ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Медіа без стандартів. Як популярні телеграм-канали показують достовірність інформації

26.07.2024, 15:13
Дмитро Баркар
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

Найпопулярніші новинні телеграм-канали України неякісно інформують свою аудиторію. Велика частина дописів цих ресурсів є недостовірними. Також вони розміщують маніпулятивні матеріали, зокрема джинсу. Такими є висновки моніторингу* Інституту масової інформації, проведеного в червні 2024 року серед українських телеграм-каналів з найбільшою кількістю підписників у категорії “Новини і ЗМІ” (за даними ресурсу Telemetr.io).

Звісно, неможливо застосувати до телеграм-каналів стандарти якості, сформульовані для професійних онлайн-медіа, тобто сайтів. Але достовірність цілком можна вимірювати тим, наскільки аудиторія може переконатися в правдивості повідомлення. Насамперед їй треба знати про походження інформації: звідки стало відомо, хто сказав, як дізналися ті, хто тепер про це пише. Тобто посилання на надійні джерела лишається безальтернативним елементом достовірної новини, про який би майданчик не йшлося. 

Так само, безвідносно до форми поширення, якісним інформаційним контентом не можуть вважатися різні маніпулятивні матеріали. Але популярні телеграм-канали дозволяють собі розміщувати тенденційні, незбалансовані та емоційно забарвлені публікації. Крім того, деякі з них поширюють джинсу, тобто приховану рекламу.

Водночас більшу частину якісного контенту досліджених телеграм-каналів становлять публікації, що ґрунтуються на матеріалах українських та західних онлайн-медіа. Щоправда, канали переважно уникають називати ці видання, хоча разом з тим часто дають гіперлінки на оригінальні публікації. У такий спосіб читач отримує можливість дізнатися про походження інформації, і, перейшовши за посиланням, отримати її в розширеному вигляді. 

Скриншот ІМІ із сайту Telemetrio

Водночас якісні оригінальні матеріали, вироблені самими телеграм-каналами, зустрічаються не на кожному з них і перебувають у меншості. Хоча, здавалося б, у цьому й сенс – створювати контент, відмінний від традиційних медіа. Тим більше що найпопулярніші новинні телеграм-канали наразі не виявили бажання визнати себе медіа, зареєструватися відповідним чином та відкрити власників, редакторів і авторів, хоч і називають своїх дописувачів журналістами. Нагадаємо кейс із каналом “Лачен пише”, чий засновник публічно писав, що не вважає цей канал медіа, а отже заперечує і необхідність дотримуватися журналістських стандартів. 

Тобто йдеться про вищу ступінь свободи? Тоді вона разом з наявною неврегульованістю телеграм-каналів як прибуткових організацій та оптимізацією податків мала б призводити до стрімкого розвитку у вигляді продукування помітної кількості унікального якісного професійного контенту. Але цього чомусь не відбувається. Натомість телеграм-канали паразитують на переповіданні інформації з професійних медіа. Можливо, вони не мають іншого вибору, адже скільки не заперечуй потребу дотримуватися журналістських стандартів, аудиторія хоче достовірних відповідей на свої запитання. Тим часом для продукування якісного інформаційного контенту бажання і фінансів замало. Необхідні фахівці, адже якісна реакція – це не тільки адміністратори стрічки, це набагато складніший механізм. І, як видно, не всім засновникам та власникам телеграм-каналів це відомо. 

Труха⚡️Україна

Майже половина дописів каналу, за винятком замовних, – повідомлення з посиланням на популярні українські та іноземні медіа. Щоправда, адміністратори каналу здебільшого соромляться називати джерело, з якого запозичили інформацію. Але додають відповідні гіперлінки. Серед таких публікацій актуальні суспільні, політичні та міжнародні новини:

  • “Байден передав свої повноваження щодо підтримки України Мінфіну та Держдепу, – Білий дім”🔽
  • “Порада українцям у підготовці до зими: “Розраховуйте на себе. Я не жартую. Все в наших руках і залежить від кожного з нас”, – виконавчий директор ДТЕК”🔽
  • “Снуп Дог понесе олімпійський вогонь на церемонії відкриття Олімпіади у пʼятницю, – France 24” 🔽

Паралельно з новинами на каналі розміщують повідомлення сумнівного змісту в сумнівній формі, що поширюють псевдонаукові твердження та забобони.

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Труха Україна

Втім, такі матеріали теж мають гіперпосилання на першоджерело.  

  • “Війна скоро закінчиться, – передбачення єдиної у світі гадалки на спаржі”🔽
  • “Кава на пару з безсонними ночами призводить до отупіння, – дослідження”🔽

Без гіперлінків обходяться дописи, що не є передруками з медіа. У постах, сформульованих дописувачами каналу, використано різні способи підвищити достовірність повідомлень. У кількох дописах коротко називають джерела.

