"Подстилка США" та "тотальна дерусификация", - що та з чиєї подачки пишуть російські ЗМІ про Україну
Тотальна русофобія, недолуга влада та агресивне населення. Так змальовують Україну найпопулярніші російські онлайн-медіа.
Експерти ІМІ проаналізували, що на шостому році війни пишуть про Україну і як подають події в ній російські ЗМІ. Російські медіа продовжують активно розповсюджувати кремлівські наративи стосовно України.
Для моніторингу ми взяли п’ять найпопулярніших новинних сайтів за версією Liveinternet.ru: “РИА Новости”, “Комсомольская правда”, “Газета.ру”, “Известия” та ‟Лента.ру”. До вибірки потрапили всі новини про Україну, що вийшли в період із 13 до 19 липня 2020 року включно.
Загальна картина
Найбільше уваги російські медіа приділяють ситуації на сході України. На цю тему в російських ЗМІ припало 17% матеріалів від загальної кількості матеріалів про Україну. Переважно це була інформація про обстріли, що подавалася з точки зору так званих Л/ДНР.
10% новин було приділено темі пандемії в Україні. В цих новинах переважно повідомляли статистику захворюваності в Україні та писали про недолугість української влади, яка не може впоратися з коронавірусом.
Темі криміналу та надзвичайних новин приділено 9% новин від загальної кількості новин про Україну. Ці новини підтримували наратив російської пропаганди про Україну як кримінальну країну з агресивним суспільством.
Гарячою топ-темою у моніторинговий період стало нібито небажання України дотримуватися мінських домовленостей. 8,5% новин в російських медіа про Україну було присвячено цій темі.
Російські ЗМІ активно транслювали проросійські меседжі українських політиків. Переважно цитували членів партії “Опозиційна платформа - За життя”. Цілих 8% від всіх новин про Україну було побудовано на основі заяв представників цієї партії.
Ще 8% новин стосувалися улюбленої теми як проросійських політиків в Україні - мовного питання. Ці новини подавалися у рамках наративу про тотальну русофобію в Україні.
Загалом, третина матеріалів про Україну підтримували наратив кремлівської пропаганди про Україну як кримінальну країну з агресивним суспільством. Ще 25% новин були побудовані в рамках наративу про небажання України врегулювати конфлікт на сході країни.
В рамках наративу про Україну як недодержаву та штучний проект Заходу було написано 18,5% матеріалів від загальної кількості матеріалів про Україну.
Порушення режиму тиші, обстріл мирних жителів та іноземні найманці
Російські медіа активно інформують своє населення про ситуацію на сході України. Цій темі загалом було присвячено 17% новин від загальної кількості новин про Україну. Переважно це інформація про обстріли та порушення тиші зі сторони українських військових:
- ВСУ оборудуют позиции возле участка отвода сил у Золотого, заявили в ЛНР
- В ЛНР заявили о ликвидации огневой позиции украинских силовиков
- ВСУ разместили вооружение в жилых кварталах, заявили в ДНР
- В ДНР обнаружили тело третьего украинского военного
Інформація подається з точки зору бойовиків так званих Л/ДНР: “заявил журналистам официальный представитель оборонного ведомства ЛНР Яков Осадчий”, “Заместитель начальника Народной милиции самопровозглашенной Донецкой народной республики Эдуард Басурин заявил”.
Полюбляють ЗМІ Кремля повідомляти і про нібито іноземних найманців, що воюють на Донбасі: “Украинское командование начало выводить иностранных наемников с позиций у линии соприкосновения в Донбассе. Об этом заявил официальный представитель Народной милиции ЛНР Яков Осадчий”. Раніше російські медіа повідомляли про нібито ще одного іноземного найманця який загинув на Донбасі: “15 июля Эдуард Басурин сообщил об эвакуации тела первого погибшего. Позже стало известно, что это предположительно американский наемник, связанный с украинскими националистами”.
Достовірність такої інформації є низькою, українська сторона у інформації про евакуацію українського військового 13 липня біля селища Зайцеве ні про яких іноземних найманців не повідомляє.
