"Мистецтво заголовка" проти журналістики
Частина популярних онлайн-медіа України використовують маніпулятивні заголовки, що порушують стандарт відокремлення коментарів від фактів. Йдеться про вживання емоційної лексики, клікбейтних фраз та винесення в заголовок суджень і припущень без належного їхнього позначення. Втім, якщо одні припускаються таких порушень час від часу і можуть виправдатися випадковістю, то інші зловживають маніпуляціями систематично, що видається частиною редакційної політики. Таких висновків дійшли експерти ІМІ за результатами моніторингу*, проведеного в липні 2023 року.
Заголовок – один з найважливіших елементів матеріалу в онлайн-медіа. Саме від нього залежатиме, чи захоче відвідувач сайту відкрити текст і прочитати. Втім, бажання збільшити кількість переглядів повинне мати розумні межі, які, власне, визначені журналістськими стандартами. В іншому разі потерпає якість контенту і знецінюється довіра аудиторії.
Заголовків, що не порушують стандарту відділення фактів від коментарів, у моніторинговий період не виявлено на сайтах: Суспільне, Громадське, Укрінформ, Ліга.net, "Бабель", "Гордон", Zaxid.net, Цензор.Нет, Інтерфакс-Україна, "Кореспондент.net" та РБК-Україна. Натомість найбільше маніпулятивних заголовків мають новини на сайтах УНІАН, "24 канал" та ТСН.
На жаль, заголовки, до яких можна висунути претензії з погляду недотримання стандартів якісної журналістики, були виявлені й у стрічках новин деяких видань, що входять до переліку найякісніших.
Так, на сайті "Українська правда" на себе звернув увагу заголовок новини, присвяченій реакціям на рапорт головного сержанта 47 механізованої бригади Валерія Маркуса про переведення на нижчу посаду через незгоду з діями командування.
Новина називає два джерела: допис у Facebook Рустама Мустафаєва – також головного сержанта з тієї ж бригади та допис у Telegram командира бригади Олександра Сака. Перший, справді, серед іншого звинуватив Маркуса в "піарі на крові", другий, справді, закликав до порозуміння.
Втім, чи зрозуміло із заголовка, який містить два протилежні твердження, що ці висловлювання належать двом різним людям? Отже, чи виправдано те, що в заголовку цитуються найрізкіші слова з розлогого допису Мустафаєва, до того ж без посилання на нього?
Зрештою, такий заголовок видається не просто емоційно забарвленим, а спробою маніпулювати на рівні клікбейту.
Інший заголовок у стрічці новин "Української правди", що можна розкритикувати:
У цьому разі словосполучення "вогняні "жнива" можна вважати емоційно забарвленою лексикою, що не виправдана принаймні цитатами, наведеними в тексті.
Серед заголовків сайту "Еспресо" критичних зауважень заслуговують два:
- У Львові в лікарні за загадкових обставин помер військовий. Родичі підозрюють у причетності медиків
- Швидше б вересень: світ чекає на презентацію iPhone 15
У першому випадку не надто доречним видається слово "загадкових". У тексті йдеться про смерть військовослужбовця "внаслідок удару тупим предметом в голову". Отже, ситуацію можна описати як "за нез’ясованих (невідомих) обставин". А от "загадкових" видається перебільшенням та спробою нагнітання емоцій.
Щодо другого заголовка, то можна говорити про явне перебільшення, адже навряд чи аж весь світ чекає як на презентацію, так і на прихід вересня. Втім, цей матеріал супроводжений позначкою "Новини компаній", що не досить зрозуміло, але свідчить про його замовний характер. Отже, у цьому випадку бачимо просто рекламну конструкцію.
У стрічці онлайн-видання ZN.UA також виокремилися два невдалих заголовки. Перший видається висновком з наведеної інформації, тобто таке твердження можна вважати оціночним судженням, яке варто було комусь атрибувати. Сама новина посилається на більш розлогий матеріал з аргументованими висновками автора. Але з наведеного заголовка цього зрозуміти не можна, тому він і видається сумнівним з погляду дотримання стандартів.
У другому з виокремлених заголовків видно спробу залучити емоції читача за допомогою метафори. Адже насправді процеси на Сонці навряд чи скеровані чиєюсь волею, що має на меті вчинити атаку на Землю.
