Магічне мислення, клікбейт і фейки. Хто виграє в астрологічній битві?
Майже половина українців (43%) вірять у магію та езотерику, про це свідчать свіжі дані Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). Найбільше опитані вірять в астрологію (35%), в екстрасенсорні здібності (25%) та в тарологію (15%). За словами соціологів КМІС, у кризові та психологічно складні періоди в людей зростає цікавість до таких речей. Про те, що українці нині схильні до магічного мислення, свідчать також дані Google Trends. Протягом року українці найчастіше шукають запити щодо ворожок, мольфарів, тарологів, астрологів та зовсім трішки нумерологів.
Цифри показують популярність пошукового терміна відносно найвищої точки на графіку для певного регіону та періоду часу. 100 – це пік популярності терміна. 50 – популярність терміна вдвічі менша, 0 – було замало даних про цей термін
Цю потребу в магічному відчувають українські редакції, і вони готові її задовольняти. Так, за моніторинговими даними Інституту масової інформації, щонайменше 60% найпопулярніших українських медіа* на постійній основі публікують новини з прогнозами астрологів та залучають екстрасенсів, ворожок і мольфарів для експертизи.
Магія красивих чисел для закінчення війни
Якщо вірити прогнозам езотериків в українських медіа, то війна не може закінчитися просто так. Для цього потрібна красива дата, або дзеркальна, або “щасливі цифри”. Однак здебільшого чіткої дати завершення війни не називають, усе зводиться до маніпуляцій у заголовку або ж до абстрактних філософських умов.
Утім, серед усіх езотериків астролог Влад Росс, чиї прогнози регулярно публікує УНІАН, чи не єдиний назвав красиву дату та запевнив, що війна закінчиться вже навесні наступного року: “25.05.2025 року – я переконаний, що така цифра може свідчити про закінчення війни. У цей день вона може закінчитися з точки зору нумерології. Можливо, навіть не 25 травня, але в травні, у 2025 році”.
Інші його колеги не поспішали назвати чітку дату, а бавилися в абстрактні прогнози: восени або наприкінці року очікується нова фаза.
Щодо інших прогнозів Влада Росса, то в одному своєму інтерв'ю на УНІАН він озвучив черговий прогноз. Утім, самі ж вангування Росса не мали якоїсь ексклюзивності чи новизни, всі відповіді вже давно озвучені офіційними джерелами та легко гугляться в мережі.
Скриншот інтерв'ю Влада Росса для УНІАН
До прикладу, на запитання, що відбувається на фронті, астролог відповів, що росіяни хочуть захопити Вугледар та Часів Яр. Утім, ця інформація кілька місяців є в мережі та озвучена офіційними особами. На інше питання, щодо обстрілів, Росс відповідає, що прифронтові області та міста зазнаватимуть обстрілів. Утім, ці території і так щодня зазнають обстрілів кілька разів за добу. А у відповідь на запитання “про позитив” астролог сказав, що начебто Україні нададуть шість систем Patriot. Проте Россу це сказали теж не карти, не планети, цю інформацію публічно оголосили за дев'ять днів до цього інтерв'ю. Інакше кажучи, всі вангування астролога підходять для тих, хто взагалі не стежить за новинами, а бажає отримати упаковану в магію інформацію.
ІМІ вже писав про те, як астрологи, зокрема Влад Росс, вангували, що Путін ось-ось помре, що він востаннє задмухає свічку на торті, що “Путін буде ліквідований у 2022−2023 році”. Втім, уже 2024 рік, а Путін все ще дмухає на свічки.
До вангувань Росса приєднався також відомий український мольфар Макс Гордєєв, який поділився з УНІАН інформацією, що є область, з якої потрібно терміново тікати.
Скриншот із сайту УНІАН з маніпулятивним передбаченням мольфара
Мольфар говорить, що із Сумської області люди мають евакуюватися найближчим часом. Далі журналісти УНІАН пишуть: “Експерт каже, що Сумська область і далі страждатиме від шахедів, ракет та іншої зброї Російської Федерації”. На хвилинку, все прикордоння страждає від ракет і “шахедів”. Утім, такі прогнози працюють краще за російське ІПСО, оскільки, за словами мольфара, якого цитує УНІАН, цей регіон “здали”, тому найближчим часом там буде серйозна небезпека.
