ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Московський патріархат, паркет і паски проти куличів: про що українські онлайн-видання писали на Великдень

16.04.2018, 14:08

Великдень — це найпопулярніше свято серед українців, як свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології. Прогнозовано воно стало окремою темою для висвітлення в різних інтернет-ЗМІ. Які акценти, церкви й політики фігурували у великодніх новинах, досліджували експерти ІМІ.

Скажи, з якого ти патріархату

Українські православні церкви та греко-католицька церква спільно святкували Великдень 8 квітня. Дослідження ІМІ показало, що висвітлення діяльності церков суттєво різнилося у так званих “пасхальних” новинах. Найчастіше в інтернет-ЗМІ згадували Українську православну церкву Московського патріархату (16% від усіх новин про Великдень). Про УПЦ Київського патріархату згадували вдвічі менше (8%), і на третьому місці виявилася Українська греко-католицька церква (4%).

Цікаво, що з усіх десяти сайтів, які досліджувались, 53% публікацій, присвячених УПЦ МП, припали саме на УНІАН. Зокрема, інформагенція детально описала заходи за участю Митрополита УПЦ Онуфрія, з посиланням на Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ (наприклад: “У Світлий понeділок Митрополит Онуфрій звершив літургію в Покровському монастирі столиці”, “Митрополит Онуфрій звершив пасхальну вечірню в Успенському соборі Києво-Печерської лаври”, “Митрополит Онуфрій привітав з Великоднем дітей з особливими потребами”). Новини про УПЦ Московського патріархату на УНІАНі в основному були компліментарними, мали ознаки замовлення і стосувалися різної благодійної діяльності єпархій УПЦ в рамках святкування Великодня (“Ченці Ужгородського Свято-Воскресенського монастиря роздаватимуть монастирські паски нужденним та сиротам”,  “Запорізький митрополит вручив грошові сертифікати сім’ям загиблих військовослужбовців” і т.д.) Суспільно важливої інформації такі новини не містили і були спрямовані на створення позитивного образу Української православної церкви Московського патріархату. Варто зазначити, що подібних компліментарних новин із згадуванням назви церкви на інших сайтах, які підлягали моніторингу, експерти ІМІ не зафіксували. Крім того, УНІАН виявився єдиним інтернет-виданням, яке присвячувало свої новини й Патріарху Московському і всієї Русі Кирилу. Ці новини не мали жодної актуальності для української аудиторії: “У свято Пасхи Патріарх Кирил відвідав Бутирську в’язницю”, “Патріарх Кирил розповів, чому вчить приклад Іуди”. До новин із сумнівною суспільною важливістю можна віднести і привітання президента Білорусі Олександра Лукашенка з днем народження та святом Великодня митрополита Філарета, почесного Патріаршого Екзарха всієї Білорусі.

Сайт "112.ua" також присвятив окремі матеріали УПЦ МП, зокрема акцентуючи на тому, що Благодатний вогонь з Єрусалиму привезли саме завдяки митрополиту Антонію, представнику Української православної церкви (МП), а також депутату Опозиційного блоку Вадиму Новинському (“Митрополит Антоний и меценат Новинский привезли в Украину Благодатный огонь”). Водночас на цьому ж сайті вийшла новина і відео, де в прямому включенні йшлося про те, що Благодатний вогонь привезли представники УПЦ Київського патріархату. Про це повідомили і сайти “Корреспондент”, ТСН, Ліга.net. Натомість “Обозреватель” проінформував, що Благодатний вогонь з Єрусалиму доставила “делегация священнослужителей и мирян Украинской Православной Церкви” (мається на увазі МП – ред.) з посиланням на NewsOne. Насправді ж вогонь доставили представники як УПЦ КП, так і УПЦ МП. Щоправда, окремими літаками: представники УПЦ КП прилетіли на регулярному рейсі, а УПЦ МП – на чартерному рейсі. Також Укрінформ окремо повідомив, що Благодатний вогонь передали на контрольному пункті в’їзду-виїзду “Каланчак” для вірян УПЦ КП (“Благодатний вогонь передали вірянам в окупованому Криму”).

Сайт "Страна.ua" не оминув теми конфлікту між двома деномінаціями УПЦ. Так, у новині “Патриарх Иерусалимский надеется, что митрополит Онуфрий преодолеет церковный раскол в Украине” йдеться про подолання церковного розколу в Україні і що саме УПЦ (Московського патріархату – прим. ред.) виступає за відтворення “єдності православних на основі церковних канонів, а не політичних ідей”. При цьому не представлені коментарі представників УПЦ КП, що свідчить про порушення стандарту балансу думок і точок зору. У свою чергу, на “Обозревателе” під час Великодніх свят вийшла новина “УПЦ МП работает на Россию: священник привел доказательства”, де також подається позиція тільки однієї сторони.

