Онлайн-батл за Порошенка. Як сайти новин висвітлювали суд
У середині грудня 2021 року в медіа з'явилися згадки про те, що народний депутат і колишній президент Петро Порошенко на автівці втік від Державного бюро розслідувань, коли йому намагалися вручити повістку на допит. Уже за кілька днів Порошенку підписали підозру в держзраді та сприянні тероризму. Однак самого Порошенка в країні вже не було, оскільки, з його слів, він мав справи за кордоном. Ближче до кінця грудня в ексклюзивному інтерв'ю на 5 каналі Порошенко заявив, що не збирається узгоджувати свої плани із Зеленським, однак повідомив, що в першій половині січня має намір повернутися додому. Ця перша половина січня виявилася понеділком 17 січня, коли Порошенко з дружиною, однопартійцями й повним літаком українських журналістів повертався до "Жулян".
Експерти ІМІ оцінили, як онлайн-медіа висвітлювали останні події, пов’язані із судом над Порошенком.
Цікаві нагнітання в матеріалах ТСН про Порошенка можуть свідчити, що в редакції прихильників Порошенка немає. Деякі матеріали на сайті ТСН нагадували розважальне реаліті-шоу "кохані, ми мочимо Порошенка". Бо як інакше можна пояснити цей заголовок про затори в столиці?
У тексті новини, між іншим, згадується, що цього ж дня в роботі громадського транспорту стався збій. Окрім того, були складні погодні умови. Але, на думку ТСН, весь центр Києва стояв саме через мітинг прихильників Порошенка (скільки ж їх було?). Водночас як на джерело журналісти ТСН послалися на гугл-мапу.
Уже згодом ТСН випустила матеріал з приміткою "власний ексклюзив". День "П": чого очікувати Порошенкові опісля мандрів зарубіжжям в українському суді.
Втім, як помітно, настрій висвітлювати неупереджено не склався із самого початку. Від заголовка з романтичним "мандри зарубіжжя" до підводок журналіста, який нарізав промову Порошенка та змонтував радше блог, ніж журналістський репортаж.
У сюжеті все йде шкереберть:
- Синхрони нарізано в такий спосіб, що неможливо зрозуміти думки Порошенка. Помітно, що більшість синхронів просто обірвано.
- Двічі зображено лайливого Порошенка. Перший момент у тисняві, де проходить Порошенко та чутно лайку. Другий момент, коли додали архівне відео, де ДБР намагалося йому вручити повістку біля ВР, а Порошенко в цей час лаявся на водія.
- Автори хотіли зафіксувати, що їхній роботі біля летовища заважають прихильники Порошенка.
- Долучили до сюжету відео, де невідомі особи вживають алкоголь. Можливо, так журналісти намагалися продемонструвати, що прихильники Порошенка мають алкогольну залежність. Однак складно зрозуміти, хто ці люди й чи дійсно вони були серед прихильників і де точно це відбувалося.
Коротко кажучи, сюжет вийшов чудовий, якщо хочеться яскраво продемонструвати людям, як потрібно монтувати політичні маніпуляції.
Щодо лайливого Порошенка, то журналісти навіть опублікували матеріал "Поехали, **б твою мать": Порошенко пояснив, чому тікав від ДБР та нагримав на свого водія.
Значно менше згадок про Порошенка було на "Політеці". Це класична ситуація для "Політеки" – замовчування певних політичних тем. Напевно, безкоштовно вони нічого не робитимуть – ні мочитимуть, ні хвалитимуть. За контент-планом зрозуміло, що на "Політеці" медіадень пройшов у мінус на рублевому рахунку. Все, що їм вдалося написати про повернення Порошенка, класично містило маніпуляції:
На прикладі такого емоційно насиченого заголовка можна накрутити себе, що на тлі ескалації російських сил Росія вже розпочала вторгнення в Україну, тому всі військовозобов'язані сили стягнулися до стратегічного об'єкта в Києві. Однак працівники "Політеки" не змогли нормально написати, що Порошенко повернувся до України. Ще хочеться запитати в редакції, чого саме вони бояться, що фото Порошенка в них викликає "тривожність".