Сайт NV найчастіше серед онлайн-медіа з переліку найвідповідальніших вживає в заголовках конструкції, які є сумнівними з погляду стандартів журналістики. Серед виявлених порушень оціночні судження, автора яких не названо.
Чи справді той день доленосний? Адже "вічні хімікати" поки не знищили.
Звісно, висловлювання Дмитра Медведєва можуть бути причиною для сумнівів в адекватності його світосприйняття. Втім, доказів, що Медведєв сам вірить у свої слова, все ж немає.
Те, що героїня матеріалу саме запанікувала, виключно здогадка автора заголовка. Та й наскільки безглуздим був "спосіб позбутися хабаря" і, власне, чи справді то був хабар, ми дізнаємося лише за результатами суду в цій справі, якщо він буде.
Втім, серед недоречних заголовків у стрічці новин NV більше таких, що містять емоційне забарвлення.
- А скільки буде у 2023-му? У 2022 році від спеки загинула рекордна кількість європейців
- Стає страшно. Минулий тиждень став найспекотнішим за всю історію спостережень на Землі
Очевидно, що в цих двох випадках читачів сподівались елементарно налякати.
Цей заголовок словом "дивовижно" має підказати аудиторії, що треба дивуватися.
Тут читачів просто вводять в оману. Адже потонулий батискаф прямував саме до "Титаніка". Тому те, що уламки опинилися поруч, пояснюється радше логікою, ніж містикою.
Метафора, вжита на початку заголовка, маніпулює негативним ставленням українців до російських загарбників.
Бачимо гру на тій самій емоції. Назване відео триває майже дві хвилини й містить багато слів. Утім, редакція заголовком виокремила саме нецензурну лайку.
Ще кілька емоційних заголовків у стрічці новин цього сайту залишають по собі лише запитання.
Як до заголовка потрапило прізвище Маск? У новині про нього немає жодної згадки.
До чого тут чорти?
Чому щасливчики саме "бісові"?
Рідше до маніпулятивних заголовків вдається сайт "Главком", який, за результатами досліджень ІМІ, наразі не входить до переліку найвідповідальніших. Утім, у стрічці новин цього онлайн-медіа все ж є заголовки, в яких факти від коментарів не відокремлено належним чином. Тут оціночні судження межують з емоційною лексикою.
Заголовок, у якому одразу кілька невідповідностей стандартам. По-перше, навмисно чи через недогляд, але він сформульований так, що вводить в оману читача. Адже "влаштував скандал" та "написав дивний рапорт" видаються двома різними подіями, коли друга стала наслідком першої. По-друге, наскільки рапорт Валерія Маркуса дивний, залежить лише від погляду. Тож таке формулювання можна вважати оціночним. По-третє, слово "дивний" можна вважати вжитим навмисно заради підсилення емоційного ефекту.
Якщо навіть вважати, що слово "скандальний" у цьому разі виправдане, то вживання слова "розніс" замість "заперечив" у заголовку є спробою натиснути на емоції аудиторії.
Так само недоречну емоційно забарвлену лексику вжито ще в кількох випадках.
Навряд чи суперечки в коментарях під постом у Facebook заслуговують бути названими скандалом.
Тут можна піддати сумніву гучність заяви.
Навіть якщо вважати, що допис Юрія Луценка у Facebook можна описати як "грубо насварив", то твердження "мережа бунтує" точно не відповідає дійсності. Хай би як користувачі соцмережі гнівались і хай би які уїдливі коментарі вони лишали під постом Луценка, це не можна визначати як бунт.
НА ШЛЯХУ ДО ЗВАННЯ ЖОВТОЇ ПРЕСИ
Для сайтів, про які йтиметься далі, схоже, немає обмежень ані в темах, які потрапляють до стрічки новин, ані в ступені неоковирності формулювань. Отже, і заголовків, що порушують стандарти журналістики, у них найбільше серед усіх видань, що потрапили до вибірки моніторингу.
Так, сайт "Фокус" не гребує додавати свої оцінки та вживати жаргонізми в заголовках новин про політику та війну Росії проти України.
- Зайшли на позиції і отримали "люлів": в ЗСУ підтвердили перебування "кадирівців" у Бахмуті
- Росії буде непереливки: українці випустять на поле бою нові системи РЕБ і роботів (відео)
Словосполучення "Росії буде непереливки" та "отримали "люлів" могли б бути прийнятими на лінії фронту. Для стрічки новин ресурсу, який вважає себе професійним засобом масової інформації, це ніщо інше, як недоречна емоційна лексика.
