ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Медіаландшафт Сумщини – 2022: як медіа області жили й працювали цей рік

22.05.2023, 10:00
Альона Яцина
 

Повномасштабне вторгнення вплинуло на всі сфери нашого життя. Медіа не виняток. Що відбувалося за рік і як його пережили – читайте далі.

Сумська область – стратегічна територія України, яка має найдовший у державі кордон з Російською Федерацією – 562 кілометри. Вісім районів області межують з Брянською, Бєлгородською та Курською областями Російської Федерації.

З першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну Сумщина опинилася в епіцентрі подій – оперативне військове об'єднання Сухопутних військ Збройних сил Російської Федерації (2 гвардійська загальновійськова армія) вчиняло удар на Київ через Сумську область.

24 лютого 2022 року російські війська ввійшли до обласного центру, розташованого за 35 км від кордону з РФ. Точилися криваві бої за Охтирку. Вже з 25 лютого розгорнулося протистояння між силами оборони України та російськими окупантами за контроль над другим Конотопом. Особливе значення продовжували становити бої за Охтирку: у разі її захоплення російські війська отримали б контроль над стратегічними шляхами в глиб і на південь України в напрямку Харкова. Були блоковані повністю росіянами Суми, відрізані Кролевець та Шостка. Постійний рух ворожої техніки та локальні бої точилися в Ромнах, Недригайлові, Бурині, Глухові, Путивлі, Лебедині. Без спротиву росіяни зайняли Тростянець та Боромлю. Майже скрізь, окрім Лебедина і Охтирки, з українського боку бій приймали добровольчі стихійні формування з підручними засобами й мисливською зброєю, які згодом увійшли до різних формувань Сил оборони України.

Повністю територія Сумщини була звільнена від ворога 8 квітня 2022 року. Але ворожі обстріли з боку Росії тривають щодня. 

Як медіа Сумщини зустріли війну?

Медіа Сумщини зустріли війну досить зібрано і напрочуд готово працювати задля інформування населення в будь-яких умовах та час доби. У компаніях були розписані графіки цілодобових чергувань. Був встановлений постійний зв'язок з ОВА, Нацрадою та Силами оборони. З кінця лютого в області працювали акредитації Сумської ОВА і журналісти мали безперешкодний і майже миттєвий доступ до необхідної інформації, яка становила суспільний інтерес. Також акредитовані ОВА працівники медіа мали доступ до місць російських злочинів задля фіксування наслідків, лікарень з пораненими, місць утримання ворожих полонених, центрів надання гуманітарної допомоги та частково до місць роботи українських Сил оборони та народного спротиву. Також медійники мали доступ до щойно звільнених територій одночасно з їхнім звільненням (за кілька годин після дозволу військових).

Медійники не мали належного захисту (бронежилети та шоломи) до середини березня 2022 року і працювали на власний ризик.

На щастя, жоден з журналістів фізично не постраждав.

Ліцензовані медіа отримали рекомендації щодо захисту будівель та здійснення превентивних заходів під час загрози окупації міста (зняття вивісок, демонтаж ключового обладнання, евакуація обладнання тощо). З метою недопущення використання виробничих потужностей телерадіокомпаній для розповсюдження ворожого контенту в разі захоплення окупантами приміщень телерадіокомпаній майже всі ліцензіати мали плани дій щодо виводу ключового технологічного обладнання з ладу.

В умовах високої ймовірності встановлення ворожих міток на будівлях ТРО представник Національної ради в Сумській області рекомендував вимкнути геолокацію компаній на сторінках сайтів та у власних телефонах і налагодити охорону будівель за допомогою місцевих підрозділів територіальної оборони. Наприклад, під час тимчасової окупації області охорону КП "ТРК "АКЦЕНТ" (м. Шостка) за домовленістю із Шосткинським міським головою здійснювала ГО "Нічна варта".

Завдяки своєчасному інформуванню директора КП "ТРК "ОХТИРКА" щодо входження вдень 24 лютого колони російської бойової техніки в центр м. Охтирки працівникам радіокомпанії вдалося оперативно покинути приміщення студії.

Окрім того, під час окупації Тростянця працівникам КП Тростянецької міської ради "ТРК "ТРОСТЯНЕЦЬ", зокрема директорці та звукорежисеру телерадіокомпанії, вдалося евакуюватися гуманітарним коридором.

Декілька медійників із Сум, Конотопа, Шостки теж виїхали за межі області гуманітарними коридорами. Усе це – жінки з дітьми.

Загалом, жодна з редакцій не припинила роботу на території Сумщини й не релокувалася.

