ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Моніторинг дотримання журстандартів у львівських ЗМІ, жовтень 2010 року

05.10.2010, 00:10

У моніторингу визначалися середні показники дотримання професійних стандартів за 6-ма критеріями: баланс думок/точок зорку, оперативність, достовірність (посилання на джерела), відокремлення фактів від коментарів, точність, повнота представлення фактів/інформації по проблемі.

Лідером у дотриманні стандартів у львівській пресі стала газета «Ратуша» із показником 4,43 при максимальній бальній системі 6, «Львівська газета» отримала найменшу кількість балів – 2,28. Але це не означає, що ця газета не дотримується професійних стандартів журналістики. Незважаючи на достовірність та оперативність матеріалів «Львівської газети», чого інколи бракує в інших друкованих львівських ЗМІ, баланс думок та повнота представлення інформації по проблемі, ймовірно за рахунок швидкого збору матеріалу (оперативності) бажає бути ширшим.

В процесі моніторингу було виявлено й суттєві проблеми: суспільство не завжди отримує правдиву інформацію про суспільно важливі події, а реальні новини часом замінюються РR-приводами, , тобто ЗМІ не відіграють природних для себе функцій у суспільстві.   

Проаналізувавши львівські видання, спостерігаємо невтішну тенденцію - надзвичайно великого поширення набула так звана „джинса” – матеріали, що містять ознаки замовності (цензури), в яких є порушення одного або більше стандартів інформаційної журналістики, за рахунок яких інформація спотворюється на користь однієї із сторін конфлікту. Особливо помітною практика «джинсових» матеріалів стала в ході передвиборчої кампанії, коли інформація, яка подавалася від ЗМІ про вибори та кандидатів, нерідко було розроблена політичними штабами. До матеріалів, які мають ознаки замовності, в моніторингу також віднесено суто «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, де нема зрозумілої суспільно-важливої новини.

Із моніторингу видно, що матеріали з ознаками замовності у львівській пресі, дозволяють собі видання із великим накладом: чим більш тиражованіша газета, тим більше «джинси» вона розміщає. Хоча, не обходиться без винятків – газета «Експрес» у подачі матеріалів цілком дотримувалася вимог маркування рекламних чи комерційних матеріалів, чого не дотримується газета «МедіаСтар». 

За результатами моніторингу найбільше за останній місяць „джинси” подав  „Високий замок”, однак треба віддати належне цьому виданню, оскільки у жовтні порівняно із вереснем, матеріали в яких є порушення одного або більше стандартів інформаційної журналістики надруковано набагато менше, що свідчить про більш прискіпливе ставлення до матеріалів.

Варто зауважити, що майже усі львівські друковані ЗМІ оперативно та достовірно подають суспільно-важливу інформацію. Але на жаль, не завжди вистарчає балансу думок та різних точок зору по проблемі. Як наслідок, не збережена повнота представлених фактів, а самі факти не завжди відокремлені автором від коментарів.

Коли йдеться про стандарти, в моніторингу насамперед звертається увага на недотримання стандарту балансу думок, коли представлено не всі сторони конфлікту або ж баланс лише імітується (на думку однієї сторони, в якій представлено позицію або тим більше аргументацію, надається суто емоційний синхрон іншої сторони).

Аби не виникало претензій від представників друкованих ЗМІ, варто наголосити, що моніторинг покликаний не звинувачувати видання у неповному дотриманні журналістських стандартів, а навпаки сприяти подачі суспільно-важливої інформації із дотриманням усіх критеріїв, що дасть набагато точнішу та достовірнішу інформацію читачеві із дотриманням балансу думок та повнотою представлених фактів.

 

Інститут масової інформації

Liked the article?
Help us be even more cool!