На яких темах піарилися кандидати в Президенти – аналіз ІМІ
Повноваження Президента в Україні охоплюють три основні блоки – це міжнародна політика, оборона країни та законодавчі ініціативи. Експерти ІМІ вирішили прослідкувати, які ж теми для власного піару використовують кандидати в Президенти у своїх замовних матеріалах і чи дійсно вони відповідають реальним повноваженням Президента.
Аналіз проведено за результатами моніторингу матеріалів з ознаками замовності в 13 інтернет-ЗМІ в березні 2019 року*.
- Оборона і врегулювання конфлікту на сході країни
Більшість кандидатів, так чи інакше, у своїх замовних матеріалах підіймали тему конфлікту та обороноздатності країни. Проте шляхи вирішення конфлікту у них відрізнялися. Так, Юрій Бойко вбачав вирішення конфлікту в політичному процесі через мирні переговори: "Нужно переходить к прямым переговорам со всеми сторонами конфликта".
Водночас Бойко розуміє, що частина населення України не готова до компромісу з Росією: "Бойко: Часть украинцев не готова к компромиссам с Россией".
Питання вирішення конфлікту він вважає пріоритетним для себе, принаймні так про це заявляє в матеріалах з ознаками замовності: "Бойко: моя главная задача – прекратить войну на Донбассе". Також Бойко пропонує особливий статус окупованих територій, хоча прямо їх окупованими не називає, та амністію для сепаратистів.
Бойко також пропонує, щоб Росія виступила гарантом невизнаних республік. "Россия должна выступить гарантом непризнанных республик. Нужно понимать, что без компромисса решить такие вопросы невозможно", – каже кандидат.
У таких заявах кандидата юрист ІМІ Алі Сафаров вбачає ознаки злочину: "Пропозиція миру в такому вигляді з точки зору українського законодавства має ознаки злочину, передбаченого частиною другою статті 110 Кримінального кодексу України, тобто прямі заклики про зміни меж і державного кордону України, які здійснюються посадовою особою, бо Бойко є народним депутатом України, тобто посадовою особою Верховної Ради України", – зазначив правознавець.
Підтримують цю позицію і співпартійці Бойка, а саме Віктор Медведчук, який дуже активно використовує цю тему в замовних матеріалах на свою користь. Медведчук заявляє, що "Опозиційна платформа – За життя" розробила план про мирне врегулювання ситуації на Донбасі. У чому цей план полягає, політик не уточнює, проте зазначає, що цей мирний план погоджено “и в Донецке, и в Луганске, и в Москве”. У цьому ж матеріалі він зауважив, що, на відміну від “Опозиційної платформи – За життя”, кандидат від іншої опозиційної сили Олександр Вілкул каже, що мир без США не можливий, а це, за твердженням Медведчука, є “не просто глупостью, а красной тряпкой не только для Луганска и Донецка, а еще и для Москвы”.
Вілкул теж за мирний шлях врегулювання конфлікту, проте дійсно пропонує прямі переговори з Росією та США. Ще один пункт мирного плану Вілкула полягає у введені миротворчого контингенту ООН на непідконтрольну територію та дотримання Мінського та Нормандського форматів. Вілкул зазначає, що його план "чіткий, він конкретний, він повністю перебуває в рамках і Мінського, і Нормандського форматів. Він користується величезною популярністю і підтримкою всередині країни".
Юлія Тимошенко вбачає врегулювання конфлікту за допомогою Будапештського меморандуму.
"Сразу после выборов президента надо будет поднимать все акты международного права, которые гарантируют всем странам целостность территории и возвращать переговорные процесс в Будапештский формат. Я считаю, что это единственный ответ на внешнюю агрессию”, – сказала Тимошенко в інтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна".
Проте чіткі кроки з приводу врегулювання ситуації на Донбасі пані Тимошенко не пропонує, лише зауважує про необхідність демілітаризації регіону та повернення його під контроль Києва.
Також Тимошенко виступає за контрактну армію: "Тимошенко подчеркнула, что Украине нужна сильная контрактная армия, присоединение к системе коллективной безопасности НАТО".
Чинний Президент Петро Порошенко не планує радикальних змін, щодо припинення війни, а планує продовження вже сформованого порядку дій: переговори із західними партнерами, дотримання Мінських угод , зменшення військової напруги та переговори про введення миротворчої місії під егідою ООН на окупованій частині території Донбасу.
У матеріалі "США підтримали план Порошенка щодо врегулювання конфлікту на сході" зазначається: "Мирний план Президента України передбачає визнання Російською Федерацією результатів президентських виборів, припинення терористами вогню і створення рятувального коридору для мирного населення, яке не бере участь у конфлікті".