Ось тут є кілька червоних прапорців, що попереджають про маніпуляцію. Перше питання – в УНІАН назвали мольфара експертом, але в якій галузі: магічній чи військовій?
Другий прапорець – УНІАН цитує мольфара зі словами, що регіон “здали”. Виникає питання: а хто здав? Такі наративи про “здавання” є ознакою російського ІПСО, де просуваються меседжі, що українські міста та області у 2022 році швидко та легко захоплювали росіяни, бо їх “зливала” українська влада. Росіянам вигідні наративи про “злив”, “здавання” чи “зраду” територій, щоб посіяти недовіру, паніку та ненависть між українцями. Тому такі меседжі від мольфара звучать щонайменше як наклеп та вимагають особливої уваги до всіх його вангувань.
Інший мольфар Овен Стефан повідомив, що Україна проґавила шанс завершити війну у вересні 2023-го. За його словами, всі біди України пов'язані з хрещенням Русі в кривавий період. Знову магічно-міфічні причини. Насправді такий прогноз лише вводить в оману і знімає відповідальність з росіян, які розв'язали війну на українських землях та влаштовують геноцид українців.
Промацували аудиторію і журналісти ТСН, які запустили спецпроєкт про те, коли ж нарешті закінчиться війна. Працівники ТСН зібрали коментарі екстрасенсів, економічної журналістики, білоруського диктатора Лукашенка, тарологів та для балансу запитали у військових. Утім, чи це дало повноту розуміння, коли ж нарешті закінчиться війна? Ні, не дало. Це схоже на СЕО-оптимізацію трафіку і залучення 300 тисяч переглядів за тиждень.
Ютуб-трафік та монетизація фейків
Окрім астрологів та мольфарів, українські медіа також поширювали новини, що начебто віщуни, старці та монахи теж говорили про перемогу України та швидке закінчення війни. Але є цікавий момент: насправді згадані люди ніколи такого не говорили. Українські медіа поширювали вигадані інфоприводи з посиланням на ютуб-канали. Один із прикладів, який поширила редакція “Апостроф”, – начебто старець з Афону пророкував: “Народ України зможе відзначити початок нової ери – ери миру, розквіту та гармонії. Землі України знову зацвітуть, а небеса відкриють свої обійми для благословення цієї землі”.
Скриншот із сайту “Апостроф” з вигаданим пророкуванням
Втім, є питання до достовірності такої новини. Щоправда, виявилося, що старець Іларіон з Афону не єдиний Іларіон з Афону. Тому неможливо ідентифікувати особу і дізнатися, жив він сотні років тому чи він наш сучасник. Автори тексту та ютуб-каналу не поспішають це уточнювати, адже намагаються продати клікбейт.
Тим часом аналогічне вангування від ясновидця Германа, що розмістила редакція УНІАН, містило пусте вангування про “все буде добре” та початок нової ери.
Скриншот із сайту УНІАН з маніпулятивним передбаченням “ясновидця”
Тільки в цих двох наведених прикладах автори текстів посилалися як на джерело інформації на ютуб-канал “Український молитовник”. У двох випадках подібна історія: у текстах згадуються старці чи пророки, яких насправді немає. Вони ніколи не говорили “пророцтв”, які поширюють українські медіа, та й загалом джерело інформації не є надійним.Тобто вся ця інформаційна оборудка має ознаки шахрайства. Згаданий ютуб-канал, що поширює фейкові “пророцтва старців” щодо України, начебто адмініструє отець Костянтин нібито з Православної церкви України.
Скриншот інформації про ютуб-канал “Український молитовник”. На каналі поширюється інформація з маніпуляцією та з ознаками шахрайства
Насправді більше ніде немає інформації про цього “отця”. Відсутня інформація про прізвище унеможливлює ідентифікацію особи. На сторінці каналу немає жодної інформації про те, в якому населеному пункті живе “отець” та в якому храмі править службу. Втім, під кожним відео наявні щонайменше три способи надіслати йому фінансову пожертву.
Крім того, відео озвучує згенерований штучним інтелектом голос, а самі ролики не мають нічого спільного з духовністю, а є лише набором слів із претензією на роздуми про абстрактне.