Так само недоречними є і сумнівної правдивості твердження, хай і в новинах розважального змісту.
- Мона Ліза на грудях: Гайді Клум здивувала вибором вбрання для відпочинку (фото, відео)
- Королева Камілла з сестрою показали ідеальні образи для сонячного дня на трибунах Вімблдону
- Ніна Добрев продемонструвала ідеальний літній сарафан (фото)
- Наречена Джеффа Безоса з'явилася в найкращому білому ансамблі для літа 2023
З текстів цих новин не стає зрозумілим, кого в першому випадку вбрання здивувало, хто вирішив, що в наступних двох випадках одяг був ідеальним, і чому "ансамбль" був найкращим, як про це йдеться в четвертому заголовку. Найімовірніше, відповідь полягає в тому, що в редакції розраховують у такий спосіб здобути більше переглядів.
Те саме стосується і заголовків до рецептів страв, яких узагалі не мало б бути в стрічці новин.
- Сирно-сметанна запіканка: як приготувати дивовижний десерт
- Заготовки на зиму: рецепт дивовижних помідорів по-корейськи
Якщо редакція вважає, що розміщення рецептів серед новин обіцяє сайтові популярність, то вже можна обійтися принаймні без виманювання кліків емоційною лексикою на кшталт слова "дивовижні".
Але й цим "Фокус" не обмежується. Адже якщо рецепти ще пов’язані з дійсністю, то астрологічні прогнози та заголовки до таких текстів пов’язати з фактами надважко. Отже, їх можна вважати суцільною маніпуляцією емоціями аудиторії. Принаймні тієї її частини, яка ще не полишила надії знайти відповіді там, де їх немає.
- Три знаки Зодіаку, які зустрінуть кохання до кінця липня 2023 року
- Час ухвалювати рішення. Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 13 липня 2023 року
- Три знаки Зодіаку, які купатимуться в щасті до кінця липня 2023 року
Схожу картину демонструє видання Gazeta.ua. Тут у стрічці новин є заголовки, що напряму порушують стандарт відокремлення коментарів від фактів, оскільки вони подаються не як цитати з посиланням на автора висловлювання, а як безапеляційні твердження.
- На рішення Пригожина піти на Москву могла вплинути серйозна хвороба
- ЗСУ можуть примусити росіян вийти з Бахмуту
- Саме час купувати: біткоїн може подорожчати
Є в стрічці й заголовки, що містять емоційну лексику, яка вже більше скидається на вигадки. Як, до прикладу, у зведенні Генштабу ЗСУ, на яке посилається наступна новина, про гори нічого не сказано.
Або як у ще одній новині не пояснюється, звідки взялося визначення "неадекватна".
Крім того, у редакції намагаються практикувати створення клікбейтних заголовків. Висмикуванням нецензурної лексики.
Або невиправданими загадками про героїв колись популярних кінострічок. Щоправда, настільки давніх, що нинішня аудиторія може про них і не знати.
Або взагалі сексистськими висловлюваннями.
У цьому разі годі вже згадувати про презумпцію невинуватості й поки що не доведений факт хабарництва, також уже другорядним є питання, чи справді було кумедно, бо більше цікавить, який стосунок до справи має вагітність депутатки.
Тут напрошується запитання, чим Христина Горняк дала редакції привід вважати, що вона не більш ніж "колишня Остапчука".
- Зірка "Сватів" сексуально сіла на шпагат в обтислих лосинах
- Різатдінова сексуально вигнулась біля басейну в чорно-білому монокіні
І не менш цікаво було б дізнатися, чим сексуальний шпагат відрізняється від несексуального та як за сексуальністю градуються вигини в монокіні?
Доповнюють цю картину вже не дивні для такої стрічки новин позанаукові твердження, що саме "сьогодні треба їсти яйця", а "знаки зірвуть справжній джекпот".
- День 12 апостолів: чому сьогодні треба їсти яйця і що під забороною
- Ці три знаки зірвуть справжній джекпот – гороскоп на 11 липня
Отже, до видання залишається одне запитання: чи впевнені творці наведених заголовків у тому, що маніпуляції зі старими панчохами справді можуть когось здивувати?
