Переможне викривлення. Що і з яких джерел розповідають українські новини про війну – аналіз ІМІ
Українське військо переможно крокує вперед, наближається визволення Криму. Недоозброєна напіврозбита російська армія може лише обстрілювати мирні міста України. Ворогові немає спокою ані на окупованих ним територіях, ані вдома в Росії. Західні партнери насичують і насичуватимуть далі ЗСУ зброєю, на підході вже винищувачі F-16. Відбувається все це завдяки воєнним та дипломатичним талантам Зеленського, Резнікова, Буданова і трохи Данілова та Подоляка. Таку картину змальовують новини популярних онлайн-видань України, дійшли висновку експерти ІМІ в результаті моніторингу*.
Більша частина українських новин про війну походить з офіційних джерел. Основними постачальниками інформації про перебіг воєнних дій та забезпечення української армії є Генеральний штаб, Міністерство оборони, речники Оперативних командувань та Повітряних сил, очільники ГУР і РНБО та Офіс президента. Також онлайн-видання розповідають про війну Росії проти України, посилаючись на соціальні мережі, західні офіційні джерела і медіа та незалежні аналітичні структури.
Найнебезпечнішим ворог видається в повідомленнях представників органів місцевої влади, що переважно стосуються обстрілів російською армією території України.
Станом на серпень 2023-го українські онлайн-видання виробляли мінімальну кількість оригінальних новин з посиланнями на власних кореспондентів. Якоюсь помітною кількістю такого контенту можуть похвалитися Суспільне, “Еспресо”, “24 канал” та УНІАН. Втім, оригінальні новини цих медіа не мають інформації безпосередньо з театру бойових дій. Вони переважно повідомляють або про заходи з подолання наслідків російських обстрілів мирних територій, або переповідають різноманітні судження та оцінки експертів щодо перебігу війни та підтримки з боку західних партнерів.
Отже, хоча більшість досліджених новин самі по собі є правдивими, але загалом вибір редакціями інформаційних приводів та джерел призводить до певного викривлення реальності, висвітлюючи лише окремі її аспекти, що може дезінформувати аудиторію. Водночас є причини припустити, що така ситуація склалася не лише через свідомий вибір редакцій, а й унаслідок обмеження військовим командуванням доступу журналістів до зони бойових дій.
“Українська правда” протягом доби публікує близько пів сотні новин про війну та безпосередньо пов’язані з нею події. Серед них більшість таких, що посилаються на офіційні джерела інформації: Генеральний штаб ЗСУ, Головне управління розвідки та його очільника Кирила Буданова, Міністерство оборони, командування Повітряних сил ЗСУ, секретаря РНБО Олексія Данілова, а також президента Володимира Зеленського.
Втім, як на офіційні джерела інформації новини видання найчастіше посилаються на представників органів місцевої влади, які здебільшого повідомляють про обстріли мирних населених пунктів України російською армією та про наслідки таких обстрілів.
З посиланням на Генштаб повідомляють безпосередньо про ситуацію в зоні бойових дій, просування українських військ та втрати російських. Одна новина протягом доби з посиланням на Міністерство оборони розповідає про звільнення українськими військовими селища Роботине Запорізької області.
Тим часом ГУР розповідає про спроби окупантів захистити Кримський міст та про обмін полоненими з російською стороною. Буданов же анонсує чергові неприємності для росіян у Криму. Про півострів говорить і Данілов, обіцяючи його звільнення військовим шляхом.
Повідомлення повітряних сил здебільшого про загрози дронових та ракетних атак, початок та відбій повітряних тривог.
Новини, що посилаються на президента Зеленського, повідомляють про міжнародну підтримку України – як політичну загалом, так і безпосередньо у вигляді домовленостей про постачання зброї.
Також про політичну і матеріальну підтримку України з боку країн Заходу йдеться в низці новин, що називають джерелами українські чи закордонні медіа. Передруки становлять близько чверті новин, що стосуються війни, в стрічці “Української правди”.
