Кремлівська шістка дає прогнози на 2023-й. Як протягом року змінилася риторика розпалювачів війни проти України
Посадовці Кремля разом із його володарем та наближеними особами протягом 2022 року змінили своє бачення найближчого майбутнього. Рік тому частина з них випромінювала впевненість у могутності Росії, а інша ніби й не підозрювала про скору перспективу стати воєнними злочинцями. Тепер вони намагаються всидіти на двох стільцях: з одного боку, підбадьорюють себе мріями про збільшення чисельності та спроможностей російської армії, а з іншого – не втомлюються повторювати, що хотіли б мирних перемовин. Через таке роздвоєння між ними виникають суперечності – найбільш нестримних фантазерів осаджують прагматичніші представники когорти. Втім, усі вони залишаються єдиними в одному – у запереченні того факту, що Росія напала на Україну.
Володимир Путін
За підсумками 2021 року Володимир Путін висловлював стурбованість через те, що тривалість життя в Росії скоротилася. Він також переймався, що "загострюється одне з найважливіших завдань у сфері демографії. 146 млн для такої величезної території зовсім не досить".
Крім того, російський президент висловлював побоювання щодо можливості розгортання в Україні новітнього озброєння США, оскільки не отримав від НАТО обіцянок не розширюватися.
"Привезуть в Україні гіперзвукову зброю... Це не означає, що її завтра застосовуватимуть, але під цим прикриттям озброять та штовхатимуть на Росію екстремістів із сусідньої держави", – сказав Путін на колегії міністерства оборони.
Путін також звинувачував українську владу в тому, що та загострює "конфлікт на Донбасі" нібито тим, що дала право своїй армії відповідати на агресію незаконних збройних формувань. За його словами, раніше були домовленості про те, що наказ на зворотний вогонь у разі вогню з іншого боку може віддати лише найвище керівництво.
"Київська влада взяла і скасувала це рішення. Передали право ухвалювати рішення на рівень польових командирів. Запитайте їх, навіщо вони це зробили?!" – обурився Путін.
Під час пресконференції наприкінці 2021 року Путін запевняв, що найперше турбується про якість життя росіян: "Головна мета – підвищення добробуту та якості життя людей. Вирішення саме цих завдань зробить Росію ще сильнішою".
Хоча одразу ж продемонстрував глибоке занепокоєння з приводу змісту Конституції України.
"Де зміни до Конституції? Водночас там написано, що вони мають бути погоджені з представниками ЛНР та ДНР. Вони не тільки не погоджують, не тільки не вносять жодних змін до Конституції, а й відмовляються взагалі розмовляти з представниками Донбасу. Хоча, коли підписували домовленості в Мінську, самі наголошували, щоб представники Донбасу поставили підписи", – хвилювався Путін.
Володар Кремля також запевняв, що хоче "добросусідських відносин з Україною", але не може їх вибудувати з президентом Володимиром Зеленським, бо той "потрапив під вплив радикальних елементів". З чого Путін зробив висновок:
"Тепер кажуть "війна-війна-війна", складається відчуття, що готується нова військова операція, і Росію закликають не втручатися. Другий варіант – створення на цій території такої анти-Росії з постійним накачуванням зброєю, з промиванням мізків населенню. А потім під прикриттям цих систем озброєння штовхнути радикалів і на розв'язання питання на Донбасі збройним шляхом… Завжди є люди, які можуть плюнути в екран. Зокрема, і в Україні. Там повна бідність, усіх готують до суворої зими. Люди плюються на екран, реагуючи на бравурні заяви київського режиму. Чи можна наказати російському солдатові стріляти в українського?".
З підсумками 2022 року Володимир Путін не поспішає. Він скасував так звану "пряму лінію", а також річну пресконференцію та переніс нібито на початок 2023-го послання до Федеральних зборів. Утім, під час тривалого виходу до підконтрольної Кремлю преси він усе ж не надто впевнено заявив: "Завжди чогось хочеться більшого, але загалом я вважаю, що Росія пройшла цей рік доволі впевнено". Одним з доказів цього, на думку Путіна, є те, що російський рубль став "однією з найсильніших валют світу".
На тому ж рівні реалістичності він переконував, що його окупаційна армія знищила майже всю техніку, що була на озброєнні українського війська.
