Новини під час війни. Аналіз контенту провідних онлайн-медіа за 9 грудня 2022 року
У стрічках новин більшості популярних онлайн-медіа України зменшилася кількість матеріалів, що досконало відповідають професійним стандартам. Вагомим чинником такого регресу стало нехтування маркуванням замовних матеріалів. У виключній більшості випадків його або взагалі немає, або воно є невідповідним. Також картину помітно псує помилка, якої не вдалось уникнути жодному з досліджених сайтів – порушення презумпції невинуватості. Внаслідок того, що редакції не приділяють належної уваги опрацюванню інформації від силових та слідчих відомств і просто цитують їхні пресрелізи, у заголовках та текстах публікацій з’являються формулювання, що стверджують швидше за суд про провину затриманої, підозрюваної чи обвинуваченої особи.
Такими є результати моніторингу розділів "Новини" популярних онлайн-медіа України*, проведеного ГО "Інститут масової інформації" 9 грудня 2022 року. У стрічках новин кожного сайту переглянуто по 100 публікацій. Статті, блоги, репортажі, інтерв’ю та інші матеріали, що не є власне новинами й не мають розміщуватись у відповідній рубриці, не були зараховані ані до контенту, відповідного професійним стандартам, ані до такого, що їх порушує.
Поряд з тим можна говорити про збільшення новин, що є сумнівними з погляду достовірності. Частково це пояснюється ускладненням отримання інформації з окупованих територій та з Росії і Білорусі. Через це редакції частіше послуговуються ненадійними джерелами – неверифікованими сторінками в соцмережах та російськими медіа, скомпрометованими фактами поширення пропаганди. В окремих випадках поширення новини щодо рішень та заяв диктаторів чи підконтрольних їм осіб або щодо подій на недоступних українським журналістам територіях виправдане суспільною важливістю для України. В такому разі варто було б посилатися більш ніж на одне джерело, а також додавати до матеріалів коментарі, залежно від змісту, на баланс чи спростування.
Також на рівень достовірності новин негативно впливає користування послугами коментаторів, готових відповідати на будь-які запитання, незалежно від глибини обізнаності. Об’єктивні сумніви в правдивості виникають, коли відсторонені від політичних процесів російські діячі розповідають про таємниці Кремля або українські військові експерти впевнено викривають плани Путіна. Водночас ті самі спікери можуть бути змістовними у відповідях на запитання, що безпосередньо стосуються їхнього роду діяльності. Отже, різні новини, що посилаються на одного і того самого коментатора, можуть розглядатись і як достовірні, і як сумнівні.
Першу п’ятірку лідерів з укладання стрічки новин відповідно до професійних стандартів серед досліджених становлять сайти "Укрінформ", "Українська правда", "Ліга.net", "Суспільне", НВ.
Найнижчий відсоток публікацій, що не порушують стандартів, показали "Фокус", УНІАН, ТСН, "24 канал", Obozrevatel.
Серед 15 онлайн-видань, що потрапили до вибірки, на 100% бездоганно новинну рубрику не уклало жодне.
ДОТРИМАННЯ СТАНДАРТІВ НА РІВНІ ПОНАД 90%
Публікації дослідженої частини стрічки переважно відповідають професійним стандартам новин. До цього переліку входять як власні новини видання, так і ті, що посилаються на інші ЗМІ.
Застереження щодо невідповідності стандартам викликали дві публікації. Одна з них має ознаки замовної, але жодним чином не маркована.
Друга переповідає пресреліз СБУ і містить скопійовані звідти категоричні твердження, що обвинувачують затриману особу, порушуючи в такий спосіб принцип презумпції невинуватості.
Українська правда
Розділ "Новини" в моніторинговий період переважно укладено в межах професійних стандартів. 3% були заповнені статтями, що не мали б бути розміщені в новинній стрічці.
Формулювання, що порушують принцип презумпції невинуватості, містять три матеріали.