Хоча під час проведення бойових дій на території Сумської області в лютому-березні 2022 року тимчасово припинили діяльність декілька телерадіокомпаній:

Назва ТРО/ППП

Населений пункт

Вид мовлення

Причина припинення діяльності

ТОВ "Телекомпанія "СТС"

м. Суми

Кабельне мовлення

Технічні причини та виїзд значної частини персоналу за межі області

КП "ТРК "ОХТИРКА"

м. Охтирка

Проводове мовлення,

ФМ-мовлення

Тривалі бойові дії у м. Охтирці

ПП "ТРК "ПУЛЬСАР-РТБ"

м. Охтирка

Ефірне телевізійне мовлення,

кабельне мовлення

Тривалі бойові дії у м. Охтирці; пошкодження ліній доставлення сигналу від АСБ до передавального обладнання

ТРК "ТВК" у формі ПП

м. Охтирка

ФМ-мовлення

Тривалі бойові дії у м. Охтирці; пошкодження ліній доставлення сигналу від АСБ до передавального обладнання

КП Тростянецької міської ради "ТРК ТРОСТЯНЕЦЬ"

м. Тростянець

Багатоканальне мовлення,

ФМ-мовлення

Тимчасова окупація міста; пошкодження антено-фідерних систем

Міськрайонна радіостудія "РОМЕН"

м. Ромни

ФМ-мовлення

Вихід з ладу передавального обладнання та відсутність коштів на оплату комунальних послуг

Також унаслідок суттєвих пошкоджень антено-фідерних систем та обладнання, встановленого на вежі КРРТ у м. Тростянці, припинили вести багатоканальне мовлення у м. Тростянці та прилеглих районах регіональний мовник ТОВ "ТРК "АКАДЕМ ТV" (м. Суми) та Філія АТ "СТУ" "Сумська регіональна дирекція".

Після деокупації області, яка відбулась у квітні 2022 року, протягом ІІ–ІІІ кварталів 2022 року частина компаній змогла відновити діяльність (Додаток 11). Одними з перших – ТОВ "Телекомпанія "СТС" (м. Суми) та КП "ТРК "ОХТИРКА" (м. Охтирка), які вийшли в ефір відповідно у квітні та травні 2022 року.

У червні 2022 року КП Тростянецької міської ради "ТРК "ТРОСТЯНЕЦЬ" (м. Тростянець) відновило ФМ-мовлення на частоті 105,4 ФМ у Тростянці – завдяки допомозі Благодійного фонду Полтавського гірничо-збагачувального комбінату, який придбав фідер LCF 7/8, та головному рабину України Моше Реувену Азману (придбання антени та інших комплектувальних).

Багатоканальне телевізійне мовлення КП Тростянецької міської ради "ТРК "ТРОСТЯНЕЦЬ" було відновлене в липні 2022 року (за кошт КРРТ, який є власником вежі у м. Тростянці, та ТОВ "ЗЕОНБУД", якому належать цифрові передавачі, встановлені на вежі).

ПП "ТРК "ПУЛЬСАР-ТБ", м. Охтирка (логотип – "Пульсар ТV") змогло відновити кабельне мовлення в червні 2022 року. Відновлення кабельних мереж, пошкоджених унаслідок артилерійських обстрілів м. Охтирки, відбулося за кошт власних резервів телерадіоорганізації.

До повномасштабного вторгнення Міськрайонна радіостудія "РОМЕН", м. Ромни, завдяки передавачу потужністю 0,2 кВт охоплювала своїм сигналом територію Роменського району, громада якого за показником "щільність населення" є однією з найбільших у Сумській області, а також прилеглі райони. Тому робота локальної радіостанції набула особливого значення під час повномасштабного вторгнення. 

Отже, медійники Сумської області в найкоротші терміни змогли адаптуватися до нової реальності, перебудувати свою роботу відповідно до правового режиму воєнного стану та стати окремим інформаційним підрозділом сил оборони Сумщини.

Блекаут: як це було

Восени 2022 року під час ймовірного блекауту планували працювати близько 80% компаній. На кінець жовтня 2022 року жодна з місцевих і регіональних телерадіокомпаній не мала резервних джерел живлення та стабілізаторів напруги.

У листопаді 2022 року за ініціативою Сумської ОВА пройшла робоча нарада-консультація з представниками медіа області щодо напрацювання алгоритму дій редакцій під час довготривалого блекауту.

Були напрацьовані алгоритми комунікації медіа з органами місцевої влади, органами місцевого самоврядування та інформування населення під час надзвичайних ситуацій. Для представників місцевих та регіональних телерадіоорганізацій Сумщини були зарезервовані робочі місця з доступом до інтернету в стаціонарних пунктах незламності, а також у спеціально відведених приміщеннях районних військових адміністрацій. У Сумах ОВА створила "Медіацентр" а міська рада – робочі місця для журналістів.