  • “ЗСУ суттєво пошкодили останній залізничний паром окупантів в порту “Кавказ”, – Генштаб” 🔽
  • “Зменшення видатків на оборону та заморозка підвищення соцвиплат: Бюджетний комітет затвердив пропозицію Уряду на 2025-2027 роки, – Гончаренко”🔽

До частини повідомлень додано відео, вочевидь, з верифікованих акаунтів у соцмережах, але про це читачеві лишається тільки здогадуватися. 

  • “Ми наближаємось до можливості застосовувати свої ракети, а не лише покладатись на партнерів, – Зеленський”🔽
  • “Кулеба прибув до Китаю: це перший візит глави МЗС України в цю країну з 2012 року”🔽

Водночас на підтвердження повідомлень публікуються і відео зі скомпрометованих джерел.

  • “Тим часом на росії – апокаліпсис: величезний смерч насувається на Сочі”🔽

Низка публікацій взагалі не називає джерел і не містить гіперлінків, що вказували б на походження інформації.

  • “В Україні продовжили воєнний стан та мобілізацію. Рада проголосувала”🔽
  • “Динамо” знищує “Партизан” з рахунком 6-2 в першому матчі 2-го кваліфай раунду ЛЧ”🔽

Понад 15% публікацій каналу в моніторинговий період мають ознаки замовних. Водночас лише половина з них мають позначки “реклама” чи бодай “промо”. Решту ж не позначено жодним чином. 

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Труха Україна

Серед них є публікація, спрямована на покращення репутації алкогольного бренду.

  • “Nemiroff увійшов до рейтингу найбільш швидко зростаючих брендів серед усіх міцних напоїв у світі” 🔽

Прихована реклама є свідомою маніпуляцією. Те саме можна сказати й про емоційну лексику, вжиту в окремих дописах, і про використання сумнівних джерел інформації, і про розповсюдження забобонів, і про поширення інформації з неназваних джерел. Тому більша частина контенту каналу не відповідає завданню якісного інформування аудиторії. А більшість же публікацій, що доносять надійнішу інформацію, є передруками з медіа.

Николаевский Ванёк

Канал містить переважно повідомлення про дронові та ракетні атаки росіян на мирні території України. Такі дописи оперативно і докладно розповідають про рух ворожих об’єктів та про результати роботи української ППО.

  • “1 мопед с Харьковской области в сторону Великой Писаревки Сумской области. 1 мопед с Днепропетровской области перелетает в сторону Полтавской. 1 мопед курсом на/через Конотоп – может быть громковато!”🔽
  • “Есть мопеды в воздухе, пуск с Приморско-Ахтарска. Ближе к полуночи ожидаем”🔽

Як не відомо, хто пише для цього каналу, так не відомо, звідки він знає траєкторію польоту російських БпЛА та ракет. Утім, тривала прихильність немалої аудиторії свідчить, що ця інформація на каналі є точною. Очевидно, що до цього каналу читачів приваблює саме турбота про власну безпеку.

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Николаевкий Ванек

Водночас частина контенту має інший зміст. На каналі було зафіксовано репости повідомлень щодо окремих епізодів бойових дій, які можна вважати достовірною інформацією.

  • “БуАР 47 окремої механізованої бригади виявили рідкісний російський комплекс на Покровському напрямку. Завдяки скиду дружнього підрозділу вийшов потужний БАДА-БУМ” 🔽
  • “Черговий результат скоординованих дій Сил оборони: в порту "Кавказ" суттєво пошкоджений паром окупантів”🔽

Крім того, на каналі розміщено повідомлення про збори на допомогу підрозділам ЗСУ, та публікації, спрямовані на популяризацію рекрутингу до Сил оборони України.

  • “Підтримай великий збір на дрони для десантників 79-ки”🔽
  • “Вступай до лав бригади “Буревій”🔽

Але саме повідомлення про обстріли, яких на каналі найбільше, за формальними ознаками не могли б вважатися достовірними. Проте їхня точність доведена досвідом і часом. Звісно, канал має свою особливу нішу, в якій, можна припустити, виконує завдання з інформування. Водночас можна припустити й те, що, якби в публікаціях про рух ворожих об’єктів називалися джерела, це зміцнило б довіру аудиторії.

Times of Ukraine

Більшість дописів каналу не видаються достовірними з кількох причин. Частина з них не пояснюють, як інформація стала відома каналу.


Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Times of Ukraine

Інші посилаються на сумнівні джерела.

  • “Верховна Рада продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів”🔽
  • “Дрони атакувати порт “Кавказ”: уражено пором, який перевозив озброєння”🔽

Також серед публікацій, у яких адміністратори каналу намагалися втаємничити походження, жорстоке відео, запозичене з іншого, менш популярного телеграм-каналу.