Окрім неможливої ідентифікації особи, “отець” не публікує обіцяних акафістів, молитов, псалмів, канонів. Натомість публікує щодня по декілька відео з маніпулятивними каверами про кінець світу, обстріли та забобонами, які, власне, православна церква не визнає. Отець Костянтин чудовий ютуб-мейкер, утім знання з теології в нього – на двійку.
За даними сервісу socialblade, канал приносить власнику щомісяця близько 9 тисяч доларів, залежно від кількості переглянутого контенту.
Магія чисел, сексу та сексизму
Здебільшого класичні астрологічні прогнози складаються з типових передбачень щодо того, що очікує на певний знак зодіаку. Втім, дуже сумнівно, що ці прогнози збуваються. У таких текстах зазвичай немає індивідуальності, а умовним Терезам різних днів-років народження передбачається одне й те саме. Тому в пошуках своєї аудиторії та клікбейту журналісти вдавалися до винахідливих прогнозів, до прикладу як редакція 24 каналу:
Щодо астрологічних експериментів, то журналісти УНІАН фантазували щодо жінок:
- Названо “найгірших дівчаток” за знаком Зодіаку: таких тільки троє
Астрологи назвали три знаки Зодіаку серед жінок, які вирізняються сміливістю, зухвалістю, і від них завжди пахне сексом, як кажуть у народі. З ними не засумуєш.
Або ж редакція “Апостроф” розмістила цитування мольфара Гордєєва щодо того, які чотири жіночих імені мають відьми. Спойлер: названо чотири найпопулярніших українських імені.
- Бачать людей наскрізь: мольфар назвав чотири імені, які носять справжні відьми
А в редакції ТСН фантазували, що лише жінки певних знаків можуть бути красивими з віком завдяки енергетиці, силі розуму та надзвичайній харизмі. Втім, жодного слова не сказали про догляд, генетику, стан здоров'я, спосіб життя чи харчування, які повністю взаємопов'язані.
- Жінки цих чотирьох знаків зодіаку з віком стають лише красивішими: ось у чому секрет
Цифри, показники, достовірність. Що астрологічні прогнози дають редакції?
У публікаціях, що містять передбачення та прогнози астрологів чи інших людей, причетних до езотерики, є найголовніший червоний прапорець неякісної журналістики – відсутність достовірності. Астрологія і тарологія не є доказовими науками, тому підтвердити, що ці новини відповідають журналістському стандарту достовірності, окрім власних відчуттів езотериків, неможливо.
Втім, лише 27% медіа, що на постійній основі публікують астрологічні прогнози, мають дисклеймер, у якому зазначають, що астрологія та всі передбачення – це просто контент, який має розважальний характер.
Інші ж медіа, що генерують вагони магічного контенту, не поспішають попередити читачів, оскільки одна лише така новина з передбаченням може принести від 100 тисяч до 500 тисяч переглядів. Редакції таке інформаційно-магічне сміття може давати чудові перегляди та трафік, який згодом можна буде показувати рекламодавцям та пропонувати вищу ціну розміщення рекламних текстів. Утім, треба розуміти, що разом з таким контентом на сайт приходить відповідна аудиторія, якій потрібні легкі, позитивні новини. Якщо ж говорити про якісну аудиторію, то навряд чи вона залишається прихильною до редакції, що публікує недостовірні новини та намагається нагнати трафік низькоякісним контентом замість лонгрідів чи аналітики.
Інститут масової інформації рекомендує українцям користуватися Білим списком якісних медіа та Мапою рекомендованих медіа. Це перелік медіа, що публікують достовірну інформацію та не поширюють маніпулятивних текстів, фейків і напівправди.
*До моніторингу ввійшли 20 найпопулярніших онлайн-медіа, які, за даними Similarweb, мають найбільше заходів: Obozrevatel, Цензор.Нет, ТСН, РБК-Україна, “Українська правда”, “24 канал”, УНІАН, NV, “Кореспондент.net”, “Фокус”, Novyny.live, “Гордон”, “Еспресо”, “Телеграф”, “Апостроф”, Суспільне, Liga.net, “Главком”, Zaxid.net, Gazeta.ua.
Help us be even more cool!