ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Хто мочить кандидатів? Негатив в онлайн-медіа

12.04.2019, 09:30

Час розкидати каміння і час його збирати. Поки штаби двох кандидатів вправляються в мистецтві взаємних звинувачень, експерти ІМІ переглянули новинні сайти, щоб побачити, проти кого з обох претендентів на пост Президента України каміння кидається найчастіше. Виявилося, що каміння не так і багато: 4,35% від усього масиву текстів, у яких згадувалися Володимир Зеленський та Петро Порошенко, містили негативну тональність, ознаки чорного піару чи контрагітації. Проте розподіл таких текстів за сайтами є досить показовим, як і розподіл негативу проти кандидатів: 77,7% з усіх текстів були проти Петра Порошенка і 22,3% – проти Володимира Зеленського.

Як рахували?

За допомогою системи медіамоніторингу “Семантрум” було проаналізовано новинні стрічки 20 онлайн-видань за період з 1 по 5 квітня 2019 року. До аналізу відбиралися всі інформаційні повідомлення, зокрема і блоги, у яких згадувалися кандидати на пост Президента України Володимир Зеленський та Петро Порошенко. Топ-20 сайтів були визначені за версією Інтернет-асоціації України.

Загалом до вибірки потрапило 6918 текстів, які були окремо проаналізовані експертами ІМІ на предмет позитивної, негативної чи нейтральної тональності, присутності ознак чорного піару чи контрагітації. До текстів із негативною тональністю належали всі тексти, де критика діяльності кандидата не супроводжувалася відповіддю іншої сторони, коментарями експертів з іншою точкою зору, використовувалися негативні оціночні судження щодо кандидата, маніпуляції тощо. Було виокремлено 301 текст, який мав негативну тональність, тобто 4,35% від загальної кількості. Сюди увійшли також і фейки, матеріали з ознаками чорного піару.

Моніторинг показав, що в новинних стрічках найпопулярніших новинних сайтів не так багато негативу, порівнюючи із загальною кількістю новин. Утім, розрив досить показовий, як і намагання окремих сайтів створити відповідний негативний образ конкретного кандидата. Найбільше новин з негативною тональністю були спрямовані проти Петра Порошенка – 77,7% (234 тексти), коли проти Володимира Зеленського – 22,3% (67 текстів). Крім кількості, характер таких новин також різнився: якщо проти Зеленського поширювалася різноманітна аргументація, чому цей кандидат є некомпетентним, не готовим до посади Президента, подекуди є звинувачення в проросійськості чи зв’язках з олігархом Ігорем Коломойським, то проти Порошенка окремі сайти поширювали відверті фейки, звинувачення у фальсифікаціях чи підготовці зриву виборчого процесу взагалі, миттєвому збагаченні та створенні ще одного “Межигір’я”. Негатив проти Петра Порошенка сконцентрований на певних сайтах – Politeka.net (26,07% від усіх текстів з негативною тональністю, де згадується Порошенко), Znaj.ua (22,2%) та Strana.ua (18,8%). Проти Володимира Зеленського найбільше текстів з негативною тональністю зустрічалися на сайтах Gazeta.ua (16,42%) та Obozrevatel.com (13,43%).

Утім, більшість новинних сайтів достатньо збалансовано висвітлювали діяльність обох кандидатів, надаючи своїм аудиторіям різні думки про кожного з них. Окремо протягом тижня активно висвітлювалася тема з дебатами, здаванням аналізів. Відхилення в бік одного з кандидатів було помічено на сайтах: Gazeta.ua, Politeka.net, Znaj.ua, Strana.ua, Tsn.ua, УНІАН. На сайтах "РБК-Україна", "Факти" не було зафіксовано жодних новин з негативною тональністю в період моніторингу.

Проти Володимира Зеленського

Переможець першого туру президентських виборів, лідер партії “Слуга народу” Володимир Зеленський з’являється лише в 22,3% текстах з негативною тональністю. Здебільшого це були блоги, в яких автори висловлюють думку, чому цей кандидат не готовий стати Президентом України, не є самостійним чи компетентним для такої посади, згадувалися недоречні жарти.