"Річ у тім, що до України надходять озброєння з колишніх країн Варшавського договору, переважно радянського виробництва. І ось це справді близько до вичерпання. Там ми практично все повибивали, випалили. Там кілька десятків можна налічити одиниць бронетехніки. Ну сотні. У такому масштабі. Вибили багато, це правда. І ось ця техніка близька до вичерпання", – сказав він.
На довершення Володимир Путін повідомив, що закінчувати 2022 рік планує, дивлячись на себе в телевізорі. "Постараюся зустріти цей Новий рік у колі близьких, щоб поряд були близькі люди. Подивлюся виступ президента, привітання", – сказав він.
2023 року Путін збирається випробувати таланти російських військових у протистоянні з американськими зенітними комплексами Patriot, що мають з’явитися на озброєнні армії України і які він вважає "застарілими системами, гірше за С-300".
"Кажуть, можуть "Петріотів" туди зараз постачати. Добре, хай постачають. Ми полускаємо і "Петріоти". Там тоді треба буде щось замість "Петріотів" ставити, треба буде розробляти нові системи", – заспокоїв він російських журналістів.
Водночас російський президент не полишив надій на мирні перемовини з Україною. "Усі збройні конфлікти закінчуються так чи інакше якимись перемовинами на дипломатичному треку. А ми і не відмовлялися ніколи. Це керівництво України саме собі заборонило вести перемовини", – висловив своє сподівання Путін.
Дмитро Медведєв
2021 рік, що завершувався, Дмитро Медведєв назвав таким, у якому було досить складностей та потрясінь. Ішлося про пандемію коронавірусу. "Ми разом протистояли проблемам, з якими зіткнулося усе людство… Наші люди не раз доводили, що вміють любити, співчувати допомагати і навіть жертвувати собою", – сказав у новорічному зверненні заступник голови Ради нацбезпеки Росії.
Поряд з тим він переймався неспроможністю домовитися зі США про обмеження розвитку протиракетного озброєння.
"Росія, як і раніше, дотримується курсу на зміцнення міжнародної стабільності та безпеки… Важливо, щоб і Вашингтон залишався вірним цьому курсу в межах ключових стратегічних угод, а не намагався бездумно просувати НАТО на схід або розміщувати ударні озброєння біля кордонів Росії", – писав Медведєв у фейсбуці.
Щодо найближчого майбутнього Дмитро Медведєв переконував, що "війни ніякої в жодному разі не хотілося б", що такі події "були би жахливими", що "треба зробити все, щоб ніякої війни не було".
"Інша річ, що існує маса людей, які на цьому заробляють, спекулюють. Хтось за браком розуміння, а хтось під певну політичну лінію", – обмовився Медведєв у статті для сайту "Российская газета".
Тут він також заявив, що лише "маразматик" може припускати таку "параною", як можливість ядерних ударів.
"Я тиждень тому прочитав: один з – не можу інакше назвати – маразматичних дідів із сенату Сполучених Штатів Америки, прізвище не пам'ятаю, сказав про те, що він не відкидає можливості обмеженого ядерного зіткнення, обміну ядерними ударами між Росією та Сполученими Штатами Америки. Йому, мабуть, усе одно, йому вже багато років, він вважає, що він своє пожив і настав час віддати всім по заслугах. Але це параноя, це навіть коментувати не хочеться", – написав Медведєв.
Наприкінці 2022 року заступник голови російського Радбезу виправдовувався за широкомасштабне вторгнення в Україну:
"Рішення про початок спеціальної військової операції в лютому 2022 року стало важким, вимушеним кроком під тягарем обставин. Йшлося не лише про захист братніх республік Донбасу, а й про безпеку та суверенітет самої Росії".
Разом з тим він уже відійшов від думки, що припускати можливість ядерних ударів може лише "маразматик", пообіцяв надалі тримати світ у напрузі й водночас став переконувати, що ядерною палицею розмахує хто завгодно, але не Росія:
"Апокаліпсису поки не буде, оскільки Москва керується ядерною доктриною, а це стримує опонентів. Крім того, Росія зробить усе, щоб не допустити третю світову війну".
Медведєв додав, що наразі нові домовленості щодо роззброєння не реальні чи не потрібні, потрібні гарантії безпеки для російської сторони: "Що швидше будуть отримані гарантії максимальної безпеки, які влаштовують нашу країну, то швидше нормалізується ситуація. Якщо ж ми їх не отримаємо – напруга зберігатиметься невизначено довго".