Загалом серед усіх досліджуваних сайтів лише УНІАН висвітлив діяльність церков із суттєвим перекосом, присвятивши майже 90% згадок у новинах одній єпархії – УПЦ (МП). Інші інтернет-ЗМІ або не ставили новин, присвячених конкретним церквам взагалі (Ліга.net, “Корреспондент”, “Українська правда”), або згадували про всі єпархії разом. Укрінформ єдиний поставив окремі привітання від глав усіх трьох церков: УПЦ КП, УПЦ МП та УГКЦ.

Як політики і посадовці вітали українців з Великоднем

У межах висвітлення Великодня ЗМІ приділяли увагу і політикам, які охоче вітали українців з цим святом. Передбачувано, що з-поміж політиків найбільше уваги було приділено офіційним особам – Президенту України Петру Порошенку та його дружині, тим паче що цьогоріч Президент відвідав святкові богослужіння у трьох церквах різних деномінацій: УПЦ МП, УПЦ КП та УГКЦ. Про це написали всі ЗМІ без винятку, проте не всі подали інформацію точно та достовірно. Так, Страна.ua переставила неперевірену новину від анонімного джерела, де вказано, що Порошенко відвідає тільки дві церкви: “Порошенко во время пасхального приветствия "побывает" одновременно в двух церквях”, не кажучи вже про те, що одночасно в двох церквах фізично перебувати досить складно. ТСН.ua зробив новину, що Порошенки святили паску в церкві Київського патріархату: “Порошенко с семьей святили кулич в церкви Киевского патриархата”, не згадавши про інші церкви, які відвідав Президент.  

Найбільше великодніх новин, у яких фігурував Порошенко, розмістив УНІАН – 4 новини, дві з яких – це привітання Президента: “Глава держави привітав українців з Великоднем (відео)”, “Найважчі випробування позаду: Порошенко привітав українців з Великоднем (фото, відео)”. Інші сайти присвятили цій темі в середньому по 2 новини.

Крім Порошенка, інтернет-ЗМІ приділили увагу і великоднім вітанням мера Києва Віталія Кличка. Так, свої привітання з Великоднем мер Києва Віталій Кличко міг побачити на сайтах Укрінформ, УНІАН та “Обозреватель”: “Кличко привітав українців з Великоднем: Добро завжди перемагає” (Укрінформ),  "Добро всегда побеждает": Кличко трогательно поздравил христиан с Пасхой” (“Обозреватель”),  “Кличко привітав киян та всіх українців зі святом Воскресіння Христового (фото, відео)” (УНІАН).

Укрінформ, як єдиний державний ресурс, окрім привітань Президента та мера Києва  розмістив привітання й інших високопосадовців, а саме спікера Верховної Ради Андрія Парубія, секретаря  РНБО Олександра Турчинова та Прем`єр-міністра Володимира Гройсмана. На цьому сайті містилося найбільше офіційних привітань високопосадовців.

А “Цензор” вирішив не писати про привітання кожного окремого чиновника, а розмістив одну новину з кількома привітаннями:  “З нами Бог, з нами правда: Гройсман, Парубій і Турчинов привітали українців зі святом Великодня”.

Натомість сайт “112.ua” особливу увагу приділив опозиційному політику та активному вірянину УПЦ МП Вадиму Новинському, який, за словами журналістів, допоміг доставити Благодатний вогонь до України: “Доставке огня содействовал народный депутат Вадим Новинский”. Цій інформації було присвячено цілих три новини – така увага цій персоні, на думку експертів ІМІ, може свідчити про замовний характер цих новин.

Привітання з розмальованими гранатами на своїй сторінці у Фейсбуці розмістила і сестра екс-депутатки, а тепер арештантки Надії Савченко, Віра. Про це зробили новини три сайти: “Обозреватель”, Страна.ua та “Корреспондент”: “Пасха за решеткой: “Савченко поздравила украинцев гранатами”, “Сестра Надежды Савченко гранатами поздравила украинцев с Пасхой”. Проте Страна.ua цим не обмежилась і оприлюднила привітання самої Надії: "Пробьются лучи солнца и согреют землю". Надежда Савченко из СИЗО поздравила украинцев с Пасхой”.

"Пасхальні" кримінал, підтоплення й пальне

На Великдень новинні сайти ставили як традиційний контент (релігійні традиції, рецепти пасок, розклади богослужінь, ціни великоднього коршика), так і змагалися в оригінальності. Так, ТСН.ua поділився зі своєю аудиторією рецептом “Як перемогти у битві крашанками на Великдень. Поради експерта”, а також розказав про вартість великоднього кошика в Єрусалимі (“В Иерусалиме самая скромная пасхальная корзинка обойдется минимум в тысячу гривен”). “Обозреватель” опублікував поради “Как отметить Пасху и не поправиться: советы нутрициолога”.

