#Мама у всьому винна. Як онлайн-медіа висвітлюють материнство та батьківство
Бути мамою в Україні дуже непросто, якщо вірити онлайн-медіа. Часто образ материнства супроводжується матеріалами про пияцтво матерів, стереотипними уявленнями про те, якими мають бути матері, та обов'язковим описом їхніх помешкань. Ну а якщо вже згадують житло, то воно майже завжди буде пов'язане з "антисанітарією та брудом".
Батьком в Україні бути дещо легше. Якщо і трапляються якісь негативні матеріали про батьківство, то і в них провина буде покладена на матір. Батьків часто виправдовують. Наприклад, якщо батько не цікавиться дітьми, медіа пишуть – нічого страшного, у дитини ж є матір. А якщо татко поводиться просто нормально, то про нього писатимуть, що він "супертатко".
Тренд, де мама в усьому винна, транслюється в медіа часто з подачі правоохоронців, які пишуть про це у своїх пресрелізах. До прикладу, у 2021 році траплялися згадки в медіа, що коли тато залишався сам удома з дітьми, а дитина пропадала, то поліція складала протокол на маму "за неналежне виконання обов’язків по вихованню дитини". Хоча в цей момент відповідальним за життя та здоров'я дитини був батько. Так само протокол виписали на маму, коли батько залишив доньку на дитячому майданчику саму і пішов у своїх справах. Коли на Черкащині батько на трасі залишив семирічну дочку охороняти речі, поліція розшукала батька і провела з ним виховну бесіду, але без адмінпротоколів, які часто виписують мамам.
Аналітики ІМІ вирішили дослідити, що українські медіа пишуть про батьківство, материнство та чи наявні в таких матеріалах мова ворожнечі або стереотипи. Дослідження проходило в січні 2022 року у 23 онлайн-медіа, які ІМІ моніторив на предмет дотримання журналістських стандартів*.
Дослідження ІМІ показало, що найчастіше в темі батьківства медіа згадують мам (57,7% загальної кількості згадок про батьківство). З них 7,2% стосувалися згадок сурогатного материнства та 3,2% – вагітних. Удвічі менше медіа пишуть про тат (22,1% загальної кількості згадок). Згадки про обох батьків траплялись у 20,2% матеріалів.
Теми, де найчастіше трапляються згадки про батьківство, дещо відрізняються від реального життя:
- 39,1% згадок про батьківство стосувалися кримінальної хроніки або надзвичайних подій;
- 25,7% матеріалів стосувалися шоубізнесу, зіркових батьків та їхнього батьківства;
- 11,9% згадок стосувалися теми здоров'я;
- кожен десятий матеріал (9,9%) щодо батьківства був про життєві історії;
- 7,9% матеріалів стосувалися теми права людини;
- 3,2% матеріалів стосувалися досліджень щодо батьківства.
Тато не винний, це горе-мама
Соцмережі рясніють фотографіями щасливих сімей, у рекламі зображують закоханих батьків та щасливих дітей поряд. Обов'язково для романтизації цього образу на фото має бути впевнений тато та надзвичайно жіночна мама (зібрана з усіх стереотипів), а також усміхнені різностатеві діти. Цей образ створюється зі стереотипів і чудово навʼязується аудиторії.
Щодо медіа, образ батьківства є дещо суперечливий. Найчастіше в медіа батьківство зображується в темах криміналу та надзвичайних ситуацій – 39,1%. І близько третини цих матеріалів супроводжуються стереотипами та мовою ворожнечі. В моніторинговий період найчастіше стереотипними уявленнями про батьківство супроводжувалися матеріали про те, що в Дніпрі нацгвардієць влаштував стрілянину на території Південного машинобудівного заводу. Через що загинула одна цивільна жінка та четверо інших військових. Медіа широко цитували ексзаступника міністра МВС Антона Геращенка, який у фейсбуці написав, що солдат виріс без батька. Здебільшого медіа транслювали цей факт як причину того, що обвинувачений виріс не в повній сім'ї, що вплинуло на його дії. Що начебто саме відсутність батька у вихованні погіршила його психоемоційний стан та визначила подальшу долю нацгвардійця.
