Інформаційний тероризм. Як російська пропаганда закликала "вбомбити Україну в кам’яну добу" і заморозити мирних жителів
Протягом жовтня Росія завдала три наймасованіших удари по Україні, внаслідок яких, за словами президента Володимира Зеленського, було ушкоджено 40% енергетичної інфраструктури України. Тривалі віялові відімкнення електроенергії розпочалися по всій країні, з’явилися перебої у водопостачанні та проблеми з теплозабезпеченням помешкань українців.
ІМІ дослідив, як атаки на Україну 10, 17 та 31 жовтня висвітлювали російські сайти. Виявилося, що найбільше уваги російська пропаганда приділила першому з цих масованих ударів. Новинні стрічки росіян рясніли новинами про кожен приліт, повторювали кожну заяву українських посадовців про ушкодження об’єктів енергосистеми, публікували фото та відео з наслідками обстрілів, поширювали схвальні та переможні коментарі російських посадовців, експертів і самих пропагандистів. Але з кожним наступним разом публікацій ставало менше і менше.
Російська пропаганда насамперед намагалася надати ракетному терору мирного населення принаймні якогось воєнного сенсу. Втім, для цього прокремлівські видання послуговувалися парадоксальною логікою. Якщо, з одного боку, пропагандисти постійно наголошували, що удари є точковими, високоточними й завдаються по об’єктах, важливих для воєнних спроможностей України, то з іншого – не припиняли зловтішатися з приводу комунальних негараздів, створених жителям мирних територій. Видання схвалювали обстріли, закликали продовжувати їх якомога довше та потужніше, щоб “загнати Україну в кам’яну добу” і залишити взимку без світла та тепла. На думку російських пропагандистів, це мало зламати українців, налаштувати їх проти влади та змусити здатися.
Крім того, пропагандисти, цитуючи представників владної верхівки Росії, створювали картину справедливості масованих ударів по мирних містах. Оскільки атака 10 жовтня відбулася через два дні після вибуху на Кримському мосту, то саме ця подія змальовувалася як першопричина множинних ракетних ударів. Тобто йшлося про виправдання помсти мирному населенню за ушкодження легітимної воєнної цілі, відповідальності за яке до того ж влада України на себе не брала.
Основною складовою такого псевдологічного конструкту стала заява президента Росії Володимира Путіна 10 жовтня 2022 року. Її процитували всі досліджені пропагандистські джерела. Не уникли цього і так звані “ліберальні” російські медіа, які не побачили необхідності, так само як і прокремлівські видання, доповнити відповідні публікації принаймні згадкою про те, що Україна не визнала відповідальності за атаку на Кримський міст.
“Комсомольская правда”: “Путін попередив Україну про нові удари, якщо Київ не припинить теракти: головне з виступу 10 жовтня 2022”.
“Московский комсомолец”: “Путін пояснив ракетні удари Росії по містах України”.
РИА Новости: “Путін розповів про завдання ударів по об’єктах військового управління України”.
ТАСС: “Путін попередив Київ про жорстку відповідь у разі подальших українських терактів”.
“Вести.ру”: “Путін озвучив цілі масованого удару по Україні”.
RT: “Путін заявив про завдання масованого удару по об’єктах інфраструктури України”.
“Газета.ру”: “Путін заявив про удар по інфраструктурі та штабах на Україні”.
“Российская газета”: “Путін попередив Київ про жорсткі відповіді в разі подальших терактів на території Росії”.
“Лента.ру”: “Путін заявив про масовані удари високоточною зброєю по об’єктах України”.
“Известия”: “Путин повідомив про завдання ударів по об’єктах української інфраструктури”.
“Новая газета.Европа”: “Путін: Завдано масованого удару високоточною зброєю по об’єктах енергетики, військового управління та зв’язку України”.
Тут вирізнилося лише видання “Медуза”, яке в заголовку все ж зробило наголос на тому, що від ракетних ударів потерпають мирні жителі: “Завдано масованого удару високоточно зброєю”. Путін – про обстріли українських міст, під час яких загинули мирні жителі”.
Очікувано, що всі ці повідомлення містять цитату з промови Путіна:
“За пропозицією міністерства оборони та за планом генерального штабу Росії завдано масованого удару високоточною зброєю великої дальності повітряного, морського та наземного базування по об’єктах енергетики, військового управління та зв’язку України”.
