"Кремль відбудовує, а Захід розчленовує Україну": головні напрями російської пропаганди в кримських медіа
В окупованому Криму, як і в Росії, неможлива робота незалежних медіа. Кримські медіа, наслідуючи російські, займаються відвертою пропагандою та маніпулюванням суспільною думкою. ЗМІ окупованого півострова ретранслюють російські фейки та наративи.
Експерти ІМІ проаналізували основні теми й наративи, які поширюють російські дезінформаційні медіа в Криму *.
Життя на окупованому півдні України
Наразі кримські медіа в новинах, що стосуються України, зосередилися на нещодавно окупованих південних регіонах. Російські пропагандисти у своїх матеріалах називають тимчасово окупований південь України “освобожденным”. За інформацією українських медіа, Росія має намір приєднати ці регіони до невизнаного “Кримського федерального округу”.
У третині (34%) новин зі згадками про Україну в кримських ЗМІ йшлося про життя на окупованому півдні України. Водночас переважна більшість новин стосувалася виникнення транспортного сполучення між півднем України та окупованим півостровом.
- Автобусы снова курсируют между Крымом, Херсонской и Запорожской областями / РИА Новости Крым
- Как купить билеты на поезда из Крыма в Мелитополь и Херсон / РИА Новости Крым
- В Мелитополе открыли регистрацию пассажиров на поезда в Крым / РИА Новости Крым
- Власти работают над расширением географии перевозок из Крыма на освобожденные территории Украины / Крыминформ
На транспортній темі активно піариться самопроголошений голова так званої “Республіки Крим” Сергій Аксьонов: Аксенов сообщил, что автобусы из Крыма будут ходить в Херсон, Мелитополь и Бердянск (ForPost).
Але не обійшлося і без “проблем”. Пропагандисти згадали в новинах про те, як російські ставленики в окупованому Херсоні нібито розв’язують проблеми “заоблачных” цін (Власти Херсона обещают решить проблему заоблачных цен в ближайшее время / РИА Новости Крым). Написали також як російські військові (які розгромили Маріуполь) мають побудувати там новий мікрорайон з лікарнею (Военные РФ до осени построят новый жилой район и больницу в Мариуполе / РИА Новости Крым). Судячи з новин, у Росії, схоже, все навпаки: будівельники воюють, а військові будують.
Російські окупанти не соромляться вихвалятись і викраденим в Україні зерном та активно торгують ним: Бердянск отправил по морю 7 тысяч тонн зерна на экспорт в дружественные страны / Новый Севастополь, Первое судно с зерном вышло из порта в Бердянске / РИА Новости Крым.
Загалом такі матеріали просувають наратив про єдність окупованого півдня з окупованим півостровом та об'єднання цих територій з Росією, а також зображують РФ як країну, яка нібито піклується про окуповані території та відбудовує їх. На цей наратив припадає 40% матеріалів у медіа Криму. Проте в зазначених новинах нічого не розповідається про те, що саме Росія як окупант зруйнувала своїми діями інфраструктуру та цілі міста на тому самому півдні України.
“Втрати” й “програші” України
Російські окупаційні медіа в Криму тішать себе та свою аудиторію думкою про нібито поразку України ледь не на всіх фронтах. Цій темі приділено 15% матеріалів, що стосуються України.
- ВСУ потеряли более половины личного состава под Авдеевкой и Берестовым / РИА Новости Крым
- Российские ПВО сбили два украинских самолета и вертолет / РИА Новости Крым
- Армия России и Народная милиция ЛНР вышли к Лисичанску / Крыминформ
- Российская армия взяла под контроль два завода и шахту под Лисичанском / Новый Севастополь
Більшість новин про втрати техніки та особового складу не підтвердила українська сторона чи інші незалежні джерела. Відповідно, вони є банальною дезінформацією.
У новинах про втрати української армії просувається наратив про те, що з Росією нібито воюють не українці, а іноземні найманці. На цей меседж припадає 13% матеріалів. Російські пропагандисти відкрито пишуть про іноземних найманців як переважну більшість особового складу ЗСУ, створюючи хибну картинку про особовий склад української армії:
- ВКС России за сутки уничтожили более 80 иностранных наемников на Украине / РИА Новости Крым
- ВКС РФ уничтожили более 100 украинских боевиков и наемников под Харьковом / РИА Новости Крым
- МВД ЛНР: из Лисичанска ночью вышли около 500 украинских военных и 74 наёмника / ForPost
Загалом на наратив про військові переваги Росії припадає 17% матеріалів щодо України в кримських медіа.
Новини з окупованого Донбасу
На матеріали про окупований Донбас припадає 11% матеріалів про Україну в кримських ЗМІ.