Окрім того, редакція "Політеки" передруковувала матеріали з проросійських медіа, які нон-стоп критикують Зеленського і на додачу Порошенка, бо він попередник.
У матеріалі В это шоу втянута вся Украина – Москаль о ситуации с Порошенко в редакції "Політеки" вирішили перестрахуватися дисклеймером: "Материал публикуется как мнение. Редакция может не соглашаться с мнением автора. Публикуем материал без комментариев и ремарок. Редакция не несет ответственности и не проверяет данные, полученные и опубликованные сторонними информационными ресурсами”. Однак насправді юридично редакція є відповідальною за весь контент, який розміщено на її ресурсі, навіть з дисклеймером про "мнение".
Якщо повернутися до самого сайту, то весь контент був у дусі "все горе від Зеленського", а українці потерпають від непрофесійного управління країною. Та й між рядками згадка про те, що Порошенко не сяде до вʼязниці, бо "ЛНР" та "ДНР" не визнано терористичними організаціями. Все це вангування схоже на те, що Москалю необхідно підтримувати медійно свою публічність, і з'явився шанс щось говорити – він говорить. Окрім того, йменували Москаля "ексголовою Луганської ОДА". Це дійсно так, але з відкритих даних відомо, що останнє його губернаторство було саме на Закарпатті, де він був очільником ОДА майже п'ять років. Що стосується згаданої Луганської ОДА, то своє керівництво на цій посаді Москаль мав двічі по пів року – у 2005 році та у 2014–2015 роках.
Підписання Москаля ексголовою Луганської ОДА значно ефективніше виглядає, коли говорять про окуповані території.
Інша експертиза лунала від політтехнолога Михайла Чаплиги. Пана Чаплигу неодноразово помічено в ефірах каналу Мураєва "Наш", каналу Медведчука "Перший незалежний" та на ютубі "Політека онлайн".
Окрім цього, у великому дослідженні, що стосувалося антизахідних та проросійських наративів в українських онлайн-медіа, дослідники зафіксували політолога Михайла Чаплигу, оскільки з його вуст неодноразово звучали такі наративи. Матеріал, який готували працівники "Політеки", – це розшифрування відеоконтенту "Знай.UA".
Адекватність та обʼєктивність залишили ефір ще до того, як розпочався запис експертного інтерв'ю. До прикладу, ефір почався з того, що ведуча запитує в Чаплиги: "Есть такая поговорка: "Одне дурне поїхало в турне". Вот мне сейчас интересно, для кого она сейчас хорошо может подойти?"
На ці слова політтехнолог Чаплига усміхнено відповідає: "Знаете, есть такой праздник религиозный "Петро вернувсь – зловімо його".
У відповідь журналістка з разом Чаплигою заливається не дуже щирим сміхом та анонсує далі: "Вот об этом мы и поговорим с седьмым президентом Украины Михаилом Чаплыгой".
В усіх словах простежується підлабузництво та псевдоекспертність і порушення всіх журналістських та етичних стандартів.
Ну і, власне, в самому матеріалі запрошений експерт Чаплига радше говорить про власні бажання без чітких аргументів та експертизи щодо Порошенка.
На сайті "Перший незалежний" відверто приїздом Порошенка не дуже переймалися. У редакції головне завдання – поки бос Медведчук сидить на домашньому арешті, всіляко залучати експертів, щоб говорити про утиски свободи слова та про незаконний арешт Медведчука. Тому згадки про приїзд Порошенка – це умовне згадування, насправді до експертних коментарів залучали своїх колег з пулу ОПЗЖ: адвокатку політради Ларису Чередніченко та народного депутата Василя Немченка.
- Чередніченко: Завдяки слідчому судді, який сьогодні бере участь у судовому засіданні над Порошенком, Медведчук продовжує перебувати під домашнім арештом
- Українська влада вигадала статтю про "фінансування тероризму", щоб пред'явити звинувачення Медведчуку і Порошенку та підвищити свій рейтинг, – Німченко
Ще одним прийомом продовжують мочити Зеленського. Цього разу пощастило – вустами Порошенка, радше завдяки цитуванню емоційних вигуків Порошенка. Працівники "Першого незалежного" підготували матеріал з відео про те, що Порошенко порадив Зеленському припинити вживати наркотики. Власне, що може бути краще, коли сам Порошенко говорить цитатами "на заголовки" й не потрібно вигадувати, чим ще підштрикнути Зеленського.