Також названі видання, крім “Новая газета. Европа”, з посиланням на Telegram процитували заступника голови Радбезу Росії Дмитра Медведєва:
“Замовник та виконавець злочину – держава, що не відбулася, Україна”;
“Метою наших майбутніх дій, на мій погляд, має стати повноцінний демонтаж політичного режиму України”;
“Перший епізод зіграно. Будуть і інші”.
Крім того, у переліку одноманітних цитувань російськими пропагандистськими інтернет-виданнями 10 жовтня – коментар Рамзана Кадирова в Telegram про те, що він тепер задоволений перебігом так званої “спеціальної воєнної операції” “на всі 100%”.
У пошуку воєнного сенсу масованої ракетної атаки на Україну пропагандисти також поширили інформацію про те, що один з ударів нібито завдано “по штабу полку “Азов”. Про це написали РИА Новости, “Газета.ру”, “Вести”, “Лента.ру”, “Московский комсомолец” та “Российская газета”. Джерелом став допис у Telegram-каналі колишнього депутата Верховної Ради України, який нині переховується в Росії, Іллі Киви.
РИА Новости, RT, “Газета.ру”, “Лента.ру” та “Известия” переповіли слова призначеного Росією очільника Криму Сергія Аксьонова.
“Від самого ранку добрі новини: підходи до проведення спеціальної воєнної операції змінено... Сподіваюся, що тепер темпи операції не знижуватимуться”, – написав той у Telegram.
“Я сподіваюся, що це буде не разова акція. Слід продовжувати. Стратегія, що була обрана на сьогоднішній ранок, правильна. Якщо вона буде продовжуватися, все швидко скінчиться”, – сказав Аксьонов пізніше в ефірі пропагандистської програми "Соловьев Live".
“Известия”, а також ТАСС навели цитату ватажка угруповання “ДНР” Дениса Пушиліна, який у Telegram прокоментував масовану ракетну атаку по Україні: “Ми побачили реальну адекватну відповідь. Або початок цих відповідей – за сьогоднішнім днем – щодо цих терористичних актів. Безумовно, це має відбитись і на ситуації на лінії фронту загалом”.
RT, РИА Новости й “Лента.ру” наводять думки “доктора воєнних наук”, як його називають видання, Костянтина Сівкова, який вважає, що масовану атаку на об’єкти енергетики України скоєно лише для демонстрації “здатності завдавати таких масованих ракетних ударів і наявності рішучості”.
Крім повторюваних з видання у видання цитувань діячів всілякого штибу пропагандисти попрацювали й над створенням оригінальніших публікацій, покликаних виправдовувати масовані удари по цивільних об’єктах України та закликати до їхнього повторення.
“Московский комсомолец”
Пропагандистський ресурс відзначився особливо цинічною риторикою. Він переповів допис у Telegram-каналі головної редакторки телеканалу RT Маргарити Симоньян щодо масованого ракетного удару по Україні:
“Відповідь прилетіла”, – написала Симоньян.
Крім того, одна з публікацій, підписана Віктором Ждановим та Володимиром Михайловим (вочевидь, кореспондентами видання), що розповідає про хронологію атаки, має заголовок: “Судний день”: що відбувалося на Україні після масованих ракетних ударів”. У статті стверджується, що внаслідок атаки в українських містах виникла паніка: “черги на заправках та спустошені магазини”.
В іншому тексті знову-таки Володимир Михайлов ще раз пише, що ракетна атака спровокувала паніку в Києві та шоковий стан містян. Заголовок статті: “Кияни почали масово скуповувати їжу та готуватися до життя в підвалах”.
Віктор Жданов у наступному своєму опусі роз’яснює логіку, за якою нібито обирали об’єкти для ракетних ударів. За його твердженнями були обрані такі цілі, ураження яких “може спричинити паніку та дестабілізацію ситуації всередині України”. “Народ розуміє, що удари можуть повторитися. А якщо на вулиці буде –30 °C? Багато сімей опиняться на межі виживання, замерзаючи без тепла у квартирах”, – пише кореспондент сайту “Московский комсомолец”.
Також пропагандисти знайшли місце для пошуку цілей наступних атак. Для цього надають слово голові Міжрегіональної профспілки залізничників Росії Євгенові Куликову. Він пропонує обстріляти залізничний тунель у Карпатах, оскільки нібито “ним Україні йдуть озброєння НАТО”.
“Комсомольская правда”
Цинізм кореспондентів видається рисою, особливо притаманною “комсомольським” виданням.
