Друга хвиля коронавірусної інфекції: чи досить конструктиву?
З початку пандемії COVID-19 вірусологи повідомляли про можливість другої хвилі поширення інфекції. Прогнозували її початок на жовтень-листопад 2020 року.
Проте вже в серпні деякі лікарі почали казати про початок нової хвилі захворювання. Так, лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська в ефірі одного з українських телеканалів заявила про нібито старт другої хвилі коронавірусної інфекції.
І справді, за інформацією МОЗ, у двадцятих числах серпня зафіксовано значне зростання рівня інфікованих.
ІМІ проаналізував, як українські медіа висвітлюють зростання рівня захворюваності та чи надали аудиторії вичерпну інформацію про те, що таке та друга хвиля і в чому її відмінність від першої.
Приклад якісного конструктивного матеріалу є на сайті ВВС. У матеріалі “Чи буде страшною друга хвиля коронавірусу та коли її чекати” зачеплено кілька аспектів перебігу пандемії коронавірусної інфекції.
У матеріалі вчений з Ворікського університету в Англії Майкл Тілдеслі спростовує початок другої хвилі. На думку вченого, завершенням першої хвилі можна буде вважати лише ситуацію, за якої поширення вірусу у всьому світі буде повністю взято під контроль. Натомість початком другої хвилі можна вважати стійке зростання нових випадків зараження після тривалого спаду пандемії. Водночас коливання рівня захворювання вчений пояснює звичайними коливаннями в перебігу поширення інфекції.
Також у матеріалі йдеться про фактори, які можуть спровокувати початок другої хвилі. Про це розповідає вчений-епідеміолог Адам Кучарські з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини. Він вважає, що захворюваність не зростатиме, якщо влада швидко виявлятиме кластери заражень, запроваджуватиме карантин на місцевому рівні й не даватиме вірусу поширитися далі.
За відсутності ж швидкої реакції такі спалахи можуть спричинити другу хвилю.
Про неминучість другої хвилі розповідає професор Джонатан Болл, вірусолог з Ноттінгемського університету.
Темі другої хвилі пандемії COVID-19 присвятив матеріал і сайт Радіо Свобода. У матеріалі містяться коментарі ексміністра охорони здоров’я України Олега Мусія та президента Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів Віктора Сердюка.
Так, останній каже про некоректність збору матеріалів на ПЛР, що призводить до неправдивої статистики щодо рівня захворюваності в Україні.
“Значна кількість проб береться некоректно, тому недостовірними є і результати тестів. Частина негативних тестів насправді є позитивними. Крім того, проби беруться переважно в тих людей, які вже потрапили до лікарні. Закономірно, що ймовірність виявлення вірусу в таких випадках є вищою. Тому вірусу може бути в десятки разів більше, і ми не можемо казати про першу чи другу хвилю”, – вважає Сердюк.
Прикладом ще одного конструктивного матеріалу є новина на сайті ЛБ “Друга хвиля коронавірусу почалася в Німеччині й очікується ще в трьох країнах Європи”. Окрім особливостей перебігу пандемії в країнах Європи в матеріалі чітко пояснено особливості поводження в різних зонах карантину.
Так, наприклад, зелена зона передбачає перебування в громадських будівлях у масках або респіраторах; проведення масових заходів за умови не більш ніж однієї людини на 5 квадратних метрів; роботу кінотеатрів із заповненістю на 50%; перевезення пасажирів тільки в межах сидячих місць.
Для жовтої зони (+ обмеження зеленої) забороняється відвідування установ соціального захисту, у яких перебувають люди похилого віку, крім тих, що надають послуги кризово.
У помаранчевій зоні (+ обмеження жовтої) забороняються діяльність закладів розміщення (хостели, туристичні бази тощо), крім готелів; діяльність розважальних закладів, ресторанів у нічний час; спортзалів, фітнес-центрів, закладів культури; планові шпиталізації в лікарнях; ухвалення нових змін у дитячих таборах; запроваджуються обмеження для масових заходів: одна людина на 20 квадратних метрів і не більш ніж 100 людей.
Червона зона (+ обмеження помаранчевої): заборонено роботу громадського транспорту, відвідування закладів освіти, діяльність ТРЦ, кафе та ресторанів.
Ця інформація є важливою та необхідною для аудиторії, тому матеріалів з таким бекграундом має бути більше.
Експерти ІМІ звертають увагу, що з українських онлайн-медіа зникла інформація про шляхи передання інфекції та способи вберегти себе від інфікування. Проте ця інформація не має зникати, а повинна нагадувати про небезпеку і тримати населення в конструктивному тонусі.
Help us be even more cool!