Крім того, з посиланням на військову розвідку Великої Британії повідомляють про атаку безпілотників на аеродром у Росії, вістка про готовність США навчати українських пілотів вправлятися з винищувачами F-16 посилається на Пентагон, а оцінювання тактичного успіху українських сил в районі Роботиного походить від американського Інституту вивчення війни.
Про власні джерела “в розвідці” йдеться в ще одній новині про знищення безпілотниками двох бомбардувальників Ту-22 на військовому аеродромі в Росії.
На російські медіа посилаються чотири новини, що стосуються війни. Отже, їх можна вважати сумнівними з погляду достовірності.
Понад 80 новин на тему війни протягом доби публікує Цензор.Нет. Половину з них становлять такі, що посилаються на офіційні джерела. Серед них найбільше повідомлень від представників органів місцевої влади щодо обстрілів населених пунктів України, загиблих мирних жителів, завданих руйнувань.
Про ситуацію на фронті й просування українського контрнаступу та знищення окупантів видання розповідає, посилаючись не лише на Генштаб, а й на командування “Південь”, Військово-Морських сил, бригадних пресофіцерів та підрозділів у соціальних мережах.
Тим часом серед офіційних джерел інформації – президент Володимир Зеленський, Офіс президента, а також Міністерство оборони з повідомленнями про перспективи постачання західної зброї до України.
На ГУР видання посилається, повідомляючи про ситуацію навколо Керченського мосту. А на очільника цього відомства Кирила Буданова – розповідаючи про перспективи знищення окупантів у Криму.
Джерелом інформації про дії загарбників на окупованих територіях, зокрема спроби затягнути тамтешніх чоловіків до лав російської армії, “Цензор” називає Центр національного спротиву.
Про процес обміну полоненими з росіянами йдеться у двох новинах з посиланням на Military Media Center.
На командування Повітряних сил посилаються повідомлення про оголошення тривоги. Також у стрічці є повідомлення від СБУ про затримання дезертира.
Більш ніж чверть публікацій воєнної тематики з розміщених у розділі “Новини” цього видання посилаються на інші медіа, переважно українські. Вони стосуються постачання західної зброї до України, подальших перспектив таких надходжень. Щодо виробництва українських боєприпасів у стрічці також присутня одна новина з посиланням безпосередньо на українського виробника.
Серед передруків також повідомлення про ситуацію в окупованому Криму та плани української влади щодо визволення півострова.
На західні медіа посилаються новини, що стосуються планів навчання українських пілотів на F-16, поради щодо українського наступу з боку американських експертів, а також підтримки України країнами Заходу. Повідомлення про нестачу воєнної техніки в російській армії називає джерелом інформації американський Інститут вивчення війни. Ще дві новини виходять з повідомлень міжнародних організацій: Міжнародного суду ООН про заплановані на вересень слухання в справі України проти Росії та МАГАТЕ про вибухи та стрілянину поблизу Запорізької АЕС.
До новин, які походять з не надто надійних джерел, можна зарахувати кілька. Вони розповідають про окремі бойові епізоди на лінії фронту і посилаються на неверифіковані сторінки в соціальних мережах, що нібито належать українським військовим. Ще чотири новини є ще більш сумнівними з погляду достовірності, оскільки ґрунтуються на повідомленнях російських пропагандистських медіа.
Протягом доби “24 канал” розміщує понад 60 новин про війну та безпосередньо пов’язані з нею події. Близько третини з них мають офіційні джерела інформації. Серед них зведення Генштабу про успішний для ЗСУ перебіг бойових дій та втрати російських військ. Також тут повідомлення та коментарі ГУР щодо планів і дій ворога та можливості українських розвідників. Низка новин посилається на представників органів місцевої влади, в одних ідеться про підконтрольні Україні населені пункти та загрози для них з боку російських військових, в інших – про окуповані росіянами території і, відповідно, дії та можливі плани загарбників.
Крім того, як на офіційні джерела по одній новині посилаються на президента Володимира Зеленського та секретаря РНБО Олексія Данілова. У них повідомляють відповідно про нові пакети оборонної допомоги від закордонних партнерів та про можливість звільнення Криму військовим шляхом.