Також Президент дозволяє собі досить ризикові та сміливі заяви, щодо повернення Криму: "Порошенко заявив, що Крим буде повернуто "одразу після президентських виборів". Проте знову ж таки промовчав, яким чином та чому це не було зроблено раніше.
Окрім цього, Президент активно піариться на своїх досягненнях у розбудові армії:
- "Українська армія входить до списку найкращих на континенті, хоча військові бюджети не порівняти – Порошенко";
- "Ни клочка своей земли не отдадим": Порошенко признался в испытаниях новейшего ударного вооружения.
Володимир Зеленський у своїх матеріалах уникає конкретики щодо цієї теми, проте загалом його позиція була озвучена, і вона передбачає переговори з Росією.
Досить чітко своє бачення засобів для врегулювання війни на сході формулює Анатолій Гриценко. Він зазначає, що "питання миру потрібно вирішувати в кількох блоках: політика – міжнародні зусилля; дипломатія – чотиристоронні переговори; безпекова політика, адже без зміцнення обороноздатності армії ніхто навіть не говоритиме з Україною; інформаційна складова; економічна частина – санкції".
Зауважимо, що жодний з топ-кандидатів не декларує відкритої агресії щодо Росії.
- Міжнародна політика
Ще до першого туру виборів кандидат у Президенти Юрій Бойко разом зі своїм співпартійцем Віктором Медведчуком здійснив візит до Росії для "економічних переговорів". Тож цілком очевидно, що міжнародна політика цього кандидата буде спрямована на Росію. Також політик неодноразово зазначав, що з цією країною потрібно налагоджувати стосунки. Замовчує Бойко лише те, що наразі триває військова агресія Росії проти України.
Також Бойко підкреслює необхідність переговорів зі східним сусідом, зокрема для припинення "торгової війни": "Торгова війна приносить шкоду нашій економіці і погіршує життя українців".
Водночас Бойко нічого не має і проти Європи, проте розуміє це по-іншому: "Никто не против Европы, но все понимают это по-разному".
Загалом, про свою зовнішню політику політик сказав однією фразою: "Внешняя политика государства должна основываться на интересах наших граждан, прежде всего экономических".
Проте Бойко також планує зустрічатися і з представниками ОБСЄ: "Я буду встречаться с миссией ОБСЕ и поднимать вопрос о видеонаблюдении на выборах – Бойко".
Питання виборів з представниками ЄС обговорила і Тимошенко: "Тимошенко обсудила с главой Представительства ЕС в Украине масштабные нарушения во время избирательной кампании".
Юлія Тимошенко ще до виборів почала активно зустрічатися з представниками інших країн, але, на відміну від Бойка, її погляд спрямований в бік Заходу. Основний акцент замовних матеріалів якраз і зроблено на самому факті зустрічі, проте її ціль залишається розмитою (Тимошенко зустрілася із заступником Державного секретаря США).
Загалом кандидати у своїх замовних матеріалах практично не підіймають теми своїх зовнішньополітичних вподобань. Навіть чинний Президент, досягненням якого за часів його нинішнього президентства є підписання угоди про асоціацію з ЄС і запровадження безвізового режиму, цю тему практично не підіймав.
Єдина міжнародна тема, зафіксована ІМІ в матеріалах Порошенка, стосувалася санкцій проти Росії. "Не потрібно, щоб складалося враження, що санкції автоматично продовжуються самі собою. Санкції продовжуються, оскільки Україна здатна займати позицію консолідації суспільства і вимог до Російської Федерації щодо відновлення нашого суверенітету", – цитує сайт "Гордон.юа" Порошенка.
- Законодавчі ініціативи Президента.
Вплив на соціальну сферу в межах повноважень Президента може бути здійснений через законодавчі ініціативи. Отож усі соціальні ініціативи, про які говорили кандидати в Президенти, ми віднесли до цього підрозділу.
У межах своїх законодавчих ініціатив Юлія Тимошенко декларує запровадження страхової медицини, нову пенсійну систему та підтримку молоді. Нинішню ж реформу медицини пані Тимошенко називає "откровенным издевательством".
Загалом ця кандидатка багато уваги приділяла соціальним проектам у межах просування “Нового курсу”, які згодом можуть бути впроваджені за допомогою законодавчих ініціатив Президента. Принаймні Тимошенко досить активно піариться саме на цій темі.