Редакція "Вестей" помітно намагалася провести приїзд Порошенка у привʼязуванні до "Слуги народу". Спочатку можна подумати, що редакції якісь маркетологи порадили, що під час будь-якої згадки про Порошенка необхідно писати й про СН.
Здебільшого матеріали, які стосувалися приїзду Порошенка, мали емоційно негативне забарвлення та передавали упереджене ставлення до нього.
У тексті згадувалося, що "приїхали нові свіжі кричалки та надписи на плакатах". Однак у редакції вирішили піддати сумніву творчість прихильників і намагалися акцентувати на тому, що весь мітинг – це підкупне "шоу порохоботів": "Плакатики были писаны от руки, что подкупало бы, создавая атмосферу народной поддержки, если бы не идентичный почерк – ясно, что все плакатики были созданы на одном чертежном столе".
Окрім того, автор тексту стверджує, що учасникам мітингу виплачують кошти за те, що вони тримають плакати. Стверджує, бо, напевно, має досвід: "Кстати, на большинстве централизованных митингов такие транспаранты раздают участникам в "командно-административном" порядке (в лучшем случае тому, кто их держит, могут накинуть 100–150 грн сверх оговоренной суммы). В полвосьмого штабисты спешно развешивали на заборах также и распечатанные на пленке транспаранты "Беги, Вова, беги" со схематическим человечком, который убегает в сторону столь же схематической тюремной решетки, и полутребование-полупросьба "Победы Украины – с ПОРОХом!"
Окрім того, беручи за приклад ТСН, автор тексту вирішив заявити про те, що Порошенко вчиняв щодо нього фізичну агресію:
На додачу до цього редакція "Вестей" навмисно обирала фотографії Порошенка, де він мав схвильований або неспокійний вираз обличчя.
Інші матеріали в прив'язуванні Порошенка та "Слуги народу" зроблено на основі постів з телеграм-каналу речниці "Слуги народу" Юлії Палійчук.
- Медведчук показал больше уверенности в себе и выдержки, чем Порошенко: СН
- "Слуга народа": акция Порошенко – искусственный скандал и провокация
Щоправда, в редакції так хотіли догодити Медведчуку, що аж дещо перестаралися. Затьмарені від любові до проросійської дези, в новині про Порошенка, цитуючи "Слугу народу", на головне зображення поставили фото Медведчука, яке зазвичай ставлять до його замовних матеріалів та яке надається пресслужбою. Окрім цього, головний меседж усе-таки був про Порошенка, а не про Медведчука. Такі прийоми нагадують роботу 112, "Ньюзвану" чи того самого "Першого незалежного".
Варто звернути увагу на скрін, як у редакції "Вестей" говорять про те, що "Медведчук, несмотря на репрессии властей...". І про це нібито каже прессекретарка "Слуг". Агов, редакціє, гарна спроба, але в оригінальному тексті такого не було.
У редакції "Ліги" готували розбір того, що відбувається в справі Порошенка та в чому його звинувачують. Цей лонгрід редакція підготувала з фактами:
Крім того, протягом дня редакція опублікувала оперативні матеріали, які стосувалися справи Порошенка. Також у редакції вирішили нарізати матеріали з інтерв'ю "Лівого берега", яке Соня Кошкіна взяла в Порошенка напередодні вильоту до України. Однак для заголовків матеріалів обрали насичені цитати.
- Порошенко: Я не сяду, я не дам себе посадити, я – не Тимошенко
- Порошенко про звинувачення ДБР: Вони брешуть, вони божевільні
Водночас у таких медіа, як "Цензор" та "Обозреватель", навпаки, помітні прихильніші матеріали, що стосуються Порошенка. Ці редакції здебільшого висвітлювали повернення Порошенка в позитивній та нейтральній тональності. Ще спільним у цих редакціях було те, що вони публікують дещо схожий контент, який стосується Порошенка.
