Недостовірно про окупантів. Російські джерела в українських медіа
Атаки безпілотників по території Росії – найпопулярніша тема новин з російських джерел у популярних онлайн-медіа України. Путін та його речник Пєсков також є постійно присутніми в українському інформаційному просторі. Переважна більшість новин з посиланням на російські джерела мають негативну тональність, іноді іронічну і змальовують країну-агресорку як тоталітарну та вкрай непривабливу, а військо окупантів – як збіговисько недолугих, часто схильних до криміналу індивідів. Але час від часу редакції в прагненні додати рис до негативного образу Росії недопрацьовують публікації і ретранслюють меседжі кремлівської пропаганди.
Такими є результати дослідження ІМІ, яке оцінило використання російських джерел у 22 українських онлайн-медіа.*
Під час моніторингу не виявлено новин з російськими джерелами на трьох сайтах – “Бабель”, Liga.net та Інтерфакс-Україна.
Дослідження виявило, що онлайн-медіа не завжди враховують ту обставину, що нині практично будь-яке російське джерело, навіть коли йдеться про так звані ліберальні ЗМІ, не є досить достовірним. Більша частина новин, що потрапили до вибірки моніторингу, посилаються на скомпрометовані поширенням пропаганди та дезінформації джерела. Зрозуміло, що альтернативи практично немає і українські новинарі змушені користуватися тими чи іншими джерелами інформації з Росії. Водночас більшість редакцій нехтує перехресною перевіркою інформації з кількох джерел для підвищення рівня достовірності. Наприклад, таку перевірку регулярно робить лише “Українська правда”, а от інші сайти практично ніколи не дають посилань більш ніж на одне джерело, коли йдеться про російські новини.
Ще менш переконливими видаються новини, які називають узагальнені джерела – “російські ЗМІ” або “телеграм-канали”. Кілька років тому, дійсно, в медіа був поширеним тренд не називати цих джерел і в такий спосіб нібито уникати популяризації медіаресурсів Росії в українському інформпросторі. Але такий метод позбавляє читачів можливості зрозуміти, яке саме російське джерело поширює кремлівську пропаганду й оспівує Путіна, оцінити якість джерела та зрозуміти, що вірити йому не варто. Окрім того, це потрібно для оцінювання важливості інформації. Наприклад, коли йдеться про повідомлення російського міноборони, в якому воно визнає, що по його об’єктах завдано удару безпілотником, – то, навіть якщо це вигадка, сама новина може бути в тому, що це офіційна позиція держави-агресорки РФ. Натомість, коли українські сайти подають новини про умовні атаки по російських військових об’єктах з посиланням на неназвані джерела чи анонімні телеграм-канали, є висока ймовірність поширення хибної інформації. Узагальнені посилання на джерела найчастіше використовують Obozrevatel, “24 канал”, ТСН та “Кореспондент.net”.
Моніторинг зафіксував і грубі порушення журналістських стандартів – новини про події в РФ узагалі без посилання на джерело. Складно знайти логічне пояснення такому рішенню редакції. Такі публікації можна розцінити лише як украй недостовірні. Новин без посилання на джерела найбільше на сайтах Obozrevatel та “24 канал”, які до того ж розміщують найбільшу кількість новин з російських джерел.
Ще одним висновком дослідження стало те, що українські онлайн-медіа час від часу поширюють російські новини низької суспільної важливості, інформативність та доречність яких є доволі сумнівними. З практичного погляду важко зрозуміти, яку корисну інформацію українській аудиторії можуть дати історії про істеричні заяви дрібних російських посадовців, згадки про зовсім не відомих в Україні російських політиків та їхні безперспективні ініціативи, розповіді про життя та мандри представників російського шоу-бізнесу. Крім актуалізації порядку денного Росії такі новини ще створюють хибний образ слабкого ворога, що навряд чи сприяє зосередженню суспільства України на меті перемогти агресора.