- Антон Геращенко розповів про "дніпровського стрілка" / Укрінформ
- Нацгвардієць, який розстріляв товаришів зі служби на Південмаші – призовник з Ізмаїлу Одеської області / Інтерфакс
- У соцмережі створили групу підтримки солдата, який розстріляв товаришів по службі / "Корреспондент"
- В МВД Украины рассказали о солдате, расстрелявшем своих сослуживцев в Днепре / "Страна"
Наприклад, у матеріалі УП на основі власних джерел із правоохоронних органів журналісти написали: "...Солдат-строковик, який виріс без батька, взяв зброю і почав розстрілювати людей, убив бабусю-вахтера, яка була на виході з казарми". Власне, момент такий токсичний, що перекручує реальність. Бо в реальності діти, які виростають без батька, не беруть поголовно зброю, щоб іти вбивати людей. Той факт, що хлопець виріс без батька, ніяк не впливає на його вчинок зі стріляниною. Однак правоохоронцям легше закинути яскравий факт, щоб відвести увагу від прогалин у системі, де солдати мають вільний доступ до зброї, і медичної комісії, яка дозволила солдату піти на службу.
У матеріалі Артем Рябчук, який розстріляв солдатів у Дніпрі, сам зв'язався з поліцією – всі деталі трагедії ("Обозреватель") йдеться про те що, батьки суворо виховували хлопця "Батьки-віруни жорстко обмежували дитину навіть у перегляді телепередач". І чи цей факт із дитинства Рябчука мав якийсь вплив на те, що він розстріляв людей?
Окрім цього, в медіа висвітлювали інфопривід щодо ухвалення вироку батькам, які вбили прийомну доньку та приховали сліди свого злочину.
- Суд дав по дев’ять років прийомним батькам, які розчленували та спалили тіло 6-річної дитини / Укрінформ
- Загибель Аміни Менго у Кривому Розі: суд виніс рішення прийомним батькам – подробиці та фото / "Обозреватель"
- Спалення 6-річної дівчинки з Кривого Рогу: суд ухвалив вирок названим батькам / 24 канал
У матеріалі на ТСН журналісти наголошували, що прийомні батьки були зразковою родиною, які окрім загиблої виховували ще кілька дітей. Журналісти згадали про біологічну маму, водночас про батька жодного слова: "Рідна мати дітей виїхала до ОАЕ, де прийняла мусульманство і вийшла заміж". У такий спосіб складається образ, що в біологічної матері все чудово: нова сім'я, нове життя, а ця трагедія сталася через те, що вона залишила свою доньку.
Медіа не забувають про свій давній гріх – писати про горе-матерів. Здебільшого це трапляється в матеріалах кримінальної хроніки. Однак у новинах, де батько вчиняє насильство над дитиною чи не виконує своїх обов'язків ви ніколи не зустрінете назви "горе-батько". Стереотип горе-матері такий сильний, що деякі медіа навіть створили хештег #горе-мать, під яким збирають колекції новин з порушенням етичних стандартів. Це такі медіа, як ТСН, Сегодня, Політека, РБК-Україна, Еспресо.
Наступний інформпривід про загибель немовляти на Волині через удушення рвотними масами. Слідство показало, що мати не винна в смерті дитини. Однак на "Главкомі" детально розписали, що, зі слів слідства, мати була п'яна в день смерті дитини. Щодо батька в матеріалі не було жодного слова, невідомо також, чи вимірювали рівень алкоголю в нього, чи тільки в матері.
- Тіло тиждень лежало в хаті: на Вінниччині батьки відмовлялись ховати дитину (фото, відео) / "Главком"
- Родители уже неделю не разрешают хоронить умершего младенца, видео / РБК-Україна
- В Винницкой области отец уже неделю отказывается хоронить умершую дочь / "Страна"
У медіа час від часу писали про загибель немовлят з різних причин. Водночас журналісти підкреслювали, що матір завжди відповідальна за життя та здоров'я дитини, і жодним словом не згадували, де хоча б перебував батько дитини, не кажучи про його відповідальність.
До прикладу, в матеріал на "Главкомі" Немовля замерзло на вулиці, поки мати випивала. Суд поставив крапку в шокуючій історії (фото) журналісти додали оцінних деталей про хазяйновитість матері:
"Господарювати в будинку та на подвір’ї обвинувачена не любила, не завжди підтримувала порядок в помешканні".
Інколи матері потребують психологічної та емоційної підтримки після пологів. У моніторинговий період у медіа з'явилася низка матеріалів про те, що молода матір задушила свою дитину.