Окупація і обстріли Сумщини: наслідки для медіаринку

У 2022 році 60% місцевих і регіональних мовників та 54% провайдерів програмної послуги опинилися в зоні активних бойових дій.

Одночасно з окупацією частини території Сумщини були атаки на інформаційну інфраструктуру області з метою припинити / заглушити українське мовлення в регіоні, створити інформаційний вакуум та умови для поширення ворожої дезінформації.

У перші дні вторгнення в Конотопі росіяни обстріляли будівлю, де встановлено передавальне обладнання місцевої радіостанції ТОВ "ТРК "УКРМАЇЛ". Були пошкоджені  кабелі електроживлення та доставлення аудіосигналу.

Під час окупації в Тростянці ворожими обстрілами також були пошкоджені антено-фідерні системи на вежі Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (далі в тексті – КРРТ).

З початку березня перестала мовити в ефірі (кабель) ТОВ "Телекомпанія СТС".

9 березня 2022 року через ракетний обстріл сталася пожежа на вежі КРРТ у м. Білопіллі. Об’єкт критичної інфраструктури був знеструмлений, всі передавачі вимкнені, мовлення загальнонаціональних телеканалів та радіостанцій припинено.

Отже, через цілеспрямовані обстріли військовими Російської Федерації об’єктів радіомовлення, радіозв'язку та телебачення в перші два тижні повномасштабного вторгнення дві з чотирьох веж КРРТ, розташованих на території Сумської області, припинили роботу. Відповідно, були вимкнені передавачі ТОВ "ЗЕОНБУД", які поширювали на територію Сумщини сигнал загальнонаціональних телевізійних каналів, передавачі мережевих радіостанцій, місцевих телерадіокомпаній.

Понад 50% території області залишилися без українського мовлення. Робота телекомпаній та передавачів була відновлена після деокупації області: у квітні 2022 року – на Білопільській вежі; у червні – на Тростянецькій.

На території області зберігається стійка тенденція до скорочення мережі проводового мовлення. В області залишилося три місцеві редакції проводового мовлення. За інформацією Департаменту цивільного захисту населення Сумської обласної державної адміністрації (далі в тексті – Сумської ОДА) чисельність абонентів проводового мовлення станом на кінець 2022-го скоротилася на 45% і наразі становить 3940 осіб.

Також під час воєнного стану через економічні проблеми тимчасово призупинили мовлення на території Сумської області радіостанції

  • ТОВ "ТРК "ШАНСОН" на частоті 88,0 МГц у м. Шостці;
  • ПрАТ "Радіокомпанія "ГАЛА" на частоті 100,8 МГц у м. Сумах;
  • ТОВ "ТРК "КЛАСС" на частоті 102,6 МГц у м. Сумах.

Також ПП "Компанія "Нова хвиля" зменшила потужність передавача на частоті 87,7 МГц у м. Сумах.

Через деякий час радіостанції ТОВ "ТРК "КЛАСС" та ТОВ "ТРК "ШАНСОН" змогли відновити мовлення в Сумах.

У 2022 році низка телерадіокомпаній Сумської області зазнала хакерських атак (КП "ТРК "АКЦЕНТ" (м. Шостка), ТОВ "ТК "СТС" (м. Суми), Міськрайонна радіостудія "РОМЕН" (м. Ромни). Керівники КП "ТРК "АКЦЕНТ", Міськрайонної радіостудії "РОМЕН" звернулися до правоохоронних органів та запровадили додаткові безпекові заходи.

#Що_по_русні?

Ще до повномасштабного вторгнення протягом багатьох років на прикордонні території сільських та селищних рад Сумщини мали вплив декілька російських радіостанцій (Радио России, Дорожное Радио, Спорт-ФМ, Авторадио, Радио "Комсомольская правда", Мир Белогорья, Радио Грайворон, Радио Брянск, Радио Курск) та телевізійних каналів (ОРТ, "Россия 1", "Россия 24", "Матч!", НТВ, 5 канал, "Россия Культура", "Карусель", ОТР, "ТВ Центр", "Рен ТВ", СПАС, СТС, "Домашний", ТВ 3, "Пятница", "Звезда", МИР, ТНТ, Муз ТВ).

У лютому-березні 2022 року, після припинення роботи українських передавачів, встановлених на вежах КРРТ у м. Білопіллі та Тростянці, посилилась експансія російських радіостанцій та телевізійних програм – першочергово на прикордонні території Шосткинського, Сумського, Конотопського, Охтирського районів. Зокрема, були зафіксовані факти посилення ворожої пропаганди на тимчасово окупованих територіях Сумської області, ймовірно з використанням пересувних (мобільних) передавальних станцій.