Тимошенко обіцяє вирішити проблему з житлом для українців (“Тимошенко назвала три конкретні кроки для забезпечення українців житлом”), допомогти матерям у догляді за дітьми (“Тимошенко пообіцяла фінансову допомогу матерям”), зменшити трудову міграцію (“Тимошенко: Ми створимо всі умови, щоб українці жили і працювали на Батьківщині”) та покращити фінансове становище українців (“Тимошенко: Наше завдання – збільшити доходи українців”).
Ще одним пріоритетом у замовних матеріалах на користь Тимошенко є відродження АПК. "Відродження села має стати першочерговим державним пріоритетом", – заявляє вона.
Однак топ-темою в матеріалах з ознаками замовності на користь Тимошенко є зниження тарифів.
4 березня суд визнав незаконним збільшення тарифів на газ для населення, відповідний позов подали юристи Юлії Тимошенко. Ця перемога і стала головним меседжем у її джинсі на початку березня. Замовні матеріали на цю тему вийшли на сайтах “Обозреватель”, 24-й каналу, “РБК-Україна” та УНІАН. Так, на “Обозревателе” за п’ять днів моніторингу зафіксовано шість матеріалів лише на цю тему. Тези, що просуваються в таких матеріалах, – це те, що президентські вибори ще не відбулись, а Юлія Тимошенко вже знижує незаконно завищені владою тарифи на газ і що це лише початок, наступним кроком буде зниження тарифів на інші комунальні послуги. І безумовно, якщо вірити джинсі від Тимошенко, всі обіцяють – і лише Юля діє: “Можно говорить о “лживых обещаниях и реальных делах”, а можно идти в суд и бороться за людей, как это делает Тимошенко”, – каже народний депутат від “Батьківщини” Сергій Євтушок у джинсових матеріалах на користь Тимошенко.
Приклади матеріалів з ознаками замовності на цю тему:
- Повышение цены на газ было незаконным и необоснованным – суд удовлетворил иск Тимошенко;
- Тимошенко: Президентские выборы не закончились, а мы уже начали процесс снижения тарифов;
- Тимошенко о признании незаконности повышения тарифов: это большая победа людей;
- Тимошенко: Ми перемогли – суд визнав незаконним підвищення ціни на газ.
Ті ж теми соціального захисту та розвитку аграрного сектору у своїх матеріалах декларує і Бойко.
Головними соціальними темами в матеріалах з ознаками замовності Бойка стали: зниження тарифів на комунальні послуги, повернення пільг та захисту малозахищених груп населення.
- Бойко: После смены власти мы вернем все выплаты, незаконно отобранные у людей нынешним режимом;
- Бойко: В Украине должна быть государственная программа поддержки детей, лишенных родительской опеки;
- Новая власть подняла цены на газ для отопления, и сегодня люди вынуждены отказываться от газа и переходить на дрова – Бойко.
Стосовно аграрної сфери кандидат заявляє, що Україна наразі не готова до відкриття ринку землі. "Люди не понимают, что это будет, обосновано опасаются, что придут крупные иностранные холдинги, за бесценок скупят землю, а они останутся ни с чем. Открывать рынок земли можно только после проведения референдума и в условиях стабильно работающей экономики, наличия доступного кредитования, четких правил, закрепленных на законодательном уровне, и надежной защиты прав собственности", – заявил Бойко", – повідомляє "Гордон.юа".
Законодавчі ініціативи Гриценка виглядають менш популістськими та більш послідовними. Так, Гриценко пропонує ліквідувати податкову поліцію та розсекретити державне оборонне замовлення.
- Гриценко: Налоговая милиция будет окончательно ликвидирована;
- Гриценко предложил рассекретить государственный оборонный заказ.
Виборча агітація Володимира Зеленського загалом сильно відрізняється від тих виборчих кампаній, до яких ми звикли. Він нічого не обіцяє, водночас бачення основних політичних та соціальних проблем у країні в його кампанії відсутнє в принципі. Основне агітаційне навантаження в ній спрямоване на розважальний контент, який не дає розуміння плану дій цього кандидата як Президента.
*Моніторинг проводився в періоди з 4 по 8, з 11 по 15 та з 18 по 22 березня 2019 року в таких ЗМІ: “Обозреватель” (obozrevatel.com), “Знай.ua” (znaj.ua), 24-й канал (24tv.ua), “Гордон”, “Українська правда” (pravda.com.ua), “Новое время” (nv.ua), УНІАН, “Сегодня”, ТСН (tsn.ua), 112.ua, Newsone (newsone.ua), “РБК-Україна” (rbc.ua), “Ліга” (liga.net). Вибірка охоплює всі новини підряд, що вийшли на сайтах за вказаний період (близько 50 тисяч новин).
Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews Network.
Help us be even more cool!