ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Найбільше мови ворожнечі в онлайн-ЗМІ Львова і Одеси: дослідження ІМІ

26.06.2020, 12:14

Найбільше новин з мовою ворожнечі було зафіксовано в онлайн-медіа Львова і Одеси, порівняно з іншими регіонами України, у яких проводилося відповідне дослідження. 

Такими є результати дослідження ГО “Інститут масової інформації”, що було проведене в 10 регіонах України у червні  цього року.*

В середньому, на новини про національні меншини чи етнічні групи припало 0,6% від загальної кількості новин в регіональних онлайн-медіа. При цьому, в кожній сьомій новині або в 14% публікацій про національні меншини були присутні ознаки мови ворожнечі. 

За результатами моніторингу, найбільше про національні меншини чи етнічні групи писали онлайн-ЗМІ Миколаєва (1,7% від загальної кількості публікацій в регіоні), Одеси (1,6%) і Львова (0,8%). При цьому найбільше випадків мови ворожнечі в цій та інших тематиках було зафіксовано в онлайн-ЗМІ Львова (2,7% від загальної кількості публікацій в регіоні) і Одеси (1,6%). Не використовували мову ворожнечі в аналізований період онлайн-ЗМІ Донецька і Черкас.

Найчастіше прояви мови ворожнечі та дискримінації стосувалися гендерної тематики та дискримінації представників ЛГБТ-спільноти (46% від загальної кількості публікацій з ознаками мови ворожнечі та дискримінації). На мову ворожнечі щодо етнічних груп та національних меншин припало 14% від загальної кількості публікації з ознаками мови ворожнечі та дискримінації. На третьому місці - прояви мови ворожнечі щодо представників соціально незахищених груп населення (7% від всіх публікацій з мовою ворожнечі). При цьому, було зафіксовано 30% новин, які містили мову ворожнечі щодо інших тематичних напрямів, в  тому числі, дискримінацію за географічною або віковою ознакою.

Що стосується основних типів порушень в новинах із проявами мови ворожнечі, то, за даними моніторингу, найчастіше в новинах була присутня негативно забарвлена лексика/оціночні судження (36% публікацій від загальної кількості новин із проявами мови ворожнечі і дискримінації), некоректна лексика/терміни (29% новин), неспівпадіння заголовку і текста (5% новин) та відсутність балансуючих коментарів (1% новин від загальної кількості новин із проявами мови ворожнечі і дискримінації). При цьому, 29% новин з ознаками мови ворожнечі містили, зокрема, сексистський контекст, а також невиправданно акцентували на належності до певної групи/національності тощо.

*У межах дослідження було проаналізовано 9320 новин, із них 87 новин із ознаками мови ворожнечі, 58 новин про етнічні групи/нацменшини із 50 регіональних онлайн-медіа в 10 регіонах України (Волинь, Дніпро, Донецьк (Маріуполь), Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Харків, Херсон, Черкаси). До моніторингу потрапили виключно новини з новинної стрічки інтернет-ЗМІ: статті, журналістські розслідування, аналітика, блоги, авторські колонки, анонси тощо не аналізуватися. 

Методологія моніторингу включала аналіз кількості новин про національні меншини та етнічні групи, ознаки мови ворожнечі  в новинах про національні меншини та етнічні групи, а також аналіз загальної тематики проявів мови ворожнечі і дискримінації в новинах регіональних онлайн-ЗМІ (етнічні групи/нацменшини, гендер (жінки, ЛГБТ), ВПО (внутрішньо-переміщені особи), війна з Росією, релігійні погляди, інше), а також типи порушень в таких новинах (некоректна лексика/термінологія, оціночні судження/негативно забарвлена лексика, неспівпадіння заголовка і текста, відсутність балансуючого коментаря, інше).

Моніторинг проводили у таких ЗМІ:

Волинь (Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Конкурент), Дніпро (Відкритий, Наше місто, Днепровская панорама, Информатор, gorod.dp.ua), Донецьк (Маріуполь) (0629, Новини Донбасу, Карачун (Слов'янськ), Остров, MRPL.CITY), Львів (Львівський портал, Захід.нет, Вголос, Варта1, Твоє місто), Миколаїв (Преступности.НЕТ, Мой город, Новости-N, Інше.TV, 0512), Одеса (Думська, 048, Одесская жизнь, УСІ.Одеса, Odessa online), Полтава (Полтавщина, poltavske.tv, ОКІА Новини Полтавщини, 0532.ua, Зміст), ХАРКІВ (АТН, Status Quo, Город Х, KHARKIV Today, 057.ua), Херсон (ХерсонОНлайн, 0552, Любимый Херсон, Херсонщина за день, Херсонці), Черкаси (Вичерпно, 18000, Прочерк, Zmi.ck.ua, Провсе).

Liked the article?
Help us be even more cool!