Фактаж та заяви політиків: як онлайн-ЗМІ висвітлюють земельне питання
Ще на початку вересня Президент Володимир Зеленський доручив уряду розробити законопроєкт про продаж земель сільськогосподарського призначення і, відповідно, зняти мораторій на продаж землі. Цей мораторій діє з 2001 року і мав закінчитися 1 січня 2020-го. Судячи з останніх дій влади, Зе-команда не планує його продовжувати, а прагне відкрити цей ринок.
11 жовтня Президент записав чергове відеозвернення до народу України, в якому розповів про необхідність відкриття ринку землі, це відео активно транслювали загальнонаціональні телеканали. Зеленський зазначив, що ринок землі відкритий практично у всіх цивілізованих країнах і ті політики, які виступають за збереження мораторію на продаж землі, відстоюють інтереси зовсім не населення. Він також зазначив, що право купувати українську землю зможуть мати лише громадяни України, а іноземці – тільки після відповідного референдуму.
Експерти ІМІ вирішили проаналізувати, як українські інтернет-ЗМІ висвітлюють це складне та неоднозначне питання: чи достатньо їхня аудиторія отримує якісної інформації на цю тему, чи все ж таки медіа припускаються маніпуляцій громадською думкою.
Найактивніше висвітлювали земельне питання сайти телеканалів 112 та NewsOne. Проте їхнє висвітлення земельної реформи важко назвати незалежним: переважно це була трансляція позиції ОПЗЖ. Представники цієї політсили неодноразово висловлювали своє негативне ставлення до зняття мораторію на продаж землі і навіть зареєстрували альтернативний законопроєкт про продовження мораторію. Про це на сайті NewsOne зазначила депутатка від ОПЗЖ Наталія Королевська. Вона зауважила, що відкривати продаж землі без попереднього узгодження цього на референдумі не можна: "Они ставят в повестку дня пакет законопроектов о продаже украинской земли. Позиция нашей команды "Оппозиционная платформа – За жизнь" однозначная: сегодня в таких условиях ни в коем случае нельзя продавать украинскую землю. И мы требуем, чтобы только после всеукраинского референдума этот вопрос был вынесен в парламент".
Подібну позицію на іншому підконтрольному партії каналі – 112 – озвучив кум президента Росії Путіна Віктор Медведчук: "Медведчук: Нельзя сначала принимать закон о рынке земли, а потом проводить референдум". Окрім цього, Медведчук озвучує меседжі, що йдуть в ключі з російською пропагандою: "Власть хочет продать украинскую землю, действуя в угоду Вашингтону, фонду Сороса и МВФ. Об этом в кулуарах Верховной Рады заявил председатель политсовета партии "Оппозиционная платформа – За жизнь", народный депутат Украины Виктор Медведчук, трансляцию вел телеканал NewsOne".
Проте найбільш емоційно щодо можливого продажу землі висловився засновник партії ОПЗЖ Вадим Рабінович. На засіданні Верховної Ради 12 листопада перед розглядом земельних законопроєктів він з трибуни ВР сказав: "Хрена лысого вам, а не землю Украины!"
Окрім позиції безпосередньо представників ОПЗЖ, близькі до цієї політсили канали поширювали думку експертів, яка дивним чином збігалася з думкою представників ОПЗЖ. Наприклад, про небезпеки продажу землі казав ексміністр економіки Віктор Суслов: "Суслов: Закон о рынке земли очень сложный, ведь мы не готовы продавать свою землю иностранцам".
Ці експерти вперто продовжували говорити про продаж землі іноземцям, при тому що Президент у своєму зверненні чітко зазначив, що цього наразі не відбудеться.
Проте наратив про продаж землі іноземцям поширювали і депутати Зе-команди, а саме депутат Дубінський: "Зовсім нас за лохів тримаєте?": У "Слузі народу" вважають, що закон про ринок землі дасть "зелене світло" для її продажу іноземцям". Зазначимо, що за інформацією Мелінди Харінг у статті для аналітичного вебсайту Atlantic Council зазначено, що депутат Дубінський перебуває під впливом Ігоря Коломойського, її слова цитує BBC.com .
А в статті "Европейської правди" йдеться, що саме Ігор Коломойський виступає проти земельної реформи. Про це, за інформацією видання, заявив Зеленський на своїй зустрічі із Зе-депутатами: "За словами присутніх на зустрічі депутатів, Президент наголошував, що "протести розганяє лише одна людина", маючи на увазі, ймовірно, олігарха Ігоря Коломойського".
Схоже, навіть у президентській партії наразі немає єдності щодо питання землі: опитані сайтом “Страна” депутати від Зе-команди не готові були однозначно сказати, чи голосуватимуть за законопроєкти про відкриття ринку землі ("Хватит ли в "Слуге народа" голосов, чтобы принять закон о земле. Опрос "Страны").
Не лише “Опозиційна платформа – За життя” та окремі депутати від “Слуги народу” виступили з жорсткою критикою земельної реформи. Послідовно проти продажу землі виступає і лідерка партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко, яка, до речі, теж вимагає референдуму, а сам закон називає загрозою для національної безпеки. Це опублікував "Обозреватель": "Загроза національній безпеці: Тимошенко закликала до референдуму із земельного питання". У матеріалі йдеться лише про позицію Тимошенко, незважаючи на те що проти виступили й інші політичні сили, про це повідомляє УП: "Дідька лисого!" – "Батьківщина", ОПЗЖ, ЄС і "За майбутнє" проти продажу землі". У новині містяться неточності, оскільки Тимошенко заявляє, що наразі продаж землі не підтримує 75% громадян. Водночас пані Тимошенко не зазначає, результатами якого соцопитування вона оперує.
Зауважимо, що новину, в якій лідерка “Батьківщини” називає підозрілу цифру прихильників мораторію на продаж землі, поширила низка сайтів: окрім "Обозревателя", її поставили “Українська правда”, Інтерфакс, "Голос", LB.ua. Це свідчить про те, що ЗМІ часто не перевіряють або не встигають перевірити дані, які прозвучали з вуст політиків і, таким чином, поширюють зручні для політиків наративи.
Здебільшого онлайн-медіа фактажно висвітлювали земельне питання і утримувалися від коментарів та оцінок. Головними спікхолдерами в цій темі виступали політики та влада. Більшість новин на цю тематику були побудовані на основі заяв політиків, а матеріалів, які б містили якісне експертне оцінювання законопроєктів, на момент написання статті практично не було.
Help us be even more cool!