"Падіння Сивоха". Проросійські сайти розкрили карти
Діяльність радника секретаря РНБО Сергія Сивоха стала однією з причин появи у фракції "Слуга народу" ініціативи, яку назвали "демплатформа". Усе через його неоднозначні заяви та діяльність у межах Національної платформи примирення.
Презентація Нацплатформи Сивоха завершилася інцидентом. Під час суперечки та штовханини Сивохо впав.
Ця історія отримала широке висвітлення в медіа. А моніторинг ІМІ новин дев'яти сайтів виявив політичні маніпуляції навколо висвітлення інциденту.
Моніторинг охопив новинні стрічки таких сайтів: "Страна", ZIK, Newsone, УНІАН, "Ліга", "Сегодня", "Дзеркало тижня", "Обозреватель" та "Цензор". Період – 11–13 березня 2020 року.
За результатами моніторингу можна виділити три групи сайтів:
1) проросійські ("Страна", ZIK, Newsone);
2) антиросійські ("Обозреватель", "Цензор");
3) нейтральні (УНІАН, "Ліга", "Сегодня", "Дзеркало тижня").
На тлі нейтральних сайтів медіа з політичним забарвленням вирізняються кількістю новин. Так якщо нейтральні сайти мають одну-вісім новин на цю тему, то політично забарвлені – від 11 до 16. Це пояснюється тим, що сайти першої (проросійської) та другої (антиросійської) груп робили окремі новини із заяв політиків, які містили політичне оцінювання та маніпуляції.
Загалом на цю тему можна виділити "стандартний набір" із семи новин, які виходили на сайтах:
- Сивохо презентував Платформу;
- на презентації стався інцидент;
- поліція затримала 15 учасників інциденту;
- Сивохо прокоментував інцидент;
- Нацкорпус / "Азов" прокоментували інцидент;
- секретар РНБО прокоментував інцидент;
- рішення суду щодо запобіжного заходу для затриманих.
Іноді в одній новині виходили два-три пункти із цього "стандартного набору".
Окремо під час моніторингу зверталася увага те, як медіа інтерпретували інцидент із Сивохом (від "він упав" до "побиття") та з ким саме стався інцидент (від "активістів" до "радикалів").
"Нейтральні" сайти
По суті, сайти цієї групи обмежилися "стандартним набором" новин.
Так, сайт "Дзеркало тижня" видав лише одну новину, до якої ввійшло три пункти зі "стандартного набору": про презентацію, інцидент та затримання 15 осіб.
У новині учасників інциденту називають "групою осіб" та "націоналістами", які "в натовпі штовхнули" Сивоха, і радник секретаря РНБО "перечепився". Також у новині беком згадуються попередні заяви Сивоха, які редакція називає "російські пропагандистські міфи". Йдеться про заяви радника про "внутрішній конфлікт" та те, що "в НАТО не беруть держав з конфліктами".
Сайт "Сегодня" зробив три новини зі стандартного набору: про інцидент, затримання 15 осіб та коментар Данілова.
Учасників інциденту називають: членами Нацкорпусу, молодиками, активними учасниками, розлюченим натовпом. Щодо інциденту використовують такий набір висловів: накинулися, напад, сутичка, штовхнули, він навіть упав.
У першій же новині згадується беком, що напередодні в ефірі одного з телеканалів (телеканал "Наш". – ІМІ) Сивохо "повторив улюблений меседж Кремля про "внутрішній конфлікт".
У стрічці новин "Ліги" чотири матеріали на тему, останній – авторська колонка юриста Юрія Шулипи "Геополитическая операция "Медведчук": Украина на грани капитуляции". У ній історія з платформою Сивоха згадується поміж інших "операцій", які реалізує Росія.
Зі "стандартних новин" сайт видав: про інцидент, затримання 15 осіб та коментар Данілова.
Учасників інциденту називають: представники Нацкорпусу, активні учасники. Щодо інциденту використовують такий набір висловів: відбулися сутички; штовхнули в спину; вдарили в спину, в результаті він упав.
УНІАН до стрічки новин вніс дві авторські колонки – аналітика KyivStratPro Тараса Семенюка "Чому "платформа Сивоха" була приречена на провал" та заступника директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдана Петренка "За крок від капітуляції? Чому проблема не у Нацплатформі з примирення, а у мінських зустрічах".
У "стандартних новинах" учасників інциденту називають: ветеранами АТО, ексвійськовими, атовцями, групою осіб, активними учасниками, молодиками, правопорушниками.