- Вбила немовля та кинула в туалет: дівчина з Харківщини скоїла жахливий злочин – відео з допиту / 24 канал
- На Харківщині жінка вбила новонароджену дочку – подробиці / "Обозреватель"
- На Харківщині 18-річна жінка вбила свою новонароджену дитину – поліція / "Суспільне"
Втім, лише на Суспільному журналісти додали інформацію про те, що в Харкові існує "Вікно життя", де в скрутній ситуації анонімно можна залишити дитину.
Це хороший приклад конструктивної журналістики: коли є проблема, а журналісти додатковий раз нагадують про можливий спосіб розв'язання.
В іншому матеріалі на ТСН журналісти поширили інформацію про те, що мати зателефонувала в поліцію і сказала, що її б’є чоловік. Оселя була в диму, а дитина плакала: у Херсонській області у матері забрали 5-місячну дівчинку (фото). Однак на додачу поширювали негативний тон до образу матері:
- описували стан помешкання: "У квартирі жінки поліцейські побачили безлад та антисанітарію", хоча в родині є батько, але безлад приписали мамі;
- зазначали, що "матір дівчинки в стані алкогольного сп’яніння", однак жодного слова про те, чи був батько п'яний.
Також Громадське запустило лонгрід про підліткові колонії Вкрав телефон – сів на 5 років? Чи є життя після підліткових колоній. У матеріалі наводиться багато прикладів, що діти, які відбувають покарання, виросли в проблемних сім'ях, їх здебільшого виховували мами. В матеріалі навіть наводять цитату однієї героїні, що її родич засуджений невипадково: "...Але його життя – це результат впливу оточення та його мами. Вона дуже сильно пила".
Татові солодкі булочки проти маминих трусів і капелюхів
На другому місці за кількістю в матеріалах про батьківство були згадки на тему шоубізнесу – 25,7%.
Ідеальний образ батьківства присутній лише в матеріалах про зіркових татусів.
- "Солодка булочка". Зінченко показав своє миле маля / "Главком"
- Який солоденький! Губастик чудовий. 39-річна Подольська показала рідкісні знімки молодшого сина / "Бульвар Шоубіз"
Традиційно жінкам пощастило менше. Їх спочатку описують у сексистьких та принизливих текстах, а потім у бекграунді згадають, що вони ще ж матері "Брежнєва – мати двох дітей", "Клум – мати чотирьох дітей".
- 39-річна Брежнєва позувала в одних трусах і капелюсі, показавши великим планом голі груди / "Бульвар Шоубіз"
- 48-річна Клум зімітувала статевий акт і попестила себе на камеру / "Бульвар Шоубіз"
Третина матеріалів про батьківство в шоубізнесі стосувалася вагітних та сурогатних матерів. Так, на ТСН детально розібрали лук Ріанни, яка оголосила про вагітність
Хочеться відзначити впевненість і оптимізм редакції, яка вітає Ріанну та її партнера з надією, що вони приймуть вітання та прочитають їх українською.
Щоб показати, що редакція зовсім не розклеїлася від милоти, традиційно нагадали, що топлять за сексизм, і після вітання згадали факт, що Ріанна була без білизни.
Поки погана мама є відповідальною, хороший татко піариться?
Третя за популярністю тема про батьківство – здоров'я (11,9%). За здоров'я дитини в сім'ї завжди відповідає мама, на думку українських медіа.
Наприклад, коли хворим дітям збирають кошти на лікування, саме мами завжди коментують історію хвороби дитини:
- Посилена реабілітація потрібна Жені / ТСН
- Є лише кілька місяців, щоб врятувати Соню від СМА / ТСН
- Мама Лізи просить допомоги в її лікування / ТСН
- Братики-двійнята Влад і Артем поділили на двох діагноз СМА: їм обом потрібен найдорожчий укол у світі / ТСН
Якщо дитина випадково захворіла, то вся відповідальність за це також лежатиме на матері.
- У Закарпатській області поліомієліт виявили в дитини, мати якої відмовилася від вакцинації – МОЗ / "Гордон"
- У Мелітополі учениця послизнулася на шкільному подвір'ї та зламала хребет: їй прописали мазь / 24 канал
Кожен десятий матеріал (9,9%) про батьківство стосувався життєвих історій.
У моніторинговий період різноманіття історій про батьківство вражає: від неналежно маркованого матеріалу до чудових історій про прийомне батьківство.