Деякі новини в стрічці посилаються на скомпроментовані фактами поширення пропаганди ресурси – сайти та телеграм-канали, підконтрольні владі Росії або Білорусі. В таких випадках доречними були б спростування чи підтвердження з альтернативних джерел. Або ж додаткові коментарі на баланс пропагандистським наративам, ретрансляції яких практично неможливо уникнути, коли є необхідність повідомити про важливі для України рішення чи заяви диктаторів та їхніх посіпак.
- Путін розповів про "непросту" війну проти України і похвалився ядерною зброєю
- "Хоче бути в тренді": Лукашенко обурився заявою Меркель на підтримку України
Переважна більшість дослідженої частини стрічки новин цілком відповідає професійним стандартам журналістики. Водночас із них 5% становлять статті, блоги та інтерв’ю, що як такі не виходять за межі стандартів, але не мали б бути розміщені саме в новинній рубриці.
Через недостатню достовірність на себе звернула увагу одна новина, яка на момент публікації не мала посилань на джерело, а пізніше до тексту було дане посилання на Twitter неверифікованого користувача. Крім того, відео, про яке йдеться в тексті, вже спливало в мережі кілька місяців тому.
Дві публікації мають невідповідне маркування, оскільки позначені не як власне реклама, а як "новини компаній".
Привернули увагу експертів ще декілька публікацій у дослідженому відтинку стрічки новин.
Заборона Московського патріархату. Комітет Ради рекомендував підтримати законопроєкт – через те що посилається на політика і потребує балансу.
Українці у Польщі назвали умови для повернення додому після війни – опитування – оскільки не містить усіх необхідних вихідних даних соцдослідження.
Стрічка переважно складається з новин, відповідних професійним стандартам. Водночас із них 5% становлять матеріали, що відповідають стандартам, але не є новинами: репортажі, стаття інтерв’ю та анонс відеотрансляції.
Ще один матеріал не потрапив до переліку відповідних стандартам через те, що, наводячи дані соціологічного дослідження, не вказує вибірки та можливої похибки опитування.
ДОТРИМАННЯ СТАНДАРТІВ НА РІВНІ ДО 90%
На сайті НВ переважна більшість матеріалів відповідає професійним стандартам новин. 5% публікацій є невідповідними за жанром – це переважно блоги. Формулювання, що констатують провину обвинуваченої, але не засудженої особи, тобто порушують принцип презумпції невинуватості, присутні в одному матеріалі.
Також у дослідженій частині стрічки розміщено по одній новині, до яких можуть бути зауваження: з точки зору нестачі вихідних даних соцдослідження, відсутності балансу та застосування більш ніж емоційної лексики. В останньому випадку йдеться про матеріал, що посилається на перехоплення ГУР телефонної розмови російського військового, звідки лексикон потрапив прямо до заголовка.
Дві новини в стрічці без перевірки посилаються на російське пропагандистське медіа. Одна з них до того ж у заголовку цитує Володимира Путіна і містить судження щодо наведеного висловлювання.
Ще частина дослідженого контенту викликає сумніви в достовірності через те, що має джерелом конспірологічного рівня міркування колишнього російського посадовця і політика Аббаса Галлямова, який нині в статусі політолога ділиться таємницями Кремля.
- Витоки з Кремля. Оточення Путіна розглядає варіант втечі щонайменше у три країни – політолог
- З Китаєм не склалося. Політолог розкрив деталі можливої втечі Путіна до Венесуели
Також виявлено рекламні матеріали, які мали некоректне маркування.
- Компанія холдингу TECHIIA забезпечує українськомовну трансляцію Чемпіонату світу з футболу
- Сили оборони України отримали ще 7 дронів від Олега Крота з Фундації Течія
У моніторинговий період розділ новин переважно відповідав професійним стандартам. Поряд з тим 7% матеріалів не ввійшли до цього переліку через брак достовірності. Так, один з них посилається на інший онлайн-ресурс, який, своєю чергою, не називає джерела інформації. Інші виходять з неперевірених повідомлень скомпрометованих російських ЗМІ, і більша частина ґрунтується на дописах у неверифікованих телеграм-каналах.