Набір висловів про інцидент у новинах УНІАНу містить такі: словесний конфлікт перетворився на штовханину; Сивоха витіснили; сварка, під час якої штовхнули Сивоха.
Окрім "стандартних" сайт зробив новину з фб-допису заступника очільника Нацполіції Олександра Фацевича. У цій новині цитуються слова поліцейського щодо інциденту: "Дії радикально налаштованих громадян України". Загалом же новина про те, що Фацевич звертає увагу Сивоха, що "у нас війна, а не внутрішній конфлікт".
"Проросійські" сайти
Сайт "Страна" зробив окремі новини зі "стандартного набору". Також стрічки новин потрапили, наприклад, такі новини:
- "Так можно, когда есть соучастники во власти". Сеть обсуждает нападение радикалов на Сергея Сивохо в офисе "Слуги народа". У новині зібрано реакцію на інцидент із фейсбук-дописів. Окрім фб-дописів Сивоха та Данілова, "Страна" наводить коментарі:
- свого головного редактора Ігоря Гужви, який стверджує, що націоналісти напали на Сивоха та збили його з ніг, а національного примирення в Україні не буде через "банди націоналістів";
- працівника телеканалу Newsone Володимира Полуєва, який пише, що радикали зірвали презентацію;
- засідника російських телеканалів блогера Скубченка, який також пише про "радикалів Нацкорпусу" і завершує свій допис висновком, що команді Зе треба "з нацистами примирятися, а не з Донбасом";
- політтехнолога Дмитра Раїмова, який пише "напали радикали";
- ексміністра юстиції часів Януковича Олени Лукаш;
- бізнесмена Євгена Черняка, який пише про напад радикалів, що вдарили Сивоха;
- блогера Альони Яхно.
- "Одного из нападавших с яйцами на Бужанского задержали. Им оказался радикал, которого отправили под домашний арест по делу Сивохо". Інцидент із Бужанським стався після ефіру на телеканалі ZIK. Про затримання нападників у телеграм-каналі написав нардеп "Слуги народу" Олександр Дубінський;
- "В Киеве националисты окружили журналиста и обвинили его в неправильном освещении срыва презентации Сивохо. У новині йдеться про представника маловідомого проєкту експрацівника Newsone та завсідника 112-го телеканалу Андрія Павловського.
- "Журналист Pavlovsky news рассказал "Стране" о стычке с националистами под КВЦ Парковый", у якій представника Pavlovsky news Олександра Черненка називають "постраждалим журналістом". У тексті цієї новини йдеться, що націоналісти назвали Черненка "ватником".
Загалом у своїх новинах учасників інциденту із Сивохом "Страна" називає: бійцями в спецформі, націоналістами, азовцями, радикалами, армією націоналістів.
Якщо в першій новині про інцидент редакція розповідала про те, що Сивоха штовхали, і Сергій упав, то після фб-допису Гужви вже йшлося про те, що на радника секретаря РНБО напали та збили з ніг. В одній з останніх новин ідеться вже про удар ногою з натовпу.
В ексклюзивному коментарі "Стране" Сивоха розповів, що під час нападу націоналістів підвернув ногу. Також редакція в цій новині наводить його слова, що є люди, які всіма силами проти миру, розпалюють ненависть у суспільстві та заробляють на війні.
Найбільше ж маніпуляцій у матеріалі "Сорвали национальное примирение. О чем говорит нападение националистов на Сивохо и причем здесь встреча Ермака с Козаком". Ось деякі з них:
- націоналісти показали, чим закінчаться будь-які спроби примирення на Донбасі;
- якщо українська влада не здатна провести навіть презентацію про мир на Донбасі, то як вона може реально цей мир організувати;
- очевидно, що без політичного врегулювання і на фронті нічого не зміниться.
Сайт Newsone крім "стандартних" зробив чотири новини, у яких інцидент із Сивохом коментували представники ОПЗЖ. Ось ці новини:
"Медведчук: Власть должна остановить ура-патриотический реванш". У новині цілий набір маніпуляцій:
- шабаш ура-патриотов, ошметки "партии войны", действия радикалов, истерика ура-патриотов, маргинальные политики "партии войны", радикалы и неонацисты;
- ни о примирении, ни о единстве националистические силы не хотят даже слышать;
- работали на раскол страны, углублять линии раскола;
- боятся миротворческой миссии партии ОПЗЖ.
"Рабинович о нападении на Сивохо: это полная потеря управления государством". Маніпуляції:
- какие-то люди, нападают на него, бьют;
- подонки которые пытаются нашу страну не выпустить из объятий войны.