Так, Іван Грачов вигадав для свого матеріалу такий заголовок: “Судний день для Києва: що змінить російський удар помсти по критичній інфраструктурі України”. Крім того, стаття має підзаголовок “Москва нарешті наважилася діяти не лицарською шпажкою, а всією ведмежою лапою. Що буде далі?”.
Автор тексту стверджує, що “Москва ніби намагалася колупати бандерівський мурашник лицарською шпажкою, щоб, не дай Бог, жодна людина, не причетна до нацистських батальйонів та режиму, випадково не постраждала”.
Він пише про помсту українцям за вибух на Кримському мосту, а також пригадує поштову марку з мостом, що палає, та розміщений у середмісті Києва банер, який зображує цю марку.
За словами Грачова, ракети, що летіли по Києву, Харкову, Львову, Одесі та кривому Рогу “точково вибивали інфраструктуру – зв’язок, електрику”. “Отримайте, можна не розписуватися. Всі все зрозуміли”, – додає пропагандист.
Відповідаючи на своє ж запитання, що буде далі, автор статті заявляє: “Кілька тижнів таких атак, коли Росія може забезпечити вибухи в Києві, і Україна може бути вбита в кам’яну добу, залишившись без світла, води, тепла та інтернету. Після чого українці почнуть запитувати свою владу: а може, досить? Чи потрібні теракти проти Росії, після яких у руїнах опиняється Україна? Може, пора здаватися чи домовлятися?”
Також вправним у заголовках, але малосвідомим щодо фактажу виявляється кореспондент видання Ігор Якунін.
У матеріалі “Вибухи в Києві ій по всій Україні: Хроніка помсти 10 жовтня 2022” він пише, що “завдано ударів по центрах ухвалення рішень”.
“Атаки зазнали будівля Служби безпеки України (СБУ) у Шевченківському районі в Києві, керівництво якої відповідальне за підрив Кримського мосту. У районі вул. Володимирської, де розташований офіс Зеленського, був вибух. Пожежа на київській ТЕЦ”.
РИА Новости
Сайт повідомляє: “Сенатор схвалив завдавання ударів по критичній інфраструктурі України”.
Йдеться про сенатора РФ Віктора Бондарєва і наводиться його висловлювання: “Завдавання масованих високоточних ударів по критичній інфраструктурі противника прискорить завершення спеціальної воєнної операції і дозволить зберегти багато життів. Це вимушений крок, на який Росія пішла, зневірившись докричатися до розуму українського керівництва”.
Крім того, видання розмістило статті базованих на роздумах так званих “експертів”. В одній з них головний редактор часопису “Національна оборона” Ігор Коротченко розповідає про особливості масованого удару по Україні 10 жовтня 2022 року та визнає, що “сьогоднішній удар по українській інфраструктурі став, імовірно, наймасовішим випадком використання дальньої авіації ПКС РФ за весь час СВО”.
У другій статті науковий співробітник Фінансового університету при урядові Росії Станіслав Митрахович схвалює ракетні атаки на об’єкти енергосистеми України, оскільки вважає, що кілька тижнів таких ударів знизять боєздатність України. “Що більше ударів по електроенергетичній інфраструктурі, то теоретично меншою буде здатність до війни в української армії”, – наводить видання слова “експерта”.
RT
Видання розмістило статтю “Змушений захід у відповідь” авторства завідувача бюро ВДТРК на Близькому Сході та в Північній Африці Євгена Піддубного, який схвалює масовані ракетні атаки на Україну і заявляє, що він у цьому питанні “на боці Путіна”. За логікою автора цього тексту, такі атаки “бережуть життя жителів України”, “жителі найбільших українських міст нині без світла і води з вини Зеленського”. “Київський режим необхідно знищити, щоб ліквідувати загрозу Росії і звільнити Україну”, – стверджує Поддубний у статті.
У статті “За тероризм відповіли” автор, доцент департаменту політології Фінансового університету при урядові Росії Геворг Мірзаян, стверджує, що “росіяни подібного ранку чекали багато місяців”. За його словами, “удар був не швидко оформленою помстою за умовно міст, а ретельно підготовленим знищенням ключових українських об’єктів”. Водночас він зазначає, що “ціла низка міст були знеструмлені”. “Найімовірніше, за ударом ітимуть нові удари. Росія ухвалила політичне рішення почати знищення української інфраструктури (зима близько)”, – пише Мірзоян. А завершує він свою статтю словами: “Власне, це єдино правильне рішення”.
