ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

"Ознаки реваншу диктатури". Як пройшла масована кампанія проти Революції Гідності

Фото – novynarnia.com
Фото – novynarnia.com

Шоста річниця розстрілів на Інститутській супроводжувалася масованою інформаційною кампанією з дискредитації Революції Гідності та Небесної сотні. Участь у цій кампанії брали посадовці часів Януковича Андрій Портнов та Олена Лукаш, а також однопартійці Медведчука.

Супровід цій кампанії забезпечували сайти з орбіти того ж Медведчука та сайт "Страна".

Цю кампанію родини Героїв Небесної сотні вже назвали "ознаками реваншу диктатури" у своєму зверненні до української влади.

Інститут масової інформації аналізує, які маніпуляції та фейки поширювали в межах цієї кампанії.

Маніпуляція "Фальсифікація"

"Список Небесної сотні наполовину сфальшований". З такими заявами Лукаш уже протягом кількох місяців з’являлася на каналах з пулу Медведчука.

17 лютого на сайті "Страна" виходить матеріал "Массовые фальсификации в списке Небесной сотни". Автори Лукаш і Портнов нібито викривають таємницю, що частина Героїв України не є загиблими на Майдані.

Цей матеріал передруковують сайти ZIK, 112 та Newsone.

Портнов-Лукаш вказують 25 прізвищ, які занесено до списку з незрозумілих причин.

Проте жодної сенсації в цьому немає.

Ще в березні 2018-го про це писав головний редактор "Цензор.нет" Юрій Бутусов. За його підрахунками в списку Героїв України має бути не 107 прізвищ, а 86.

"Мы должны чтить подвиг каждого по заслугам, и будет честно отмечать в музее именно тех, кто погиб именно в результате революции", – писав Бутусов у 2018-му причину, з якої провів своє дослідження.

Тобто Бутусов прагнув встановлення справедливості в цьому питанні. Портнов-Лукаш своє "викриття" підготували з іншою метою – дискредитації. І не лише тих прізвищ, які не мають бути в списку Небесної сотні, а й усього списку. У матеріалі вони викривають "ложь про Майдан". І це є маніпуляцією.

Зокрема, у статті вони беруть під сумнів і причетність "Беркуту" до розстрілу на Інститутській.

"Погибшие от огнестрельных ранений протестующие. Это самая большая группа погибших – 69 человек. Все они признаны Героями Украины посмертно. Но кто их убивал? Шесть лет – ответа нет", – пишуть Портнов-Лукаш.

Насправді відповідь слідства є. Вона відома, озвучувалася неодноразово, зокрема і в суді. Та й кожен охочий міг побачити відео, як так звана чорна рота "Беркуту" стріляла в протестувальників.

Натомість у своєму матеріалі після відбілювання беркутівців Портнов-Лукаш маніпулятивно підводять до того, що протестувальників на Інститутській розстріляла так звана "група Парасюка".

"Они стреляли и организовывали отстрел. Вопрос, в кого именно и куда они стреляли, – открыт. Следствие заморожено. Оно просто не вписывалось в миф о "святом майдане", – йдеться в статті Портнова-Лукаш.

Цій групі сайт "Страна" присвятив окремий матеріал "Кто начал бойню на Майдане". Водночас не зазначив автора.

"Подчеркнем, спусковой крючок всех этих процессов был нажат именно 20 февраля – в момент массовой бойни на Майдане", – йдеться в статті. Це маніпуляція, бо "автори" наче забувають, що загиблі були ще до 20 лютого.

"Стрельбу первыми начали майдановцы. По крайней мере, к таким выводам следствие пришло еще в 2017 году. Соответствующие материалы дела, которым так и не дали хода из политических соображений… Эта информация противоречит официальному культу "Небесной сотни", – йдеться ще в одному матеріалі "Страни".

Це теж маніпуляція. Версію про початок стрілянини 20 лютого 2014-го саме з боку протестувальників описано в матеріалі "Української правда" трирічної давнини. Писали про це й інші ЗМІ.

Знову-таки різниця лише в тому, що автори матеріалів сайту "Страна" маніпулятивно підводять до думки, що розстріляти протестувальників на Інститутській могли не беркутівці, а "свої".

Щодо списку Героїв Небесної сотні, то трапилися й інші маніпуляції. 

Так, сайт Newsone видав новину, що Держбюро розслідувань "значительно" зменшило кількість Небесної сотні. У цій новині вказано, що офіційно Небесна сотня містила 150 прізвищ, а керівниця ДБР назвала цифру 78.