"Рабинович: "Оппозиционная платформа – за жизнь" в состоянии дать отпор радикалам в Одессе". Маніпуляція: радикалы сейчас активизировались, я видел ситуацию с Сивохо.
"Депутат Одесского горсовета Богдан Гиганов: Несмотря на агрессивных национал-радикалов, в Одессе ОПЗЖ смогла провести партийную конференцию". Маніпуляції: национал-радикалы, активисты, которые напали вчера на Сивохо.
В інших новинах Newsone учасників інцидентів називає: націоналістами, учасниками сутичок, радикально налаштованими чоловіками, які напали, влаштували бійку, почали штовхати, і Сивохо впав.
ZIK на своєму сайті зробив найбільшу кількість новин з коментарів інциденту із Сивохом. Щоправда, усі коментатори – з проросійським поглядами:
- "Кузьмін про напад на Сивоха: Після сьогоднішньої ганьби "слугам народу" всім пора на вихід з речами". У коментарі йдеться про те, що Сивоха штовхнули радикали.
- "У затриманих за напад на Сивоха була зброя – Шарій". У коментарі йдеться: напад активістів на Сивоха, "це і напад на Президента", "це напад, однозначно. Його не штовхнули, він упав", "це все, мені здається, має підштовхнути суспільство до таких думок, що пора б уже диктатуру".
- "Усі знають, що Сивохо – довірена особа Президента – Кучеренко про інцидент із радником секретаря РНБО". Олексій Кучеренко з фракції "Батьківщина" розповів, що категорично не підтримує радикальних настроїв тих, хто атакував Сергія Сивоха.
- "Медведчук: Влада має зупинити ура-патріотичний реванш". У новині від Медведчука йдеться про "шабаш ура-патріотів" та "ні про примирення, ні про єдність націоналістичні сили не хочуть навіть чути".
- "Рабінович про напад на Сивоха: Це повна втрата управління державою". У новині наводяться слова нардепа ОПЗЖ: "покидьки", "побиття", "нападають і б’ють".
- "Незважаючи на агресивних націонал-радикалів, в Одесі ОПЗЖ змогла провести партійну конференцію – депутат Одеської міськради Богдан Гіганов". У новині йдеться про націонал-радикалів та активістів, які напали на Сивоха.
- "Рабінович: "Опозиційна платформа – За життя" в змозі дати відсіч радикалам в Одесі". У новині наводяться слова нардепа ОПЗЖ "радикали зараз активізувалися, я бачив ситуацію із Сивохом".
В інших новинах ZIK учасників інциденту із Сивохом називають: радикалами, націоналістами, активістами, які напали, влаштували бійку, штовхали радника секретаря РНБО.
"Антиросійські" сайти
Сайт "Цензор" учасників інциденту із Сивохом визначав як: азовці, члени Нацкорпусу, ветерани, активісти, учасники подій, група осіб. У новинах "Цензора" використовували такі вислови щодо самого інциденту: словесний конфлікт перетворився на штовханину; Сивоха витіснили; сварка, під час якої штовхнули Сивоха.
Окрім новин зі "стандартного набору", сайт дав такі оцінки інциденту:
- "Слуга народа" Чернев осудил Сивохо за "внутренний конфликт". У новині нардеп фракції "Слуги народу" Єгор Чернєв заявляє, що не підтримує "радикального випаду Нацкорпусу". Попри це він також критикує Сивоха, наголошує, що миру не хоче "наш ворог". І додає, що, як доброволець, бачив, що воює не із "шахтарями і трактористами", а з кадровими російськими військовими. Чернєв застерігає, що не дозволить підміняти поняття і називати агресію Росії проти України внутрішнім конфліктом.
- "Советник секретаря СНБО Сивохо или полезный идиот, или предатель. Решение за Даниловым – нардеп от "Голоса" Юрчишин". У цій новині наводиться оцінка нардепа фракції "Голос" Ярослава Юрчишина. Щодо інциденту із Сивохом, то нардеп використовує вислів "стусан ветеранів". І прямо називає презентовану Нацплатформу примирення проросійською.
- "Сивохо упал от толчка национальной боли, а не руки "азовца" – Асеев". У новині цитується фб-пост звільненого з полону найманців Росії журналіста Станіслава Асєєва. Щодо інциденту наводиться цитата Асєєва: "Падіння Сивоха – це поштовх національного болю, а не просто руки "азовців". Журналіст переконує, що діалог, який просуває Сивохо, неможливий, доки існує "Ізоляція", де можуть ґвалтувати жінок. Як аналогію Асєєв наводить абсурдну ситуацію, коли б протягували руку німцям під час роботи Освенціму.