Повідомлення про готовність США навчати українських пілотів, про позитивні оцінки з боку керівництва цієї країни щодо перспектив українського контрнаступу та про удар безпілотників по військовому аеродрому в Росії називають джерелами відповідно Пентагон, Білий дім та міністерство оборони Британії.
По одній новині щодо ситуації в зоні бойових дій посилаються на сторінку в соцмережі одного з військових підрозділів, картографічний сервіс Deepstate та Інститут вивчення війни.
На друге місце за кількістю на цьому сайті можна поставити новини, що мають джерелом інші медіа, переважно українські. Вони здебільшого стосуються перспектив використання Україною винищувачів F-16, можливих дій ЗСУ, зокрема щодо ударів по території Росії, а також ситуації на окупованих росіянами українських територіях та того, як загарбники там поводяться.
На кілька менше новин щодо війни є оригінальними, але вони, на жаль, посилаються не на власних кореспондентів чи власні джерела, а на експертів, які висловлюють різноманітні припущення. Розповіді таких коментаторів стосуються якнайширшого спектра питань: і перспектив оборонної допомоги з боку західних партнерів, зокрема щодо F-16, і можливих планів ЗСУ, і недоліків та проблем російської армії. Втім, такі публікації, хоча вони за форматом є новинами, насправді нової інформації не надають.
Також серед новин щодо війни на сайті “24 канал” присутні сумнівні та малодостовірні, такі, що посилаються на неверифіковані сторінки в соцмережах, російські ЗМІ, називають джерела узагальнено або не називають зовсім. Вони становлять більш ніж десяту частину всіх пов’язаних з війною. У таких новинах здебільшого йдеться про події, зокрема вибухи, на території Росії та окупованих нею територіях України.
РБК-Україна протягом доби публікує близько 70 новин на тему війни. Пів сотні з них посилаються на офіційні джерела. Повідомлення щодо ситуації на лінії фронту називають джерелом, крім Генштабу, командувача Сухопутних військ ЗСУ Олександра Сирського, речників Оперативних командувань та Державної прикордонної служби.
Новини про обстріли російськими військами мирних територій України посилаються, крім представників місцевої влади, на Офіс генпрокурора, МВС та ДСНС. Про перспективи збройної допомоги Україні з боку іноземних партнерів сайт розповідає, посилаючись на президента Володимира Зеленського, представника Офісу президента Михайла Подоляка, міністра оборони Олексія Резнікова, а також речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната. Джерелами інформації про ситуацію на окупованих Росією територіях України тут є ГУР та Центр нацспротиву. Поряд з тим про перспективи воєнних дій проти загарбників на території Криму сайт повідомляє з посиланням на керівника ГУР Буданова та секретаря РНБО Данілова. Також ГУР названо джерелом у повідомленні про обмін полоненими з росіянами, а Military Media Center – у новині про обмін тілами військових, які були полоненими. Новини про боротьбу зі зрадниками та колаборантами переповідають пресрелізи СБУ.
Серед офіційних іноземних джерел – міністр оборони Болгарії з обіцянкою передати Україні бронетехніку, міноборони Великобританії із сумнівами щодо здатності Росії захистити свої військові аеродроми, МАГАТЕ з повідомленням про вибухи поблизу ЗАЕС та Міжнародний суд ООН з анонсом слухань щодо позову України проти Росії.
Близько п’ятої частини публікацій у розділі “Новини” – це передруки, переважно із західних медіа. Серед них новини про навчання українських пілотів, переміщення Росією ядерної зброї та кілька про передання Україні озброєнь.
На Інститут вивчення війни посилаються повідомлення про успіх українського контрнаступу та нестачу військової техніки в російській армії. З посиланням на супутникові знімки сервісу Planet labs повідомляють про результати атаки дронів на аеродром “Сольці” в Новгородській області Росії.
Ще три новини сумнівні, оскільки посилаються на російські акаунти в соціальних мережах.