  • “Жорсткі кадри: мотоцикліст влетів під бус та загорівся”🔽 

Публікації, в яких названо достовірне джерело, видаються поодинокими. Частина з них – це передруки з медіа.

  • “3800 ув‘язнених служать в ЗСУ, серед них вже є поранені і загиблі, — секретар комітету ВРУ з питань нацбезпеки”🔽

Канал практично не створює оригінальних публікацій та нехтує підтвердженням поширюваної інформації. У такий спосіб він не може якісно і всебічно інформувати аудиторію.

Лачен пише

Майже третина дописів каналу не називають джерел походження інформації. Водночас вони стосуються тем війни та внутрішньої політики. 

  • “Парламент підтримав продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації на 90 днів – до 9 листопада”🔽
  • “Верховна Рада, обстановка. Нардепи блокують трибуну. Вимагають розгляду законопроєкту про заборону УПЦ МП”🔽

Кращими з погляду достовірності видаються публікації, де названо джерело принаймні у вигляді прізвища посадовця чи назви відомства. Такі короткі дописи є одним з поширених на каналі форматів. 

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Лачен пише

Але через свою лаконічність вони є не більш інформативними, ніж заголовки в стрічках новин онлайн-медіа.

  • “Ракетна програма. Активно працюємо над тим, щоб зменшити залежність від постачання ракет партнерами, зокрема й для ППО”, – Зеленський після ставки”🔽
  • “Туреччина долучиться до допомоги Україні з відновлення енергосектору і нарощуванням потужностей розподіленої генерації, повідомило Мінекономіки”🔽

Серед власних повідомлень каналу цілком якісною є публікація, що містить посилання на сайт Білого дому.

  • “Байден делегував свої окремі функції й повноваження щодо закону про підтримку України главам Міністерства фінансів і Державного департаменту США”🔽

Водночас більшість дописів на каналі, що дають можливість повноцінного інформування, – це матеріали, що посилаються на західні та українські медіа.

  • “Європа досі конкурує з Китаєм за головний ринок збуту російського трубопровідного газу, повідомляє Bloomberg”🔽
  • Байден в останні місяці президентства зосередиться на Україні та Близькому Сході, – Financial Times🔽
  • “ДТЕК втратив 90% генерації через обстріли, але планує відновити 60-70% до жовтня, сказав виконавчий директор енергохолдингу компанії”🔽

Також серед контенту є  повідомлення про збори на допомогу армії.

  • “Фонд Сергія Притули спільно з Uklon та !FEST збирають на 2,5 тисячі денних і 2,5 тисячі нічних FPV-дронів”🔽

На додачу на каналі розміщують заклики, по суті політичні, від імені нібито засновника каналу Ігоря Лаченкова.

  • “Нардепи, які захищають російську церкву, якою керує ФСБ, пам’ятайте, що колись ваші повноваження закінчаться, і люди вам це все пригадають”🔽

Попри це більша частина, близько двох третин, наповнення каналу є інформативною та відносно достовірною. 

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Лачен пише

Тому можна вважати, що в цьому разі певною мірою відбувається якісне інформування аудиторії. Водночас частка публікацій, що важко вважати достовірними, залишається доволі помітною.

Україна Сейчас | УС: новини, політика, війна

Найрясніше наповнений канал. Тут є оригінальні публікації з посиланням на власні джерела та навіть власних журналістів.

  • “Стало відомо від наших джерел, що 17 липня, приблизно о 19:00 українськими партизанами було підірвано військовий камаз із особовим складом орків”🔽
  • “$2000 за підпал військових автівок: до журналістів “Україна Сейчас” потрапив ексклюзивний запис вербування киян”🔽

Сюди можна додати й повідомлення про збори коштів.

  • “Без вашої підтримки нашим пораненим буде важко отримати необхідну медичну допомогу вчасно”🔽

Втім, більша частина дописів, що подаються як оригінальні повідомлення, не називають джерел інформації. Коли походження новини втаємничено, важко вважати її достовірною. 

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Украина сейчас

Такі публікації становлять майже чверть усього контенту каналу. 

  • “Чи знали ви, що сьогодні Міжнародний день китів та дельфінів? З цієї нагоди ось декілька цікавих фактів про них”🔽
  • “Байден сьогодні повернеться у Білий дім після ізоляції через COVID-19”🔽
  • “Трибуну Верховної Ради заблокували”🔽
  • “Генсек ООН Антоніу Гутерреш закликав всіх скласти зброю на час Олімпіади-2024”🔽

Не досить якісними видаються й публікації, в яких джерело ніби названо, але залишається незрозумілим, як інформація потрапила до дописувачів каналу, адже сумнівно, що йдеться про коментар, отриманий напряму.