Укрінформ, Ліга.net, Страна.ua звернули увагу на пост Міністерства охорони здоров’я України про те, що варто вміти сказати собі “стоп!” під час святкового столу та “відмовитися від додаткової порції, якщо відчули ситість”. “Обозреватель” попередив, що “краски для яиц могут нести серьезную опасность для здоровья”. Укрінформ та “Корреспондент” розповіли про вихід “великоднього” iPhone X, дизайн якого виконаний у стилі яєць Фаберже.

Окремою рубрикою можна виділити так званий “пасхальний кримінал”, коли ЗМІ робили акцент на тому, що якісь злочини чи надзвичайні події ставалися саме на Великдень. Лідером з таких новин виявився сайт “Страна.ua”, який сформував  своєрідний образ великодніх свят:

Разом з тим Страна.ua поставила новину “В полиции заявили, что Пасхальная ночь в Украине прошла без ЧП”.

Крім численних новин про порушення так званого “пасхального перемир’я” (“Кровавая Пасха: “ЛДНР” устроили провокации на Донбассе”, “Обозреватель”; “Пасхальное перемирие”: почти 40 обстрелов за сутки в Донбассе”, “Ліга.net”), ситуації в зоні АТО на Великдень, були й новини про так звані “ДНР” та “ЛНР”. Зокрема, про те, як лідер бойовиків так званої “ДНР” Олександр Захарченко відвідав церкву на Великдень (“Пришел каяться”: Захарченко едко высмеяли за фото из церкви”, “Обозреватель”).

Часом у новинах “великодніми” чи “пасхальними” ставали абсолютно неочікувані речі, наприклад підтоплення (“Великоднє підтоплення. Які населені пункти може залити водою цими вихідними”, “ТСН.ua”), пальне (“Скільки на АЗС коштує “пасхальне” пальне. Середні ціни на 8 квітня”, “ТСН.ua”), а також футбольний тур (“Пасхальний тур УПЛ: де та коли дивитися матчі 26-го туру Прем’єр-ліги”, “ТСН.ua”).

Пасха, Паска чи Великдень

Розібратися в лексичних перипетіях стосовно філологічно вірних назв самого свята Великодня, а також страв, що його символізують вирішили Страна.ua та 112.ua. Обидва сайти на своїх сторінках розмістили по статті на цю тему, актуальність питання обґрунтовуючи постами в соціальних мережах.

Утім, риторика матеріалів була різною. Так, якщо  у статті на 112.ua “Куличи против пасок: Кто прав?” увага акцентувалась на історичній достовірності вживання тієї чи іншої лексеми, наводились виписки зі словників, точки зору експертів-релігієзнавців та філологів, то в статті на Стране.ua увага загострювалась саме на конфлікті, який нібито виник у соціальних мережах і був спровокований “націонал-патріотами”: “В Сети разгорелся спор, как называть сдобный хлеб, выпекаемый на Пасху. Для тех, кто начал эту дискуссию – национал-патриотов – компромисс в ней заведомо неприемлем. По их мнению, слово "кулич" – маркер не-украинца”.  На думку експертів ІМІ, сайт намагався не вирішити це питання, а лише поглибити конфлікт і загострити дискусію. Для цього в статті не шкодували оціночних суджень: “Тот факт, что и украинцы, и русские празднуют Христово Воскресение в один и тот же день, да и пекут по большому счету одно и то же – сторонников чистоты языка пока не смущает. Впрочем, еще не вечер”. Агресорів журналісти "Страны" визначили ще з перших абзаців матеріалу “Страна" выяснила, как в Сети сторонники "паски" атакуют адептов "кулича" і пояснила це “сезонным обострением”.

Таким чином, за результатами моніторингу найбільш “релігійним” виявився УНІАН з акцентом на Українську православну церкву Московського патріархату. Натомість більше матеріалів про УПЦ КП подав “Цензор”. Кримінальну хроніку та жовті новини до Великодня найчастіше розміщували “Обозреватель”, ТСН.ua, Страна.ua, причому останній ще й присвятив окрему увагу розпаленню ворожнечі. Джинсою до Великодня особливо відзначився сайт “112.ua”.

Збалансовано, без джинси й зайвої інформації про Великдень писали на сайтах Ліга.net, Укрінформ, “Українська правда”, “Корреспондент”.

Моніторинг проводився експертами ІМІ з 5 по 9 березня в наступних 10-ти інтернет-ЗМІ: 112.ua, УНІАН, “Обозреватель”, Ліга.net, Страна.ua, “Корреспондент”, “Українська правда”, Укрінформ, ТСН.ua та “Цензор”, у рамках проекту У-Медіа за підтримки програми Інтернюз-Нетворк. Вибірка склала 245 матеріалів.

  Олена ГОЛУБ, Олена ЧУРАНОВА
Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!