Насправді відповідний список охоплює 107 прізвищ, а цифру 78 також озвучував Бутусов у згаданому вище матеріалі. За його інформацією, саме стільки учасників революції загинуло внаслідок дій правоохоронців та найнятих бандитів.

Маніпуляції були і з фб-постом Петра Порошенка, у якому він вказав, що понад 80 учасників Революції Гідності було вбито.

Так, сайт ZIK видав заголовок "Порошенко визнав фабрикацію списку", хоча нічого подібного Порошенко не робив. Навіть у фб-дописі Рената Кузьміна, з якого і робився матеріал ZIK, нічого про визнання фабрикації не було.

Цей же фб-допис Порошенка "Страна" інтерпретувала як зменшення з боку експрезидента списку Небесної сотні.

Кампанія "Амністія силовикам"

9 лютого сайт "Страна" опублікував матеріал "Как били и калечили милицию на Майдане". У статті – список постраждалих правоохоронців за увесь час Євромайдану. Автора статті не зазначено.

Цей матеріал передрукували сайти 112 та Newsone.

Маніпуляція в матеріалі міститься вже на самому початку: "Привычно забывая, что пострадали сотни правоохранителей".

Наслідком цього матеріалу, зокрема, стала заява "Опозиційної платформи – За життя", яку поширили сайти Newsone, ZIK та 112

"Депутаты от партии "Оппозиционная платформа – За жизнь" обратятся в Государственное бюро расследований с требованием начать уголовное производство по этим фактам", – йдеться в заяві партії Медведчука. Водночас маніпулятивно уникається згадка (як у заяві партії, так і у відповідних новинах на сайтах), що стосовно кожного випадку загибелі правоохоронця кримінальні провадження відкрито. "Обстоятельства их гибели частично расследованы", – йдеться навіть у статті "Страни".

Ще кілька новин сайтів можна розцінити як кампанію з відбілювання беркутівців для формування громадської думки, що вони мають бути амністовані.

Сайти "Страна", 112, ZIK та Newsone зробили новини з фб-посту нардепа Іллі Киви щодо "відновлення доброго слова про тих офіцерів, які віддали на Майдані своє життя". У цих новинах ідеться, що Кива зареєстрував законопроєкт, який "дозволить відновити справедливість і припинити гоніння правоохоронців".

Насправді законопроєктом №3073 передбачається "припинення кримінального переслідування та покарання", тобто, по суті, амністія всім силовикам. 

До кампанії щодо амністії силовикам можна зарахувати:

  • заяву Руслана Коцаби, яку поширив сайт Newsone: "Пока не будет двусторонней амнистии, этот стигмат (рана) будет разъединять Украину";
  • заяву Віталія Журавського з сайту 112: "Представители правоохранительных органов не имели при себе оружия, у них были только щит и палка";
  • заяву Михайла Добкіна з "Шоу Шелеста", яку процитував Newsone: "Люди в погонах не только из "Беркута"… они были настоящими героями".

Маніпуляція "Наслідки Майдану"

18 лютого сайти 112 і "Страна" зробили новини на основі звернення Януковича, яке розмістив у себе на фб-сторінці адвокат утікача Віталій Сердюк. 

І якщо 112-й лише процитував кілька уривків, то "Страна" – повний текст.

"Лидеры государственного переворота начали свой кровавый путь на Майдане и, не задумываясь над последствиями, перенесли его на Донбасс", – процитувала Януковича "Страна".

Маніпуляцію, що наслідком Євромайдану стала війна, погіршення економіки та життя українців, поширювали і в інших матеріалах.

Так, сайт "Страна" передрукував фб-пост нардепа ОПЗЖ Рената Кузьміна під заголовком "Результаты Майданной евроинтеграции – катастрофические". У матеріалі він наводить статистичну інформацію економічного погіршення. Водночас усе маніпулятивно пов’язується з Майданом, а не з війною.

Вище вже згадувався фб-пост Киви, з якого зробили новини чотири сайти. Там теж містилася маніпуляція: "Горстка негодяев совершала кровавый переворот власти, результатом чего и стала шестилетняя война".

Окремо варто звернути увагу на матеріал "Страни" про засідання парламентського комітету гуманітарної політики, на якому розглядалася заява до шостої річниці Революції Гідності. У заголовок винесено: "Кровавый переворот, положивший начало гражданской войне". Це маніпуляція, бо в самому документі про це не йдеться. Це цитата одного з учасників засідання.