Понад 70 новин про війну протягом доби розміщує ТСН. Половина з них походить з офіційних джерел інформації. Ситуацію на лінії фронту, просування українських військ та втрати росіян змальовують повідомлення Генштабу, речників Оперативних командувань та підрозділів ЗСУ, а в окремих випадках – міністра оборони Резнікова та Страткому ЗСУ.
Про наслідки обстрілів України російською армією повідомляють здебільшого представники органів місцевої влади.
Про можливі майбутні воєнні перемоги України розповідають повідомлення з посиланнями на Кирила Буданова, Олексія Данілова та Михайла Подоляка.
На президента Володимира Зеленського посилаються повідомлення про нові домовленості з країнами Європи щодо підтримки України політичної та зброєю.
Кілька новин посилаються на офіційні джерела за кордоном. Серед них заява голови міноборони Німеччини Анналени Бербок про відповідність міжнародному праву ударів дронами по Москві, негативні оцінки британської розвідки щодо спроможностей Росії захистити свої аеродроми, обіцянка Пентагону приєднатися до програми навчання українських пілотів на F-16 та повідомлення МАГАТЕ про вибухи й стрілянину поблизу ЗАЕС.
Другою за кількістю групою новин на цьому сайті є ті, що називають джерелом інформації інші медіа – як українські, так і закордонні. Більша їхня частина стосується оцінок ситуації в зоні бойових дій в Україні, можливих сценаріїв подальшого перебігу війни, а також очікувань щодо передання Україні винищувачів F-16 та іншої зброї. Крім того, три новини, що стосуються подій на лінії фронту, походять з повідомлень американського Інституту вивчення війни, а ще одна базується на даних супутникового сервісу Planet labs.
Крім того, серед новин, пов’язаних з війною, шість недостовірних, одна з яких не називає джерела, а інші посилаються на російські пропагандистські медіа та сторінки в соцмережах.
Про війну “Кореспондент.net” публікує трохи більш ніж 40 новин протягом доби. Серед них одна новина з посиланням на Інститут вивчення війни – про нестачу техніки в російській армії. Одна переповідає обіцянку міністра оборони Болгарії Тодора Тагарева щодо постачання до України бронетехніки. Вісім публікацій посилаються на українські та західні медіа, у них ідеться переважно про дронові атаки на територію Росії, про негативні оцінки спроможностей та перспектив російської армії, також про навчання українських пілотів на F-16. Ще один текст має джерелом скомпроментоване російське пропагандистське медіа.
Решта новин на сайті, тобто переважна їхня більшість, походять з офіційних джерел. Міністерство оборони, ОГП, ДСНС та представники місцевої влади повідомляють про обстріли українських сіл та міст росіянами. СБУ є джерелом інформації щодо боротьби зі зрадниками та колаборантами. На ГУР та ЦНС посилаються повідомлення про події на окупованих територіях.
Про наявні та обіцяні західними партнерами заходи з допомоги Україні зброєю сайт розповідає з посиланнями на президента Зеленського, його офіс та міністра оборони Резнікова.
Для створення новин про безпосередньо перебіг бойових дій, ситуацію на лінії фронту та просування українських військ і втрати російських Кореспондент.net послуговується повідомленнями Генерального штабу ЗСУ, рідше Міністерства оборони.
“Фокус” розміщує майже 100 новин воєнної тематики за добу. Більшу частину стрічки в рівних пропорціях становлять новини з посиланням на офіційні джерела та передруки з інших медіа. Тут представники місцевої влади повідомляють не лише про обстріли, а й про бойову та гуманітарну ситуацію в прифронтових населених пунктах. Також джерелами інформації про ситуацію на лінії фронту в новинах сайту є Генштаб, Міністерство оборони та пресофіцери підрозділів ЗСУ. На Центр нацспротиву посилаються повідомлення щодо дій загарбників на окупованих територіях. ГУР повідомляє про спроби окупантів захистити Керченський міст та можливості своїх підрозділів, а головний провідник Кирило Буданов анонсує нові удари по цьому мосту. Потребу України у винищувачах F-16 та перспективи їхнього використання висвітлюють з посиланнями на представника Офісу президента Михайла Подоляка, речника Повітряних сил Юрія Ігната та міністра оборони Олексія Резнікова. Останній також повідомляє про інші потреби ЗСУ. На президента Володимира Зеленського посилаються новини щодо домовленостей із країнами Європи про допомогу Україні зброєю. Також серед новин цього сайту – повідомлення про виробництво безпілотників та боєприпасів в Україні з посиланнями на виробників.