“Вести.ру”
Інтернет-видання переповідає зміст однієї з програм “Вечер с Владимиром Соловьевым”. Тут російський політолог Сергій Міхєєв розмірковує про те, як позбавлення мирного населення України прискорить перемогу Росії у війні. Він стверджує, що завдавання ударів по енергетичній інфраструктурі України має стати “щоденною практикою”, а також що “пріоритетом має стати руйнування критичної інфраструктури, яка забезпечує здатність української держави до спротиву”.
Цю потребу Міхєєв доводить такими висловлюваннями:
“Позбавити їх відчуття безпеки та ситості – це завдання важливіше, ніж, до прикладу, знищити скількись там танків”;
“Щойно українці опиняться без газу, світла та води й каналізації, настрої в цій країні почнуть швидко змінюватися”;
“Це слід було робити ще в березні та у квітні... Якщо українці не замерзнуть, вони не зрозуміють, що таке війна”;
“Спочатку вони втікали до Польщі, потім повернулися до Львова, звідти – до Києва і почали там розгулювати... От чому по них не можна завдати удару?”
“Лента.ру”
Пропагандисти переповідають слова депутат Держдуми Росії Олексія Чепи, який стверджує, що 10 жовтня 2022 року масованою ракетною атакою завдано ударів “по центрах ухвалення рішень” у відповідь на вибух на Кримському мосту.
“Якщо таких прорахунків, таких помилок припускаються, мабуть, хтось має відповідати за це. Треба якихось заходів у відповідь вживати”, – демонструє свою логіку Чепа.
В іншій публікації наводяться твердження зізнання Держдуми Юрія Швиткіна в тому, що цивільні енергооб’єкти України обстрілювали для банальної помсти:
“Безумовно, удар по Кримському мосту послуговувався поштовхом для проведення сьогоднішньої атаки. Об’єкти критичної інфраструктури уражено”.
Ще одну статтю видання присвятило міркуванням з приводу того, як повністю знеструмити Україну. Над цим розмірковує аналітик Фонду національної енергетичної безпеки Росії Ігор Юшков. Щоб цілковито позбавити Україну електрики, він пропонує завдавати систематичних масованих ударів по об’єктах енергосистеми.
“Щоб припинити залізничне сполучення, залишити без електрики країну, потрібні системні руйнування”, – цитує Юшкова “Лента.ру”.
“Известия”
“Будь-яка сучасна цивілізація заснована на електриці та системах зв’язку, нагадав “Известиям” військовий експерт Олексій Леонков, – пише видання і далі цитує цього експерта: – Насамперед саме по цій інфраструктурі й було завдано удару”.
“У разі продовження таких ударів київському режиму доведеться посилено забезпечувати життєдіяльність населення, промисловості, транспорту”, – додає герой матеріалу.
“Ще вчора населення України під впливом пропаганди раділо, перебуваючи поза межами районів бойових дій. Тепер це скінчилося. Режиму доведеться пояснювати людям, що раптом у країні сталося з інфраструктурою”, – ділиться своїми сподіваннями Леонков.
В іншому матеріалі видання наводить коментар колишнього заступника очільника російського МЗС Сергія Орджонікідзе, який у неоригінальній манері звинувачує Україну в тероризмі та закликає до її знищення.
“Раз вони не дотримуються норм міжнародного права, гуманітарних норм, норм людської моралі, то розмова з ними коротка, лише на знищення, і все”, – цитує Орджонікідзе сайт “Известия”.
“Медуза”
Це видання оприлюднило добірку фото з наслідками ракетного обстрілу українських міст під заголовком:
“Росія обвалила на українські міста десятки ракет. Путін заявив, що це “масований удар високоточною зброєю”. Подивіться, куди націлили цю “високоточну зброю”.
У підводці до фотогалереї видання, посилаючись на українську поліцію, повідомляє, що жертвами обстрілів стали 10 людей, а близько 60 дістали поранення.
Також на “Медузі” розміщено подкаст під заголовком:
“Російські війська розбомбили в Україні бізнес-центр, парк, житлові будинки та зупинки громадського транспорту. Міноборони РФ стверджує, що “вражено об’єкти військового управління, зв’язку та енергетики”.
В описі подкасту йдеться про 14 загиблих та 100 поранених унаслідок масованої ракетної атаки на Україну. Також згадується, що, за словами Володимира Путіна, обстріл був “відповіддю на підрив Кримського мосту, та про те, що Київ офіційно не брав на себе відповідальності за цей вибух. Також тут наводяться слова Володимира Зеленського: “Маємо справу з терористами”.