П'ять публікацій у відповідній частині стрічки новин мають ознаки замовних:
- Favbet Foundation разом із партнерами передали для ЗСУ вже 50 авто
- Фонд Ахметова передав гуманітарну допомогу переселенцям з Луганської області
- "УДАР" Кличка закликав владу припинити утиски мера Чернігова
- Ложкін: На спеціальній панелі Kyiv Jewish Forum експерти обговорять майбутнє двопартійної підтримки США для України
- Мережа мультимаркетів "Аврора" вдвічі збільшила зібрані впродовж акції 3,5 млн для ЗСУ
Лише останній з цих матеріалів містить графічний натяк на рекламу у вигляді невідповідного стандартам маркування "Новини компаній".
Ще одній новині, хоч і актуальній, не вистачає політичного балансу, оскільки вона посилається на телеграм-канал депутата Верховної Ради Ярослава Железняка.
У кількох публікаціях, майже скопійованих із пресрелізів силових відомств, містяться твердження, що порушують принцип презумпції невинуватості.
Стрічка новин переважно складається з публікацій, відповідних професійним стандартам. Водночас 4% становлять огляди та блоги, що не вписуються у вимоги власне до новин і які не варто було б розміщувати саме в новинному розділі.
- Якщо щось піде не так: чи втрутиться НАТО у війну Росії проти України
- Точка відліку – перемога: як війна змінює дату парламентських виборів
Низка новин у стрічці може викликати запитання щодо їхньої достовірності переважно через те, що вони посилаються на скомпроментовані пропагандистські російські ЗМІ або неверифіковані сторінки в соцмережах. У таких випадках інформацію варто було б перевіряти за допомогою ще як мінімум одного джерела інформації.
- З'явилося відео наслідків удару по військовій частині у Брянській області РФ
- Російський актор зрікся сім'ї через її антивоєнний настрій
- Заборонений у РФ роман 1984 став найпопулярнішою книгою в країні-агресорі
П'ять новин у дослідженій частині стрічки посилаються на пресрелізи силових відомств і містять категоричні твердження, що порушують принцип презумпції невинуватості.
Ще дві новини викликають сумніви щодо збалансованості, оскільки посилаються на депутата Верховної Ради. В такому разі заради досконалої відповідності професійним стандартам варто перевіряти інформацію чи брати коментар принаймні хоч в одного представника іншої політичної сили.
Серед дослідженого контенту переважна більшість публікацій цілком відповідає професійним стандартам. У розділі "Новини" розміщено два матеріали, що не є новинами, – добірка мемів та стаття. Поряд з тим шість публікацій містять твердження, що порушують принцип презумпції невинуватості.
Частина стрічки новин не потрапила в межі стандартів через використання недостовірних джерел інформації, якими можна вважати неверифіковані сторінки в соцмережах, а також російські пропагандистські медіа. До того ж деякі з останніх у заголовках цитують Володимира Путіна, доречність чого можна поставити під сумнів.
- Путін: "Спецоперація" триває, ніяких питань і проблем немає"
- “Росію обманювали Мінськими угодами. Можливо, війну треба було починати раніше – Путін
Також зауваження щодо відповідності заголовків викликали три новини через вживання терміна "рашисти", що перебуває на межі між оціночним судженням та емоційно забарвленою лексикою.
- Рашисти вдарили по лікарні у Бериславі, прилетіло 3 снаряди. Постраждалих немає – ОВА
- Рашисти зранку знову обстріляли із мінометів Сумщину – ОК "Північ".
- Рашисти побили двох працівників ЗАЕС та вивезли в невідомому напрямку, начальника зміни "кинули на підвал" – "Енергоатом"
Крім того, як мінімум балансу потребує матеріал "Броварський завод пластмас" під атакою рейдерів, на підприємство увірвалися невідомі, – ЗМІ". А текст під заголовком "Дайте більше зброї для захисту та очищення нашої землі від російського агресора": Порошенко про нагороду Міжнародного демократичного союзу за Свободу" потребує радше позначки "Реклама", оскільки має ознаки політичної джинси.