Поряд з тим Медведєв поскаржився, що росіян не люблять: "Епідемія русофобії потребує лікування сильними засобами, оскільки західні країни намагаються заборонити не лише контакти з Росією, а й російську культуру, яка стала світовою класикою".
Тепер прогнози Дмитра Медведєва рік виявилися куди оригінальнішими за весь його попередній аналіз реалій геополітики. У фейсбуці він нафантазував про можливі події 2023 року.
"1. Підвищення ціни на нафту до 150 доларів за барель та ціни газу до 5000 доларів за 1 тис. куб. м.
2. Повернення Великої Британії до Європейського Союзу.
3. Розпад Європейського Союзу після повернення Великої Британії та скасування обороту євро як валюти колишнього ЄС.
4. Захоплення Польщею та Угорщиною західних областей колишньої України.
5. Створення Четвертого рейху на базі Німеччини та сателітів, що приєдналися до неї (Польща, країни Балтії, Чехії, Словаччини, Румунії, Київської республіки та ін. маргіналів).
6. Війна між Францією та Четвертим рейхом. Розділ Європи, включно з новим розділом Польщі.
7. Відділення Північної Ірландії від Королівства Великої Британії та Північної Ірландії та приєднання до Республіки Ірландія.
8. Громадянська війна в США, виділення Каліфорнії і Техасу в самостійні держави. Створення союзної держави Техасу та Мексики. Подальша перемога Ілона Маска під час виборів президента США в частині штатів, закріплених після громадянської війни за республіканцями.
9. Перенесення всіх найбільших фондових майданчиків та фінансової активності зі США та Європи до Азії.
10. Крах Бреттон-Вудської фінансової системи, включно з крахом МВФ та Світового банку. Відмова від євро та долара як світових резервних валют. Повернення золотого стандарту. Перехід до активного використання фіатних цифрових валют".
Євген Пригожин
У 2021 році Євген Пригожин судився з журналістами через те, що вони називали його відповідальним за дії Приватної військової компанії Вагнера. Він позивався проти засновника Bellingcat Еліота Гіґґінса та радіостанції "Эхо Москвы".
"Всі журналісти, які дозволяють собі грубі, цинічні та недостовірні висловлювання щодо Євгена Вікторовича, притягатимуться не лише до фінансової, а й до кримінальної відповідальності", – погрожувала юридична служба компанії Пригожина "Конкорд".
Але у 2022 році Євген Пригожин розповів, як 2014-го, після окупації Росією українських Донбасу та Криму, створив ПВК Вагнера.
"Я, як і багато інших бізнесменів, їздив на полігони, де збиралися "козачки", і намагався смітити грошима, щоб набрати групу, яка поїде і захистить росіян. Але дуже швидко зрозумів, що серед усіх цих "козачків" та інших воєнізованих товаришів половина шахраїв, а половина тих, хто брав гроші, наймав добровольців та відправляв їх голими-босими на реальну смерть. Тоді я полетів на один з полігонів і зайнявся цим сам", – наводить слова Пригожина пресслужба його компанії "Конкорд".
Крім того, Пригожину довелося визнати, що кладовище в станиці Бакінській Краснодарського краю Росії належить його військовій компанії.
"На ньому розташовані могили тих, хто з різних причин написав у своїй заяві, що в разі загибелі хоче бути похований поблизу каплиці ПВК Вагнера в Гарячому Ключі. Оскільки біля самої каплиці місця для поховання відсутні, то за підтримки адміністрації Краснодарського краю було надано ділянку в станиці Бакинська", – йдеться в коментарі, наведеному пресслужбою "Конкорда".
2023 рік Пригожин бачить, вочевидь, не так оптимістично, як Дмитро Медведєв, адже різко відреагував саме на його візіонерські потуги.
"Я ознайомився з "прогнозами" і не можу ніяк прокоментувати еротичні фантазії. Звісно, будь-яка фантазія має місце. Але мені здається, що брати Стругацькі в цьому краще за мене розбираються. А щодо ситуації на фронті, я добре в неї занурений, але це мій маленький секрет", – наводить слова Пригожина його пресслужба.
Сергій Лавров
Після завершення 2021 року міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров вважав, що війна на Донбасі "далека від закінчення" і звинувачував у цьому Україну, влада якої нібито не робить нічого, щоб урегулювати конфлікт на сході країни "на безальтернативній основі мінського "Комплексу заходів".