Половина передруків посилається на закордонні медіа. Частина з них повідомляє про дії та можливі плани росіян, а також оцінки спроможностей їхньої армії. Дещо менша частина таких публікацій стосується успіхів української армії та її оснащення новітніми ракетами, перспектив постачання до України західних озброєнь, зокрема літаків F-16, а також атак безпілотників на Москву. Передруки з українських медіа теж стосуються збройної підтримки України закордонними партнерами, перспективних власних розробок зброї, ударів безпілотниками по російських територіях, а також кілька з них розповідають про можливі агресивні плани російського керівництва.
На закордонні офіційні джерела (Пентагон та британську розвідку) посилаюся дві новини в моніторинговий період. Стільки ж оригінальних новин з посиланнями на коментарі експертів: про ситуацію на куп’янській ділянці фронту та про знищення російського бомбардувальника українським дроном.
Серед повідомлень з неофіційних джерел – чотири з посиланням на Інститут вивчення війни, який оцінює успіхи українського війська та складну ситуацію в російській армії. Про перемоги українських та невдачі російських військових також ідеться в повідомленнях з посиланнями на соцмережі підрозділів ЗСУ та партизанського руху “Атеш”.
Близько десятої частини новин про війну на сайті “Фокус” становлять такі, що посилаються на російські пропагандистські медіа та неверифіковані сторінки в соцмережах.
Понад 70 новин про війну публікує сайт “Суспільне” протягом доби. Серед них близько десятої частини оригінальні, що посилаються на власного кореспондента. Більша їхня частина повідомляє про наслідки обстрілів російською армією мирних населених пунктів України, подолання цих наслідків, а також громадські ініціативи з матеріальної допомоги підрозділам ЗСУ.
Переважна кількість новин про війну посилається на офіційні джерела, насамперед на місцеві органи влади. Такі новини також здебільшого стосуються російських атак на українські мирні території та завданих ними руйнувань. Водночас про наслідки російських обстрілів повідомляють органи прокуратури. Крім того, вони надають інформацію про протидію колаборантам та зрадникам, а також про викриті воєнні злочини російських військовослужбовців.
Низка новин розповідає про дії загарбників на окупованих територіях. Тут джерелами інформації виступають представники українських органів місцевої влади окупованих населених пунктів, а також Центр нацспротиву, ГУР та його керівник Кирило Буданов.
Новини щодо підтримки України західними партнерами посилаються переважно на президента Володимира Зеленського і рідше на міністра оборони Олексія Резнікова.
Повідомлення про ситуацію на лінії фронту та просування українських військ відштовхуються від заяв Генштабу та Міноборони. Також Генштаб ЗСУ надає інформацію про бойові втрати росіян.
Водночас про перебіг бойових дій повідомляють поодинокі публікації з посиланнями на розвідку Британії та американський Інститут вивчення війни.
Про навчання українських пілотів володіння літаками F-16 йдеться в новинах, що посилаються на українського міністра оборони Резнікова та на Пентагон – оборонне відомство США.
Три новини з вибірки видаються сумнівними з погляду достовірності, оскільки дві посилаються на міноборони Росії, а одна – на російське пропагандистське медіа.
УНІАН протягом доби розміщує близько 50 новин на тему війни. Половина з них відштовхується від повідомлень з офіційних джерел. На Генштаб та Оперативні командування і Military Media Center посилаються новини про події на лінії фронту, зокрема операції підрозділів ЗСУ. ГУР коментує удари по військових об'єктах у Росії, а також спроби росіян урятувати Керченський міст. Тим часом очільник військової розвідки Буданов анонсує українські операції в окупованому Криму, а секретар РНБО Данілов обіцяє звільнення півострова військовим шляхом. Також із посиланням на Головне управління розвідки повідомляють про процес обміну полоненими.