Переважна більшість цих новин просувала наратив про Росію, яка нібито дбає про мешканців окупованих територій та відбудовує ці регіони.
Тут окупанти дбають про дітей Донбасу:
Дети из Донбасса отдохнут в Артеке этим летом / РИА Новости Крым
А тут – уже вісім років “восстанавливают” Донбас:
Хунсуллин рассказал, как регионы восстанавливают Донбасс / РИА Новости Крым
І навіть полегшують зміну українських водійських прав на російські:
Жителям ДНР, ЛНР и Украины облегчили замену водительских прав на российские / ForPost
(Цікаво, як багато жителів України скористалися цією опцією.)
Були новини й про “визнання” невизнаних, вибачте за каламбур, “Л/ДНР”:
Сирия объявила о признании независимости ДНР и ЛНР / РИА Новости Крым
Постачання зброї до України
Окупантів дуже хвилює постачання до України озброєння. Цій темі було присвячено цілих 8,5% матеріалів стосовно України.
Кримські медіа ретранслюють дезінформацію кремлівських посадовців і політиків щодо постачань до України озброєння. Так, міністр закордонних справ Росії Лавров стверджує, що це саме Захід своїм озброєнням стимулює війну. “Чем дольше Запад будет “накачивать” Украину оружием, тем дольше продлится конфликт и агония киевского нацистского режима, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров”, – повідомляє РИА Крым.
Проте найбільше російські пропагандисти писали про нібито продаж західного озброєння українським керівництвом:
- Поставляемое на Украину западное оружие и беспилотники массово продают в даркнете / Крыминформ
- Натовским оружием украинцы активно торгуют в даркнете / Новый Севастополь
У цих “новинах” йдеться, що нібито “Украина исторически была перевалочной базой и чёрным рынком для вооружения” (Новый Севастополь).
Обмін полоненими
Також 8,5% інформації стосовно України в кримських медіа стосувалися обміну полоненими. “29 июня состоялся обмен 144 на 144 военнослужащих. Он был организован и проведен по прямому указанию верховного главнокомандующего Вооруженными силами Российской Федерации, поскольку жизни, здоровье, освобождение наших военнослужащих, бойцов Донецкой и Луганской народных республик, которые составляют большинство возвращенных, – это самая главная задача. Все остальное потом”, – пише РИА Новости. Такі новини були спрямовані виключно на внутрішню аудиторію, мали компліментарний характер щодо російської влади і поширювали твердження, що Росія нібито своїх не покидає.
У всіх цих новинах українських військових називають націоналістами та нелюдями.
Україна “під контролем західних партнерів”
Взаємодії із західними партнерами присвячено 8,5% новин щодо України в кримських медіа. Загалом у цій категорії просувався традиційний для російської дезінформації наратив про те, що Україна перебуває “під управлінням” західних країн.
До цієї категорії потрапили новини з реакцією Кремля на можливість вступу України в ЄС: Медведев процитировал Черномырдина по вопросу вступления Украины в ЕС / РИА Новости Крым.
Цікаво, що більшість новин у цій категорії повідомляли про наміри західних партнерів “расчленить” Україну.
“Вихід” російської армії з острова Зміїний
Темі “виходу” російських військ з острова Зміїний було присвячено 6% матеріалів, які стосувались України в кримських медіа.
Цілком очікувано російська пропаганда подавала цей факт як “жест доброї волі”, те саме, власне, робили й кримські медіа.
“Министерство обороны России объявило о выводе российского военного гарнизона с острова Змеиный в качестве “жеста доброй воли”, – пише сайт “РИА Новости Крим”.
Цю ж позицію поширювали інші кримські ресурси, зокрема сайт “Новый Севастополь”.
***
Загалом аналіз контенту кримських медіа засвідчив, що пропагандистські наративи Кремля в Криму ввібрали в себе нові інформаційні приводи й теми. Незмінними лишилися наративи про “західне керівництво”, водночас з’явилися нові наративи, що стосуються тимчасово окупованих регіонів півдня України.
Емоційність російської дезінформації значно посилилася, про що свідчить використання термінів “нацисти”, “націоналісти”, “нелюди” в новинах про українську армію. Така лексика покликана знелюднити українців і виправдати дії окупантів в очах місцевого населення. Проте, на думку дослідників, такі маніпуляції є досить грубими й очевидними та навряд чи сприятимуть посиленню впливу російської дезінформації.
*Моніторинг проводився в таких медіа: РИА Новости (Крым), Крыминформ, Новый Севастополь, ForPost. До вибірки ввійшли всі новини, що вийшли на цих ресурсах у період з 29 червня по 1 липня 2022 року.
Help us be even more cool!