"Київ стає дедалі більш і більш зухвалим, я б сказав, у своїй агресивності щодо мінських домовленостей, щодо Російської Федерації та у своїх спробах спровокувати Захід на підтримку войовничих устремлінь", – заявляв він.
У січні 2022 року перемовини Росії з НАТО і США не змогли досягти прогресу через нарощування російських військ на кордоні з Україною. Тому Лавров під час своєї пресконференції погрожував тим, що "терпіння" в Москви скінчилося. Він сказав, що Кремль не чекатиме "нескінченно" відповіді Заходу на вимоги Москви, щоб НАТО не розширювалося на схід та не розгортало війська в Україні та інших країнах колишнього Радянського Союзу.
"Нашому терпінню настав кінець. Ми дуже терплячі. Але ви знаєте ж, що ми довго "запрягаємо"? Ось запрягали ми дуже довго, пора нам уже їхати... Чекаємо відповіді від наших колег, відповідей письмових, покладених на папір, як це зробили ми, вносячи свої пропозиції. Але тим часом, звичайно, продовжимо роботу над тим, щоб ми були готові в разі будь-якого розвитку подій", – сказав керівник російського МЗС.
Уже через кілька днів в інтерв’ю російським радіостанціям Сергій Лавров заперечував плани Росії нападати на Україну: "Якщо це залежить від Російської Федерації, війни не буде. Ми воєн не хочемо, але й наступати брутально на наші інтереси, ігнорувати наші інтереси ми не дозволимо".
Водночас він повідомив, що перемовини з НАТО та США щодо російських "вимог безпеки" продовжуються.
Але в інтерв'ю для YouTube-каналу "Соловйов Live" Лавров заявив, що Захід хоче влаштувати війну в Україні: "Я не відкидаю, що таке бажання є – підживити мілітарні настрої [в Україні], зробити "маленьку війнушку", потім звинуватити нас, запровадити чергові санкції, щоб придушувати наші конкурентні можливості… Це хамство – виступати з тих позицій, які зараз займають Захід та НАТО. Їх під'юджують прибалти, поляки та українці, це абсолютно очевидно".
Наприкінці 2022 року міністр закордонних справ Росії заговорив про те, що Москва нібито хоче якнайскоріше закінчити війну проти України й готова сісти за стіл перемовин: "Якщо зараз буде серйозна пропозиція про те, як зупинити цей конфлікт у разі виконання наших абсолютно законних вимог, звичайно, ми будемо готові розмовляти".
Поряд з тим Сергій Лавров заявив про наміри домогтися визнання "чотирьох нових суб’єктів Росії", тобто згоди України відмовитися від своїх тимчасово окупованих територій. Відповідно, "безпеку чотирьох нових регіонів" він назвав пріоритетом "спецоперації в Україні".
"Наш абсолютний пріоритет – чотири нові регіони РФ, які мають бути звільнені від загроз нацифікації, яких вони зазнавали довгі, довгі роки, і в яких має бути гарантована безпека всіх людей, які там живуть", – сказав російський міністр.
Також він наголошував, що російська армія продовжує збільшувати угруповання військ в Україні, але наполягав, що ініціативи західних країн щодо репарацій трибуналу над Росією нелегітимні.
Зрештою відповідь на запитання російських пропагандистів з Першого каналу про прогноз на 2023 рік Сергій Лавров сформулював дещо розмито. "Я переконаний, що ми захищатимемо ті шляхетні цілі, які мають життєво важливе значення для нашого народу та країни", – сказав він.
Сергій Шойгу
Під кінець 2021 року російський міністр оборони Сергій Шойгу заявив, що на сході України – в Авдіївці та Приазовському – нібито присутні "понад 120 співробітників американських приватних військових компаній".
"Вони обладнують вогневі позиції в житлових будинках та на соціально значущих об'єктах, здійснюють підготовку українських Сил спеціальних операцій та радикальних збройних угруповань до активних бойових дій", – сказав Шойгу на засіданні колегії міноборони Росії.
Він також розповідав, що до Авдіївки та Лимана привезли "резервуари з невстановленими хімічними компонентами", які нібито могли бути використані для "вчинення провокацій".
