ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

"Гречка" рятує від епідемії? Як політики піаряться на карантині

Фото – agilitypr.com
Фото – agilitypr.com

Білл Гейтс виділяє мільярд доларів на розроблення вакцини від коронавірусу. Подібні новини потрапляють до світових медіа. Наприклад, про вчинок Гейтса написав The Wall Street Journal.

Про вітчизняних благодійників за часів пандемії пишуть і українські медіа. Тільки з однією особливістю. Переважно до подібних новин потрапляють ті, хто має політичні цілі.

Наприкінці березня рух "Чесно" зробив добірку матеріалів про благодійну допомогу від політиків.

"У ЗМІ з’являються матеріали з ознаками замовності, де особливо наголошують на ролі політичних партій у наданні благодійної допомоги… Інколи інформаційні сюжети такі хвалебні, що остаточно не зрозуміло, якою є мета партії: допомогти чи попіаритися", – підсумували в статті руху "Чесно".

ІМІ провів моніторинг 22 національних сайтів на предмет публікації новин про благодійну допомогу, пов’язану з епідемією коронавірусу. Протягом 30 березня – 1 квітня сайти розмістили новини про дев'ять політиків-благодійників. До політиків зараховано не лише чинних нардепів, а й колишніх депутатів, зокрема Ріната Ахметова, Юрія Луценка та Олега Бахматюка.

Якби кожна така новина про політика-благодійника розміщувався на правах реклами, то лише за матеріали на сайтах потрібно було б викласти від кількох сотень до кількох тисяч доларів. А окрім публікацій про передання продуктових наборів або медичних препаратів знімали сюжети телеканали.

Проте політики-благодійники не обов’язково платили за розміщення PR-матеріалів про них. Переважно новини про благодійників виходили на тих медіа, власниками яких є самі політики. Зокрема, про таку тенденцію можна казати у випадках з Петром Порошенком, Віктором Медведчуком та Рінатом Ахметовим. Щодо останнього, то сайт "Сегодня" окрім новин про медичну допомогу структур Ахметова традиційно розміщував матеріали про діяльність благодійного фонду олігарха на Донбасі.

Натомість у випадку з Вадимом Новинським та Олегом Бахматюком виникає питання: звідки до їхньої діяльності з’явився інтерес у редакцій сайтів? Новини про цих благодійників дали по чотири національних медіа.

Не всі досліджені сайти робили новини про політиків-благодійників. Загалом моніторинг виявив 39 таких новин на 15 сайтах. Найбільше на сайтах 112.ua та "Обозреватель" – по шість, п'ять новин – на сайті prm.ua телеканалу "Прямий".

Як висвітлювали благодійників

30 березня одразу три сайти розмістили ідентичні новини про закупівлю в Південній Кореї 100 тисяч тестів для виявлення коронавірусу. Усе це оплатив благодійний фонд Новинського.

Натомість ще одну благодійну подію за участю представника Опозиційного блоку декілька сайтів висвітлили по-різному. Йдеться про гуманітарну допомогу Олександрівській лікарні в Києві, яку Новинський передав разом із предстоятелем УПЦ МП Онуфрієм.

Так, "Обозреватель" зробив акцент на Новинському, виніс його прізвище в заголовок і розмістив фото з політиком. Сайт "Страна" в заголовку новини вказав, що це Онуфрій передав лікарні медичні препарати, хоча в самій новині згадувався і нардеп, який був присутній на фото. Натомість "Подробности" взагалі не згадали про роль Новинського в цій події і навіть фото для ілюстрації обрали без його присутності.

Новини про благодійність Медведчука розміщували лише сайти телеканалів, які пов’язані з кумом Путіна. Вони поширили дві ідентичні новини. В одній сам Медведчук розповідав, як роздавав на вулицях маски та як складно доставляти до України медичне обладнання. В іншій ішлося, що спільний фонд Медведчука та його дружини роздав нужденним продуктові набори.