До прикладу, лише вищезгадані медіа готували аналогічні матеріали з цитуванням "британського політолога Тараса Кузьо" про те, що Росія може скористатися з переслідувань Петра Порошенка та вторгнутися в Україну.
- Кремль може використати переслідування Порошенка як слушний час для вторгнення, – британський політолог Кузьо
- Кремль може використати репресії проти Порошенка як слушний час для вторгнення, – Тарас Кузьо
В обох редакціях найбільша кількість матеріалів з висвітлення "дня Порошенка", включно з фоторепортажами з летовища та щодо прихильників Порошенка. На "Цензорі" також опублікували матеріал, який був наданий пресслужбою "Європейської солідарності":
Що стосується прихильників Порошенка, то "Цензор" та "Обозреватель" висвітлюють їх як дружних та рішучих. Цей образ значно відрізняється від того, що зображували журналісти ТСН, коли показували прихильників як алкозалежних і таких, що нападають на журналістів.
- Люди прийшли з прапорами та плакатами: як зустрічають Порошенка в Києві. Фото і відео
- Справа Порошенка: суддя пішов до нарадчої кімнати, прихильники Порошенка перекрили виїзд. ВІДЕО+ФОТОрепортаж
Також на "Обозревателе" акцентували, що Телеканал "Рада" поспішив заявити, що Порошенкові вручили підозру, але це не так. Співробітники ДБР намагалися вручити Порошенку підозру, однак це їм не вдалося. Спікерка ДБР заявила, що люди поряд з Порошенком чинили фізичний опір і втекли в натовпі.
На сайті "РБК-Україна" "день з Порошенком" висвітлювали досить нейтрально. І навіть заяву Кіри Рудик Возвращение Порошенко: Рудык выступила против преследования и давления на лидеров оппозиции намагалися приплести до Порошенка, проте в самому тілі новини жодного слова про нього.
Однак у відео, яке приєднано до матеріалу, звучить заява Кіри Рудик про те, що вони спільно з ЄС – проукраїнська опозиція в парламенті. Один з головних меседжів заяви – те, що влада Зеленського переслідує Порошенка та й, власне, Зеленський не дотримується своїх обіцянок щодо закінчення війни, епохи бідності.
На "Українській правді" в матеріалах про Порошенка вживали емоційно насичені заголовки. В редакції обирали яскраві цитати Порошенка та ставили їх для привернення уваги.
В інтервʼю, яке взяла головна редакторка Севгіль Мусаєва, і на початку інтервʼю додають вступ про те, що стосунки УП та Порошенка "завжди були непрості". І що саме через критику Порошенка журналісти "Української правди" досить часто отримували хейт від палких онлайн-прихильників. З урахуванням усього хочеться вірити, що заголовок з цитуванням Порошенка обирали не за цим принципом, а за принципом, що це найбільш вдала фраза Порошенка, яка передає всю суть розмови.
Уже з нарізки інтервʼю зробили окрему новину, де Порошенко говорив лайкою до свого водія, коли слідчі ДБР намагалися вручити повістку.
Іще один матеріал уже із судової зали приготували про те, що Порошенко обурювався та говорив про публічну дискредитацію з боку ОП.
Журналісти Суспільного готували ексклюзивні матеріали з коментарями експертів про те, що українці зараз розділяються на два табори – прихильників Порошенка та Зеленського.
Експерти вважають, що нинішня ситуація з Порошенком лише піде йому на користь як політику. Оскільки це заряджає та мобілізує його прихильників і приєднує всіх, хто критикує Зеленського.
"Для Порошенка це в плюс як для політика. Його аж пре, він відверто підбирає енергію від цього, було видно. Це традиційна українська історія: ту саму пісню співала Юлія Тимошенко, що давайте, мене зараз посадять, об'єднуйтесь навколо мене", – зазначив Рибачук.
Водночас в ексклюзивному коментарі Суспільному речник президента Сергій Нікіфоров говорить про те, що суд має розібратися, чи Петро Порошенко знав та сприяв Віктору Медведчуку передавати гроші проросійським бойовикам на Донбасі у "вугільній справі". І запевняє, що переслідування Порошенка не має політичного характеру.
Help us be even more cool!