"Прагнення Північноатлантичного альянсу залучити українські збройні сили до своєї військової діяльності становить загрозу безпеці, беручи до уваги спроби Києва силовим шляхом розв'язати проблему Донбасу. Продовжується військове освоєння території України країнами НАТО", – переконував міністр.
Водночас Сергій Шойгу обіцяв військовим підвищення зарплат, а також заявив, що від 2022 року розпочнеться серійне постачання гіперзвукової крилатої ракети "Циркон".
Але через рік він обіцяв уже не підвищення зарплат, а збільшення кількості військових, зокрема завдяки збільшенню призовного віку. "Для гарантованого вирішення завдань щодо гарантування військової безпеки Російської Федерації необхідно довести чисельність збройних сил до півтора мільйона військовослужбовців, зокрема військовослужбовців за контрактом – до 695 тисяч осіб", – сказав Шойгу.
Водночас міністр оборони Росії під час засідання парламентської координаційної групи переконував депутатів Держдуми, що мобілізацію не без проблем, але завершено. "Ви знаєте, що ми завершили часткову мобілізацію. Ми її провели. Було багато складнощів, було багато проблем. Тут не можу не сказати, що нам вдалося досить оперативно більшу частину проблем та питань розв'язати", – сказав він.
Пріоритетом на 2023 рік Сергій Шойгу назвав досягнення всіх цілей так званої "спеціальної воєнної операції". Але тепер, як визнав міністр, уже з урахуванням розширення НАТО завдяки Фінляндії та Швеції, а також збільшення озброєнь натовських зразків неподалік російських кордонів. Утім, серед заходів, що могли б допомогти вирішити пріоритетні завдання, Шойгу, крім збільшення чисельності армії, зміг запропонувати лише створення двох нових військових округів у Росії – Московського та Ленінградського, а також нарощування постачання ракетних комплексів.
"Продовжити проведення спеціальної військової операції до повного виконання завдань... Наростити постачання високоточних гіперзвукових ракетних комплексів "Кинжал" та "Циркон". Продовжити роботу над іншими перспективними зразками", – наголосив він.
Дмитро Рогозін
Наприкінці 2021 року думки Дмитра Рогозіна оберталися навколо космосу. Він вітав у твіттері запуск нової ракети-носія "Ангара".
"Вітаю командування Космічних військ Росії, бойовий розрахунок космодрому Плесецьк, керівництво та колектив Центру Хруничева, НВО "Енергомаш", НВЦАП, ЦЕНКІ з успішним пуском важкої "Ангари"! Пішла, рідна! Тепер чекаємо на роботу розгінного блоку "Персей" розроблення РУК "Енергія", – написав голова Роскосмосу.
Рогозін обіцяв під час пресконференції ще два запуски "Ангари" у 2022 році. А в інтерв’ю часопису "Русский космос" розповідав про місію "Місця-25" і запевняв, що "старт апарата заплановано на липень 2022 року". На цей же рік він прогнозував спільні з NASA космічні польоти.
Утім, уже за рік він опинився в статусі "керівника групи радників у зоні спецоперації в Україні". Що вплинуло на рівень польоту думок. Він одягнув військовий однострій, поїхав на Донбас і звідти став пропонувати мобілізованих росіян долучати до складу підрозділів бойовиків "Л/ДНР", "брати Київ" та переможно завершувати "спецоперацію".
"Поки ми не розгромимо Україну (я скажу вам більше: Україну як форпост Заходу), ось поки ми Київ, даруйте, не візьмемо, воно все не закінчиться", – зазначив він.
Поряд з тим Рогозін помітив, що "між українцями та росіянами зросло відчуження".
Але виявилося, що у 2023 році колишньому керівнику Роскосмосу доведеться вирішувати інші складні завдання, наприклад намагатися підвестися з ліжка. Рогозін дістав поранення під час святкування дня народження в ресторані в Донецьку, куди прилетіло важке і вибухнуло гучно, і тепер заявив, що йому загрожує параліч.
"Я лежу, готуюся до операції, завтра вона повинна відбутися. Уламок у шийному хребці. Залишати не можна через можливий параліч. І витягувати теж проблема. Думають (як витягти осколок)", – написав він у своєму телеграмі.
Пізніше в мережі "Вконтакте" Рогозін повідомив, що операцію з вилучення уламка йому вже зробили, але які тепер перспективи щодо паралічу, не уточнив.
Help us be even more cool!