Купіть мапу та складіть рюкзак. Експертка розповіла, що робити, якщо завтра війна
Уже не один місяць відносини між Росією та Україною є досить складними. Ситуацію підігрівають ЗМІ: майже щодня в інтернеті з'являються нові дати, коли, ймовірно, одна країна нападе на іншу. Багато хто до розмов про війну ставиться скептично. Деякі все ж таки побоюються, що прогнози збудуться. Єврорадіо запитало експертку, як діяти людям у разі збройного вторгнення.
Як каже Ірина Земляна, медіаекспертка та тренерка з безпеки Інституту масової інформації, найважливіше – це заздалегідь продумати, що конкретно людина робитиме в різних ситуаціях.
– Наприклад, у разі бойових дій у місті, де вона живе. Варто заздалегідь визначитися, чи їде вона, чи залишається. З огляду на це опрацьовується план. Припустимо, людина вирішила залишитися в місті. Тоді їй потрібно чітко уявляти, що вона робитиме, якщо почнеться бомбардування, стрілянина або, скажімо, окупація. Почалося бомбардування. Ви берете рюкзак і швидко прямуєте в бомбосховище.
Ірина рекомендує заздалегідь вивчити, де розташоване найближче до вас бомбосховище та шляхи переміщення до нього. Мапа таких місць у Києві є у відкритому доступі, її легко можна знайти в інтернеті. Потрібно переконатися, що сховище відкрите, дізнатися, скільки людей воно може вмістити. Можна пройтися до нього або навіть пробігтися.
– Також потрібно визначити найбезпечніші місця в себе у квартирі. На випадок, якщо, наприклад, почнеться стрілянина і ви не зможете залишити житло. Ванна і коридор – найнадійніші укриття в цьому разі: там немає вікон, через які може щось залетіти, і стіни, що несуть. Ще безпечним місцем можна вважати сходовий прогін. Тільки варто врахувати, що людей там, найімовірніше, буде багато. Тим, хто живе на високих поверхах, варто вийти з квартири на сходовий прогін і спускатися потихеньку вниз.
Якщо є час, можна спробувати зробити свою квартиру безпечнішою. Наприклад, заклеїти скотчем скло, щоб від вибухів чи потрапляння в них чогось вони не вилетіли й не поранили когось.
– Такий самий план потрібно розробити на випадок, якщо почали стріляти, коли ви перебуваєте на роботі. Продумайте та обговоріть ці питання з членами своєї сім'ї, з дітьми. Визначтеся, як і де ви збираєтеся, як переміщатися, як тримаєте зв'язок, де шукати дитину. Дізнайтеся, чи є якийсь план школи, де вона навчається, на такий випадок, – перелічує Ірина. – А ще ви зараз можете почати готуватися фізично на випадок війни. Наприклад, розпочати тренуватися. Тому що в таких ситуаціях фізична витривалість є дуже важливою.
Проте експертка обмовляється, що це лише рекомендації. “Насправді універсальних правил, які спрацюють повністю, немає. Потрібно також враховувати конкретну ситуацію, в якій опинилася людина”.
Для того щоб не гаяти часу в екстреному випадку, експертка рекомендує заздалегідь підготувати “тривожну валізку”. Є універсальний список, що має бути. Однак його варто доповнити тим, що може знадобитися людині через її індивідуальні особливості.
Документи та гроші
Важливо скласти всі документи. Їх необхідно покласти у водонепроникні пакети, щоб вони випадково не намокли. Також буде розумним зробити чотири-п'ять комплектів їхніх ксерокопій. До того ж не зайвим буде зберегти копії документів на флешці та десь у хмарному сховищі. Покладіть досить готівки в місцевій та іноземній валюті. Зніміть гроші наперед.
Мапа і важливі контакти
У рюкзаку має бути паперова мапа доріг місця, де ви перебуваєте. Але жодних позначень на ній робити не потрібно. Потрібно записати контакти людей, з якими можна буде зв'язатися в разі чого. Також адреси потрібних місць.
Добре, якщо у вашому рюкзаку лежатимуть SIM-картки всіх мобільних операторів тієї країни, де ви перебуваєте, з мінімальною кількістю грошей на них. У разі бомбардування можуть стати в пригоді всі варіанти. Покладіть додатковий кнопковий мобільний телефон.
Аптечка
Якщо ви постійно приймаєте якісь ліки, візьміть їх із запасом на шість місяців. В аптечку потрібно також покласти знеболювальні, антигістамінні, жарознижувальні, антибіотики широкого спектра, засоби від розладу шлунка та отруєнь. Туди ж покладіть перев'язувальні матеріали, дезінфікувальні засоби, джгут-турнікет, захисні маски проти COVID-19.
Особисті речі та засоби
Візьміть максимально зручні засоби гігієни. Наприклад, сухий шампунь або шампунь та гель для душу “два в одному”. Стане в пригоді дезінфікувальний засіб для рук, спортивний рушник, який швидко сохне. Якщо ви носите контактні лінзи, покладіть стільки комплектів, щоб вистачило на шість місяців. Також майте із собою дві пари окулярів.
Складіть три пари шкарпеток, три комплекти білизни, термобілизну, флісову кофту, водонепроникну куртку, спальний мішок.
Що ще знадобиться
Серед іншого добре, якщо у вас буде радіоприймач, ліхтарик – налобний і звичайний, запасні батарейки, сірники у водонепроникних пакетах, зарядні пристрої, павербанк, блокнот та олівець.
Їжа та вода
Візьміть із собою літр води, а також спеціальні таблетки для її очищення. Запасіться сухим пайком на три дні. Можна взяти туристичні чи армійські набори з готовими стравами. Але зверніть увагу на спосіб їхнього приготування. Захопіть енергетичні батончики, сухофрукти, горіхи, шоколад.
Help us be even more cool!