Щодо офіційних іноземних джерел, на Пентагон посилається новина про готовність США долучитися до навчання українських пілотів, на британську розвідку – про знищення бомбардувальника ТУ-22М3 українським безпілотником, а також дві про оцінювання допомоги з боку Болгарії в розмінуванні Чорного моря на міністра оборони України Резнікова.
Крім того, про успіхи українського війська та негаразди в армії росіян йдеться в повідомленнях, де джерелом названо Інститут вивчення війни. Також про успішні дії українських підрозділів розповідають новини з посиланнями на сторінки в соціальних мережах військових формувань. А про наслідки атаки безпілотників на російський аеродром у Сольцях – з посиланням на Міжнародний інститут стратегічних досліджень. Про моральний занепад у лавах загарбників повідомляють, посилаючись на партизанський рух “Атеш”.
Сім новин з вибірки є передруками з інших медіа, здебільшого вони містять оцінювання ситуації на лінії фронту, зокрема успіхів українського контрнаступу. Ще дві посилаються на російські недостовірні джерела.
Сім новин на тему війни з опублікованих УНІАН протягом доби є оригінальними. Втім, лише дві з них – це повідомлення кореспондентів. Решта посилаються на судження експертів.
Протягом доби NV розміщує менш ніж 50 новин щодо війни. Тут найбільше повідомлень з офіційних джерел. Про події на лінії фронту розповідають, посилаючись переважно на Генштаб, рідше на Міноборони. ГУР розповідає про процес обміну полоненими та перспективи знищення Керченського мосту. Тим часом керівник ГУР Кирило Буданов та секретар РНБО Олексій Данілов нагадують про перспективи знищення російських військ у Криму.
Про протистояння дроновим та ракетним атакам Росії на Україну, а також про можливості використання українською армією F-16 та інших винищувачів західних зразків йдеться в новинах з посиланням на речника Повітряних сил ЗСУ Юрія Ігната. Про можливості винищувачів розмірковує також представник Офісу президента Михайло Подоляк.
Тим часом Оперативне командування “Південь” нагадує про можливість ракетних атак з боку російського флоту в Чорному морі. А про наслідки обстрілів росіянами мирних територій України повідомляють з посиланнями на представників органів місцевої влади.
Про підтримку України гарантіями безпеки та зброєю йдеться в новинах з посиланнями на президента Володимира Зеленського, рідше на міністра оборони Олексія Резнікова.
Західні офіційні джерела: Пентагон з обіцянкою навчати українських пілотів, Білий дім з оцінюванням успіхів українського контрнаступу, британська розвідка з описом наслідків атаки дронів на російський аеродром у Сольцях, та Міжнародний суд ООН з анонсом слухань у позові України проти Росії.
Повідомлення про атаку на аеродром у Сольцях є також серед передруків з українських медіа. Тут також сценарії закінчення війни від британського експерта та повідомлення про передання Україні партії французських ракет SCALP. Із західних медіа сайт запозичив інформацію про необхідність оснащення винищувачів F-16 ракетами JASSM для ефективних дій в Україні.
Про визволення ЗСУ селища Роботине йдеться в новині з посиланням на Інститут вивчення війни, про окремі епізоди визволення українських територій розповідають публікації з посиланням на сторінки підрозділів ЗСУ та партизанського руху “Атеш”.
Недостовірними через посилання на неверифіковані сторінки в соцмережах є дві новини з вибірки, і ще одна через те, що джерела інформації не названо взагалі.
Менш ніж 40 новин про війну протягом доби з’являються на сайт “Гордон”. Понад половину з них ґрунтуються на інформації з офіційних джерел. На Генштаб ЗСУ та Оперативне командування “Південь” посилаються новини про атаки української армії та втрати російської, також посилається на ОК “Південь” повідомлення про російський ракетоносій на рейді в Чорному морі.