Окрім того, після деокупації Сумщини, влітку та восени 2022 року, на території смт Терни Недригайлівської громади Конотопського району Сумської області було зафіксовано сигнал радіостанції "Росія" на частоті 104,3 МГц (передавач встановлено в н. п. Глушково Російської федерації).

Також, відповідно до даних, отриманих від провайдерів програмної послуги Сумської області, на території Сумської області можливе приймання пакетів відкритих телевізійних програм російських телеканалів із супутників Hot Bird, ABS.

З ІІ кварталу 2022 року на територіях Зноб-Новгородської, Середино-Будської, Свеської територіальних громад Шосткинського району фіксувалася відсутність сигналу українських каналів (багатоканальне мовлення), натомість був наявний якісний сигнал низки російських програм. Сигнал цифрового телебачення поширюється на територію Шосткинського району Сумської області з передавачів, встановлених на вежі КРРТ у м. Шостці (потужність передавачів – 1 кВт). За інформацією, отриманою від ТОВ "ЗЕОНБУД", передавачі провайдера, встановлені на Шосткинській вежі, працюють у штатному режимі.

Хороші новини 2022 року: були й такі

У березні 2022 року телерадіокомпанія ТОВ "ТРК "ВІДІКОН" (м. Суми) отримала дозвіл на мовлення на супутнику. Втілити ініціативу вдалося за сприяння ДП "Укркосмос". Результатом цього рішення стало збільшення покриття території Сумської області сигналом регіонального українського мовника та, відповідно, аудиторії, що, своєю чергою, посилило протидію ворожій пропаганді.

На території області ведуть діяльність 13 мережевих приватних радіокомпаній (22 частоти) та суспільний мовник. Останній має найрозвиненішу мережу на території Сумщини (14 частот / 90% покриття).

На початку року в Конотопі на частоті 101,1 МГц вийшла в ефір мережева радіостанція ХІТ ФМ (ТОВ "ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЯ "МЕДІА МАРКЕТ", м. Київ).

У 2022 році на підставі висновку вдалося збільшити потужності передавача Радіо "Промінь" з 0,2 кВт до 0,5 кВт, який працює на частоті 99,6 МГц в м. Охтирці. А з 1 лютого 2022 року АТ "НСТУ" розпочало трансляцію програми "Радіо "Промінь" з новими технічними параметрами передавача.

22 грудня 2022 року на частоті 107,9 МГц у Сумах, на період дії воєнного стану в Україні почала працювати радіостанція "АРМІЯ FM – ВІЙСЬКОВЕ РАДІО". 

Сумські журналісти – це не більш ніж напівмертва спільнота у фейсбуці.

Таке твердження мало місце бути до 24 лютого 2022 року. Цього дня всі медійники: журналісти, блогери, ТБ, радіо, онлайн- та друковані медіа об’єдналися, щоб захистити Сумщину від ворога.

Протягом перших двох днів понад півтори сотні людей – по декілька представників від медіа – були в спільній групі швидкого інформаційного реагування. Разом із представниками ОВА та Нацради з питань телебачення та радіомовлення медійники розгорнули повноцінний фронт боротьби за Сумщину. Працювали максимально злагоджено. Робота була цілодобовою. Зокрема, через неповноцінну роботу систем оповіщення населення про загрози цю функцію на себе взяли медіа. Сумщина не перебувала в зоні дії української ППО, тож медійники та представники ОВА з власних джерел (від партизанів) дізнавалися про ймовірні загрози авіа- чи ракетного удару, артобстрілів та вуличних боїв та злагоджено інформували про це населення області.

Оперативно та одночасно на всіх каналах спілкування з аудиторіями була інформація про те, де можна придбати їжу / ліки, про місця збору та особливості організації евакуаційних колон тощо.

Інформпростір області був повністю закритий і захищений від ворожих намагань потрапити в нього та посіяти надмірну паніку серед населення. 

Про роботу та діяльність медійників Сумщини під час окупації області можна буде розповісти набагато більше вже після перемоги України у війні. А поки медійники працюють у безпосередній близькості до держкордону з країною-агресоркою, варто лишити деталі задля безпеки. 

Альона Яцина, регіональна представниця Інституту масової інформації в Сумській області 

*Під час підготовки матеріалу використовували дані зі звіту представника Нацради з питань телебачення та радіомовлення в Сумській області за 2022 рік, а також інформацію від Сумської ОВА.

Liked the article?
Help us be even more cool!