Сайт УНІАН входить до трійки лідерів за кількістю сумнівних заголовків. Частина новин, що могли б розцінюватися як відповідні стандартам, втратили в якості через вживання в заголовках жаргонізмів, наявних уже багато років та новітніх, що дорівнює емоційно забарвленій лексиці.
- Шойгу "викотив" погрози через касетні боєприпаси для України
- ЗСУ "відкобзонили" ще понад 500 окупантів: втрати РФ різко підскочили
- ЗСУ "задвохсотили" ще півтисячі загарбників: розкрито нові втрати РФ
- "Кінчена тварюка": Соловйов та "свита" наїхали на Макрона через далекобійні ракети Україні
Кілька заголовків сформульовані хоч і в межах норм літературної мови, все ж порушують той самий стандарт, оскільки також містять маніпуляції емоціями читачів.
У цьому разі згадка про чорні мішки є однозначно недоречною, оскільки в тексті матеріалу вони не згадуються.
Новина містить цитати, де йдеться, що прийдешня зима може бути для українців важчою за попередню, але спрощення в заголовку цього припущення до слова "страшніша" видається навмисним посиленням емоційного забарвлення, тобто просто залякуванням.
За подібною схемою укладено й заголовок до прогнозу погоди. Читачеві для розуміння змісту вистачило б одних лише цифр, без емоційного "нищівна спека".
Також маніпулятивними видаються два таких заголовки, в які винесли найбрутальніші слова з цитат героїв матеріалів, хоча з усього сказаного ними можна було обрати змістовніші висловлювання.
- "Нах*р": блогерка Верба різко відповіла хейтерам після покупки дорогої машини
- "Розмовляють, як з г*вном": росіянка занила в аеропорту Тель-Авіва через депортацію
Недоречне емоційне навантаження додано і до наступного заголовка, адже навряд чи названий серіал справді є улюбленим для всієї аудиторії сайту.
Ще один заголовок стверджує те, про що взагалі не йдеться в тексті новини. Отже, "викликала фурор" можна вважати коментарем, що не відокремлений від фактів.
Крім того, стрічка новин містить заголовки, які видаються спробою створити клікбейт. Тут і емоційна лексика, і невідокремлені від фактів припущення.
- MARUV після довгої паузи шокувала повністю "голим" фото
- "Золоті" яйця: коли яєчня подорожчає ще більше
Втім, найбільш невідповідними в стрічці новин є заголовки до текстів, що зловживають довірою аудиторії, розповідаючи про релігійні традиції в імперативній формі, а позанаукові твердження астрологів змальовуючи як доконані факти. Логічно, що маніпулятивні тексти мають заголовки, які, м’яко кажучи, порушують стандарт відокремлення коментарів від фактів.
- Церковне свято 11 липня: чого не слід робити, щоб не скоротити своє життя
- Церковне свято 13 липня: не робіть цього сьогодні, щоб не вкоротити долю
- Гороскоп на 13 липня: Ракам – геніальна ідея, Рибам – щасливе майбутнє
- Гороскоп на 12 липня: Овнам – економія, Скорпіонам – зміни
- Гороскоп на 11 липня: Стрільцям – підкорення вершин, Овнам – спекотна ніч
- Ці знаки Зодіаку ніколи не пробачають помилок: не чекайте від них на другий шанс
- Два знака Зодіаку впадуть від безсилля: в їхньому житті починається непростий період
- Народне свято 13 липня: що не можна робити жінкам
- Стрільцям – неземне кохання, Тельцям – скандал: гороскоп по картах Таро на 13 липня
- Що подарувати на день народження Леву: ці подарунки точно сподобаються
Водночас якщо такі заголовки оцінити точніше, то їх можна назвати просто дезінформацією.
Онлайн-видання "24 канал" часто вдається до створення новин на підставі висловлювань запрошених експертів. Навіть якщо не вдаватися до оцінювання рівня обізнаності цих спікерів та справедливості їхніх заяв, значна частина таких матеріалів заслуговує на критику. Редакція часто нехтує вимогою позначати винесені в заголовок припущення чи оціночні судження як цитати з посиланням на автора висловлювання. Отже, порушує стандарт відділення коментарів від фактів.
