОнлайн, Мій Херсон, Любимый Херсон, Херсонщина за день, Херсонці), ЧЕРКАСИ (Вичерпно, 18000, Прочерк, Zmi.ck.ua, Провсе).
Help us be even more cool!