Такі повідомлення спрямовані на легалізацію присутності російських найманців у війні на Донбасі. Так би мовити, а чому нам не можна якщо на боці українських військових воюють іноземні найманці.
“С миру по маске”, як російські зМІ зображують боротьбу України з коронавірусом
ЗМІ Кремля достатньо часто публікують статистику рівня захворювання на коронавірус в Україні. Проте, такі новини подаються у контексті відсутності в Україні нормальної медицини. І особливо активно розповсюджуються коментарі представників української влади, що підтверджують цей меседж. Як, наприклад, коментар міністра охорони здоров'я Максима Степанова про відсутність в Україні єдиної цілісної медичної системи: “Минздрав Украины заявил об отсутствии в стране целостной медицины”. Під цей меседж заходять і новини про відсутність в України грошей на боротьбу з інфекцією “Глава Минздрава Украины пожаловался на безденежье медицины в стране”, і відповідно, що боротьба з вірусом відбувається виключно за рахунок іноземних “подачок” “С миру по маске: кто и как помогает Украине в пандемию?”, “Украина получила гуманитарную помощь из Швейцарии для борьбы с COVID-19”.
Вибухи в метро - ну не зовсім в метро, але так більше вражає
Ще один улюблений наратив російської пропаганди це високий рівень криміналітету та агресивність українського суспільства. Саме тому в контенті російських ЗМІ часто зустрічаються кримінальні новини щодо України. На тему надзвичайних новин та криміналу припадає 9% матеріалів від загальної кількості новин про Україну. Наприклад новини накшталт: “СБУ задержала участников преступной группы и изъяла арсенал оружия”.
Російські ЗМІ активно повідомляли про вибух нібито в метро Києва, не дивлячись на те що насправді вибух стався у сміттєвих баках біля метро. У результаті один з перехожих отримав травму ноги.”У п’ятницю, 17 липня, у смітнику біля входу на станцію метрополітену Шулявська у Києві вибухнув невідомий пристрій.”, - так про випадок повідомляли українські медіа.
А ось так про вибух повідомляли російські медіа: “Взрыв на станции метро в Киеве: пострадал один человек”, “В Киеве число пострадавших при взрыве у метро выросло до четырех”.
“Підстилка США” та відсутність суверенітету
Вже протягом 6 років війни російськими медіа просувається наратив про несамостійність України і її залежність від західних партнерів.
Під цей меседж потрапляють новини про нібито небажання України дотримуватися мінських угод: “"Пугающая тенденция". Кремль о бездействии Киева по Минским соглашениям”, “В Киеве снова выступили за модернизацию Минских соглашений”, “На Украине заявили о состоянии цугцванга из-за Минских соглашений”, “Политолог пояснил, почему Киев тянет с Минскими соглашениями”.
А ось причина і чому на думку Російських медіа Київ не хоче виконувати мінські домовленості: “Киев хочет подключить Лондон и Вашингтон к переговорам по Донбассу”,” Украина заявила о желании подключить США к переговорам по Донбассу”.
Темі Мінських домовленостей, а точніше небажанню України їх дотримуватися присвячено 8,5% контенту російських медіа.
Але не всі російські журналісти так завуальовано говорять про залежність України від Америки, деякі значно прямолінійніші “Как идея суверенитета Украины привела ее к статусу "подстилки Америки"”, - це назва статті присвяченої 30-річчю Декларації про державний суверенітет.
Допомагають російській пропаганді поширювати свої наративи і деякі українські депутати - члени проросійської партії “Опозиційна платформа За - життя”. Так, член цієї партії Олег Волошин заявив про нібито відсутність в Україні суверенітету, звичайно такий спіч не могли пропустити російські медіа: “Кто захочет возвращаться в страну, где все попрошайничают? Кто захочет возвращаться в страну, у которой нет суверенитета?» — заявил депутат, добавив, что «суверенитет полностью отдан под внешнее управление”.