“Новая газета. Европа”
На сайті розміщено статтю “Останній залп генерала Суровікіна. Чому атака крилатими ракетами по Києву наближає поразку Путіна у війні”.
У матеріалі йдеться, зокрема, що, згідно з міжнародним правом, Кримський міст є легітимною воєнною ціллю для України, оскільки збудований на анексованій території і використовується для забезпечення угруповання окупаційної армії Росії в Херсоні. Також тут констатується факт терористичної природи війни проти України, а масована ракетна атака по цивільній інфраструктурі у відповідь на підрив мосту оцінюється як ірраціональний злочин, що не має шансів досягти своєї мети – залякати та зламати українців, а лише призведе до посилення міжнародної підтримки України. Водночас у тексті йдеться про персональну відповідальність за масований обстріл лише генерала Сергія Суровікіна. Про відповідальність російського суспільства згадок у цій статті немає.
Ще одна публікація має заголовок “Ракетна війна за російський трон почалася. Як призначення Суровікіна пов’язане з ударами по Києву”.
Тут масовану атаку названо “ракетним терором” Путіна у відповідь на невдачі на фронті та наслідком призначення Сергія Суровікіна командувачем російськими військами в Україні, а тактику генерала “воєнно-терористичною”.
Загалом у статті висувається припущення, що призначення генерала Суровікіна відбулося публічно з тією метою, щоб перекласти на нього відповідальність за передбачуваний програш у війні проти України.
17 жовтня
Цього дня російські пропагандисти приділили помітно менше уваги масованій атаці на Україну. Іранські дрони у світі російської пропаганди є безпілотниками “Герань”. У стрічках новин лише окремі повідомлення про “повітряну тривогу” та “вибухи” в українських містах з наголосом на ураження об’єктів енергетичної системи та немає жодної згадки про влучання в цивільний будинок у центрі Києва та його повну руйнацію.
Водночас жоден з досліджених ресурсів російської пропаганди не обійшов увагою черговий звіт міноборони Росії про “високоточні удари” по “об’єктах військового управління та системи енергетики”, що супроводжується вже традиційним “усі призначені об’єкти вражено”.
Лише кілька видань серед досліджених розмістили матеріали з додатковими неофіційними переможними оцінками атаки та закликами до наступних.
“Комсомольская правда” до переможних реляцій МО Росії додала бекграунд, у якому стверджується: “За даними українських Telegram-каналів у Києві “Герань” розніс будівлю “Укренерго”, а також ідеться про те, що “по “Геранях”, які велично летіли, вели вогонь “навіть окремі бандерівці з вікон багатоповерхівок”.
ТАСС та “Лента.ру” наводять міркування представника угруповання “ЛНР” у Москві Родіона Мірошника, який переконує, що заклики президента Зеленського до українців заощаджувати електроенергію пояснюються його бажанням зекономити для потреб армії.
“Щоб електровози тягнули потяги з військовою технікою, щоб працював інтернет та спецзв’язок для отримання розвідінформації від Заходу. А люди? Люди потрібні тільки для мобілізації”, – каже Мірошник.
РИА Новости цитує того ж діяча, який тепер заявляє про “відсутність систем ППО в Києві” та стверджує, що “куди стріляли, туди й прилетіло”.
“Известия” також твердять про “нездатність ППО України протистояти дронам та ракетам РФ”. Про це виданню розповів російський військовий експерт Віктор Литовкін. Він також переконує в тому, що удари завдаються лише по об’єктах, що “впливають на боєздатність збройних сил”, але водночас, перелічуючи такі об’єкти, називає Київський вокзал та теплоелектростанції.
“Московский комсомолец” цього дня був найвправнішим у пропаганді й запропонував своїй аудиторії статтю “Треба загнати Україну в кам’яну добу”: експерт розповів про знищену інфраструктуру”. Тут експерт центру військово-політичних досліджень МДІМВ Михайло Александров пропонує збільшити інтенсивність ударів по українських містах.
“Я вважаю, що цих ударів, звісно, не досить”, – заявляє він.
“Зеленський не капітулює, поки ми взагалі не вбомбимо Україну в кам’яну добу”, – розмірковує Александров.
“Можна по цих підстанціях завдати удару бомбами по 3 тонни, щоб там узагалі нічого не залишилося, і ремонтувати вже було б нічого”, – марить експерт.