Фото із сайту 112.ua

Окрім Медведчука пов’язані з ним сайти повідомили про благодійність його однопартійців. Так, продуктові набори від Королевської мають отримати ветерани та пенсіонери Донбасу, а нардеп Ілля Кива свою місячну зарплату перерахував до фонду Портнова для адресної допомоги лікарням.

Також сайти zik.ua та 112.ua повідомляли про те, як представники партії Медведчука "ОПЗЖ" роздавали медичні маски. Цікаво, що з однієї новини стало відомо, що генпродюсер телеканалу "112 Україна" Артем Мальчевський є ще й керівником молодіжного крила ОПЗЖ.

Про благодійність партії "Європейська солідарність" сайт prm.ua повідомив у п’ятьох новинах. Харчові набори та медичні препарати однопартійці Порошенка роздавали в Сумах, Чернігові, Одесі, на Черкащині та Вінниччині.

І одразу п’ять сайтів розмістили ідентичну новину, що фонд Порошенка закупив 70 тисяч захисних костюмів для лікарів, 800 тисяч масок та апарати ШВЛ.

Ідентичні новини про благодійність Ахметова розміщували сайти "Сегодня" та Інтерфаксу. Вони повідомляли про 300 тисяч експрес-тестів, які фонд олігарха закупив у Китаї, та 10 апаратів ШВЛ, що передадуть до лікарень Харкова. Цікаво, що в обох випадках спочатку новини з’являлися на сайті Інтерфаксу і лише потім на сайті Ахметова "Сегодня".

Ідентичні новини про кошти від Олега Бахматюка на боротьбу з коронавірусом на Херсонщині розмістили одразу чотири національні сайти. У всіх був однаковий заголовок: "Підприємство Бахматюка виділило кошти на боротьбу з коронавірусом на Херсонщині". А от першоджерелом для них став херсонський сайт "Новий день". Щоправда, на цьому сайті заголовок відрізнявся від національних: "Хворим і медикам на Бериславщині допомагають усім районом".

У самій новині прізвище Бахматюка взагалі відсутнє: йдеться про 200 тисяч гривень від його підприємства "ЮТС-Агропродукт". Також директор райлікарні дякує іншим благодійникам та місцевим радам, які виділили додаткові кошти з місцевих бюджетів. Проте все це до національних медіа вже не потрапило. Лише Бахматюк.

І однією новиною сайт "Обозреватель" згадав благодійників з родини Луценків. Ексгенпрокурор надав фінансову допомогу в закупівлі спецлабораторії, яка дає можливість виявити в крові наявність вірусів на другий день зараження.

Щира допомога чи "гречка" для народу?

Окрім політиків-благодійників, сайти повідомляли й про підтримку лікарів та нужденних, яку надають приватні компанії. У межах моніторингу налічено 27 таких новин.

Проте виникає питання: чи щиро згадані політики займаються цією благодійністю, чи коронавірус та карантин стали для них лише гарним приводом роздати лікарям та малозахищеним українцям медичні прилади та продуктові набори?

На користь другої версії свідчить як фірмова упаковка гуманітарної та благодійної допомоги (із символікою партії та назвою іменних благодійних фондів), так і бажання повідомити про свою діяльність через підконтрольні медіа.

Ба більше, розміщення ідентичних новин на різних сайтах, які, по суті, піарять указаного політика, є ознакою замовності матеріалів.

Також під час моніторингу аналітики ІМІ звернули увагу, що багато новин про благодійність політиків розміщують місцеві медіа. Це стане предметом окремого дослідження ІМІ.

До вибірки потрапили новини, які вийшли в період 30 березня - 1 квітня 2020 року на сайтах наступних медіа: УНІАН, Сегодня, 5 канал, Прямий, 112, ЗІК, Ньюзван, Інтерфакс-Україна, Подробности, Укрінформ, ICTV, ТСН, Страна, Обозреватель, УП, РБК-Україна, Гордон, НВ, Ліга, Букви, Український тиждень, Знай. 

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!