Атак безпілотниками та ракетами на Україну стосуються повідомлення від представників органів місцевої влади, СБУ та Офісу генпрокурора.
Про перспективи використання винищувачів зразків НАТО йдеться у двох публікаціях з посиланнями на речника ПС ЗСУ Ігната. На міністра оборони Резнікова посилаються в новині про строки постачання до України F-16.
Можливості звільнення Криму військовим шляхом, а також застосування Росією ядерної зброї оцінюються з посиланнями на секретаря РНБО Данілова. Тим часом ГУР та його очільник Буданов називаються джерелами інформації в новинах про вже здійснені та можливі майбутні диверсійні операції проти російських загарбників.
Протягом доби також було опубліковано низку новин з посиланнями на офіційні західні джерела: інформація Пентагону про навчання українських пілотів, оцінювання з боку Білого дому успіхів українського контрнаступу, заява Британської розвідки про неспроможність Росії захистити свої аеродроми, заява МАГАТЕ про вибухи й стрілянину поблизу Запорізької АЕС та обіцянка міністра оборони Болгарії про передання Україні бронетехніки.
Також у стрічці новин сайту “Гордон” є передруки з українських та закордонних медіа. Більшість із них стосується теми насичення української армії західними озброєннями та оцінок можливостей Росії.
Три новини з вибірки видаються недостовірними, оскільки посилаються на російські пропагандистські джерела.
“Главком” у розділі “Новини” розміщує протягом доби близько 40 публікацій на тему війни. З них понад половину посилаються на офіційні джерела інформації. Такі новини переповідають повідомлення Генштабу, Міноборони та ОК “Південь” про ситуацію на фронті, дії окупантів та просування українських військ. На українське Міністерство оборони та його очільника Олексія Резнікова посилаються новини про майбутнє постачання західної військової техніки Україні, зокрема винищувачів F-16.
Також на сайті розміщено повідомлення з посиланнями на президента Володимира Зеленського, які стосуються домовленостей про постачання до України літаків та бронетехніки, а також навчання українських пілотів.
Про протидію ракетним та дроновим атакам на мирні території України повідомляють, посилаючись на Повітряні сили, а про наслідки – на представників місцевих органів влади.
Про процеси обміну полоненими йдеться в матеріалах з посиланнями на Military Media Center.
З посиланням на керівника ГУР Кирила Буданова новини сайту “Главком” розповідають про спроби росіян врятувати Керченський міст затопленими поромами. Новина про збільшення виготовлення українських мін джерелом називає повідомлення компанії-виробника.
Іноземні офіційні джерела, згадані протягом доби в новинах сайту: Пентагон, міністерство оборони Великої Британії та міністр оборони Болгарії. Неофіційне іноземне джерело в той самий період – Інститут вивчення війни, що повідомив про просування ЗСУ в районі селища Роботине та про створення Росією нових військових підрозділів.
Також до вибірки потрапили три новини, які можна вважати сумнівними через те, що джерелами інформації в них названо російські пропагандистські ресурси.
Впродовж доби “Еспресо” публікує понад 50 новин про війну. Серед них у моніторинговий період зафіксовано десять оригінальних. Дві з них джерелом інформації називають військовослужбовців і розповідають про штурмові дії ЗСУ та бойову ситуацію в районі селища Роботине. Решта оригінальних новин посилаються на коментарі експертів, зокрема щодо озброєнь української армії, атак БПЛА на території Росії тощо.
Поряд з тим майже половина новин сайту про війну джерелом мають офіційні повідомлення. Щодо ситуації на лінії фронту та просування українських військ посилаються на Генштаб, Міноборони та Центр нацспротиву. Також ЦНС повідомляє про дії загарбників на окупованих територіях.
Новини про підтримку України політичну та зброєю посилаються на президента Зеленського та міністра оборони Резнікова.
ГУР повідомляє про процес обміну полоненими та спроби росіян урятувати Керченський міст від української зброї. Буданов же обіцяє подальше знищення окупантів у Криму.
Про затримання та обвинувачення колаборантів і зрадників ідеться в новинах, що посилаються на СБУ.