Про втрату суверенітету говорить і співпартієць Волошина та кум Володимира Путіна Віктор Медведчук: “Глава политсовета фракции «Оппозиционная платформа — За жизнь» Виктор Медведчук заявил, что последние шесть лет Украина не является суверенным государством”.
Загалом, за кількістю матеріалів члени ОПЗЖ випереджають навіть Президента України Володимира Зеленського. На них припадає 8% матеріалів від загальної кількості матеріалів про Україну тоді як на Володимира Зеленського - лише 6%.
Члени цієї партії не цураються навіть поширювати фейки стосовно країни слугами якої вони є де-юре. Вони заявляють що в Україні працюють лабораторії, що проводять досліди на людях: “Национальная полиция Украины начала досудебное расследование, в рамках которого проверяет информацию о наличии в стране биолабораторий, в которых проводятся опыты на людях, об этом говорится в ответе ведомства на депутатский запрос украинских парламентариев от "Оппозиционной платформы - За жизнь" Рената Кузьмина и Виктора Медведчука.”. Як відомо, раніше представники цієї політсили повідомляли про лабораторії США в Україні, які нібито причетні до розробки коронавірусу.
Тож де-факто служать ці депутати зовсім іншій країні.
Росія також як може захищає ще одну партію з проросійськими поглядами партію Шарія: “В Киеве неизвестные забрызгали газом члена "Партии Шария", “Неизвестные избили и забрызгали газом члена партии Шария в Киеве”.
“Тотальна дерусификация” або “побузили в национальном стиле”.
Одним із найулюбленіших тем як російської пропаганди так і проросійських політиків в Україні залишається мовне питання. Цій темі у моніторинговий період припало 8% матеріалів.
Це були матеріали присвячені Законопроєкту 2362 щодо відтермінування переходу російськомовних шкіл на українську мову, внаслідок чого відбулися демонстрації під Верховною радою.
- “Рада перенесла рассмотрение закона о русском языке в школах”
- "Пошли бузить в национальном стиле…". Что происходит у стен Рады
Цей законопроект російські медіа розглядають як альтернатива “тотальной дерусификации”: “Украине предложили отсрочить тотальную дерусификацию школ”.
Підбурюють своє суспільство російські медіа і заявами деяких українських політиків. Наприклад, кремлівські ЗМІ з посиланням на “Страну.юа повідомляють, що “Бывший депутат Верховной Рады Украины из фракции «Народного фронта» Леонид Емец назвал русский «языком животных»”.
Український Лас-Вегас та тверк народного депутата
Іншими темами, які піднімалися у медіапросторі Росії щодо України стали:
- Петиція про відставку Президента Зеленського:
В администрации президента Украины рассмотрят петицию об отставке Зеленского
Петиция за отставку Зеленского набрала необходимое число голосов
- Легалізація ігрового бізнесу:
“ Ставки сделаны: на Украине легализуют игорный бизнес”
“Парламент Украины принял закон о легализации игорного бизнеса в стране”
“Украина станет новым Лас-Вегасом.”
- Військові навчання НАТО:
“На Украине объяснили присутствие кораблей НАТО в Черном море”
“Эсминец ВМС США Porter примет участие в учениях с Украиной”
- І наостанок трішки тверку та випавшого в ефірі зуба.
“Депутат из партии Зеленского Тищенко станцевал тверк во время телепередачи”
“У украинской телеведущей в прямом эфире выпал передний зуб”
***
Як писав Георгій Почепцов у своїй статті “Інформаційні війни: тенденції та шляхи розвитку”: “Війни можуть виграватися на полі бою, а програватися в свідомості людей.” Тому кремлівська пропаганда спрямована не лише на дестабілізацію в Україні, але і на легітимізацію своїх дій стосовно України у російському суспільстві.
Аналізувалися п’ять російських найпопулярніших новинних сайтів за версією Liveinternet.ru: “РИА Новости”, “Комсомольская правда”, “Газета.ру”, “Известия” та ‟Лента.ру”. До вибірки потрапили всі новини про Україну, що вийшли в період із 13 до 19 липня 2020 року включно.
Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network.
Help us be even more cool!