ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Доступ до державних органів та карантинні обмеження є основними викликами для свободи слова у 2021 році – опитування журналістів

20.12.2021, 17:02

Медійники визначили пʼять основних викликів для свободи слова у 2021 році. Це карантинні обмеження як привід для недопуску журналістів (вказали 69% опитаних ІМІ журналістів); проблеми з доступом до державних органів, акредитацією, доступом до інформації (53% респондентів); економічні виклики (49%); безкарність за злочини проти журналістів (48%); цензура або тиск із боку влади (39%)*.

Такими є результати анонімного адресного опитування 160 медійників, що провів Інститут масової інформації 1–15 грудня 2021 року**.

Результат опитування свідчить, що карантинні обмеження залишаються важливою перешкодою для діяльності журналістів в Україні. Водночас викликає стурбованість той факт, що на другому місці серед основних викликів журналісти вказали проблеми з доступом до державних органів і проблеми з акредитацією. 

Для збільшення натисніть на зображення
Для збільшення натисніть на зображення

Окрім того, 37% опитаних ІМІ журналістів та редакторів зазначили цензуру або тиск із боку власників як виклик для свободи медіа у 2021 році. 31% вказав фізичну агресію як основний виклик для свободи слова, і ще 27% респондентів зазначили про погрози, стеження, психологічний тиск і булінг. Цікаво, що лише 2% опитаних ІМІ журналістів указали, що не стикалися з жодними загрозами 2021 року.

На запитання, якими були основні проблеми з контентом медіа у 2021 році, 70% опитаних ІМІ медійників указали, що це хайп, емоції, намагання привернути увагу до свого контенту. Окрім того, 70% респондентів також назвали головним викликом для контенту зростання впливу соцмереж і перетік аудиторій із традиційних медіа в соцмережі. На думку медійників, другою ключовою проблемою в контенті є недбалість і "лажі" самих журналістів та редакторів, пришвидшення темпу роботи (53% медійників вказали на це); і ще 52% опитаних ІМІ журналістів зазначили, що проблемою є дезінформація, зокрема проросійська, а також маніпуляції і фейки. 50% опитаних ІМІ медійників указали популізм і маніпуляції політиків та політичні замовлення як одну з ключових проблем для контенту українських медіа. Майже стільки ж журналістів (49%) вважають, що основним викликом для медіа лишається джинса*.

На жаль, цілих 37% опитаних журналістів зазначили, що проблемою української журналістики  є плагіат, рерайт і крадіжки матеріалів, фото-/відеоконтенту. 

Лише 15% опитаних ІМІ журналістів вважають, що в медіа є проблема із сексизмом, висвітленням чутливих категорій населення і загалом з висвітленням прав людини.

12,5% респондентів-журналістів указали, що 2021 року вони зверталися до правоохоронних органів по захист.  

Окрім того, 12% опитаних ІМІ медійників зазначають, що через їхню професійну діяльність близькі зазнавали неприємностей чи погроз у 2021 році. 

*Сума відповідей не дорівнює 100%, адже респонденти могли обрати кілька з них.

**Дослідження проводилося методом анонімного онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою, посилання на яку надсилали потенційним респондентам – чинним журналістам і редакторам. Усього отримано 160 відповідей від медійників. 29,5% – респонденти з Півдня України, 22,5% – з Центру, 17,5% – із Заходу, 10% – з Півночі, 8% – зі Сходу, 12,5% – з міста Києва. 53% жінок, 47% чоловіків. Дослідження проводилося протягом 1–15 грудня 2021 року. 

Дослідження проведено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту "Мобілізація зусиль для вирішення викликів у медіасфері України". Матеріал відбиває позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".

 

Liked the article?
Help us be even more cool!