МОНІТОРИНГ ЖУРНАЛІСТСЬКИХ СТАНДАРТІВ, грудень 2010 року
Більше половини матеріалів в таких виданнях як «Факти» та «Сегодня» у грудні були незбалансованими. Такого висновку дійшли експерти ІМІ в результаті проведення моніторингу дотримання журналістських стандартів загальнонаціональними виданнями.
Найбільше порушень журналістських стандартів у грудні було виявлено в газеті «Факти». Найчастіше в цій газеті порушувалися стандарти балансу думок та повноти представлених фактів.
Так, наприклад, в статті «Генеральная прокуратура задержала заместителя председателя гостаможни Виктора Бондаря». Вся стаття базується на висловах, цитатах та заявах Генерального прокурора України, позиція якого складає майже 90% всієї статті. Водночас в статті не представлена точка зору іншої сторони. Ані самого А. Бондаря, ані його представників, адвокатів, чи інших осіб, які б могли донести його позицію.
Загалом «Факти» отримали найнижчий загальний бал з дотримання журналістських стандартів, який склав 4, 31 з 6 можливих.
Серед щоденних видань «Экономические Известия» отримали найвищий бал з дотримання журналістських стандартів – 5.00 балів. Разом з тим, в газеті мають місце порушення двох стандартів: «балансу думок і точок зору» та «достовірність (посилання на джерела)».
Наприклад, це стосується в першу чергу статей газети щодо діяльності судової влади, наприклад статті «Судми открыто рулят регионалы».
Також у виданні часто можна спостерігати фразу «на думку експертів». Проте, не завжди можна зрозуміти, на думку яких саме експертів, робляться висновки, оскільки імен самих експертів не зазначаються.
У тижневих виданнях рівень дотримання журналістських стандартів традиційно залишається досить високим – середній бал матеріалу в них вище «5». Але цього місяця серед тижневиків найкращі показники продемонструвала газета «Коментарі» з середнім балом «5,6», обігнавши «Кореспондент», який минулого місяця займав першу позицію з середнім балом «5,9» (цього місяця – «5,43»).
Моніторинг був проведений ІМІ за підтримки Інтерньюз Нетворк. Моніторились шість загальнонаціональних друкованих видання: три щоденні «Факти», «Сегодня», та «Экономические известия» і три тижневика «Український тиждень», «Кореспондент», «Коментарі», на предмет дотримання в них шести основних журналістських стандартів балансу думок, оперативності, достовірності, відокремлення фактів від коментарів, точності та повноти представлених фактів.
* Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації як у цілому так і в частині якогось певного видання або матеріалу є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру. Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі є оціночним судженням експертів і не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за опубліковані матеріали.
Інститут масової інформації
Help us be even more cool!