Так, у неналежно маркованому замовному матеріалі на НВ член ОПЗЖ Валерій Ксьонзенко розповідає про свій досвід батьківства: "Коли народилася перша дитина, я не знав, як це – бути батьком. Не хотілося бути формальним татом, який лише годує-одягає". Втім, на це не варто звертати увагу та мліти від усвідомленого батьківства і відповідальності, це лише іміджевий матеріал про політика.
На п'ятому місці за популярністю – тема прав людини (7,9%). Найчастіше героїнями матеріалів на цю тему знову були матері дітей. Утім, навіть якщо жінки неналежно виконували свої батьківські обов'язки, журналісти вдавалися до осуджень та припущень. У матеріалі Мати тиждень не пускала 11-річну доньку додому: дитина хотіла відучити жінку від пияцтва на ТСН журналісти вдаються до припущень щодо рішення матері не впускати дитину додому, а також зробили висновки за батьків ("її рідний батько від неї відмовився, а мамі вона, виявляється, не потрібна").
Також у медіа траплялися матеріали про дослідження щодо батьківства – 3,2%. Здебільшого дослідження стосувалися теми здоров'я. У матеріалах зафіксовано навʼязані стереотипні уявлення про материнство: "... материнський стрес негативно впливає на розвиток мозку немовляти, тож на цьому знову зосередили увагу… Тобто якщо на матір тиснуть інші фактори, вона є емоційно нестабільною, тривожною, то це заважає дбати про дитину, своєчасно реагувати на її потреби, розвивати здорову прихильність.
Через це в немовлят формується недовіра до світу, вони менше цікавляться тим, що їх оточує, знижується допитливість, ініціативність. А тому діти отримують недостатньо інформації для нормального розвитку інтелекту".
Конструктив і позитивні приклади висвітлення
На 24 каналі підготували матеріал з фото про батьківство без стереотипних уявлень про те, що "чоловік має допомагати дружині й діти – це жіноча справа":
Окрім цього, журналісти 24 каналу підготували серію матеріалів про дітей з аутистичним спектром та розповіді їхніх матерів:
- Щастя – це коли тебе розуміють, навіть якщо не говориш: історія хлопця з невербальним аутизмом
- Інколи сумніваюся, хто з нас з особливостями розвитку: історія аутиста з ідеальним слухом
- Мрію змінити світ: історіях майбутнього комп'ютерного генія, який живе з аутизмом
- Нам не вдалося позбутися англійського акценту: історія підлітка з аутизмом і почуттям гумору
Про позитивний досвід батьків, які виховують десять прийомних дітей написали журналісти Суспільного. Такі історії більше надихають, ніж матеріали з кримінальної хроніки.
Окрім того, медіа також готували матеріали про те, що чоловіки є відповідальними за здоров'я своїх майбутніх дітей: "...попередні дослідження стверджували, що якщо батько почав регулярно курити до досягнення статевої зрілості, то його сини мали більше жиру в організмах, ніж діти некурців".
І назад до стереотипів
На НВ траплялися матеріали про батьківство у формі гороскопів.
Здавалося, що фановий матеріал, однак і тут не обійшлося без стереотипів. Ще один приклад того, що обовʼязок матерів – виховувати дітей, а в батька це не обов’язок і залежить від його бажання. Автори матеріалу запевняють, що тати-Раки "допоможуть дружині у вихованні дітей". Шкода, що в медіа не зазначають, що виховання та піклування про дітей – це рівноправний обов'язок обох батьків, а не лише мами.
*Моніторинговий аналіз проводився за допомогою кастомізованих пошукових запитів Google Advanced Search та внутрішнього моніторингового робота ІМІ: 17–31 січня 2022 року. До вибірки ввійшли 257 матеріалів, що стосувалися батьківства, материнства та татівства. Моніторинг проходив у 23 загальнонаціональних інтернет-медіа: obozrevatel.com, korrespondent.net, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, strana.ua, pravda.com.ua, politeka.net, rbc.ua, gordonua.com, babel.ua, glavcom.ua, espreso.tv, hromadske.ua, unn.com.ua, nv.ua (М), liga.net (М), ukrinform.ua (М), zn.ua (М), censor.net.ua (М), interfax.com.ua (М), suspilne.media (М), bykvu.com.
Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.
Help us be even more cool!