Наповнення стрічки новин переважно відповідає професійним стандартам. Водночас розділ на 6% складається з матеріалів, що не є новинами, – це блоги, статті інтерв’ю.
Вісім новин з дослідженої сотні викликають сумніви щодо достовірності. Частина таких публікацій посилається на скомпроментовані російські медіа. Інша ж – на виловлювання експертів, чия кваліфікація не відповідає предмету новини. Який би приємний для ока українця не мали вигляд заголовки таких матеріалів, навряд чи можна вважати точною інформацію, почерпнуту з коментарів колишнього російського політика Іллі Пономарьова щодо воєнних дій під Бахмутом чи з аналізу світового ринку нафти від медійника Савіка Шустера.
- Пономарьов: У Росії фантастичні втрати біля Бахмута. За день гине 500–1000 осіб. До весни мобілізованих не залишиться
- Шустер про граничну ціну на нафту: Це не вдарить по Росії. Знайдено обхідні шляхи через Китай, Індію, Індонезію
Крім того, увагу привернула низка публікацій, що критикують рішення суду позбавити Владислава Атрошенка права обіймати посаду мера Чернігова. Якщо один такий критичний матеріал можна було б вважати незбалансованим належним чином, то наявність трьох в одному дослідженому відтинку стрічки вже змушує говорити про джинсу.
Також серед замовних – публікація на користь Рината Ахметова.
Більшість публікацій у дослідженій частині розділу новин достеменно відповідає професійним стандартам. Поряд з тим у стрічці розміщено шість матеріалів неновинного змісту – статті та блоги. Також тут розміщено кулінарний рецепт. Дві публікації містять ствердні формулювання, що порушують принцип презумпції невинуватості.
- СБУ затримала колаборанта, який знеструмив частину Донеччини та перенаправив енергію на потреби РФ
- Суд арештував втікачку, яка зізналася в розкраданні коштів Південноукраїнської АЕС
Матеріал, що розповідає про рівень довіри до політиків Молдови з боку громадян на підставі результатів соцопитування, містить не всі необхідні за стандартами новин вихідні дані: не вказано можливої похибки цього соціологічного дослідження.
Малоймовірною видається достовірність тверджень військового оглядача Дениса Поповича в публікації щодо тактичних наказів російського президента.
Крім того, три матеріали з переглянутої сотні мають ознаки замовних: немаркованої реклами на користь комерційної компанії та політичної джинси на користь депутатів Верховної Ради Миколи Княжицького та Петра Порошенка.
Більшість публікацій у дослідженій частині розділу "Новини" перебуває у відповідності з професійними стандартами. 7% – можуть вважатися недостовірними. Частина з них потребує перевірки, оскільки посилається на російські ЗМІ, інші джерелом мають неверифіковані сторінки в соцмережах.
- Близько 300 тисяч українців із початку вторгнення отримали паспорти РФ – росЗМІ
- Росія без електроніки: США запровадили новий пакет санкцій проти технокомпаній РФ
- У Каліфорнії сусід із рушницею врятував жінку від гірського лева, який потяг з дому собаку
П'ять новин з переглянутих 100 цитують заяви президента Росії Володимира Путіна, зокрема в заголовках. Поряд з тим матеріали не містять спростувань чи принаймні балансу у вигляді додаткових коментарів або ж докладного бекграунду.
- "Нас обманювали": РФ мала розпочати вторгнення в Україну раніше – Путін”.
- "Байден ініціював контакти спецслужб США та РФ – Путін”.
Крім того, цитати в заголовках новин подекуди не виділено належним чином саме як цитати. Внаслідок цього наведене висловлювання видається оціночним судженням журналіста, що може вводити в оману читача і через що заголовок втрачає власне новинний вигляд.
Новина "У комітеті Ради підтримали законопроєкт, який забороняє УПЦ МП в Україні – нардеп" мала б бути доповнена балансом, наприклад у вигляді коментаря представника ще однієї політичної сили.