Більше за інших негатив зустрічався на сайтах Gazeta.ua (16,42%), Obozrevatel.com (13,43%), а також 24tv.ua (8.96%). На сайтах Tsn.ua та УНІАН такі тексти були відсутні взагалі. Сайти Politeka.net та Znaj.ua порівняно з новинами з негативною тональністю про Петра Порошенка практично не публікували нічого негативного про Зеленського (співвідношення 61 текст проти Порошенка і 2 проти Зеленського та 52 проти 3 відповідно).

Звинувачували Зеленського в плагіаті програм інших кандидатів (Gazeta.ua) і в тому, що ролик з викликом прийти на стадіон схожий на відео Мураєва та зроблений екс-співробітником штабу "Укропу" ("Гордон"). Також лунали заяви про те, що “аналізи Зеленського – фальшивка” ("Цензор"), і загалом на сайтах згадувалася історія зі здаванням аналізів Володимиром Зеленським у приватній клініці “Євролаб”, де наплутали з датами в довідці. Obozrevatel.com окремо нагадав, що ця сама клініка у 2011 році приховала інформацію про те, що у Юрія Луценка, який тоді перебував у в’язниці, був знайдений вірусний гепатит (“Конфуз з “клінікою Зеленського”: у Порошенка пригадали скандальну історію з Луценком”).

Obozrevatel.com також частіше за інших використовував тезу про те, що Володимир Зеленський є проросійським кандидатом. Наприклад, у новині “Україна буде проросійською”: зірковий соратник терористів “ДНР” оцінив ситуацію із Зеленським” цитується російський письменник Захар Прилєпін, який прямо не згадує Зеленського, втім заголовок приводить до висновку, що із цим кандидатом Україна буде проросійською. У блозі Олександра Мотиля вказується, що “Український телепрезидент є небезпечно проросійським”, де аналізується останній сезон серіалу “Слуга народа”. В іншій новині вказується, що Володимир Зеленський – досить авторитарна людина (“Він авторитарний: Кисельов поділився тривожним досвідом спілкування із Зеленським”).

Також звертали увагу і на зв’язок з олігархом Ігорем Коломойським, зокрема на те, що Зеленський приїхав здавати аналізи на авто, яке раніше було оформлене на Ігоря Коломойського (“Корреспондент”, “Обозреватель”).

   
Скріншот – obozrevatel.com
 
Скріншот – Gazeta.ua
 
Скріншот – korrespondent.net

Загалом не було помічено відвертого чорного піару на новинних стрічках сайтів, які моніторилися, спрямованого проти Володимира Зеленського. Окремо варто відзначити появу новини з використанням мови ворожнечі, яка з’явилася на кількох сайтах, про реакцію екс-депутатки від ВО “Свобода” Ірини Фаріон на те, що Зеленський спілкувався російською мовою (“Зеленський нарвався на критику Фаріон: Воно блює до мене мовою Путіна”, 24tv.ua). В тексті крім цитати про мову публікуються і заклики про те, що Зеленського варто “вже сьогодні посадити за ґрати” тощо.

Скріншот – 24tv.ua

Проти Петра Порошенка

Більша кількість новин із негативною тональністю, які були зафіксовані під час моніторингу, стосувалася саме чинного Президента Петра Порошенка – 77,7% (234 тексти). Такі сайти, як Politeka.net (26,07% від усіх текстів з негативною тональністю, де згадується Порошенко), Znaj.ua (22,2%), Strana.ua (18,8%), переважно сконцентрувалися на публікації подібних новин. Також сайти Tsn.ua, Unian.ua, які входять у холдинг “1+1 медіа”, де власником є Ігор Коломойський, не публікували жодних новин з негативною тональністю про Володимира Зеленського, проте публікували такі тексти про Петра Порошенка.

На відміну від новин проти Зеленського, де міститься критика в особистих блогах чи текст не збалансований, проти Порошенка частіше поширюються фейки, новини з ознаками чорного піару, використовуються маніпуляції з емоціями тощо.