Витрачання ресурсів редакції на роботу з такими публікаціями можна пояснити пошуком клікабельності та спробою залучити аудиторію. Втім, коли йдеться про доброчесну журналістику та медіа, що розраховують на довіру читачів, перетворення стрічки новин на збірку клікбейтних заголовків може показати короткочасні переваги, а в більш довготерміновій перспективі дати зворотний ефект – призвести до втрати частини постійної аудиторії.
Новини про удари по Росії
Вибухи на території Росії та їхні наслідки були найпопулярнішою темою новин з російських джерел в українських медіа в моніторинговий період.
Більшість досліджених онлайн-видань поширила повідомлення про дронову атаку по розташованому в передмісті Москви підприємству “КБ “Машинобудування”, що виробляє ракети “Кинджал” та “Іскандер”. Джерела цієї інформації, якщо йти суворо за стандартами, не є достовірними. Зрозуміло, що в умовах війни важко розраховувати на глибоку перевірку такої інформації, але все ж одні онлайн-медіа докладають більше зусиль до підвищення ступеня вірогідності таких новин, а інші навіть не вказують джерел. Так, “Українська правда” посилається на низку телеграм-каналів, серед яких Astra, Baza та канал міноборони Росії; той самий перелік джерел називає “Рубрика”; на телеграм-канал Astra посилаються “Кореспондент.net”, РБК-Україна, “Гордон”; на канал МО РФ посилається Укрінформ. Тим часом Obozrevatel, Цензор.Нет, Zaxid.net, УНІАН та “24 канал” джерелом називають телеграм-канали, не уточнюючи, які саме.
Телеграм-канали стали джерелом новини про атаку дрона на пороховий завод у Тамбовській області Росії. Про це написали Укрінформ, посилаючись на канал російського видання “Комерсант”, “Кореспондент.net” – на телегу Baza, а також Obozrevatel, знову не називаючи канал.
Скриншот ІМІ з “Української правди”
Про те, що цю атаку російський слідчий комітет розслідує як теракт, повідомили NV, Укрінформ та “Фокус” із посиланням на російське видання “Комерсант”, а також ТСН, посилаючись на неназвані телеграм-канали та міноборони Росії.
Крім того, українські онлайн-медіа не випустили з уваги атаку безпілотника по розташованому в Брянській області заводу, що виробляє вибухівку. Про це розповіли “Українська правда”, назвавши джерелами телеграм-канали російського МО, а також телеги Astra і Baza; Укрінформ, пославшись на міноборони Росії; “Гордон”, “Кореспондент.net” та “24 канал” із посиланням на Baza.
Про пожежу у військовій частині, розташованій у місті Курганинськ Краснодарського краю РФ, повідомили Укрінформ, РБК-Україна, Цензор.Нет та “Фокус”, посилаючись на одну телегу ASTRA; “24 канал” з посиланням на узагальнене джерело – російські ЗМІ; NV також послалося на неназвані телеграм-канали. Крім того, “Фокус”, назвавши джерелом телеграм-канал “Кремлевская табакерка”, додав до теми ще одну новину – про те, що внаслідок пожежі вигорів розташований поблизу військової частини цех з виробництва FPV-дронів.
Сайт “Еспресо” розмістив новину з посиланням на телеграм-канал МО РФ про звинувачення з боку цього російського відомства на адресу України в атаці дронів по Смоленській області.
Картину доповнюють ще кілька новин:
- У московському аеропорту “Шереметьєво” встановили комплекс для захисту від безпілотників. Про це розповіли “Українська правда” та “Громадське” з посиланням на пропагандистську російську агенцію ТАСС, “Еспресо”, посилаючись на телеграм-канал “Агентство “Москва”, та “Кореспондент.net”, назвавши узагальнене джерело – російські ЗМІ.
- Московський університет купив систему для виявлення дронів SkyEye, обійшовши санкції Канади, повідомляють NV з посиланням на телеграм-канал “Агентство” та РБК-Україна з посиланням на видання Meduza.
- Журналісти з'ясували імена чотирьох загиблих після удару по судноремонтному заводу в Севастополі моряків, розповідають “Еспресо”, називаючи джерелом телеграм-канал “Можем объяснить”, “Фокус” – телеграм-канал “Можем объяснить”, а також “24 канал”, не називаючи джерела.