- Жалюгідний вибір: чи може Путін замінити Шойгу та Герасимова і на кого
- Практично всі витирають об Путіна ноги: Пригожин і Ердоган публічно принизили диктатора
- Путіна "кинути" – не гріх: як і навіщо Ердоган вчергове втер носа Росії
- Путін догрався: у НАТО хочуть створити постійні бази біля кордонів Росії
- Занурюють Путіна в ла*но: бункерний з кожним днем втрачає позиції в Росії
- Відреклись від кровожерливого Путіна: Росія втратила за рік понад дві сотні спортсменів
- Пєсков поводиться як "заколотник": що не так у діях речника Путіна
- Почав "зливати" шефа: в Кремлі вимальовується підозрілий самостійний гравець
- Мабуть, Лукашенко не відпускає: Пригожин втретє після заколоту прилетів до Білорусі
- У Бердянськ завітала всюдисуща "бавовна": окупантам сильно припекло
- Щоденне прожарювання ворога: на Півдні "бавовна" накрила склади та живу силу росіян
Поряд з тим на сайті присутні заголовки, в яких використано емоційне забарвлення. Тут редакція використовує практично все доступне розмаїття: від ненормативної лексики чи вигадок про одіозних персонажів до таких уже банальних слів, як "шокуюче", "приголомшливе", "вражаюче" чи "пекельне". Притому подекуди такою лексикою доповнюють заголовки новин, для яких навіть визначення "цікава" було б певним перебільшенням.
- Відпишіться від мене нах*р, – Юля Верба відповіла на "тупий" хейт щодо купівлі авто
- Десь плаче одна Марченко: "трубу Медведчука" повернули у державну власність
- Кадри, що шокують: який вигляд зараз має Каховська ГЕС
- Вулиці перетворилися на ріки: вражаючі наслідки негоди на Львівщині та Тернопільщині
- Очікують до 48 градусів: на курорти Європи насувається пекельна спека
Навіть у заголовках до рецептів страв чи порад стосовно домогосподарства "24 канал" вдається до узагальнень та перебільшень, які перетворюють на знущання зі стандартів журналістики й без того непотрібні в стрічці новин тексти.
- Такого ви ще не куштували: курячі стріпси в шоколадному соусі з перцем чилі
- Ви цього не знали: як правильно заморожувати та розморожувати продукти
- Більше не захочете магазинного солодкого: рецепт корисних желейок
- Три місця в домі, які ви постійно забувайте прибирати
Так само недоречні серед новин астрологічні прогнози на цьому сайті мають заголовки, що маніпулюють емоціями аудиторії та вводять її в оману.
- Не забувайте про особисте життя: гороскоп на 11 липня для всіх знаків зодіаку
- Ідеальний метч: які 3 знаки зодіаку найкраще підходять Левам
- Закохуються у своїх колег: 2 знаки зодіаку, в яких можливий службовий роман
- Ніколи вас не зрадять: 4 найвірніші знаки зодіаку
- Народжені, щоб стати зірками: 2 знаки зодіаку, до яких прийде слава і популярність
- 2 знакам зодіаку треба зробити вибір: гороскоп на 12 липня
- Не Діва чи Скорпіон: 4 найкращі подруги за знаком зодіаку
- Разом їм ніколи не буде нудно: 4 знаки зодіаку, які найкраще підходять Стрільцям
- 4 знаки зодіаку, мрія яких здійсниться до кінця літа: перевірте себе у списку щасливчиків
- Чутливі та імпульсивні: 4 найревнивіші дружини за знаком зодіаку
Ба більше, деякі з цих заголовків є ще й образливими для народжених у той чи інший період року.
Сайт ТСН є лідером за кількістю заголовків, далеких від поняття якісної журналістики, та різноманіттям прийомів з арсеналу жовтої преси.
Навіть у заголовках до прогнозів погоди редакція не втримується від маніпуляцій емоційною лексикою і намагається лякати аудиторію "пеклом".
- Європу накриє пекельна спека до +48°
- У Європі зафіксовано 60-градусне "пекло" – і це ще не максимум: супутникове фото
Політичні новини в стрічці ТСН подекуди отримують сексистські заголовки, що не відповідають змісту матеріалу та містять оціночні судження.