Аналізуючи сайти Politeka.net та Znaj.ua, можна виокремити основні наративи, які просуваються про Петра Порошенка:

Скріншот – znaj.ua
 
Скріншот – politeka.net

 

Скріншот – znaj.ua

Також ці сайти пройшлися і по темі здавання аналізів, зазначаючи, що результати саме Петра Порошенка були підроблені (“Основатель “Евролаб” объяснил, почему Порошенко опять всех обманул: “фальшивый мочевой пузырь”, Politeka.net; “Закрили усе спинами та підмінили шприц”: українці дали свої результати аналізу Порошенка”, Znaj.ua). Крім того, вони дали і свої висновки, процитувавши Міхеїла Саакашвілі. “Зато экс-президент назвал другую болезнь, которой страдает Петр Порошенко. Михеил Саакашвили обвинил бывшего союзника в жульничестве и неэффективности управления страной. Политик подчеркнул, что медицина пока бессильна: у врачей нет тестов, чтобы поставить такой диагноз” (“Медицина пока бессильна»: раскрыта настоящая болезнь Порошенко после проверки”, Politeka.net).

Скріншот – politeka.net

Інший сайт, що не відстає за кількістю текстів із негативною тональністю, – "Страна.ua", який відзначається використанням великої кількості маніпуляцій, оціночних суджень у новинах, а також фейків. Так, зокрема, поширювався фейк про те, що “Команда Порошенко заставляет священников ПЦУ молиться за его победу – замспикера Рады”. Сайт активно просуває наратив щодо фальсифікації та нелегітимності виборів і провини в цьому Петра Порошенка (“Гаусс в помощь. Как при помощи математики выявить фальсификации в пользу Порошенко на выборах”, “В штабе Бойко показали протоколы, по которым видны фальсификации на Донбассе в пользу Порошенко”).  

Скріншот – strana.ua

Водночас, незважаючи на те що "Страна.ua" звинувачує Президента у фальсифікаціях, окремо підкреслюються в новинах низькі результати першого туру (“Порошенко получил мизерный результат на родном округе в Одесской области”, “Ломайте ручку, Петр Алексеевич”. В сети начали троллить Порошенко за проигрыш Зеленскому”). "Страна.ua" не гребує використати прізвище Порошенка в негативному чи потрібному для певного образу контексті навіть у новинах, де про нього не йдеться, – “Кровь Зеленского отправят в страну, где находится вилла Порошенко”.

Скріншот – strana.ua

Інші сайти ставили новину сумнівної суспільної важливості з висловлюваннями Саакашвілі про те, що Порошенко не алкоголік ("Цензор", “Українська правда”, "Гордон"). Також писали про те, що Петро Порошенко найняв проти Зеленського ізраїльського фахівця з чорного піару, хоча цю інформацію в штабі спростовували (УНІАН, "Страна", Politeka).

УНІАН навіть використав астролога, щоб довести, що друге місце Порошенка в першому турі – підробка. “У його гороскопі зірки сприяли в цей день величезним фальсифікаціям. Я переконаний, що результат першого туру сфальсифікований – рейтинг Порошенка “роздули” до 20%”, – пояснив астролог”, –  йдеться в новині.

А сайт "Цензор" процитував міністра МЗС РФ Сергія Лаврова, використавши як джерело “Московский комсомолец”, який сказав, що Порошенко “відбився від рук”.

Скріншот – censor.net.ua

*У межах дослідження було проаналізовано новинні стрічки сайтів obozrevatel.com, segodnya.ua, 24tv.ua, tsn.ua, rbc.ua, znaj.ua, unian.ua, fakty.ua, politeka.net, pravda.com.ua, strana.ua, censor.net.ua, korrespondent.net, liga.net, 112.ua, gordonua.com, nv.ua, facenews.ua, gazeta.ua, newsone.ua. Для аналізу відбиралися всі новини про кандидатів у Президенти України Володимира Зеленського та Петра Порошенка, які виходили протягом 1–5 квітня 2019 року.

Під час підготування матеріалу використовувалися дані онлайн-системи Semantrum – сервісу для аналізу медіа активності та PR-ефективності.

**Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!