Загалом цікавість української аудиторії, а тому і редакцій до теми ударів по території Росії зрозуміла. Водночас ступінь достовірності таких новин залишається не надто високим. Тому було б незайвим, щоб редакції не реагували аж на кожну пожежу в Росії або принаймні для створення таких новин користувалися більш ніж одним джерелом.
Новини про злочинців у російській армії
Однією з найпопулярніших новин з російських джерел була новина про злочинця, засудженого за вбивство російської журналістки Анни Політковської. Він узяв участь у війні проти України, за що отримав від влади скасування свого 20-річного тюремного строку. П'ять онлайн-медіа – “Еспресо”, “Кореспондент.net”, Укрінформ, “Гордон” та NV – джерелом цієї інформації назвали телеграм-канал Baza. ТСН послалася на неназвані російські телеграм-канали, “24 канал” та Obozrevatel вжили узагальнене посилання – російські ЗМІ.
Якщо цю новину ще можна вважати цікавою для української аудиторії, то новина про реакцію Кремля на помилування вбивці Політковської видається сумнівною. Кремлівський речник Дмитро Пєсков заявив про те, що практика помилування росіян, які воюють проти України, “не містить винятків стосовно засуджених щодо резонансних злочинів”. Його слова переказав “Кореспондент.net” – причому без пояснень, звідки редакція дізналася про заяву. “Фокус” та УНІАН дали цю новину з посиланням на ТАСС.
Скриншот ІМІ з NV
Цим не вичерпується тема схильності до криміналу російських військовослужбовців. Сюди також можна зарахувати повідомлення про те, як кадирівці крали металолом з “Азовсталі” й влаштували стрілянину з місцевими “поліцейськими”, які спробували їм завадити. Таку новину опублікували Obozrevatel з посиланням на неназваний телеграм-канал, а також “Кореспондент.net” та УНІАН з посиланням на телегу Baza. Тому це повідомлення залишається малодостовірним.
Очевидним є бажання українських медіа зображати російську армію як слабко організоване збіговисько кримінальників. Користь від створення такого образу ворога є дуже сумнівною, тим більше коли підставою для цього є неперевірена інформація.
Новини про Кремль та його посіпак
Як показало дослідження, популярною темою для українських онлайн-медіа виявилися заяви російських політиків та посадовців, які можуть бути чимось важливі для України.
“Українська правда”, посилаючись на пропагандистську агенцію ТАСС, переповідає заяву речниці МЗС Росії Марії Захарової стосовно того, що РФ не потерпить вступу України до НАТО, навіть якщо це буде “часткова” участь в альянсі.
“Суспільне”, вказуючи джерелом російський портал правової інформації, РБК-Україна з посиланням на видання Meduza та “24 канал” (не називаючи джерела) повідомили, що Володимир Путін підписав закон про порядок проведення виборів президента Росії, що обмежує права ЗМІ та дозволяє центрвиборчкому маніпулювати строками проведення голосування.
Українські медіа розповіли й про результати міжнародного розслідування щодо корупційних практик Кремля. Джерелом стало видання “Важные истории”. Посилаючись на його публікацію, “Українська правда”, Укрінформ, Цензор.Нет та “24 канал” повідомили, що російський олігарх Роман Абрамович відіграв роль посередника під час передання найважливіших для російського телебачення активів від оточення сім'ї першого президента Росії Бориса Єльцина до друзів Путіна.
Скориставшись тим самим джерелом, “Українська правда” та “Фокус” також інформували, що німецький журналіст, режисер-документаліст і письменник Губерт Зайпель, який зняв фільм про Путіна та написав про нього дві книжки, що стали бестселерами, отримав сотні тисяч євро від офшорів, пов'язаних з путінським олігархом Олексієм Мордашовим, – хоча насправді цю інформацію було виявлено під час міжнародного розслідування, проведеного ZDF, Spiegel і Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (International Consortium of Investigative Journalists, ICIJ).