- Новий вихід у Вільнюсі: Олена Зеленська підкреслила струнку фігуру чорною сукнею з білим коміром
- Найяскравіша білявка на саміті НАТО: прем’єр-міністерка Естонії підкреслила струнку фігуру сукнею кольору фуксії
Заголовки новин цього сайту практично завжди описують жінок як тих, хто хизується одягом чи формами тіла, а також "приголомшують", "шокують", "замиловують" або вдаються до "несподіваних" вчинків.
- Реперка Cardi B здивувала несподіваним подарунком для п'ятирічної доньки за 20 тисяч доларів
- 20-річна донька Олени Кравець замилувала палкими обіймами з бойфрендом
- Налякана Злата Огнєвіч поскаржилася на переслідувача та написала заяву до поліції
- Ріанна на останніх місяцях вагітності приголомшила відвертою фотосесією у спідньому
- Солістка Kazka Олександра Заріцька приголомшила схудненням
- Анна Трінчер шокувала, як у неї сталася панічна атака після концерту: "Відкачували в гримерці"
- Анна Кошмал в обтислих лосинах та топі приголомшила шпагатом
Цим сексистська емоційна лексика ТСН щодо жінок не вичерпується. Частина заголовків зосереджена на інтимних частинах тіла та наявності чи відсутності білизни на жінках.
- Одягла майку без білизни: Скаут Вілліс заскочили на прогулянці містом
- Знову блиснула сосками: леді Амелія Віндзор одягла надто тонкий топ на вечірку
- Надія Мейхер без спіднього засвітила апетитний бюст у літньому сарафані
Але коли редакції видається і цього замало, то до заголовків потрапляють просто вигуки. Тобто неприховано використовується прийом емоційної маніпуляції, притаманний тім медіа, які називають жовтою пресою.
- Вау, яка: Олена Зеленська у красивій вишиванці і колоритній крайці з'явилася у Вільнюсі
- Вау, яка: королева Камілла в білій сукні-пальті приїхала на Вімблдон
- Вау, яка красуня: Марго Роббі прийшла на фотосесію до фільму "Барбі" у дуже короткій сукні
- Ого-го яка: 58-річна Елізабет Герлі у смугастому бікіні похизувалася стрункою фігурою
- Ого який: британська телезірка у кроптопі похизувалася пишним бюстом
Тому й абсцентна лексика в стрічці новин ТСН не видається неочікуваною.
- "Не колапс, а ***дець": у Маріуполі люди змушені купувати черги до лікарів
- "Розмовляють, як із г*вном": росіянка влаштувала істерику через депортацію з Ізраїлю
Звісно, що сайт такої якості не міг пройти повз можливість зловживати позанауковими маніпулятивними твердженнями в заголовках астрологічних прогнозів.
- Овнам слід розкрити свій потенціал, а Ракам попрацювати над комплексами: гороскоп за картами Таро на 11 липня 2023 року
- Гороскоп на 11 липня для всіх знаків зодіаку: день, коли не можна втручатися у чужі конфлікти
- Гороскоп на 12 липня для всіх знаків зодіаку: день, коли не можна марнувати сили
- Якому знаку зодіаку пощастить 12 липня
- Якому знаку зодіаку пощастить 13 липня
- Гороскоп на 13 липня для всіх знаків зодіаку: день, коли не можна робити різких рухів
- Якому знаку зодіаку пощастить 14 липня
- Три знаки зодіаку, яким варто уникати агресивних людей
- Три знаки зодіаку, яким сьогодні можна відкривати нову сторінку у житті та діяльності
- Три знаки зодіаку, яким сьогодні краще ні з ким не спілкуватися
Такі тексти хоч і розміщені серед новин, але ніколи ними не були, не є і не будуть. Отже, і їхні заголовки за визначенням не можуть відповідати журналістським стандартам.
*Моніторинг проведено 11–13 липня 2023 року у 21 популярному інтернет-медіа: Суспільне, Громадське, Укрінформ, Ліга.net, "Бабель", "Гордон", Zaxid.net, Цензор.Нет, Інтерфакс-Україна, "Кореспондент.net", РБК-Україна, "Українська правда", "Еспресо", ZN.ua, NV, "Главком", "Фокус", Gazeta.ua, УНІАН, "24 канал", ТСН. Вибірка охоплює всі новини поспіль, що вийшли на сайтах протягом зазначеного періоду.
Help us be even more cool!