7% публікацій у стрічці є статтями, а тому не мали б бути розміщеними поміж новин. Ще 4% розділу новин наповнено рецептами страв та порадами щодо господарства.
Крім того, в частині рубрики новин виявлено матеріал з ознаками замовності.
Також по одному матеріалу з оціночним судженням та із сексистським формулюванням у заголовку.
65% дослідженого розділу відповідають професійним стандартам новин. Водночас стрічка на 11% складається з астрологічних передбачень, кулінарних рецептів та порад щодо домогосподарства.
10 публікацій не марковані жодним чином, але мають ознаки замовності і є якнайширшим спектром можливих маніпуляцій: від чорного піару до реклами ігрового бізнесу.
5% новин з досліджених мають брак достовірності переважно через посилання без перевірки на скомпроментовані російські ЗМІ та неверифіковані телеграм-канали.
Ще частина новин не потрапила до переліку відповідних стандартам через судження в заголовках, не відокремлені належним чином від фактів.
- Ердоган обіграв Путіна: Європа зможе отримувати газ в обхід Росії
- Орбакайте поплатилася за засудження Пугачової війни в Україні
- На відомого репера чекає хімічна кастрація за зґвалтування неповнолітніх
Заголовок "Навіщо Путіну затяжна війна в Україні: експерт розкрив плани Кремля" викликає одне з двох запитань: або звідки оглядачеві групи "Інформаційний спротив" Олександрові Коваленку відомі плани Кремля, або чи знають у редакції різницю між поняттями "теоретичні припущення" і "розкриття планів"?
Також виникли зауваження до заголовків з лексикою, забарвленою емоційно аж до рівня клікбейту.
- Увімкніть прямо зараз: у браузері Chrome з'явився енергоощадний режим
- Потап довів до сліз піснею про розділені через війну сім'ї
У розділі новин також присутні матеріали, що порушують принцип презумпції невинуватості.
Рубрика "Новини" в моніторинговий період виявилася наповненою відповідно до професійних стандартів на 63%. Водночас 5% становили матеріали у форматі статті, що небажано для новинної стрічки.
Видання є беззаперечним лідером з кількості сексистських матеріалів. Редакція наполегливо використовує один і той самий недоречний прийом: зміст заголовків про майже кожну жінку зводиться насамперед до опису одягу, іноді ще й частин її тіла. Таким контентом стрічку наповнено на 6%.
- У червоній сукні та з брошкою-балериною: королева Камілла прикрасила обкладинку глянцю
- У синій сукні з рюшами: Джессіка Честейн в образі від Armani Prive відвідала світський захід
У дослідженій частині сім новин не відокремлюють чітко суджень від фактів. Водночас більшість із них виходить з міркувань експертів, чиї коментарі регулярно присутні сайті, – Олега Жданова та Андрія Піонтковського. Вочевидь, є питання, на які вони можуть відповісти фахово і відповідально. Водночас немає впевненості, що публіцисту і соціологу Піонтковському відома головна помилка Путіна, а військовий експерт Жданов знає, як надалі російські військові плануватимуть ракетні удари та наступи на Україну.
- Піонтковський пояснив провал армії РФ в Україні та назвав головну помилку Путіна
- Як "бавовна" на аеродромах РФ вплине на планування ворогом ракетних ударів по Україні
- Армія Путіна втратила наступальний потенціал: Жданов розповів, чого очікувати далі
На окрему згадку заслуговує публікація під заголовком "Путін кинув Заходу нові звинувачення: "Множення хаосу та загострення міжнародної ситуації". Тут і сумнівно доречне цитування, і емоційна лексика аж до оцінки "фюрер" на адресу Путіна, і відсутність посилання на джерело інформації.
Також виявлено три матеріали з ознаками замовності, з яких один має невідповідне маркування "Новини компаній", а інші без жодного маркування рекламують ігровий бізнес та дитячий табір під патронатом Олени Зеленської.
Крім того, у відповідній частині стрічки новин п'ять рецептів та хатніх порад, чотири містять формулювання, що порушують презумпцію невинуватості.