Водночас у стрічках новин українських сайтів опинились і публікації, потребу в яких з боку української аудиторії можна поставити під сумнів. Так, “Еспресо” і “Гордон” з посиланням на російське РБК, а також ТСН та “Кореспондент.net”, не називаючи джерела, розповідають про висловлений путінським речником Пєсковим “жаль” Кремля з приводу рішення прем'єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна відмовитися від участі в саміті ОДКБ у Мінську.
Скриншот ІМІ з РБК-Україна
Сюди ж можна додати новину про радісні реляції депутатки російської Держдуми з приводу втечі українського чемпіона світу з риболовлі Артура Білана після участі в турнірі в Італії. Цю дивну новину переповів “Еспресо” з посиланням на телеграм-канал ЧТД, “Фокус” – на телеканал “Первый русский” та Obozrevatel, узагалі не називаючи джерела.
Новини про “недолугих росіян”
Сумнівними з погляду суспільної важливості є публікації, появу яких у стрічках новин українських медіа можна пояснити хіба бажанням посмішити читачів.
Йдеться про заклики депутатки Держдуми обмежити доступ жінок до вищої освіти заради їхнього навернення до виконання “дітородної функції”. Про це розповів Obozrevatel без посилання на джерело та “Еспресо” з посиланням на телеграм-канал ЧТД.
Те саме стосується новини про численні скарги росіян на зображення веселки, через які Роскомнагляду довелось офіційно оголосити, що веселка не пов'язана з ЛГБТ, про що повідомив Obozrevatel (без джерела) та “Кореспондент.net” (ТАСС).
Ще більше питань до доречності викликала новина на сайті “Кореспондент.net” (інформагентство Интерфакс) із заявою білоруського диктатора Олександра Лукашенка про нібито викриття масштабної корупційної схеми під час експорту білоруської молочної продукції до Росії, в результаті якого затримано 26 осіб. Хотів Лукашенко виставити себе великим борцем з корупцією, чи, можливо, хотів виправдати запроторення за ґрати ще 26 білорусів, чи взагалі ця історія просто виникла в уяві диктатора? Схоже, у редакції українського медіа, перш ніж опублікувати новину, не тільки не знайшли відповіді на це запитання, а навіть над ним і не замислилися.
Новини про те, що “в Росії все погано”
Загалом більшість із досліджених українських онлайн-медіа час від часу піддаються спокусі збиткуватися з росіян замість інформувати українців і розміщують публікації, що відбивають окремі фрагменти буття в Росії.
“Еспресо”, посилаючись на російське видання “Медуза”, повідомляє, що, за результатами соцдослідження, частка росіян, які виступають за перемовини з Україною, вперше перевищила кількість тих, хто прагне продовження війни. Власне, цю новину можна вважати важливою для української аудиторії. Чого не можна сказати про іншу, джерелом якої стала сторінка в інстаграмі маловідомого співака Едуарда Шарлота, який колись спалив свій російський паспорт, а тепер, виявляється, “перевзувся” і попросив грошей на квиток до Росії.
Так само виникають питання до сенсу поширення низки наступних новин. Тим більше якщо враховувати їхню доволі неоднозначну достовірність.
Obozrevatel, не уточнюючи джерела, згадує про пропагандистку Маргариту Симоньян, яка вкотре розтікається в компліментах Путіну, а на додачу заявляє, що громадяни держави-агресорки залишилися б без води, їжі та електрики, якби не напали на Україну.
Також Obozrevatel водночас із NV знайшли інформаційний привід для новини на інстаграм-сторінці чемпіонки Росії зі стрибків із жердиною Поліни Кнороз, яка показала таргана в тарілці під час своєї вечері в спортивному навчально-тренувальному центрі в Підмосков’ї.
Крім того, NV, не називаючи джерела, повідомляє, що в російському Воронежі повістки до військкомату отримали одразу 50 відвідувачів ресторану. Ще в одній новині, вже з посиланням та телеграм-канал Astra, йдеться, що в Нижньому Новгороді директорка одного з місцевих ліцеїв здала силовикам своїх учнів, які обговорювали ситуацію в країні та військову агресію Росії проти України.