Також окрему новину "Цензор" зробив з того, що Нацкорпус звернувся в СБУ "за фактом вчинення Сивохом державної зради". Ці дії вони побачили якраз у презентованій Національній платформі примирення, яку вважають допомогою Росії в проведенні підривної діяльності проти України.
"Обозреватель"
"Обозреватель" щодо учасників інциденту із Сивохом використовує такі вислови: ветерани АТО, представники полку "Азов", представники Нацкорпусу, націоналісти. У своїх новинах сайт описує інцидент так: "конфлікт", "сутичка", "Сивоха заштовхали, він упав".
Натомість "Обозреватель" наводить гасла, з якими націоналісти зверталися до радника секретаря РНБО. Серед них: "Сепар", "Клоун!". Також є пряма мова одного з учасників конфлікту ветерана Сергія Тамарина: "Сергію, я вас вважаю зрадником і ворогом України! І ворогом усього українського!"
Окремі новини "Обозревателя" не зі "стандартного набору" є критичними щодо Сивоха і навіть такими, які висміюють радника:
- "Сивохо обвинили в нарушении карантина из-за коронавируса". Це оцінка офіцера запасу Мирослава Гая, який також відомий своєю підтримкою Петра Порошенка.
- "Украинцы в фотожабах высмеяли падение Сивохо". У цій новині наведено з десяток жартівливих дописів із соцмереж, які висміюють Сивоха.
- "Советник Авакова резко раскритиковал Сивохо: "Он никто!" У новині наводиться оцінка радника міністра внутрішніх справ Зоряна Шкіряка. У коментарях Шкіряк заявляє, що вважає позицію Сивоха антидержавною, а його тези – російською пропагандою.
- "Партия Вакарчука поставила ультиматум Зеленскому из-за скандала с Сивохо". У новині наводиться звернення партії "Голос" до влади з вимогою дати роз’яснення, чи підтримується Нацплатформа примирення. Також вказується, що заяви Сивоха повторюють російські тези, які суперечать українському законодавству. Зокрема, щодо визнання Росії агресором та окупантом.
Загальні висновки
Моніторинг висвітлення в новинах теми інциденту із Сивохом показав чіткий поділ сайтів на три групи. Поміж собою медіа вирізняються як за кількісними показниками, так і за якісними.
Так, за кількістю новин на тлі сайтів нейтральної групи виділяються медіа, які мають проросійську та антиросійську позиції. Це пов’язане з тим, що крім "стандартного набору" новин сайти з політичною позицією роблять окремі новини з коментарями, які мають політичне забарвлення, а також містять маніпуляції.
У групі проросійських сайтів різницю в кількості новин роблять коментарі представників ОПЗЖ, Шарія та інших осіб, відомих своєю проросійською позицією.
У групі антиросійських сайтів ця різниця досягається через оцінки осіб, які мають чітку антиросійську позицію. Йдеться про представників партії "Голос", прихильників Петра Порошенка та ветеранів війни з Росією.
Також протилежні позиції проросійських та антиросійських сайтів можна побачити у висловах, які вони використовують для визначення учасників інциденту із Сивохом та інтерпретації, що саме відбулося.
Так, проросійські сайти часто використовують слово "радикали" щодо учасників інциденту і негативніші вислови, як-от нацисти та неонацисти. Також ці сайти інцидент описують різкішими висловами, як-от напали, збили з ніг, побили.
І ще. Історію з інцидентом із Сивохом проросійські сайти використали для нав’язання ще однієї маніпуляції: націоналісти в Києві не хочуть примирення, влада не може нічого зробити з радикальними діями, тож вона винна і в тому, що досі не досягнуто миру на Донбасі.
З іншого боку, антиросійські сайти щодо учасників подій використовували слова з позитивним контекстом: ветерани, активісти, атовці. Також ці сайти більш м’яко описують сам інцидент. Йдеться не про напад або побиття, а про штовханину і падіння Сивоха. Навіть більше, ці сайти висміюють падіння радника секретаря РНБО.
Водночас антиросійські сайти акцентують увагу, що тези Національної платформи примирення співпадають із російською пропагандою. І в новинах поширюють коментарі про антидержавну діяльність як платформи, так і самого Сивоха.
Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network.
Help us be even more cool!