Натомість у проєкті заяви йдеться про узурпацію влади Януковичем та боротьбу майданівців за ідеали демократії. Ці формулювання спричинили обурення Кузьміна.

Маніпуляція "Розчаровані експерти"

"70% експертів негативно ставляться до лідерів Євромайдану, і лише 25% відомих українських експертів підтримали б Євромайдан, знаючи про його наслідки". Це – заголовки новин, які вийшли 6 лютого синхронно на трьох сайтах, що пов’язані з Медведчуком.

Такі дані нібито отримав Український інститут політики за допомогою телефонного опитування понад 30 експертів. Водночас наводяться прізвища лише 20 осіб.

Це опитування взагалі виглядає фейком. Бо як можна отримати 10, 20 чи 70%, якщо кількість експертів у діапазоні 31–39? Для більшого розуміння: щоб отримати, наприклад, 10% від 33 опитаних потрібно, щоб варіант відповіді підтримали 3,3 експерта.

У цьому контексті варто звернути увагу, що серед нібито опитаних експертів значна частина тих, хто регулярно з’являється на телеканалах Медведчука: Олександр Лазарєв, Олексій Якубін, Олександра Решмеділова, Дмитро Джангіров, Кирило Молчанов, Сергій Биков.

Варто звернути увагу, що Український інститут політики (раніше – Український Інститут аналізу та менеджменту політики) входить до бази псевдосоціологів та прихованих піарників. Очолює його Руслан Бортник, багаторічний помічник проросійського регіонала Вадима Колісніченка, який, зокрема, у 2011 році хотів створення "величезної російської партії" в Україні.

Натомість, у новині 112-го каналу Бортник також маніпулятивно розповів: "Люди рассчитывали на демократию и верховенство права, а в реальности сейчас война и бедность".

Для порівняння: оприлюднений 20 лютого результат соцопитування Центру Разумкова вказує, що 58,8% опитаних не хотіли б повернутися в Україну зразка до 2014-го.

Маніпуляція "Грузинські снайпери"

10 лютого сайт "Страна" опублікував новину про американський фільм, у якому йшлося про розстріли на Майдані. Передрук цієї новини зробили, наприклад, сайт Newsone та заблокований в Україні російський сайт ТАСС, а заголовок "позичив" заблокований в Україні телеканал "Звезда" для назви цього фільму на своєму ютуб-каналі.

У фільмі повторюється цілий набір фейків та маніпуляцій щодо Майдану, зокрема стосовно ролі "грузинських снайперів". Жоден озвучений сумнівний момент фільму не отримав заперечення від сайту "Страна".

Цей фільм обговорювали в ток-шоу телеканалу Newsone, звідки сайт Newsone навів цитату адвоката беркутівців Олександра Горошинського про тих самих "грузинських снайперів".

Натомість на сайті ZIK опублікували фб-допис політконсультанта Ярослава Божка з критичною оцінкою погляду. Зокрема, згадується, що "саме медіа РФ та згодом італійський телеканал лояльного до РФ Берлусконі розігнав свого часу інформацію про грузинських снайперів. Тобто чистота фактів усе ж дуже постраждала".

Дуже докладний розбір фільму зробили на Громадському телебаченні. Там розібрано факти і брехню, які озвучили автори версії.

Та й про автора фільму Майкла Капута згадується, що цей американець довгий час працював політконсультантом у Росії, співпрацював з "Газпромом-медіа", покращував імідж Путіна в США.

Висновок

Фейки та маніпуляції навколо подій Революції Гідності поширюються не вперше. Проте останніми місяцями та днями, перед шостою річницею розстрілу на Інститутській, це отримало ознаки спланованої інформаційної кампанії. Такої масованої кампанії фейків та маніпуляцій щодо Небесної сотні, силовиків та Майдану ми ще не спостерігали.

Усі ці події обурили родини Небесної сотні. Після повернення до Києва двох беркутівців вони написали відкритого листа до Володимира Зеленського, у якому вказували на ознаки реваншу диктатури.

"Представники колишнього "Беркуту" та злочинного режиму Януковича вже не тільки не стидаються содіяного, а наважуються вимагати від української влади перегляду законодавства і проведення розслідування, спрямованого проти учасників Революції Гідності", – йшлося в листі.

Насправді такі кампанії-маніпуляції спрямовані не лише проти учасників Революції Гідності, а й проти всієї держави. Вони мають на меті розкол українців, що грає на руку Росії. І прикро спостерігати, що участь у цих кампаніях беруть українські медійники.

Liked the article?
Help us be even more cool!