Скриншот ІМІ з Obozrevatel
Знову не називаючи джерела, NV та “24 канал” переповідають зміст відео, де якийсь чоловік поскаржився, що Путін залишив покалічених у боях з Україною “вагнерівців” напризволяще, адже в них немає ні роботи, ні пенсії. Дуже сумнівна достовірність новини, як і її важливість для української аудиторії.
Серед прикладів подібних новин можна назвати такі:
- ТСН розмістила новину з посиланням на телеграм-канал BAZA про те, як працівники складу інтернет-магазину в Підмосков'ї побилися через сканер QR-кодів. У чому сенс і цінність цієї новини – незрозуміло.
- “Фокус”, посилаючись на телеграм-канали BAZA та ВЧК-ОГПУ, інформує про російське весілля, де молодята почали стріляти в повітря, через що поліція заарештувала кількох гостей. Дійсно, новина загальноукраїнського рівня.
- “Кореспондент.net” розповів навіщось про росіянку, яка так боялася стоматологів, що не ходила до них з дитинства, внаслідок чого кістка її нижньої щелепи майже згнила (називаючи джерелами телеграм-канали Shot та Mash).
- ZN.UA, не називаючи джерела, переказує скарги легіонера російського футбольного клубу, гравця збірної Парагваю Хуніора Алонсо на життя в Росії.
- Без посилань на джерела “24 канал” розповідає, що пропутінський блогер Юрій Подоляка назвав російське міністерство оборони “боягузливим”, а близько 30 дружин російських мобілізованих вийшли на мітинг у Москві й вимагали від влади повернути їхніх чоловіків додому.
“Українська правда” з посиланням на Forbes Russia інформує, що російські авіакомпанії та аеропорти відключать від міжнародної доменної зони .aero. Це повідомлення є вже достовірнішим, і його можна було б вважати важливим і виправданим, якби йшлося подію, що все ж відбулася, а не про її ймовірність.
Новини про поневіряння окупантів в Україні
Як виявило дослідження ІМІ, новини з російських джерел про події на тимчасово окупованих територіях України також присвячені невдачам та недолугим діям загарбників і колаборантів. У моніторинговий період найпоширенішою такою новиною було те, що призначена Кремлем “влада” Криму скасувала масові новорічні заходи на півострові. Українські медіа повідомляли про це, посилаючись на телеграм-канал колаборанта Сергія Аксьонова, зокрема новини зробили “Українська правда”, “Фокус” та “Суспільне”.
Крім того, “Суспільне”, використовуючи як джерело “РИА Новости Крым”, сповіщає, що окупанти залишили під вартою обвинуваченого в замаху на колишнього українського нардепа Олега Царьова.
Про Крим згадує і “Кореспондент.net” у новині з узагальненим посиланням на російські ЗМІ щодо того, що будівництво залізниці з Ростовської області Росії до окупованого півострова поки що перебуває на етапі проєктування.
Скриншот ІМІ з Obozrevatel
Решта новин з російських джерел про тимчасово окуповані території значно менш інформативні та викликають сумніви щодо сенсу їхньої публікації.
“Кореспондент.net”, посилаючись на телеграм-канал “Кремлевская табакерка”, розповідає, як у Чорнобильській зоні, в районі українсько-білоруського кордону, дикий кабан напав на російську ДРГ і вбив одного з ворожих розвідників. Коли це було, якщо взагалі було, – медіа не уточнює. Звідки дописувач “Табакерки” дізнався таку історію та скільки інтерпретацій вона зазнала, поки до нього дійшла? Це розповідь про недолугість ворожих розвідників чи вкид на тему того, що російські диверсанти донині вільно заходять на територію України? На жаль, новина лишає по собі запитання без відповідей.
Obozrevatel з посиланням на телеграм-канал одного з так званих російських “воєнкорів” повідомляє, що окупанти скаржаться на українських партизанів Луганщини, які пригощають їх отруєною їжею та дарують їм побутові речі, начинені вибухівкою.
