ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

(050) 447-70-63

Подай скаргу

"Хотели безвиз, а получили безгаз". Дослідження наративів російських медіа про Україну

18.10.2021, 12:01
Фото – Shutterstock / PathDoc / dailymail.co.uk
Фото – Shutterstock / PathDoc / dailymail.co.uk

Російські медіа з їхньою системою подання інформації залишаються активним механізмом ведення гібридної агресії Росії як проти України, так і проти інших держав, які ця країна розглядає як загрозу для себе. Оскільки цільовою аудиторією таких ресурсів є передусім російське суспільство, простежується їхнє основне завдання – легітимізувати російську зовнішню політику та заручитися підтримкою дій влади серед власних громадян.

Для цього російська пропаганда використовує наративи, що зображують Україну та інші держави у викривленому світлі.

Інститут масової інформації провів дослідження топових російських онлайн-медіа, щоб виявити, які наративи щодо нашої країни просувалися після парламентських виборів у Росії *. 

Дослідження показало, що основним російським наративом стосовно України в жовтні була корумпованість української влади. На нього припало цілих 23,5% згадок про Україну в російських ЗМІ. 

На другому місці – наратив про газову кризу в Україні, на який припало 18,2% згадок. Ситуація в Україні зображується як повна розруха та хаос.

На третьому місці – наратив про політичну кризу, до якої призвела відставка спікера Верховної Ради.

Основною темою згадок російських медіа про Україну в жовтні став газ та енергетична залежність України. На неї припало 18,5% інформації стосовно нашої країни. Наступною за популярністю темою, в якій згадували Україну, стали новини щодо окупованих територій Донбасу (12,5% загальної кількості матеріалів). По 10,5% матеріалів стосувалися тем журналістського розслідування Pandora Papers (зокрема, в цьому контексті згадували президента Зеленського) та арешту Михайла Саакашвілі в Грузії.

Тема газу – "хотели безвиз, а получили безгаз"

З наближенням опалювального сезону Росія активно використовує свій головний ресурс у впливі як на Україну, так і, власне, на всю Європу – газ. Цієї теми стосувалися 18,5% всіх згадок про Україну.

У російській інформаційній бульбашці активно просувається ідея, що в України немає ресурсів для забезпечення населення газом, щоб пережити цю зиму. Підтверджують цей наратив росіяни повідомленнями про недостатню кількість газу в Україні, які переважно "цитують" українські джерела: "Одним из вызовов для нового правления "Нафтогаза" является прохождение отопительного сезона в условиях нехватки четырех миллиардов кубометров газа: вместо 19 миллиардов, необходимых для этого, на Украине есть лишь 15".

Кремлівські пропагандисти пророкують Україні холод, дефіцит газу і "очищение морозами". Для цього вони іноді висмикують з українського інформаційного простору коментарі експертів. В новині "Экономист предрек Украине "газовую инквизицию" и "очищение морозом" економіст Олексій Кущ розповідає: "Власти в Киеве провозглашали целью реформ рост добычи собственного газа. Но, судя по всему, это осталось только на бумаге", тому нас очікує, на думку експерта, "очищение кризисом. Точнее, морозом".

Російські ресурси широко цитували нібито пересічних українців щодо того, як вони планують пережити цю зиму: 

 

  • "Читатели украинских СМИ написали, что приготовились "доживать" зиму из-за антироссийской политики "Нафтогаза" и топливного кризиса". 
  • "Безвиз получили, теперь получите безгаз", – сыронизировал Юра Зануда".
  • "Издеваются над Украиной, морковку покажут, поманят, а потом уберут", – полагает Богдан Шановный".

 

Цікаво, що ці коментарі взято з російського сайту "ИноСМИ", який, за інформацією Радіо Свобода, публікує переклади статей з міжнародних ЗМІ; разом із новинними агентствами Sputnik і РИА Новости портал входить до складу російської державної медіагрупи "Россия Сегодня", про це йдеться в розслідуванні "Як російський сайт "ИноСМИ" перефразовує і вибірково вилучає інформацію із публікацій західних медіа?".

У темі газу Росія активно просуває і думку про те, що Європі наразі значно вигідніше економічно мати транзит газу не через Україну, а через "Північний потік – 2": "Власти Польши ожидают, что поставки газа по газопроводу "Северный поток – 2" будут дешевле, чем через Украину", – пише ТАСС.

Цікаво, що президента Росії висвітлюють як ледь не рятівника України, який, незважаючи ні на що, готовий допомагати: "Россия в 2021 году превысит свои контрактные обязательства по прокачке газа через Украину, заявил Владимир Путин на совещании по вопросам энергетики", – пишуть російські медіа. І це попри те, що "Путин назвал невыгодным для "Газпрома" рост транзита газа через Украину".