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Украина сейчас

Тобто, щоб згенерувати повідомлення, треба було десь прочитати схоже, в чому автори каналу посоромилися зізнатися.

  • “Спека повертається: 28-29 липня знову буде 34-37° тепла. Таких показників температура досягне у південній частині країни, повідомила синоптикиня Наталка Діденко”🔽

Не додають достовірності повідомленням і посилання на неверифіковані та скомпроментовані джерела.

  • “Українці на судні контейнеровоза зі стрілецької зброї змогли збити морський дрон хуситів у Червоному морі. Про це пишуть у соцмережах”🔽
  • “Атаковано паром у російському порту “Кавказ”, є загиблий, – губернатор Кубані”🔽

Значна частина контенту каналу – публікації, що ґрунтуються на матеріалах онлайн-медіа.

  • “Наступний “Саміт миру” має відбутися за участі росії, але на умовах Києва, – глава дипломатії ЄС Боррель”🔽
  • “У Харкові восени повітряну тривогу почнуть оголошувати окремо від області, – мер Ігор Терехов”🔽
  • “Напрацювались: Рада на місяць пішла на канікули, – УП”🔽
  • “Гарріс випередила Трампа в першому опитуванні після рішення Байдена вийти з виборів, – Reuters”🔽
  • “Росіяни розгорнули нову військову базу за 200 км від лінії фронту, – Схеми”🔽

Також до переліку достовірних можна зарахувати публікації з посиланнями на офіційні джерела в ЗСУ.

  • “ЗСУ збили черговий Су-25 на Донеччині”🔽

Водночас канал містить публікації, що незалежно від рівня достовірності та посилань видаються вкрай незбалансованими.

Скриншот ІМІ з телеграм-каналу Украина сейчас

Такі матеріали покликані не так інформувати аудиторію, як налаштовувати її проти певних діячів, що є однією з ознак замовності.

  • “Журналіст Юрій Бутусов, який багато пише про хід війни, оформив відстрочку від військової служби як батько трьох дітей”🔽
  • “Погляньте виступ Майкла Джексона, який каже, що РПЦ – це удар у серце України”: Порошенко переплутав прізвища”🔽

Крім того, ознаки замовності має ще низка публікацій на користь Ріната Ахметова, Артура Палатного та Арсенія Яценюка

  • “10 ОГШБ отримала дрони від Фонду Арсенія Яценюка і вже працює з ними”🔽

Разом з тим адміністратори каналу не обійшли увагою і жорстоке відео ДТП.

  • “Жах: відео, як мотоцикліст потрапив під авто та загорівся”🔽

Тобто намір інформувати розчиняється в бажанні десь підзаробити, десь похайпувати, а десь приховати, де автори каналу прочитали ту чи іншу новину. Тому, попри велику кількість контенту та наявність власних матеріалів, завдання щодо інформування аудиторії важко вважати виконаним досить якісно.

Отже, більшість контенту телеграм-каналів, що є якісним, насамперед достовірним, який верифікувати зможе більшість читачів, своїм джерелом має матеріали українських та західних онлайн-медіа. Водночас більшість оригінальних публікацій телеграм-каналів уникає чітких посилань на джерела. Втім, насправді оригінальні публікації – найрідкісніший різновид контенту досліджених телеграм-каналів, попри всю свободу ресурсів, що працюють поза обмеженнями журналістських стандартів. Тому в сенсі донесення до аудиторії якісної інформації телеграм-канали не змогли стати альтернативою традиційним медіа.

*До вибірки моніторингу потрапили п'ять українських телеграм-каналів, що мають найбільшу кількість підписників у категорії “Новини і ЗМІ” ресурсу telemetr.io: “Труха⚡️Україна”, “Николаевский Ванёк”, Times of Ukraine, “Лачен пише” та “Україна Сейчас | УС: новини, політика, війна”. Вручну були опрацьовані всі дописи розміщені протягом доби 22 червня 2024 року.

***

Інститут масової інформації (ІМІ) – медійна громадська організація, яка працює з 1996 року. ІМІ відстоює права журналістів, аналізує медіасферу та висвітлює пов’язані з медіа події, протидіє пропаганді та дезінформації, забезпечує медіа засобами захисту для відряджень до зони бойових дій під час російсько-української війни починаючи з 2014 року. 

ІМІ робить єдиний в Україні моніторинг свободи слова та список якісних і відповідальних онлайн-медіа, документує медійні злочини Росії у війні проти України. ІМІ має представників у 20 регіонах України та мережу хабів “Медіабаза” для безперебійної підтримки журналістів. Серед партнерів ІМІ – “Репортери без кордонів” та Freedom House, організація входить до мережі Міжнародної організації із захисту свободи слова (IFEX).

Liked the article?
Help us be even more cool!