В іншій статті – “В ударах Росії побачили “певний алгоритм”. “Б’ють обережно” – військовий експерт Олексій Леонков каже про те, що масовані атаки на Україну є “продуманими”, адже їхній алгоритм дозволяє “руйнувати чутливу енергосистему” і “нескінченно займатися ремонтом буде неможливо” й зрештою це відбуватиметься “до отримання потрібного результату”.
У матеріалі “Політолог розповів про нездатність Києва захиститися від ракетних ударів Москви” політолог Іван Коновалов зазначає, що оскільки в Україні багато енергетичних об’єктів, то атаки на них треба буде вчиняти протягом певного часу, але “до початку справжньої зими вже будуть помітні результати”.
Поряд з тим політолог Ростислав Іщенко бідкається, що дрони не можуть повноцінно замінити крилату ракету, але зазначає, що вони все ж зіставні за масштабами шкоди, якої завдають. Він додає, що коли такий дрон “влучить у локомотив, то він піде під укіс, а далі решту вагони зроблять самі – і людей скалічать, і техніку знищать”. Цьому матеріалу “Московский комсомолец” дав заголовок “Експерт заявив, що Росії вистачає дронів та ракет на Україні”.
31 жовтня
Усі досліджені видання, крім “Медузи” та “Новой газеты. Европа”, поширили зізнання Путіна в тому, що по мирних містах України були скоєні ракетні удари у відповідь на атаку безпілотників по кораблях Чорноморського флоту РФ, базованого на українській території – в анексованому Росією Криму. “Частково так і є, але це не все, що ми могли б зробити”, – відповів президент Росії на запитання, чи пов’язані ракетні удари по Україні з подіями в Севастополі за два дні до того. І цю цитату увіковічили прокремлівські пропагандисти. Водночас ТАСС у заголовку відповідної новини використав саме зворот “Путін зізнався”.
Також російські пропагандистські ресурси за своєю традицією в один голос ретранслювали відповідний звіт міноборони Росії про те, що “збройні сили РФ високоточною зброєю великої дальності вразили всі визначені об’єкти військового управління та системи енергетики України”.
З цієї низки одноманітних повідомлень вирізняється новина видання “Комсомольская правда”. Вона примітна тим, що вказує ім’я кореспондента, який її формулював, – Олександр Бойко. Співробітник редакції, як і решта його колег, має профайл із фото на сайті. На цій світлині зображено людину у військовій формі з автоматом у руках. Чи це справді людина, яка називає себе журналістом, чи це портрет якогось його кумира, залишається невідомим.
Досліджувалися сайти:
РИА Новости (головний редактор Андрій Гаврилов. Кількість відвідувань 10 жовтня 2002 р. – 8 444 389; 17 жовтня – 5 439 139; 31 жовтня – 4 663 343);
“Комсомольская правда” (головний редактор Володимир Сунгоркін. Кількість відвідувань 10 жовтня 2002 р. – 6 782 248; 17 жовтня – 5 034 519; 31 жовтня – 5 527 540);
“Лента.ру” (головний редактор Володимир Тодоров. Кількість відвідувань 10 жовтня 2002 р. – 5 859 704; 17 жовтня – 4 405 632; 31 жовтня – 4 197 383);
RT (головний редактор сайту не вказаний. Генеральний директор медіахолдингу Дмитро Кисельов. Кількість відвідувань 10 жовтня 2002 р. – 3 969 157; 17 жовтня – 2 873 727; 31 жовтня – 3 086 556);
“Московский комсомолец” (головний редактор Павло Гусєв. Кількість відвідувань 10 жовтня 2002 р. – 3 341 078; 17 жовтня – 2 267 119; 31 жовтня – 2 654 990);
“Газета.ру” (головний редактор Сергій Рибка. Кількість відвідувань 10 жовтня 2002 р. – 3 969 157; 17 жовтня – 2 837 727; 31 жовтня – 3 086 556);
ТАСС (головний редактор Михайло Петров. Кількість відвідувань 10 жовтня 2002 р. – 1 621 835; 17 жовтня – 1 381 147; 31 жовтня – 1 094 834);
”Российская газета” (головний редактор Владистав Фронін. Кількість відвідувань 10 жовтня 2002 р. – 1 776 519; 17 жовтня – 1 227 156; 31 жовтня – 1 289 867);
“Вести.ру” (головний редактор Микола Єніколов. Дані щодо кількості відвідувань закрито);
“Известия” (головний редактор Сергій Коротєєв. Дані щодо кількості відвідувань закрито);
“Новая газета. Европа” (головний редактор Кирило Мартинов);
“Медуза” (головний редактор Іван Колпаков).
Help us be even more cool!