Крім того, Obozrevatel дізнався з телеграм-каналу колись популярної російської співачки Віки Циганової, що вона з чоловіком з’їздила до окупантів на Донбас, і сповістив про це своїх читачів.
Про інші деталі цієї “культурної” зустрічі вже на основі інформації з телеграм-каналу “Соловьиный помет” своїй аудиторії розповіло NV. У розміщеній на сайті новині йдеться про те, що поплічник Рамзана Кадирова командир підрозділу “Ахмат” Апті Алаудінов, приймаючи в себе в розташуванні Віку і Вадима Циганових, несподівано почав розповідати своїм підлеглим, що вони, виявляється, покликані “перемогти антихриста”.
Залишається невідомим, навіщо українські редакції вирішили сповістити своїх читачів про мандрівки Циганової та зміст промов, якими її зустрічали окупанти.
Obozrevatel і спорт
Окремо на увагу заслуговує пласт навколоспортивної творчості редакції Obozrevatel, щоправда не так через якість, як через кількість. У стрічці новин сайту доволі часто трапляються новини з російських джерел, які присвячені заявам російських же спортсменів чи спортивних функціонерів. Здебільшого це доволі безглузді висловлювання, поширення яких, мабуть, на думку редакції, демонструє росіян не з кращого боку і має їм якось дошкуляти. Але тут слід враховувати, що ці псевдоновини виливаються на українську аудиторію, частина якої, можливо, з якихось емоційних мотивів і переглядає такі публікації, додаючи сайтові трафіку, але точно не отримує від того користі – ні у вигляді насичення важливою інформацією, ні у вигляді отримання душевного спокою.
Скриншот ІМІ з Obozrevatel
Тільки в моніторинговий період Obozrevatel розповів:
- про інтерв’ю російським пропагандистам українського чемпіона світу з риболовлі Артура Білана після втечі з розташування збірної під час турніру в Італії (джерело – РИА Новости);
- про обурення очільниці російської федерації лижних перегонів із приводу недопуску спортсменів із країни-агресорки до участі в міжнародних турнірах (ТАСС);
- про скарги російської шахістки на безглуздість переходу шахової федерації Росії з Європи до Азії (портал “Чемпионат”);
- як російська колишня ковзанярка Тетяна Навка назвала зрадниками своїх співвітчизників-спортсменів, які погоджуються на умови участі в Олімпійських іграх – 2024, та як вона звинуватила Міжнародний олімпійський комітет у спробі монополізувати спорт через заклик організації не брати участі в так званих Іграх дружби, що наступного року мають намір провести росіяни (Sport 24);
- як російський колишній хокеїст Станіслав Фетісов влаштував істерику через санкції, накладені на спортсменів держави-агресорки, та особливі умови їхнього допуску до Олімпійських ігор – 2024 (ТАСС);
- зрештою, про зізнання Дмитра Пєскова, що заклики багатьох російських спортсменів не впливають на роботу Міжнародного олімпійського комітету (джерело – агентство Р-Спорт).
Про що ці новини розповідають аудиторії, крім як доносять до неї меседжі російської пропаганди? Можливо, про санкції щодо спортсменів, запроваджені через загарбницьку політику керівництва їхньої держави. Втім, щоб поінформувати українців про такі ініціативи міжнародної спільноти, досить було б новин з посиланням на першоджерела – рішення відповідних спортивних організацій. Тоді б не було потреби тягнути в український інформаційний простір пропутінських функціонерів.
*Моніторинг проведено 14–15 жовтня 2023 року у 22 популярних інтернет-медіа: “Громадське”, “Суспільне”, ZN.UA, “Українська правда”, “Еспресо”, Укрінформ, “Бабель”, Liga.net, NV, LB.ua, РБК-Україна, “Гордон”, Цензор.Нет, Інтерфакс-Україна, ТСН, “Кореспондент.net”, “Рубрика”, Zaxid.net, “Фокус”, УНІАН, “24 канал”, Obozrevatel.
Help us be even more cool!