Про обстріли російською армією мирних населених пунктів України та їхні наслідки повідомляють з посиланням на представників органів місцевої влади.
У моніторинговий період лише три новини на тему війни – з посиланнями на західні джерела інформації: заява Пентагону про готовність навчати українських пілотів, припущення британської розвідки про атаку на російський аеродром з території Росії та оцінка Інституту вивчення війни щодо нестачі техніки в російських військових.
Майже чверть новин про війну протягом доби на “Еспресо” становлять передруки, переважно із західних ЗМІ. Серед них повідомлення про визнання відповідності міжнародному праву ударів дронами по Росії, початок навчання українських пілотів у Данії, зізнання Ілона Маска в контактах з Володимиром Путіним, тиск на Путіна з боку ЄС та оцінки Білого дому щодо успіхів українського контрнаступу.
Три новини з вибірки видаються сумнівними через те, що посилаються на російські пропагандистські ресурси.
Менш ніж 20 новин про війну протягом доби розміщено на сайті “Апостроф”. Третина з них – з офіційних джерел. Про ситуацію в зоні бойових дій та успішні операції українських захисників – новини з посиланнями на Генеральний штаб та Міністерство оборони, а також сторінку одного з підрозділів ЗСУ в соцмережі. Про створення змішаних медкомісій для прискорення обміну полоненими – з посиланням на Military Media Center. З посиланням на представників місцевої влади – про наслідки ворожих обстрілів мирних територій.
Оригінальними є чотири новини, що джерелом мають судження експертів щодо можливих сценаріїв перебігу війни.
Три новини з вибірки мають сумнівну достовірність, оскільки одна з них посилається на російське пропагандистське медіа, інша має узагальнене посилання на соцмережі, а ще одна джерела інформації не називає зовсім.
Obozrevatel протягом доби публікує до 60 новин на тему війни. Більш ніж половину – з посиланням на офіційні джерела. Повідомлення Генштабу є джерелом інформації для публікацій щодо загальної ситуації на фронті, успіхів ЗСУ та втрат російських військ. На Міноборони посилаються новини про погіршення стану та плани армії окупантів, а також технічну допомогу західних партнерів. Водночас про зусилля ворожої армії повідомляє ОК “Південь”.
Крім того, про успішні дії українських військових на фронті також ідеться ще у двох повідомленнях: в одному з посиланням на Інститут вивчення війни та в другому на сторінку в соцмережі одного з підрозділів ЗСУ.
Про очікувані постачання озброєнь до України повідомляють з посиланнями на Володимира Зеленського та Олексія Резнікова.
Посилаючись на ГУР, інформують про спроби росіян уберегти Керченський міст, про їхні втрати, а також заходи щодо прискорення процесу обміну полоненими.
Поряд з тим Кирило Буданов обіцяє “сюрпризи” для окупантів у Криму, Олексій Данілов анонсує звільнення Криму військовим шляхом, а Олексій Резніков заявляє, що війна ще триватиме довго.
Новини про обстріли росіянами території України посилаються на Офіс генпрокурора та представників органів місцевої влади.
Серед передруків із закордонних медіа – повідомлення про контакти Маска з Путіним та компенсації від ЄС для країн, що передаватимуть Україні F-16. Серед передруків з українських медіа – новини про отримання Україною французьких крилатих ракет SCALP та нарощування Францією виробництва боєприпасів для України, а також про роботу української аеророзвідки на південній ділянці фронту.
Також серед новин сайту Obozrevatel, що потрапили до вибірки, вісім мають сумнівну достовірність через посилання на російські пропагандистські ресурси та узагальнені посилання на соцмережі.
*До вибірки моніторингу потрапили новини, оприлюднені протягом доби 22 серпня 2023 року 15 популярними онлайн-медіа України: “Українська правда”, Цензор.Нет, “24 канал”, РБК-Україна, ТСН, “Кореспондент.net”, “Фокус”, Суспільне, УНІАН, NV, “Гордон”, “Главком”, “Еспресо”, “Апостроф”, Obozrevatel.
Help us be even more cool!