Відповідно до професійних стандартів розділ "Новини" укладено на 56%. Статті, що не є новинами як такими, в стрічці становлять 5%. Таку саму частину заповнено рецептами, порадами щодо господарства та астрологічними прогнозами. Дві замовні публікації не марковано належним чином як рекламу, а лише як "Спецпроєкт" та "Партнерський матеріал".
11% новин у дослідженій частині не відповідають професійним стандартам через вживання оціночних суджень та лексики забарвленої емоційно аж до рівня клікбейту: "дивовижне відео", "щемливе фото", "моторошні фото".
- Що з обличчям, Росія: нафту окупантів продають значно дешевше за стелю у 60 доларів
- Кулеба відповів на слова Макрона про "спорт внє палітікі", пригадавши кількість загиблих атлетів
Також до невідповідних стандартам зараховано новини, де в тексті судження не відділено від фактів. До того ж в окремих випадках ідеться про судження фахівців, лише умовно пов’язаних кваліфікацією з предметом у матеріалі, як у публікації, де експерт Інституту майбутнього Іван Ступак розмірковує про ставлення росіян до війни проти України.
Так само і в матеріалі, де військовий історик, названий військовим експертом, Андрій Харук розповідає, з яких російських аеродромів можуть злітати літаки, що завдаватимуть ракетних ударів по Україні.
Крім того, з погляду достовірності викликають сумніви п'ять матеріалів, що посилаються на неверифіковані сторінки в Telegram, у YouTube, на неназвані російські ЗМІ або взагалі нічого не вказують як джерело інформації.
А з погляду доречності та балансу можна висловити сумніви щодо необхідності цитування Олександра Лукашенка прямо в заголовку новини.
Також у дослідженій частині стрічки новин виявлено матеріал, позначений як "партнерський", що не відповідає вимогам до маркування реклами.
Досліджена частина стрічки на 51% складається з новин, що не викликають застережень з погляду дотримання професійних стандартів у новинах.
Поряд з тим 8% повідомлень викликають сумніви з точки зору достовірності через такі причини: неназвані джерела інформації, названі надто узагальнено, здебільшого як "російські ЗМІ", посилаються на неверифіковані сторінки в соцмережах, переважно в Telegram.
Крім того, кілька матеріалів наводять прямі цитати Володимира Путіна та Олександра Лукашенка, але не містять коментарів на баланс, або докладного контексту в бекграунді, або ж спростувань. Зокрема, цитати диктаторів наводяться одразу в заголовках.
- "Вчинила дрібно і бридко": Лукашенко несподівано накинувся на Меркель через заяву про Мінські угоди
- "Конфліктний потенціал у світі зростає": Путін знову накинувся зі звинуваченнями на Захід і згадав про війну в Україні
Стрічка новин на 10% складається з недоречних у розділі новин публікацій, що містять рецепти страв, поради щодо господарства та віщування астрологів.
Один матеріал у стрічці має сумнівний вигляд з погляду актуальності та суспільної важливості.
Ще вісім публікацій із сотні переглянутих мають ознаки замовності, але як реклама не марковані.
П'ять новин містять формулювання, що порушують принцип презумпції невинуватості. Вони мають скопійовані без належного редагування з пресрелізів силових відомств прямі твердження щодо провини затриманих чи підозрюваних осіб.
Низка повідомлень видаються незбалансованими, особливо в разі, коли без балансів та спростувань цитують проросійську пропаганду.
*До вибірки моніторингу потрапили 15 популярних онлайн-медіа України: Укрінформ, "Українська правда", "Ліга.net", Суспільне, НВ. РБК-Україна, "Кореспондент.net", Цензор.Нет, "Гордон", "Еспресо", "Фокус", УНІАН, ТСН, "24 канал", Obozrevatel. Були досліджені по 100 матеріалів у розділі "Новини" кожного сайту (загалом 1500 публікацій), розміщені від 11-ї години 9 грудня 2022 року.
Help us be even more cool!