Оскільки, за інформацією російських медіа, українська влада неспроможна впоратись і населенню загрожує "замерзання", такі новини переважно підпадають під наратив про недолугість та неспроможність влади.

Окуповані території

На тему окупованих територій припало лише 12,5% всіх згадок про Україну. Про окуповані регіони Сходу України зустрічалися тільки поодинокі матеріали, що стосувалися подій на лінії розмежування.

А Крим згадували переважно в новинах про погоду чи коронавірус:

Про туризм:

Та про російське "велике будівництво":

Розслідування Pandora Papers – "скелеты в шкафу" Зеленського

Неабиякий інтерес російських медіа викликало розслідування Pandora Papers щодо офшорів президента Зеленського. 10,5% всіх матеріалів про Україну стосувалися цієї теми. Проте в російських медіа практично не помітили власне російських фігурантів цього розслідування, які пов'язані з Путіним. Видання "Слово і діло" пише: "У російській частині розслідування Pandora Papers фігурують люди з найближчого оточення президента Володимира Путіна. Наприклад, Світлана Кривоногих, яку в Росії називають коханкою Путіна і, можливо, матір'ю його дочки".

Водночас президента Зеленського російські ресурси назвали "мировым символом коррумпированных политиков". Наприклад, "Московский комсомолец" пише: "Если раньше западные СМИ надеялись, что Зеленский сможет побороть коррупцию на Украине, то теперь они в насмешку называют его "антиолигархическим президентом в кавычках". Російські політологи вже навіть пророчать імпічмент Зеленському:

У цей інформаційний привід вписується наратив про корумпованість української влади, на який припало 23,5% інформації. В межах зазначеного наративу виходили й інші матеріали, наприклад "Зеленский просил деньги у США на несуществующие проекты".

Арешт Михайла Саакашвілі – "театр абсурда" та "узник Кремля"

Близько 10,5% матеріалів зі згадками про Україну стосувалися ситуації навколо арешту Михайла Саакашвілі в Грузії та ініціатив України з його визволення.

Російські політики цю ситуацію називали просто – "театр абсурда". "Мы, наверное, не стали бы комментировать ничего, что связано с господином Саакашвили, ибо все это такой театр абсурда", – сказал пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков", – пише ТАСС.

Але якщо російські політики особливо нічого і не коментували, то російські ЗМІ активно копирсалися в брудній білизні Саакашвілі. Вони наввипередки писали про українську коханку експрезидента Грузії:

А також про реакцію на цю інформацію його дружини:

Не могли російські ЗМІ упустити інформацію про те, що Саакашвілі назвав себе "узником Кремля".

"Розруха" і "політична криза" в Україні

14,2% матеріалів зі згадками про Україну в росмедіа просували наратив про "політичну кризу" та "розруху" в країні. На нього здебільшого припали матеріали про відставку спікера Разумкова:

Але траплялись і "експертні матеріали", де відкрито йшлося про нібито цілковитий крах в Україні. До прикладу, російські медіа цитували українського експерта Руслана Бортника про те, що "Украину ждут либо война, либо масштабные протесты" (РИА Новости). Сайт "Московський комсомолець" також цитував слова зазначеного експерта, наприклад "Украинский эксперт предрек стране масштабный политический кризис". Цього експерта внесено до бази псевдоекспертів, яку склали "Тексти".

Інший, знову ж таки український політолог Андрій Єрмолаєв передрік Україні повне розорення протягом наступних трьох-п'яти років. "По мнению эксперта, за 30 лет независимости страна так и не состоялась как витрина постсоветского пространства и погрузилась во внутренний конфликт", – транслює його слова сайт "Известия". Цей експерт також потрапив до бази псевдоекспертів "Текстів".

Схоже, що російські медіа саме нею і користуються, коли добирають експертів для коментування своїх матеріалів.

Дослідження показало, що російські медіа завзято моніторять український інформаційний простір і адаптують наративи чітко під теми подій в Україні. Також пропагандисти використовують у своїх матеріалах меседжі, що озвучують українські "незалежні експерти".

Моніторинг проводився в період 4–6 жовтня. Вибірка охопила всі матеріали, що стосувались України й вийшли на семи російських медіа: ТАСС, "Московский Комсомолец", "Комсомольская правда", РИА Новости, "Лента.Ру", "Руcская газета", "Известия".

Liked the article?
Help us be even more cool!