ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Найбільше порушують новинні стандарти харківські та вінницькі ЗМІ, найменше - луцькі та кропивницькі: дослідження ІМІ

30.08.2018, 11:20

Найбільший показник оціночних суджень журналістів та емоційної лексики в регіональних новинах зафіксовано в онлайн-ЗМІ Харкова (19%) та Вінниці (19%), найменший – у Луцьку (4%) та Кропивницькому (2%).

Такими є результати дослідження ГО “Інститут масової інформації”, що було проведено в 10 регіонах України у серпні цього року.*

За даними дослідження ІМІ, в період моніторингу експертами було виявлено 459 порушень у 5 тисячах новин. У середньому 9% новин у регіональних онлайн-ЗМІ виходило з емоційною лексикою або оціночними судженнями авторів новин, які порушували нейтральний контекст новинних повідомлень.

Найчастіше порушення стосувалися таких аспектів: журналісти тлумачили подію із власними версіями чи інтерпретаціями, що не були підтверджені фактами, давали невиправдані припущення та необгрунтовані висновки з приводу події, без фактологічного підтвердження, необгрунтовано узагальнювали, гіперболізували масштаби або, навпаки, применшували значущість того, що відбувається. Також траплялася власна емоційна оцінка якісних чи кількісних характеристики подій без фактологічного підтвердження, необгрунтоване визначення масштабності подій, негативно забарвлені емоційні визначення героїв публікації, нав’язування героям ярликів за вчинками, в яких їх підозрюють, та порушення презумпції невинності, зловживання емоційними епітетами та виразами “на жаль”, “на щастя”, “прикро” тощо, використання емоційних висловів та оцінок в новині без чітких меж авторства.

“У такому «чистому» й консервативному інформаційному жанрі, як новини, журналіст взагалі не має права коментувати матеріал. Не коментуючи й не оцінюючи ніяк, журналіст подає своїй аудиторії, по-перше, факти. По-друге, думки учасників події. По-третє, думки експертів. Кожний факт має компетентне джерело. Кожна думка має конкретного автора. Про джерела фактів і авторів думок журналіст повідомляє аудиторії. Таким чином, факти є автоматично відокремленими від висновків та оцінок, і це є професійним стандартом журналістики”, — заявила Олена Голуб, медіа-експертка ІМІ.

*Дослідження проводилося ГО “Інститут масової інформації” в рамках проекту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у серпні 2018 року.

В рамках дослідження було опрацьовано 5000 новин із 50 регіональних онлайн-медіа у 10 містах України (Вінниця, Дніпро, Запоріжжя, Кропивницький, Луцьк, Маріуполь, Одеса, Полтава, Ужгород, Харків). До моніторингу потрапили виключно новини з новинної стрічки інтернет-ЗМІ: статті, журналістські розслідування, аналітика, анонси, блоги, авторські колонки тощо не аналізуватися.

?Моніторинг проводили у таких ЗМІ:ВІННИЦЯ (Вінницькі РЕАЛії, 20 хвилин/RIA, Vежа, ІА Власно, 33 канал), ДНІПРО (Информатор, Днепровский городской сайт, Днепр инфо, В городе, 056.ua), ЗАПОРІЖЖЯ (061.ua, Zaбор, Репортер Запорожья, Forpost, IpNews), КРОПИВНИЦЬКИЙ (Гречка, Точка доступу, Перша електронна газета, Центральноукраїнське бюро новин, Без купюр), МАРІУПОЛЬ (0629.com.ua, Мариуполь сити, Новости Донбасса, Мариуполь-тв, сайт , Мариупольньюз), ЛУЦЬК (Волинські новини, ВолиньPost, Район.Луцьк, Волинь24, Перший), ОДЕСА (Думська, 048.ua, УСІ, Трасса-Е95, Одесская жизнь), ПОЛТАВА (ІВ «Полтавщина», Коло, ОКІА «Новини Полтавщини, Громадське.Полтава, Полтава365), УЖГОРОД (KarpatNews, Перший Кабельний, Закарпаття-онлайн, Голос Карпат , Мукачево.net), ХАРКІВ (АТН,  Status Quo, Главное, Город Х, KHARKIV Today).
Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!