ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Моніторингове дослідження гендерного балансу в українських онлайн-ЗМІ. Лютий 2019

07.03.2019, 14:01

Три топ-теми, в яких фігурують жінки в українських онлайн-ЗМІ, — це політика, шоу-бізнес і кримінал: на них загалом припадає 92% всіх згадок про жінок. На інші теми (економіка, спорт тощо) припадає лише 8%.

Такими є результати дослідження ГО “Інститут масової інформації”, проведеного в лютому 2019 року*.

За підсумками моніторингу, жінки-героїні присутні в онлайн-новинах майже втричі менше, ніж чоловіки, — в середньому у 28% матеріалів. Експертки коментують лише кожен четвертий матеріал — 24%, відповідно, чоловіки виступають в ролі експертів учетверо більше.

ЖІНКИ-ГЕРОЇНІ МАТЕРІАЛІВ ОНЛАЙН-ЗМІ

37% матеріалів, в яких згадувалися жінки, стосувалися політичної тематики. Найчастіше серед героїнь висвітлювалися кандидатка в президенти Юлія Тимошенко та народна депутатка Світлана Заліщук.

Зокрема, під час моніторингу Тимошенко фігурувала в скандалі зі звітом щодо фінансування партії “Батьківщина” за 2018 рік. Нагадаємо, журналісти-розслідувачі “Наших грошей” проаналізували звіт партії за минулий рік і дізналися, що кошти надходили від простих українців, безробітних та пенсіонерів. Розслідувачі виявили, що ці особи ніколи не робили пожертв на підтримку партії.

Світлана Заліщук виявилася другою за популярністю після Юлії  Тимошенко. В порядку денному 一 заява Заліщук про вихід з  політичної фракції “Блоку Петра Порошенка”.

На згадки про жінок у новинах шоу-бізу та кіно також припало 37%. Героїні за згадками в онлайні 一 це учасниці  українського нацвідбору на Євробачення-2019 MARUV та Anna-Maria. Також траплялися згадки про Світлану Лободу та Ольгу Полякову, представницю російського шоу-бізу Анастасію Волочкову та інших іноземних артистів.

Жінки також активно фігурували як героїні кримінальних новин і згадувалися майже в кожній п'ятій новині (18%). Найчастіше в новинах ішлося про загиблу Катерину Гандзюк. Зокрема, в ЗМІ активно обговорювалося продовження  діяльності слідчої комісії щодо розслідування вбивства активістки. Також згадки про Катю траплялися в матеріалах щодо Мангера, який є підозрюваним в організації її вбивства. Окрім того, жінки як героїні теми криміналу траплялися в матеріалах про смертельні ДТП та згадувалися як родички загиблих.

Жінки фігурували в матеріалах про освіту, економіку, спорт, здоров`я та інше — 8% від загальної кількості згадок про героїнь.

ЖІНКИ-ЕКСПЕРТКИ МАТЕРІАЛІВ ОНЛАЙН-ЗМІ

Як експертки в онлайн-ЗМІ найчастіше траплялися прес-секретарки. Зокрема, під час моніторингу було зафіксовано 31% речниць у ролі експерток для онлайн-ЗМІ. Лідерками за згадуваннями були Катерина Зеленко (речниця МЗС) та  Сара Сандерс (речниця Білого дому).

Експертки з тематики шоу-бізнесу фігурували у 19% матеріалів. Зокрема, топ-експертною за згадуваннями була членкиня правління НСТУ Олександра Кольцова, яка коментувала ситуацію з нацвідбором учасників на Євробачення-2019.

У 10% випадків експертками виступали правозахисниці або йшлося про тему правозахисту. В цьому контексті найчастіше траплялися згадки про народну депутатку Ірину Геращенко, експертку Оксану Романюк (директорку ІМІ) та  про комісарку ООН з прав людини Мішель Бачелет.

Експертками з політичних питань найчастіше виступали жінки-іноземки. Так, під час моніторингу було зафіксовано 9% іноземних політикинь, чиї експертні коментарі були опубліковані в онлайн-ЗМІ. Лідерками серед згадувань у новинах виявилися прем'єр-міністерка Британії Тереза Мей та американка, республіканка Еліс Стефаник.

Експертки-іноземки також траплялися в новинах на економічну тематику, на які припало загалом 8% від усіх згадок жінок як експерток. Зокрема, вони згадувалися в новинах, пов'язаних з економікою та фінансами.

Також під час моніторингу зафіксовано поодиноких експерток зі сфер  освіти, здоров'я, спорту та інше — на них загалом припало 15% від загальної кількості згадок про експерток.

“У цілому картина фігурування жінок-експерток не змінилася. Якщо порівняти з минулорічними дослідженнями ІМІ, то згадки про жінок-експерток залишаються незмінними — 24%. Героїні мають 28% згадок: якщо порівняти з минулим роком, то показник упав на 1%. Лідеркою за кількістю згадок залишається Юлія Тимошенко,” — зазначила експертка ІМІ Яна Машкова.

*Дослідження проводилося в таких ЗМІ: "Обозреватель", "Знай.юа", "Страна", 24-й канал, "Гордон", "Українська правда", "Новое время", Укрінформ, "Сегодня", ТСН, "Ліга". Вибірка становила 1100 новин (по 100 новин з кожного досліджуваного ЗМІ, взятих одночасно, у лютому 2019 року). З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.  

  Яна Машкова, медіа-експертка ІМІ
Liked the article?
Help us be even more cool!